به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۷۳۰۰۳
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۳ - ۰۷:۴۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
دانشمندان انگلیسی به‌تازگی دریافته‌اند مکالمات مادران با دخترانشان دارای واژگان و محتوای عاطفی‌تری در مقایسه با پسرانشان است.
به گزارش سخن: محققان دانشگاه «سوری» انگلستان همچنین دریافتند، استفاده مادران از واژگان عاطفی بیشتر در مقایسه با پدران، به‌طور ناخودآگاه کلیشه‌های جنسیتی را به فرزندانشان القا می‌کند. آنها معتقدند، این یافته‌ها توضیح می‌دهد چرا زنان به‌طور کلی‌تر و از لحاظ عاطفی باهوش‌تر از مردان هستند .در این پژوهش، ٦٥ پدر و مادر اسپانیایی و کودکان ٤ و ٦ساله‌شان مسئولیت داستان‌گویی و صحبت‌کردن درباره تجارب گذشته‌شان را برعهده داشتند. محققان استفاده آنها از زبان و تعداد واژگان عاطفی را بررسی کردند. آنها دریافتند، دختران سطوح بالاتری از واژگان عاطفی مانند «شاد»، «غمگین» و «نگران» را در مقایسه با پسران به کار بردند.
به‌گفته دکتر هریت تنه‌باوم، نتایج این تحقیق نشان می‌دهد مکالمات والدین- فرزندان براساس جنسیت است و مادران با دختران بیش از پسرانشان احساسات عاطفی‌ خود را بیان می‌کنند.
وی گفت: این موضوع به‌طور اجتناب‌ناپذیری موجب می‌شود دختران طوری بزرگ شوند که عواطفشان را در مقایسه با پسران بیشتر بیان کنند. در نتیجه آنها بهتر احساساتشان را بروز می‌دهند و با عواطف نیز بهتر کنار می‌آیند. این موضوع در محیط‌کار از اهمیت بسزایی برخوردار بوده و بسیاری از شرکت‌ها به مزایای هوش‌عاطفی بالا در موارد فروش، کارهای تیمی و رهبری پی برده‌اند.
جزییات این تحقیق در نشریه انگلیسی Developmental Psychology قابل‌مشاهده است.
برچسب ها: مادر ، پسر ، دختر ، سخن
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: