به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۷۶۳۶۹
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۹:۱۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
رونمایی از طراحی جدید اسکناس 5 هزار تومانی با جنجال های فراوانی رو به رو شد. بانک مرکزی 4 نماد اصلی شامل نقشه ایران، نام لاتین خلیج فارس، روایت پیامبر اعظم در خصوص ایرانیان و نماد انرژی هسته ای را از این اسکناس ها حذف کرد و عکس سردر دانشگاه تهران را با رنگ بنفش پشت این اسکناس حک کرد.

سخن، گروه سیاسی: رونمایی از طراحی جدید اسکناس 5 هزار تومانی با جنجال های فراوانی رو به رو شد. بانک مرکزی 4 نماد اصلی شامل نقشه ایران، نام لاتین خلیج فارس، روایت پیامبر اعظم در خصوص ایرانیان و نماد انرژی هسته ای را از این اسکناس ها حذف کرد و عکس سردر دانشگاه تهران را با رنگ بنفش پشت این اسکناس حک کرد.

نکته تاسف آور بعدی، بنفش کردن تمثال حضرت امام بود که بانک مرکزی در جوابیه خود به رسانه ها مدعی شد تعویض رنگی در کار نبوده و این تمثال از ابتدا با همین رنگ منتشر میشده است. این در حالی بود که علی رغم بی رنگ شدن ارزش این اسکناس ها با توجه به تورم صفر درصدی و عبور از رکود! میلیون ها قطعه از این اسکناس در دست مردم است و رنگ بنفشی هم در چهره حضرت امام مشخص نیست.

براساس نظرات ارسالی عمومی به خبرنگار سخن آنلاین، حذف و جایگزینی نمادهای ارزشی از اسکناس های بانک مرکزی مسئله تازه ای نبوده و حداقل در دو مورد دیگر مسبوق به سابقه بوده است.

پیش از این و در تاریخ 24 آذرماه سال جاری (1393)، رئیس جمهور محترم، دکتر حسن روحانی با حضور در مراسمی از اسکناس جدید 20 هزار ریالی رو نمایی کرد و یادبود آن را امضاء کرد.

در طراحی اسکناس 20 هزار ریالی جدید که از چندماه پیش وارد چرخه پولی کشور شده، یک نماد مهم حذف و جایگزین شده است: مسجدالاقصی!

آخرین باری که این اسکناس دچار تغییر و تحول شده، 14 اسفندماه سال 1387 بود که تصویر میدان نقش جهان اصفهان، از پشت این اسکناس حذف و تصویر مسجدالاقصی جایگزین آن شد. اما حالا با رفتن مردی که هولوکاست را به چالش می کشید و سرناسازگاری به نظم دنیای سلطه گران را داشت، تصویر مسجد الاقصی از پشت این اسکناس حذف و تصویر بادگیرهای خانه های قدیمی یزد، جایگزین تصویر اولین قبله مسلمانان شد.

با این همه، تاملی در روند تعویض بی سر و صدای نمادها در اسکناس های رایج کشور، نشان دهنده رسوخ جریانی است که سیاست خارجی را در ریزترین جهات سیاست داخلی دخیل کرده و برای خوشاید دیگران، حاضر است دست به هر اقدامی بزند.ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: