به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۷۶۰۴۱
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۸:۱۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
حسن روحانی در همایش اقتصاد مقاومتی در روابط منطقه ای گفت: امروز مرکز آمار کشور اعلام کرد که تورم 12 ماهه به 15.2 درصد رسیده است. وعده ای که ما برای سال 93 به مردم داده بودیم این بود که تلاش کنیم تورم را به 25 درصد برسانیم.

سخن، گروه اقتصادی: دکتر حسن روحانی عصر یکشنبه، سوم اسفندماه در همایش اقتصاد مقاومتی در روابط منطقه ای که با حضور استانداران، سفرای ایران در منطقه و سفرای کشورهای منطقه در ایران، برگزار شد، گفت: امروز مرکز آمار کشور اعلام کرد که تورم 12 ماهه به 15.2 درصد رسیده است. وعده ای که ما برای سال 93 به مردم داده بودیم این بود که تلاش کنیم تورم را به 25 درصد برسانیم.

رییس جمهوری با اشاره به این که ما تورم بالای 40 درصد را امروز به زیر 16 درصد رساندیم، اظهار داشت: بسیاری از صاحبنظران داخلی و خارجی حضوری یا کتبی برای ما نوشته اند که کار این دولت شبه معجزه است. این معجزه متعلق به ملت ایران است زیرا دولت که خادم است.

روحانی با بیان این که مردم ایران در یکسال و نیم قبل کاری بسیار عظیم و بزرگ انجام داده اند، گفت: در سال 91 و 92 رشد اقتصادی کشور در مجموع منهای نه درصد بوده است. چه کسی فکر می کرد منهای 9 در دو سال را بتوانیم به رشد مثبت برسانیم.

رییس دولت تدبیر و امید با اشاره به رشد چهار درصدی 6 ماهه اول امسال نسبت به سال گذشته، افزود: تا پایان سال آن چه پیش بینی می شود، رشد مثبت است.

روحانی ادامه داد: بنابراین وعده ای که به مردم داده بودیم، بهبود معیشت بود و این که بتوانند زندگی راحت تری داشته باشند و کشور در مسیر رشد و توسعه جامع و همه جانبه قرار گیرد.

اما این اظهارات در حالی بیان می شود که مطابق مکتوبات نهادهای غیر ایرانی، وضعیت اقتصادی ایران بسیار غم بار به نظر می رسد.

در جدیدترین نمونه، بنیاد هریتیج که در سال های گذشته، به عنوان منبع اصلی و موثق اقتصادیِ گزارشات ضد دولتی مخالفان و معاندان نظام شناخته می شد، گزارش سال 2015 خود را منتشر کرده است.

آنطور که رسانه ها نوشته اند، گزارش سال 2015 بنیاد هریتیج در خصوص "آزادی اقتصادی " کشورهای مختلف نشان می دهد، عملکرد دولت یازدهم ایران، در 19 ماه اخیر معجزه گون بوده و نتوانسته رتبه جهانی ایران را دچار تغییر چندانی بکند.

بر اساس گزارش بنیاد هریتیج که تا پیش از روی کار آمدن دولت یازدهم، به عنوان معتبرترین نهاد بین المللی برای ارزش گذاری در خصوص آزادی اقتصادی کشورها شناخته می شد، اقتصاد ایران با کسب 41.8 امتیاز توانسته رتبه ی معجزه گون 171 آزاد ترین کشورها را در جدول سال 2015 کسب کند.

بنیاد هریتیج به اتفاق روزنامه وال استریت، نمره کشورها را بین صفر تا 100 در نظر گرفته و بر اساس چهار سرفصل حاکمیت قانون، دولت محدود، کارایی نظارت و بازار آزاد، رتبه بندی کرده است.

بر اساس شاخص های این بنیاد، حاکمیت قانون شامل دو موئلفه اصلی: حقوق دارایی و رهایی از فساد است. در نخستین شاخصه ایران از 100 امتیاز تنها موفق به کسب 10 امتیاز شده و در وضعیتی معجزه گون، رتبه 165 را به خود اختصاص داده است! که البته سال قبل یک پله پایین تر بود. اما در معجزه دوم، نمره ایران، منفی 25 ارزش گذاری شده است که نسبت به سال گذشته، هشت پله سقوط کرده و به رتبه قابل توجه و معجزه گون 149 رفته است!

سرفصل دوم ارزیابی آزادی اقتصادی کشورها در گزارش بنیاد هریتیج ، شامل دو موئلفه: آزادی مالیاتی و مخارج دولت است.

آنطور که هریتیج ادعا کرده، علی رغم پرداخت نشدن دقیق و درست مالیات نهادهای دولتی و حاکمیتی، گرایش دولت برای دریافت مالیت ها از شهروندان و رشد 35 درصدی آن از محل اخذ مالیت از مالیت دهندگان، باعث شده رتبه ایران در این شاخصه، نمره 81.2 را دریافت کرده و رتبه جهانی ایران را 72 کند.

اما در زمینه نمره دولت از مخارج، ایران نمره 93 را بدست آورده که رتبه جهانی 6 را برایش به ثبت رسانده است.

براساس ادعای بنیاد هریتیج، در کارایی نظارتی، ایران نتوانسته نمره قابل توجهی را کسب کند. بر این اساس، در آزادی کار، ایران سال گذشته در رتبه 103 بوده که حالا به رتبه معجزه گون 125 سقوط کرده و در زمینه آزادی تجارت هم از رتبه 164 به رتبه 132 صعود کرده است. اما در زمینه آزادی پولی، ایران از رتبه 181 که سال گذشته بدست آورده بود، یک پله بالاتر آمده و با معجزه ای غیر قابل وصف، در رتبه 180 قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، معجزه ترین قسمت گزارش مرتبط با ایران، در سه بخش آزادی تجارت، آزادی سرمایه گذاری و آزادی مالی است.

ایران در آزادی تجارت، حائز امتیاز 41.4 و رتبه 180 شده و هیچ تغییری نسبت به سال گذشته را شاهد نبوده است!

همچنین در آزادی سرمایه گذاری، که پس از روی کار آمدن دولت یازدهم، بیشترین بازارگرمی و شایعه سازی در این خصوص صورت گرفت، ایران امتیاز صفر "0" را کسب کرده، تا بدون هیچگونه تغییر نسبت به سال گذشته در همان رتبه قبلی بایستد. اما در شاخصه آزادی مالی امتیاز ایران 10 شده که بازهم نسبت به سال گذشته تغییری را شاهد نبوده است.

بر اساس گزارش این بنیاد، که تا پیش از روی کار آمدن حسن روحانی و دولت تکنوکرات او، منبعی موثق و قابل اتکا برای حمله به دولت و مجلس اصولگرا بود، وضعیت اقتصادی ایران اسفبار توصیف شده و جالب توجه آنکه صحبت های جناب رئیس جمهور پیرامون "معجزه" بودن حرکت اقتصادی دولت یازدهم، در هیچ یک از شاخص های قابل تعریف دوستان خارجی دولت، قابل نشان دادن و مستند شدن نیست.

حال باید دید سکوت قابل تامل مقامات اقتصادی و چهره های به اصطلاح کارشناس اقتصادی حامی دولت، در خصوص انتشار این گزارش، تا کی ادامه خواهد داشت!

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: