به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۷۴۵۴۰
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۹:۵۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
براساس خبری که ساعاتی پیش سردبیر روزنامه صهیونیستی هاآرتص در حساب کاربری خود در توئیتر از قول کانال 1 تلویزیون این رژیم منتشر کرده، تل‌آویو انتظار دارد توافق هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 ظرف چند هفته آینده اتفاق بیفتد.

سخن، گروه سیاسی: از ابتدای آغاز فرایند مذاکرات هسته ای مابین ایران و گروه 1+5 ، همواره دولت دروغگوی ایالات متحده مدعی بود که از طرف رژیم صهیونیستی تحت فشار شدید قرار دارد. اما آگاهان به مسائل مرتبط با این رژیم، این موضوع را تنها یک عملیات رسانه-روانی در نظر گرفته و از آن به عنوان چماق مجازی یاد می کردند.

حامیان مذاکرات به اصطلاح هسته ای در ایران هم به استناد سخنان تند مقامات رژیم صهیونیستی، مخالفان انقلابی مذاکرات سازش را که نگران وضعیت استقلال کشور بوده و هستند، به همصدایی با آن مقامات متهم کرده و همواره برچسب افراطی گری را به انقلابیونِ نگران از روند امتیاز دهی در مذاکرات می چسباندند.

اما آشکار شدن تغییر موضع به ظاهر ناگهانی مقامات امنیتی رژیم صهیونیستی پیرامون مذاکرات هسته ای، صورتبندی قبلی را دچار تغییرات بنیادین کرد.

بر اساس صورتبندی ترسیمی از سوی جریان های حامی مذاکرات، در ایران و آمریکا، چهار دسته نسبت به این توافق به اصطلاح تاریخی، دارای موضع هستند. موافقان و مخالفان توافق در داخل ایران و موافقان و مخالفان توافق در ایالات متحده که شامل جمهوری خواهان تندرو و رژیم صهیونیستی است. بر اساس این تحلیل، گروه های مخالف مذاکرات هسته ای، در داخل ایالات متحده و جمهوری اسلامی، در یک جبهه مشترک علیه روند مذاکرات قرار دارند و موافقان این توافق، دولت های میانه رویی هستند که در داخل جمهوری اسلامی و آمریکا با این تندروهای افراطی مواجه هستند.

در همان ایام، تحلیل گران و کارشناسان امر، با ارائه تحلیلی کاملا دقیق و مستدل، اعلام کردند این جبهه بندی و ترسیم خطوط کاملا اشتباه بوده و صورتبندی حقیقی غیر از آن چیزی است که دولت های ایران و آمریکا مشخص می کنند.

بر اساس آن استدلال ساده اما کامل، جریانات حامی مذاکرات فعلی و مخالفین آنها بر مبنای همان مواضع اعلامی، به گونه ای دیگر قابل تقسیم بندی هستند. دقت در سخنان موافقین و مخالفین این مذاکرات، این تحلیل را آسان میکند.

در ایران، مخالفینی وجود دارند که با توجه به مندرجات گنجانده شده در متن توافقنامه موقت هسته ای ژنو، و با استناد به بند بند این توافقنامه، یعنی جزئیات کامل و مشهود، مدعی اند این توافقنامه در تعارض آشکار با اصول و آرمان های ملت ایران بوده و منافع هسته ای و حتی غیر هسته ای جمهوری اسلامی را تحت الشعاع قرار میدهد. اما در سوی دیگر، مقاماتی قرار دارند که با کلی گویی و فرار از استناد به بندهای مندرج در متن توافقنامه، تنها به بیان این جملات بسنده می کنند که این توافقنامه یک پیروزی تاریخی است و همه منافع مردم از جمله حق غنی سازی در آن جای گرفته است.

اما در آن سوی آب ها و ایالات متحده هم مرز بندی به گونه ای مشابه رقم می خورد، جایی که دولت ایالات متحده، با استناد به مفاد توافقنامه و قرار دادن ریز جزئیات آن در سایت وزارت خارجه آمریکا، و البته توضیح و تشریح توافق موقت در محافل مختلف، مدعی است ایران را مهار کرده و قدرت هسته ای آن را به شدت کاهش داده است، اما در همان سوو، مقامات رژیم صهیونیستی و جمهوری خواهان تندرو، بدون استناد به هیچ یک از بندهای گنجانده شده در توافقنامه، آن را مورد نکوهش قرار داده و با کلی گویی روند مذاکرات را به باد انتقاد می گیرند.

بر اساس این صورتبندی ساده، میشد به راحتی به این موضوع رسید که جمهوری خواهان و مقامات رژیم منحوس صهیونیستی در حال نقش بازی کردن هستند و آنچه در دل آنها می گذرد با آنچه می گویند از زمین تا آسمان تفاوت وجود دارد. اما این استدلال ساده و جامع، از طرف حامیان مذاکرات در ایران مورد عتاب قرار می گرفت و آن را محصول ذهن توهم زده و توطئه پندار مخالفین مذاکرات می دانستند. اما حالا با ورود رسمی و علنی مقامات رژیم صهیونیستی به صف حامیان مذاکرات و توافق جامع، می توان به صحت آن استدلال پی برد.

مطابق اخبار منتشر شده در چند روز اخیر، آژانس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی (موساد) به دولت آمریکا و سناتورها‌ی آمریکایی درباره اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران که می‌تواند باعث شکست مذاکرات هسته‌ای شود، هشدار داده است.

موساد به دولت و کنگره آمریکا هشدار داده اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران می‌تواند مذاکرات هسته‌ای را مختل سازد. آنطور که خبرگزاری بلومبرگ گزارش کرده، موساد به قانون‌گذاران آمریکایی که طی هیئتی بلندپایه به سرزمین های اشغالی سفر کرده بودند، هشدار داده، تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران در کنگره، مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای ایران را مختل می‌سازد.

به گزارش بلومبرگ، عوامل موساد نگرانی‌های خود را درمورد لایحه «مارک کرک»‌ سناتور جمهوریخواه و «رابرت منندز» سناتور دموکرات که خواستار اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران در صورت شکست مذاکرات می‌شود، به مقامات دولت اوباما و همین طور سناتورهای آمریکایی ابراز کرده‌اند.

بر اساس گزارش رویترز، جان کری وزیر خارجه آمریکا چهارشنبه هفته گذشته در کنفرانس خبری با فدریکا موگرینی با تایید خبر هشدار موساد به هئیت دیپلماتیک جمهوری خواه گفت:من فکر می کنم یک هیئت از کنگره که اواخر هفته به اسرائیل رفته بود مستقیما از یکی از پرسنل ارشد اطلاعات اسرائیل که نمی خواهم نامش را بگویم پرسید تاثیر این تحریم ها (جدید) چه خواهد بود و این شخص پاسخ داد که مانند پرتاب کردن نارنجک بر روی این روند است. بنابراین ما از افراد در اینجا می خواهیم مسئول باشند و اجازه دهند گفتگوی مسئولانه درباره بهترین راه برای پیشبرد این موضوع انجام شود. ما مانند همیشه متعهد هستیم از تولید تسلیحات هسته ای در ایران جلوگیری کنیم.

در همین زمینه «جان باروسو» سناتور جمهوریخواه که در این هیئت حضور داشته، به خبرگزاری بلومبرگ گفته است کارشناسان موساد به دولت اوباما گفته‌اند لایحه‌ای که به تحریم‌های بیشتر علیه ایران منجر شود، به شکست مذاکرات می‌انجامد.

این در حالی که روزنامه هاآرتص اسراییل با انتشار گزارشی در تاریخ۱۵ تير امسال (1393) اظهاراتی شگفت آور از آخرین موضع " تامیر پاردو" رییس سازمان اطلاعات رژیم صهیونیستی (موساد،) می آورد: رییس موساد در اظهارات 90 دقیقه ای خود در یک جلسه خصوصی که برای 30 نفر از بازرگانان و تجار اسرائیلی بوده و توسط یک شاهد عینی برای هاآرتص نقل شده، چند بار تاکید کرده بزرگترین خطر و تهدید علیه اسراییل برنامه هسته ای ایران نیست! در این هنگام برخی از حاضران متعجب شده و از او می خواهند این گفته خود را بار دیگر تکرار کند و رییس موساد در این زمان با تکرار همان جمله قبلی، می گوید: بله! به نظر من بزرگ ترین تهدید علیه اسراییل از ناحیه ایران نیست بلکه از ناحیه فلسطینی هاست.

در همان زمان برخی تحلیل گران با تایید این اظهارات نوشتند: این اظهارات زمانی بیان شد که مواضع غیر رسمی تامیر پاردو درباره برنامه هسته ای ایران کاملا منطبق با اظهارات مئیر داگان رییس سابق موساد و نیز اظهارات "یوال دیسکین " رییس "شین بت" (دستگاه اطلاعات داخلی اسراییل) بود و نشان می داد از نظر کسانی که روی موضوعات امنیتی کار کرده و به اطلاعات واقعی و کامل دسترسی دارند، مواضع نتانیاهو درباره برنامه هسته ای ایران بیش از آنکه یک موضعواقعی و ناشی از اطلاعات دقیق باشد،بیشتر به یک هوچی گری سیاسی برای رسیدن به اهداف خاص سیاسی می ماند.

حالا با موضع گیری نسبتا رسمی مقامات رژیم صهیونیستی و ورود علنی مقامات بلندپایه امنیتی آن به معرکه مذاکرات، معلوم نیست دیگر چه حربه ای برای محکوم کردن حامیان جریان استقلال و انقلاب باقی مانده است، این پرسشی است که مقامات و حامیان دولت باید به آن پاسخی شفاف بدهند.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
انتشار یافته: ۱
مصلح
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۵ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۵
0
1
در موضوع مهار و امحاء ظرفیتها و نهایتا ناکارامد سازی ساختار سیاسی حکومت اسلامی ء طی سه دهه اخیر تقسیم وظیقه ای اعلام نشده در جبهه استکبار صورت گرفته است ء که نقطه اتکای این مسیر بر دادن ادرس غلط به محیط افکار عمومی ایران و منفعل نگهداشتن حوزه تصمیم گیران نظام میباشد ء که اجزاء این رویکرد دشمنان را میتوان به شرح ذیل فهرست نمود :
ـ طراحی ء توسعه و تنوع بخشی به ایجاد محدودیتهای تحریمی ء تحت عنوان سیاست مهار ایران ء که موفقیت این راهبرد همواره متکی به شکل گیری رویکردهای منفعلانه در بین تصمیم سازان و تصمیم گیران درون حاکمیت بوده است .
ـ استفاده از اهرم تهدید و اعمال فشارهای بین المللی بویژه قطعنامه های شورای امنیت.
- استفاده از سیاست هویج و چماق ء که این سیاست نیز نیازمند پذیرش و همراهی برخی عناصر موثر در مراکز تصمیم سازی و حتی تصمیم گیری بوده است . در همین ارتباط در مقطعی اروپا به عنوان هویج و امریکا به عنوان چماق در محیط داخلی تبلیغ و مسیر تعامل در این رابطه پی ریزی و پیگیری میشود ء که بدلیل بی بنیان بودن ذاتی این سیاست ء جایگاه هویج و چماق به امریکا به عنوان هویج و رژیم منحوس اسراییل به عنوان چماق تغییر میکند . در ادامه روندهای تابو شکنانه در ارتباط گیری با شیطان بزرگ یا به تعبیر اصلاح طالبانه ان کدخدا ء موضع هویج و چماق به داخل امریکا و میان دولت و کنگره منتقل و تقسیم وظیفه میشود .
ـ نکته ظریف در این میان توجه به دینامیسم حرکت بخش به این روند منفعل کننده و ناکارامد ساز میباشد و ان موضوع انجام و تداوم مذاکرات در شکل مذاکرات صورت گرفته طی دوره کاری دولت یازدهم میباشد . مذاکراتی که بدلیل تعهدات و امتیازات واگذار شده ء روند طی شده تله ای را بوجود می اورد ء که با دقت و وسواس نیروهای معاند ء ظرفیت های هسته ای را به سمت اسقاط سازی به دام انداخته و به همین منظور تیم عمل کننده لازم می بیند تا برای صیانت از این راهبرد از هرگونه اقدام شتابزده نیروهای تندروی درون کنگره با انگیزه سرعت بخشیدن به واردکردن ضربه نهایی به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ء جلوگیری نمایند و در این رابطه ملاحظه میگردد که ناگزیر میشوند تا از کارت اطمینان بخشی نیروهای اطلاعاتی رژیم اشغالگر به این طیف تندرو ء که میتوانند موجبات کنش فعال ایران را برای پایان دادن به این مسیر خطرناک فراهم نمایند ء کمک بگیرند و به این وسیله مانع از تخریب این پروسه گردند .
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: