به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۷۴۶۷۱
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
کامرون: انتخابات یونان سبب افزایش بی ثباتی در سراسر اروپا می شود
چپ گرایان یوروستیز سرانجام در آتن اسرار آمیز و الهام بخش به پیروزی رسیدند تا هوادارانشان با تصاویر ارنستو چه گوارا به خیابان ها بریزند. موقعیت تاریخی یونان در اروپا و نقش الهام بخش آن موجب شده است تا رهبران غرب گرای یورو با نگرانی و اضطراب ناظر انتخابات این کشور باشند.

به گزارش سخن، بر اساس نتایج اولیه انتخابات پارلمانی در یونان، حزب چپ گرای سیریزا 36/5 درصد آراء و حزب محافظه کار "دموکراسی نوین" وابسته به آنتونیس ساماراس نخست وزیر یونان حدود 27 درصد آراء را کسب کرده است.

بر اساس این نتایج، حزب سیریزا بین 149 تا 151 کرسی پارلمان را در اختیار می گیرد و" الکسیس سیپراس " رهبر 40 ساله حزب سیریزا به مقام نخست وزیری یونان خواهد رسید . پارلمان یونان 300 کرسی دارد.

سیپراس در مقام نخست وزیری یونان اولین رئیس یک دولت عضو منطقه یورو خواهد بود که با برنامه کمک های مالی مشروط اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول مخالف است.

مردم یونان به سیاست های ریاضت اقتصادی که چهار میلیون نفر یا حدود یک چهارم جمعیت کشور را در معرض فقر قرار داده است، 'نه' گفته اند.

سیپراس رهبر حزب سیریزا قول داده است که یونان را در منطقه یورو حفظ کند اما با این حال ورود او به قدرت به معنای بزرگترین چالش در برابر سیاست های اتخاذ شده دولت های منطقه یورو در برابر بحران مالی خواهد بود.

او همچنین خواستار برداشتن بسیاری از تدابیر ریاضت اقتصادی مورد نظر نهادهای اروپایی و افزایش حداقل سطح دستمزدها و کاهش قیمت ها برای حمایت از خانواده های فقیر است.

'آنتونیس ساماراس'، رهبر حزب دمکراسی نوین نیز ساعاتی پس از روشن شدن نتایج اولیه شمارش آرا، شکست حزب خود را پذیرفت و پیروزی حزب سیریزا را به 'آلکسیس سیپراس' رهبر این حزب تبریک گفت.

کامرون: انتخابات یونان سبب افزایش بی ثباتی در سراسر اروپا می شود
در این حال دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس بامداد امروز در واکنش به پیروزی حزب چپ گرای 'سیریزا' در انتخابات یونان ادعا کرد این انتخابات می تواند سبب افزایش بی ثباتی اقتصادی در سراسر اروپا شود.

کامرون در پیامی کوتاه در صفحه توئیترش نوشت: انتخابات یونان سبب افزایش بی ثباتی در سراسر اروپا می شود و این همان چرایی چسبیدن انگلیس به برنامه خاص خود و ارایه برنامه امنیتی اش است.

انگلیس علاوه بر اینکه تاکنون عضو حوزه یورو نشده، تهدید کرده است که درصورت عدم پذیرش خواسته هایش در ارتباط با مساله مهاجرت و گردش نیروی کار در میان کشورهای اروپایی از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد.

روزنامه های انگلیس نیز روز دوشنبه با اشاره به نتایج تکان دهنده انتخابات یونان و آثار آن بر حوزه یورو، عنوان کردند که پیروزی حزب چپ گرای سیریزا می تواند سبب چالش های جدی در اتحادیه اروپا که هم اینک با مشکلات رکود اقتصادی و سیاست های ریاضتی دست وپنجه نرم می کند، شود.

روزنامه تایمز دراین خصوص نوشت : که پیروزی چپ گراها در یونان سبب خواهد شد که احزاب محافظه کار و راست گرا در کشور اسپانیا و سایر کشورهای اروپایی که دچار مشکلات مزمن اقتصادی هستند، تحت فشار زیادی قرارگیرند.

برچسب ها: یورو ، سخن ، اروپا ، یونان
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: