به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۷۶۵۴۰
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۵۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
یک روزنامه آمریکایی با اشاره به پیشرفت‌ها در مذاکرات هسته‌ای با ایران نوشت که کشورهای غربی هنوز درباره چگونگی لغو تحریم‌های تهران تصمیم نهایی را اتخاذ نکرده‌‌اند.


به گزارش سخن، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در مطلبی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 نوشت: موانع مهمی در مذاکرات هسته‌ای ایران با غرب در روزهای پایانی مهلت ضرب الاجل دستیابی به یک توافق جامع باقی مانده‌اند که هنوز حل نشده‌اند.

مقام‌های آمریکا از جمله «باراک اوباما» رئیس جمهوری و «جان کری» وزیرخارجه این کشور اخیرا اعلام کردند که در مذاکرات هسته‌ای با ایران پیشرفت‌هایی وجود داشته است، اما در روزهای پایانی ماه جاری میلادی طرف‌های مذاکره هسته‌ای ایران با غرب هنوز درباره چگونگی لغو تحریم‌ها علیه تهران تصمیم نهایی را اتخاذ نکرده‌اند.

کری که فردا-یکشنبه- در سوئیس با «محمد جواد ظریف» همتای ایرانی خود مذاکرات هسته‌ای را از سر می گیرد، در مصاحبه امروز خود در مصر گفت که شکاف های مهمی در راه دستیابی به یک توافق جامع هسته ای با ایران وجود دارند.

مقام‌های تهران اعلام کردند که به محض دستیابی به یک توافق هسته‌ای جامع با غرب باید تمام تحریم‌ها علیه این کشور برداشته شوند.

مقام‌های واشنگتن نیز درخواست کرده‌اند در صورت توافق هسته‌ای قابل قبول با ایران، این اختیار را داشته باشند تا از نیروگاه هسته‌ای این کشور بدون اطلاع قبلی بازدید کنند.

مورد دیگری که به عنوان یک مانع در روزهای پایانی ضرب الاجل دستیابی به توافق هسته‌ای میان ایران و غرب وجود دارد، مساله غنی سازی و سوخت هسته‌ای در ایران است.

مخالفان مذاکرات هسته‌ای با تهران ادعا می‌کنند که اجازه دادن به ایران برای تولید سانتریفیوژ حتی به میزان اندک، باعث می‌شود تا این کشور همواره یک منبع با توانایی پنهانی تولید سلاح هسته‌ای باشد.

اعضای کنگره آمریکا نیز اخیرا اقدام‌هایی را علیه ایران انجام داده‌اند و با ارسال نامه به ایران مبنی بر معتبر بودن توافق تا پایان دوره ریاست جمهوری اوباما و ارسال نامه به اوباما مبنی بر تهدید هسته‌ای ایران، تلاش می‌کنند تا در لحظه‌های پایانی هرگونه راه را برای دستیابی به توافق هسته‌ای میان ایران و غرب مسدود کنند.

از طرفی اعضای کنگره اعلام کردند که در صورت دستیابی به هر گونه توافق میان ایران و غرب، برداشتن تحریم‌ها منوط به تصویب اعضای کنگره و نیز قوانین جدید در این زمینه است.

مشرق
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: