به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۷۵۹۵۷
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۲:۵۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
بیانیه پایانی نشست سراسری کانون دانشگاهیان ایران اسلامی/
دبیران استانی و اعضای شورای مرکزی کانون دانشگاهیان ایران اسلامی در روز اول اسفند ماه 1393 در تهران گرد هم آمدند و پس از بررسی و تبادل نظر در باره اوضاع و شرایط سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی حاکم بر ایران، منطقه و جهان نقطه نظرات و مواضع خود را به شرح زیر اعلام می دارند:

سخن، گروه سیاسی:

دبیران استانی و اعضای شورای مرکزی کانون دانشگاهیان ایران اسلامی در روز اول اسفند ماه 1393 در تهران گرد هم آمدند و پس از بررسی و تبادل نظر در باره اوضاع و شرایط سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی حاکم بر ایران، منطقه و جهان نقطه نظرات و مواضع خود را به شرح زیر اعلام می دارند:

1- رمز عبور از پیچ تاریخی و گذر از تنش ها، بحران ها و مشکلات امروز کشور و دستیابی به موفقیت های روز افزون در عرصه های داخلی، منطقه ای و بین المللی را مانند گذشته وحدت همگانی و تبعیت و اطاعت تام و تمام از ولی فقیه زمان رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله امام خامنه ای دام ظله العالی می دانیم و همه آحاد مردم ایران، بویژه دانشگاهیان عزیز را به وحدت همگانی و روز افزون و اطاعت و پیروی بی چون و چرا از فرامین، رهنمودها و منویات معظم له فرا می خوانیم.

2- حضور پرشکوه، سراسری و عمومی مردم ایران در راهپیمایی سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را ارج نهاده و از این حضور حماسی و شگفت انگیز قدردانی می کنیم و معتقدیم این حضور انبوه و پرشکوه از یک سوه اجابت دعوت رهبر معظم انقلاب اسلامی و از سوی دیگر پاسخی دندان شکن به دولت مستکبر امریکا بود و نشان داد که مردم و انقلاب اسلامی ایران به بن بست نرسیده و از روی ناچاری و دست بسته به گفتگو با گروه پنج بعلاوه یک کشور غربی در مذاکرات هسته ای تن نداده اند بلکه همچنان مصمم اند اهداف انقلاب مقدس خود را محقق سازند.

3- بیداری اسلامی ادامه و استمرار نهضت های اسلامی در یک صد ساله اخیر است، که تحت تاثیر انقلاب اسلامی ایران شتاب یافته و از یک سو حضور و منافع نظام سلطه در جهان اسلام را در معرض تهدید و خطر قرار داده و از سوی دیگر مسلمانان جهان را هویتی نو بخشید و تحقق دور نمای تشکیل " قطب جهان اسلام" را مد نظر دارد. به همین جهت ضمن حمایت از مواضع بحق جمهوری اسلامی ایران در پشتیبانی از بیداری اسلامی، عموم مسلمانان جهان، مردم ایران و دانشگاهیان ایران اسلامی را به حمایت همه جانبه از این حرکت اصیل اسلامی بویژه حرکت اسلامی در بحرین و یمن دعوت می کنیم.

4- " پدیده تکفیری ها" را ساخته دست مثلث صهیونیسم، ارتجاع منطقه و استکبار غرب می دانیم و ضمن محکوم نمودن عملکرد ناشایست و نا بخردانه تکفیری ها در منطقه بویژه سوریه، عراق و لبنان از مقابله شجاعانه دولت و مردم سوریه، عراق و لبنان با تکفیری ها حمایت نموده و پشتیبانی خود را از سیاست جمهوری اسلامی ایران دایر بر تقویت محور مقاومت و اقدام علیه تکفیری ها اعلام می داریم.

5- ارتقای صنعت هسته ای را عامل مهم قدرتمندی کشورمان درمنطقه دانسته و بر تقویت همه جانبه این صنعت مهم اصرار می ورزیم و معتقدیم دولت محترم و همه دستگاههای مرتبط باید با استفاده از امکانات مختلف روز به روز این صنعت مهم را گسترش داده و با استفاده از آن قدرت جمهوری اسلامی ایران را افزون سازند.

6- از کلیه مذاکرات هسته ای که بین ایران و گروه پنج بعلاوه یک در حال انجام است حمایت می کنیم و اعلام می داریم که در روند مذاکرات و تنظیم هرگونه توافق باید منافع اسلامی و ملی و حقوق مسلم ایرانیان رعایت شود و در این میان باید طی توافق یک مرحله ای تحریم های ظالمانه کلا و یکجا لغو و حقوق مردم ایران به رسمیت شناخته شود.

7- از رویکرد و روند حاکم برفضای فرهنگی دستگاههای مرتبط بویژه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ابراز نگرانی نموده و معتقدیم وزارت علوم و سایر بخش های آموزش عالی باید حرکت خود را بر اساس سند دانشگاه اسلامی و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی تنظیم و عملیاتی نماید و اجازه ندهد رویکرد های سکولار اباحه گرانه در عرصه فرهنگی کشور حاکم گردد.

8- لازمه حل مشکلات اقتصادی کشور عملیاتی کردن برنامه اقتصاد مقاومتی توسط دولت است] بررسی ها حاکی از عدم توجه جدی دولت به این برنامه گره گشا و پیروی از سیاست های منسوخ و امید به رسیدن توافق در مذاکرات هسته ای است، در حالی که توجه و استفاده از توان داخلی و نیرویجوان کشور راه حل غلبه بر مشکلات اقتصادی موجود کشور می باشد[ معتقدیم که دولت باید این برنامه مهم را زیر بنای حرکت خود در حوزه اقتصاد قرار داده و صرفا از این مسیر اقتصاد ایران را از وابستگی و عقب ماندگی نجات دهد.

9- حمایت همه جانبه خود را از عملکرد شایسته مجلس شورای اسلامی بویژه کمیسیون محترم آموزش و تحقیقات مجلس در خصوص نظارت جدی بر وزارت علوم و سایر بخش های آموزش عالی اعلام می داریم و معتقدیم باید این نظارت روز به روز قوی تر و جدی تر گردد تا وزارت علوم وظایف اصلی خود در زمینه تربیت نیرو، توسعه علمی و تولید علم را به درستی به انجام رساند.

10- ما در عین اینکه از دانشگاه سیاسی استقبال می کنیم سیاسی کاری در دانشگاه را نیزمحکوم می کنیم و معتقدیم باید سیاست ورزی در دانشگاه از مسیرهای قانونی و شناخته شده مانند کرسی های آزاد اندیشی و توسط تشکل های قانونی محقق گردد تا دانشگاه به باشگاه احزاب سیاسی و اشخاص سیاسی خارج از دانشگاه تبدیل نگردد. متاسفانه از آغاز شروع به کار دولت یازدهم روندهای نامطلوبی در حوزه سیاسی و فرهنگی دانشگاهها (مانند پدیده احیای تشکل های منحله و تشکل سازی، سیاسی نمودن امور علمی و صنفی، سفرهای مختلط، ترویج موسیقی های غیر مجاز و اختلاط فرهنگی) شروع شده که تداوم آن می تواند" مرجعیت علمی دانشگاه" را تحت الشعاع اقدامات غیر فرهنگی و غیر قانونی قرار دهد. به همین دلیل از وزیر محترم علوم و سایر دستگاهها ی مرتبط می خواهیم با هر اقدام ضد فرهنگی و سیاسی کارانه مقابله و دانشگاهها را در مسیر انقلابی و اسلامی هدایت نمایند.

11- متاسفانه از آغاز بکار دولت جدید شاهد بازگشت اساتید و دانشجویان مسئله دار به دانشگاهها بوده ایم و این اقدام از ناحیه حلقه خاصی که جزء اهالی فتنه اند و در دستگاه اصلی علمی کشور حضور جدی دارند طراحی و پی گیری شده است. از وزیر محترم علوم خواهانیم ضمن عمل به وعده های خود به هنگام رای اعتماد مجلس شورای اسلامی به خواست عمومی سلب مسئولیت از اصحاب فنه در وزارت علوم با جایگزینی شخصیت های صالح علمی عمل نماید.

12- دانشجویان تحصیلات تکمیلی بویژه دانشجویان دکترا را سرمایه های علمی منحصر بفرد کشور می دانیم و معتقدیم این سرمایه ها می توانند کشور ایران را از و ابستگی نجات دهند. متاسفانه از ابتدای شروع بکار وزارت علوم دولت یازدهم با دانشجویان بورسیه که از زبدگان و سرمایه های علمی کشورند توسط سازمان امور دانشجویان و بخش های دیگر وزارت علوم برخورد های ناشایست و ناجوانمردانه ای صورت گرفت و موجب هتک حرمت، تشویش اذهان دانشجویان و خانواده های آنان و اخلال در روند زندگی و تحصیل آنان گردید. واضح است که اینگونه اقدامات سرمایه علمی کشور را تخریب و زمینه وابستگی هرچه بیشتر کشور را فراهم می سازد. ما ضمن محکوم نمودن این شیوه اقدام از دستگاههای مسئول همچون مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی و قوه قضاییه خواهانیم که احقاق حق دانشجویان بورسیه صورت پذیرد و بیش از این زمینه تخریب نامبردگان فراهم نگردد.

در پایان بار دیگر از همه دانشگاهیان عزیز خواهانیم که همچنان پی گیر تحقق آرمان های مقدس انقلاب اسلامی در دانشگاهها و تسریع رشد و شتاب علمی و فناوری کشور باشند.

کانون دانشگاهیان ایران اسلامی 1/12/1393

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: