به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۷۵۴۳۰
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۳:۵۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
وکلای هاشمی هم نتوانستند فساد استات اویل را بپوشانند/
مهدی هاشمی اعلام کرده در تهران و نروژ ٩ جلسه با این شرکت داشته و غالبا در اواخر بعضی جلسات با کارشناسان صرفا به‌دلیل سیاسی و در جهت جلب شرکت نروژی و با وجود جو نامطلوب در نروژ علیه ایران که ناشی از فشارهای آمریکا به دولت نروژ بود، آنها را متقاعد به ورود در صحنه رقابت کرده و به مشارکت و حضور در عرصه نفت و گاز ایران تشویق می‌کرده است.
به گزارش سخن، مهدی هاشمی اعلام کرده در تهران و نروژ ٩جلسه با این شرکت داشته و غالبا در اواخر بعضی جلسات با کارشناسان شرکت - که ٥ صورتجلسه را ارایه کرده- صرفا به‌دلیل سیاسی و در جهت جلب شرکت نروژی و با وجود جو نامطلوب در نروژ علیه ایران که ناشی از فشارهای آمریکا به دولت نروژ بود، آنها را متقاعد به ورود در صحنه رقابت کرده و به مشارکت و حضور در عرصه نفت و گاز ایران تشویق می‌کرده است.
همزمان با نزدیک شدن به پایان دادگاه مهدی هاشمی و در شرایطی که رسانه‎ها برای رسیدگی منصفانه به این پرونده بزرگ مفاسد اقتصادی و امنیتی، ترجیح داده‎اند سیاست سکوت رسانه‎ای را در پیش بگیرند، انتشار تنهای یکی از اتهامات موجود در پرونده مهدی هاشمی توسط احمد توکلی در مجلس، جریان نزدیک به این متهم اقتصادی و امنیتی را بر آن داشت با انتشار متنی بلند بالا اقدام به دفاع از مهدی هاشمی کنند.

به گزارشپایگاه 598به نقل ازرجانیوز، غلامعلی رجایی از اعضای دفتر هاشمی رفسنجانی، امروز در یادداشتی بلند بالا که روزنامه شرق ، ارگان نیمه رسمی کارگزاران سازندگی به عنوان گزارش ا صلی خود منتشر کرده است، تلاش کرد تا از اتهام قدیمی و بارها تکرار شده مهدی هاشمی در پرونده استات اویل دفاع کرده و اساسا نقش وی را در این پرونده بزرگ مفاسد اقتصادی در فروش نفت نادیده بگیرد، اما آنچه جالب توجه بود، اعترافاتی بود که در خلال این دفاعیه بلند بالا و البته پر از وصله و پینه، وکیل مدافع غیررسمی مهدی هاشمی مجبور به بیان آن شده است.

رجانیوز در ادامه تنها این بخش‎ها را به قلم رجایی منتشر کرده و قضاوت را با مخاطبان این گزارش می‎گذارد:

·سندی به نام دستگاه اطلاعاتی انگلستان به دادگاه ارایه گردید که توسط وزارت اطلاعات جعلی‌بودن آن به دادگاه روشن شد.

·احمد توکلی سعی می‌کند حضور مهدی هاشمی را در جلسات فیمابین استات‌اویل و شرکت هورتون به مدیریت عباس یزدان‌پناه‌یزدی، دلیل رشوه‌گرفتن و در نتیجه مجرمیت وی بداند و بنابراین تاکید می‌کند یزدان‌پناه دوست دوره تحصیل هاشمی است.

·نکته قابل‌تامل دیگر در بیان احمد توکلی این مساله صددرصد امنیتی است: «عباس یزدان‌پناه‌یزدی در دوبی به‌طرز مرموزی به قتل می‌رسد. مهدی هاشمی در دادگاه- (دقت کنید معلوم است توکلی می‌داند در دادگاه چه گذشته است!!) پس از پخش فیلم اعترافات یزدان‌پناه که در بازداشت قبلی ضبط شده بود با عصبانیت و اضطراب می‌گوید قتل یزدان‌پناه کار مافیایی است و اعترافات او را رد می‌کند... .»احمد توکلی سعی می‌کند در بیانی ابهام‌آمیز علاوه‌بر گفتن نیمی از ماجرا؛ یعنی اقرار یزدان‌پناه علیه مهدی هاشمی در دوران بازجویی و نفی این اقرارات پس از آزادی از زندان، درپرده به شنونده و خواننده القا کند که یزدان‌پناه چون دربازجویی‌های خود علیه مهدی هاشمی مطالبی را اقرار کرده لذا مستوجب مرگ بوده است. بنابراین مرگ وی غیرمستقیم متوجه مهدی هاشمی است.

·البته عباس یزدان‌پناه پس از آزادی در نامه‌ای به رهبری اعلام می‌کند در اثر فشار علیه مهدی هاشمی اظهاراتی داشته که به کلی بی‌اساس است. درنهایت وی از کشور خارج می‌شود و نکته مهم اینکه اقرارات او علیه مهدی هاشمی ١٠ سال قبل از پرونده استات‌اویل است و ربطی به این پرونده که احمد توکلی گفته، ندارد.

·جالب این است که عباس یزدان‌پناه از بستگان نزدیک یکی از معاونان وزارت نفت بود و در رابطه با فعالیت‌های نفتی خود از او اطلاعات لازم را می‌گرفته است که این مطلب در گزارش وزارت اطلاعات هم آمده و احمد توکلی به آن هم اعتنایی نکرده و به‌گونه‌ای سخن گفته که شرکت وی مجری اطلاعات مهدی هاشمی بوده است!

·روزهای قبل هم احمد توکلی در بیانی دیگر از اعمال فشار بر دادگاه مهدی هاشمی و... سخن گفت. قطعا این حرف وی متوجه آیت‌الله هاشمی است.به‌عنوان یکی از مرتبطان نزدیک آیت‌الله خبر دارم که ایشان هم به رهبری و هم به آقای لاریجانی، رییس قوه‌قضاییه و هم به آقایان محسنی و رییسی و خلفی گفته اگر مهدی جرمی کرده بهتر است در این دنیا مجازات شود ولی اگر جرمی ندارد چرا باید خانواده‌ای که در انقلاب نقش داشته است بیخودی متهم شود و اطلاع دارم که وی در دیداری با رهبری تنها نکته‌ای که درباره محاکمه فرزندشان مهدی گفته‌اند، این بوده که قوه قضاییه در دادگاهی صالح و به‌نحوی منصفانه به پرونده رسیدگی کند.

·در تفاهمنامه فیمابین شرکت‌ملی‌نفت ایران و شرکت استات‌اویل نروژ طرف ایرانی از شرکت نروژی می‌خواهد اجرای چندپروژه نفت و گاز ایران را ارزیابی کند که استات‌اویل در سال٢٠٠١، این ارزیابی را انجام می‌دهد.

·این شرکت برای ورود به بازار ایران با بعضی از افراد ایرانی و صاحب‌نفوذ ارتباط برقرار می‌کند و درنتیجه با شرکت هورتون قراردادی به مبلغ ١٥میلیون‌و٢٠٠هزاردلار برای اخذ راهنمایی‌ها و مشاوره‌ها و اخذ اطلاعات لازم برای کار به‌مدت ١٠سال امضا می‌کند، اما وقتی بر اثر مسایل مطرح‌شده در رسانه‌ها مجبور به فسخ‌قرارداد می‌شود، فقط مبلغ پنج‌میلیون‌و٢٠٠هزاردلار را به شرکت هورتون می‌پردازد.

·شرکت هورتون توسط عباس یزدان‌پناه‌یزدی، که ایرانی‌الاصل و تبعه انگلستان است، در جزایر کاراییب تاسیس شده است. وی از دوستان دوران تحصیل مهدی هاشمی بوده است.

·در شهریور سال١٣٨٢، روزنامه نروژی «داگنس نیرینگ اسلیو» (dn)که درزمینه مسایل اقتصادی منتشر می‌شود، نسبت به درج قرارداد فیمابین شرکت سرمایه‌گذاری هورتون به مدیریت عباس یزدان‌پناه‌یزدی و شرکت نفتی استات‌اویل اقدام و ادعا کرد این شرکت برای دستیابی به منافع خود به بعضی از طرف‌های ایرانی رشوه‌های کلانی داده است. این مساله به سایر رسانه‌ها و سایت‌های نروژی کشیده شد و میان آنها نامی از نقش پشت‌پرده مهدی هاشمی، مدیرعامل سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت- از زیرمجموعه‌های وزارت نفت- با شرکت هورتون هم به میان آمد.

·پس از گسترش این خبر در رسانه‌ها و سایت‌ها، مدیر امور بین‌الملل استعفا داد و دوهفته بعد از استعفای وی، مدیرعامل شرکت نیز ناچار از مسوولیت خود استعفا داد و این استعفا حدس و گمان بعضی‌ها را مبنی‌بر قطعیت ‌دادن رشوه به شرکت هورتون تقویت کرد.

·وزارت نفت ایران در نامه‌ای به استات‌اویل، متن قرارداد بین آن شرکت و شرکت هورتون را درخواست کرد و هیاتی را به ریاست رییس سازمان بازرسی وزارت نفت برای کشف حقیقت به نروژ فرستاد.

·در گزارش وزارت اطلاعات به رییس‌جمهور وقت که ماحصل بررسی‌های فراوان کارشناسان این وزارت در ایران و نروژ است، اعلام شده طی ١٠ جلسه و قریب به ٣٠ساعت صحبت با مهدی هاشمی ایشان اعلام کرده در تهران و نروژ ٩جلسه با این شرکت داشته و غالبا در اواخر بعضی جلسات با کارشناسان شرکت - که ٥ صورتجلسه را ارایه کرده-صرفا به‌دلیل سیاسی و در جهت جلب شرکت نروژی و با وجود جو نامطلوب در نروژ علیه ایران که ناشی از فشارهای آمریکا به دولت نروژ بود، آنها را متقاعد به ورود در صحنه رقابت کرده و به مشارکت و حضور در عرصه نفت و گاز ایران تشویق می‌کرده است.

·در گزارش وزارت اطلاعات به رییس‌جمهور آمده عباس یزدان‌پناه گفته است قبل از انعقاد قرارداد با استات‌اویل با ریچارد هابرد، مدیر امور بین‌الملل شرکت روابط نزدیک و حتی رفت‌وآمد خانوادگی داشته است.

·همچنیندر گزارش(تحقیق و تفحص مجلس) آمده مبلغ پنج‌میلیون‌و٢٠٠هزاردلار به حساب‌های سوییس واریز شده و سپس بین افراد ذی‌نفع تقسیم شده که پلیس نروژ و وزارت اطلاعات در جریان بازخوانی این حساب‌ها قرار دارند و تمام این مبالغ ردیابی رشده که در پرونده موجود است.

آنچه از این اقرارات قابل اشاره و توجه است آن است که فساد پرونده استات اویل آنچنان بزرگ و دانه درشت بوده است که حتی وکلای مدافع رسانه‎ای مهدی هاشمی نیز نمی‎توانند آنرا نفی کنند، و منکر آن شوند که اطلاعات سری و بکلی سری نفتی کشور در اختیار بیگانگان قرار گرفته و رشوه‎ای کلان بابت انعقاد این قرارداد پرداخت شده است. آنها فقط تلاش می‎کنند اثبات کنند مهدی هاشمی با شرکت هوروتون که به نام دوست مهدی هاشمی، یعنی عباس یزدانپناه یزدی ثبت شده نسبتی نداشته و صرفا برای پاره‎ای گفتگوهای سیاسی! با کشور نروژ به دلیل فعالیت دشمنان ایران در آن کشور، در حاشیه جلسات قراردادهای کرسنت، با مسئولین نروژی دیدار کرده است!

این دفاعیات وکلای مدافع رسانه‎ای مهدی هاشمی تنها برای یکی از چندینعنوان اتهامی وی در حوزه مفاسد اقتصادی است. اگر همه دفاعیات وکلای وی به این استحکام و قوت! باشد، پیشاپیش باید حدس زد که حکم سنگینی در انتظار این آقازاده است. البته باید منتظر بود و به رای قاضی و دادگاه نظاره کرد، البته اگر سفارش‎های پدر این آقازاده به مسئولین قضایی کشور، آنچنان که وکیل مدافع رسانه‎ای مهدی هاشمی گفته است، بگذارد.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
عمو جان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۰ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۱
0
0
شما به همان خدائی که اعتقاد دارید دیکر بس است سر این مردم فلک زده شیره بمالید این مردم اینقدر مشکلات اقتصادی فساد ادارت اعتیاد جوانان بیکاری خشکی دریاچه ها و رودخانه ها و هزاران مسئله بی جواب در این کشور است .
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: