به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۷۵۳۶۶
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۳:۰۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
توسعه فازهای باقی‌مانده پارس جنوبی: ماهانه فقط نیم درصد
با گذشته یک سال و نیم از بازگشت بیژن زنگنه به وزارت نفت، به تدریج آمارهای رسمی از عملکرد وی منتشر می‌شود؛ آمارهایی که حاوی نکات قابل تامل‌برانگیزی از ضعف مدیریتی در وزارت نفت دولت یازدهم است.

سخن، گروه اقتصادی: بدون تردید مهمترین پروژه صنعت نفت کشورمان، میدان گازی بزرگ پارس جنوبی است. در حالی که زنگنه به شدت از عملکرد دولت‌های نهم و دهم در توسعه پارس جنوبی انتقاد می‌کرد، طبق جدیدترین آمار، روند توسعه فازهای باقی‌مانده میدان گازی پارس جنوبی در دولت یازدهم، به شدت کند شده است.

بر اساس آمارهای رسمی، سرعت توسعه و تکمیل 13 فاز باقی‌مانده پارس جنوبی از ابتدای دولت یازدهم تاکنون شدیدا افول کرده به طوری که میانگین پیشرفت فازهای باقی‌مانده در 15 ماه ابتدایی دولت یازدهم، ماهانه فقط نیم درصد بوده است.

کمترین سرعت توسعه در میان فازهای بزرگترین میدان گازی کشورمان مربوط به فازهای 15 و 16 است که در 15 ماه ابتدایی دولت یازدهم ماهانه فقط 0.2 (دو دهم درصد) رشد داشته است. بیشترین رشد توسعه هم به فاز 19 مربوط است که ماهانه 1.3 درصد رشد کرده است.

این در حالی است که به گفته رستم قاسمی (وزیر نفت دولت دهم و معاون اسحاق جهانگیری در دولت یازدهم) تا قبل از روی کار آمدن دولت یازدهم بعضی فازها ماهانه حدود ۲ درصد پیشرفت و در کمترین حالت ۱.۵ درصد پیشرفت داشتند.

http://www.khabaronline.ir/detail/308133/Economy/energy

قاسمی مردادماه سال گذشته پیش‌بینی کرده بود که اگر دولت یازدهم بتواند روند توسعه پارس جنوبی را مثل سابق ادامه بدهد، طی دو سال پرونده پارس جنوبی بسته می‌شود.

این در حالی است که در صورت تداوم روند یک سال اخیر در توسعه فازهای باقی‌مانده پارس جنوبی، پرونده این میدان گازی حداقل 9 سال دیگر بسته خواهد شد.

کاهش سرعت توسعه فازهای پارس جنوبی در دولت یازدهم در حالی است که در سال‌های گذشته، تیم فعلی متصدی وزارت نفت، به شدت از عملکرد دولت سابق در توسعه این میدان گازی انتقاد می‌کردند. اما اکنون که آنها دوباره به رأس وزارت نفت بازگشته‌اند، عملکرد ضعیف‌تری از خود به جای گذاشته‌اند.http://www.khabaronline.ir/detail/303134/Economy/energy

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: