به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۷۶۵۲۰
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۶:۰۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
ایسلند درخواست خود برای عضویت در اتحادیه اروپا را پس گرفت.

به گزارش سخن، ایسلند درخواست خود برای عضویت در اتحادیه اروپا را لغو کرد.

این درخواست پس از آن صورت می‌گیرد که در انتخابات سراسری سال ۲۰۱۳، دولت جدیدی که بر سر کار آمد به این اتحادیه بد بین بوده است.

ایسلند در سال ۲۰۰۹ درخواست برای عضویت در اتحادیه اروپا را ارائه کرد اما اوایل سال جاری نخست وزیر ایسلند گفت که کشورش درخواست برای عضویت در این اتحادیه را پس می‌گیرد.

پیشتر حزب پیشروی میانه و حزب مستقل راستگرا که از احزاب ائتلافی در دولت ایسلند هستند روی یک تصمیم قانونی به منظور انصراف از عضویت در اتحادیه اروپا توافق کرده اند.

به این ترتیب دولت ایسلند باید درخواست پیشین خود برای عضویت در اتحادیه اروپا را پس گرفته و آن را لغو کند.

چندی پیش وزیر امور خارجه ایسلند در رادیو آلمان اعلام کرد که وی شخصا اجرای این تغییر سیاسی ایسلند را دنبال می کند.

البته این تصمیم دولت ایسلند غافلگیر کننده نبود، چرا که مذاکرات عضویت این کشور در اتحادیه اروپا از زمان آغاز مبارزات انتخاباتی در آوریل ۲۰۱۳ متوقف شد.

دو حزب دولت ائتلافی جدید این کشور با این همه در این راستا با هم توافق کردند که ابتدا یک همه پرسی درباره عضویت این کشور در اتحادیه اروپا برگزار شود. بر اساس نظر سنجی ها انتظار می رود که رای مردم ایسلند به این همه پرسی منفی باشد.

ایسلند در سال ۲۰۰۹ و در پی بحران اقتصادی و بانکی سال ۲۰۰۸ که منجر به ورشکستی بیشتر بانک های بزرگ این کشور شد، عضویت در اتحادیه اروپا را خواستار شد اما بحران اقتصادی جاری در اروپا منجر به تغییر نظر بسیاری از ایسلندی‌ها در این باره شده است.
جهان
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: