به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۷۶۴۸۸
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۰:۲۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
همین هفته گذشته بود که اخباری از یک کلینیک درمانی چشم پزشکی به بیرون درز کرد که مدعی بود تعدادی بیمار بر اثر تزریق داروی مشکل دار دچار عارضه در ناحیه چشم شده اند.

سخن، گروه سیاسی: به زودی مشخص شد، 15 بیمار مبتلا به بیماری AMD به دلیل تزریق یک نوع آمپول آلوده دچار نابینایی از ناحیه یک چشم یا هر دو چشم و یا عفونت شدید شده اند.

جزئیات ماجرا با مشخص شدن نام کلینیک چشم پزشکی رازی، و داروی "اوستین" که مسبب این فاجعه شده بود، وارد مرحله جدیدی شد.

بر اساس آخرین آمار تنها در این مرکز، 21 چشم کور شده و دیگر قادر به دیدن مزایای پر سر و صدای طرح تحول سلامت و مانورهای تبلیغاتی وزیر متمول و 1000 میلیاردی کابینه دولت یازدهم نیست!

قاضی زاده هاشمی که این روزها در بازدید از زندان ها و گزارش نویسی از وضعیت اسفناک آنها گرد و خاک به پا کرده، در واکنشی کاملا منفعلانه، ترجیح داد خیلی رسانه ای نشود و تنها به گفتن چند جمله کلیشه ای بسنده کند.

وی گفت: موضوع در حال بررسي است و نتيجه توسط رييس سازمان غذا و دارو اعلام مي‌شود!

اما جملات بعدی هاشمی ابعاد دیگری از فاجعه را نشان داد، وي افزود: برای این منظور در بیمارستان لبافی نژاد، فارابی و همان مراکزی که اين عمل انجام شده است تيم ويژه‌اي تشكيل شده تا دارو هم از نظر عملکرد کلینیکال و هم از نظر درمانی مورد بررسي قرار گرفته تا اگر دارو اصالت ندارد در بقیه مراکز استفاده نشود.

اگرچه وزیر بهداشت اعلام کرد تمام افرادی که آسیب دیده‌اند حمایت شده و عمل جراحی آنها توسط بهترین همکاران انجام می شود اما اخبار کاملا موثق و مستند نشان میدهد بیمارستان مسبب این فاجعه، بیماران را یکی یکی از بیمارستان ترخیص میکند و حاضر نیست بابت مصیبتی که بر آنها وارد کرده کمترین مسئولیتی قبول کند!

قاضی زاده هاشمی در بخش دیگری از مصاحبه خود می گوید: به تمام مراکز درمانی اطلاع‌رسانی شده که اگر از اصالت دارو مطمئن نیستند و دارو از بازار قاچاق خریداری شده به هیچ وجه مورد استفاده قرار نگیرد. در عین حال دستور دادم که برای دو ماه آینده این دارو توسط وزارتخانه از مبدا مورد اعتماد و با هزینه کم تر وارد کشور شود.

تنها چند ساعت بعد، رسول ديناروند رييس سازمان غذا و دارو با اعلام خبر بازرسي انجام گرفته از مركز چشم پزشكي، اعلام کرد این فاجعه در کرج هم تکرار شده است و قطعا این دارو قاچاق بوده و تقلبی بوده است.

وي با افشای بخش دیگری از این فاجعه گفت: در ۲ تا ۳ ماه اخیر در ۳ مرکز چنین اتفاقی واقع شده است که مورد آخر نیز مربوط به چند روز گذشته است!

این سخنان مدرکی مستند بود تا اثبات کند زمانی که وزیر محترم در حال سرکشی به بازداشتگاه ها و زندان ها بود یا در حرکت های نامربوط و نمایشی برای مسئله گرد و غبار به اهواز سفر می کرد، مردم مرتبط با حوزه تخصص وی، در طرح نظام سلامت، در حال کور شدن بودند!

بخش دیگری از سخنان دیناروند به این مسئله اشاره می کرد که داروها توسط سیستم نظام سلامت از مراکز غیرمجاز خریداری شده است!

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه در مورد بیمارستان‌ها(خصوصی و دولتی) مسیر دریافت دارو یک مسیری بسته است، گفت: توزیع فقط از طریق شرکت‌های پخش صورت می‌گیرد! البته وی در پایان مدعی شد داروی اوستین از شرکت روش سوئیس و به صورت مجاز وارد شده و آلودگی آن بعید به نظر می رسد!

این سخنان در حالی بیان می شود که محمد میردهقان، مدیرکل نظارت بر درمان وزارت بهداشت خبر داده که علاوه بر کلینیک های قبلی اعلام شده، در یکی از بیمارستان‌های بزرگ و خصوصی چشم پزشکی تهران هم کوری یک بیمار پس از تزریق این دارو گزارش شده است.

حالا با گذشت چند روز از فاجعه کور شدن چندین بیمار در بیمارستان های چشم تهران، هنوز هیچ مسئولی حاضر نیست بابت این موضوع از مردم عذرخواهی کرده و یا استعفاء خود را تقدیم مقامات کند.

چشمان پر امید بسیاری از بیماران، حالا کور شده و تنها چیزی که نصیب آنهاست، سردرگمی در پیگیری مسبب این فاجعه است.

بر اساس گزارشات مردمی، نه تنها کسی حاضر نیست زیر بار پاسخگویی به این فاجعه برود، بلکه بیمارستان های رقم زننده این وضعیت جنایت با ترخیص اجباری این بیماران بر پیچیدگی وضعیت این مصیبت زدگان افزوده اند.

آنطور که خبرنگار سخن آنلاین کسب اطلاع کرده، مسبب قطعی این فاجعه داروهای آلوده ای است که بیمارستان ها حاضر نیستند به هیچ وجه اطلاعاتی در خصوص شماره سریال آمپول ها در اختیار بیماران یا همراهان آنها قرار بدهند تا بلکه بتوانند از طریق مجاری قانونی حق خود را مطالبه کنند.

از سوی دیگر، خبری از وزیر مدعی بهداشت هم نیست که بابت این موضوع به بیمارستان های رقم زننده این فاجعه سری بزند، احوالی از مصیبت زدگان که حالا دیگر چشمانشان کور شده بپرسد و از بیمارانی بنویسد که در طرح پرهیاهو نظام سلامت، تنها نابینایی و زدن از حق یارانه شان نصیبشان شد.

کاش مسئولان وزارت بهداشت به صراحت اعلام می کردند که این آمپول های قاچاق که گویا به طور گسترده در بیمارستان ها و داروخانه ها پخش شده و البته در سیستم طرح نظام سلامت، توسط خود سیستم وزارت بهداشت خریداری شده، از کدام مبادی ورودی و توسط کدام قاچاقچی های از خدا بی خبر وراد چرخه بهداشتی-درمانی کشور شده است.
برچسب ها: دارو ، سخن
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: