به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۷۴۳۵۹
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۴:۰۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
گزارش آماری موسسه ی Henley & Partners از ایران:
در دولتی که منتقدین مدعی اند عزت و احترام از پاسپورت ایرانی برداشته شده بود، 9 کشور به کشورهایی که می توان بدون روادید به آنها سفر کرد اضافه شد. این در حالی است که دولت نهم و دهم هیچگاه ادعا نکرده بود عزت و احترام را به پاسپورت ایرانی برمی گرداند!/ در سال 2013 اگرچه ایران توانسته بود 3 کشور دیگر را به فهرست کشورهایی که از مسافرین ایرانی طلب روادید نمی کردند اضافه کند.
به گزارش سخن، یکی از وعده های انتخاباتی دکتر حسن روحانی که تبلیغ گسترده ای در نشریات و سایت های مختلف حامی وی در انتخابات داشت بازگشت احترام و عزت به پاسپورت ایرانی بود. ایشان که یکی از تندرو ترین مخالفین سیاست خارجی دولت های نهم و دهم هستند معتقدند در دولت گذشته عزت ایرانیان در خارج از مرزها حفظ نشده است! آن چه در ادامه می خوانید بررسی تطبیقی ارزش پاسپورت ایرانی در چند دولت مختلف و سالهای مختلف است.

البته در فرهنگ اسلامی قطعا ملاک عزت و احترام، چیزی ورای ملاک های انسانی مخصوصا از این دست است اما به هر حال دولت محترم مدعی چیزی بودند (و هستند) که با گذشت بیش از یک سال و نیم از آغاز بکار آن، هنوز محقق نشده است.

موسسه ی خارجی Henley & Partners در پایان هر سال میلادی جدولی ارائه می دهد که نشان دهنده ی آزادی سفر برای شهروندان کشورهای مختلف است. بدین معنی که به عنوان مثال یک شهروند ایرانی یا امریکایی آلمانی بدون ویزا به چند کشور می تواند سفر کند؟ یا چند کشور در دنیا هستند که عزت پاسپورت ایرانی را آنقدر بالا بدانند که برای حضور ایرانیان در کشورشان روادید طلب نکنند؟!

در رتبه بندی جهانی سال 2008 که موسسه ی Henley & Partners که با کمک اتحادیه ی حمل و نقل هوایی (IATA) ارائه شده بود نشان می دهد ایران در انتهای سال 2007 بین 193 کشور جهان جزو پنج کشور آخر جدول بوده است. در این رده بندی ایرانیان اجازه داشته اند بدون ویزا فقط به 25 کشور جهان مسافرت کنند. ایران در پایان سال 2007، با رتبه ی 86 بالاتر از سومالی، پاکستان، عراق و افغانستان قرار داشته است.در سال 2010 یعنی سال 88 و آغاز به کار دولت دهم که به علت بی بصیرتی و فتنه انگیزی عوامل داخلی و دشمنان خارجی، چالش های بین المللی فراوانی پیش روی دولت وجود داشت، ایران با امکان مسافرت به 34 کشور، رتبه ی 92 را به خود اختصاص داده بود. در دولتی که منتقدین مدعی اند عزت و احترام از پاسپورت ایرانی برداشته شده بود، 9 کشور به کشورهایی که می توان بدون روادید به آنها سفر کرد اضافه شد. این در حالی است که دولت نهم و دهم هیچگاه ادعا نکرده بود عزت و احترام را به پاسپورت ایرانی برمی گرداند! بلکه در عمل نشان داد تمام تلاش خود را برای رفع مشکلات ایرانیان خارج از کشور به کار خواهد بست. استقبال بی نظیر ایرانیان خارج از کشور از ایشان، دلیلی قاطعانه تر از آمار و نمودار ای بین المللی است.

اما در سال 2012 ایران اگرچه باز هم در جمع پنج کشور آخر جدول (از بین 100 کشور) حضور داشت اما می توانست به 37 کشور بدون ویزا سفر کند. ایران در جدول سال 2012 رتبه ی 96 را به خود اختصاص داده بود.اما در سال 2013 اگرچه ایران توانسته بود 3 کشور دیگر را به فهرست کشورهایی که از مسافرین ایرانی طلب روادید نمی کردند اضافه کند اما در رقابت با دیگر کشورها ضعیف عمل کرده و با رتبه ی 86 و اجازه ی سفر بدون ویزا به 40 کشور، بالاتر از لبنان، نپال، پاکستان و افغانستان قرار گرفت.در سال 2014 ایران فقط با یک پله صعود ولی با همان تعداد کشورها در رده ی 87 ایستاد. حال باید دید احترام و عزت به پاسپورت ایرانی برگشته است و یا از پاسپورت ایرانی رو برگردانده است!! لازم به ذکر است آقای ابوطالبی سفیر جدید ایران در سازمان ملل ده ماه منتظر صدور ویزا از سوی ایالات متحده است!!
598
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: