به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۷۲۳۱۵
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۳ - ۱۰:۲۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
رئیس مجلس گفت: روال قانونی در کشور حاکم است و دیوان محاسبات یک مرجع رسمی است و گزارشی که می‌دهد در کمیسیون بودجه مورد بررسی قرار گرفته و مطابق ماده ۲۳۶ گزارش می‌دهد و هیچ نشانه‌ای مبنی بر اینکه تخلف قانونی در روال کار مجلس صورت گرفته باشد، ندیدیم.

سخن، گروه سیاسی: احمد توکلی نماینده مردم تهران امروز یکشنبه در صحن علنی مجلس در تذکر آیین‌نامه‌ای اظهار داشت: تذکر من مربوط به ماده 24 بند 11 و اصل 84 قانون اساسی است. کمیسیون برنامه و بودجه بر اساس گزارش رسمی دیوان محاسبات گزارشی را منتشر کرده است که امروز و فردا در صحن خوانده خواهد شد.

وی افزود: اصل 854 قانون اساسی دیوان محاسبات را تأسیس کرده و گزارش‌های این دیوان قابل استناد است و همه پس از آنکه مجلس تشخیص دهد به قوه قضائیه می‌رود یعنی اینکه یک گزارشی که دیوان محاسبات داده کمیسیون بودجه تأیید کرده به این دلیل که دادسرای دیوان هنوز حکم نداده است قابل استناد نیست با مواد قانون اساسی و اصل 54 این قانون مغایر است زیرا تمام این گزارش‌ها که اینجا مستندات قرائت می‌شود و ملت ایران می‌تواند به آن استناد کند نه تنها یک نماینده همه می‌تواند به دادگاه رفته و نقد شود.
توکلی خاطرنشان کرد: اینکه سخنگوی دولت بگوید این خلاف است و مصاحبه کننده باید عذرخواهی کند من افتخار می‌کنم اگر خطا کرده باشم عذرخواهی کنم نه از دولت از پایین‌ترین آحاد ملت ولی این حرف درست نیست و به شان ملت لطمه می‌زند و شما ـ رئیس مجلس ـ باید از حق مجلس دفاع کنید.
وی تصریح کرد: همه گزارش‌هایی که قضاوت در آن است طبق تبصره یک ماده 236 همه حاکی از آن است که همه گزارش‌هایی که قرائت می‌شود قابل استناد است و قضایی نشدن آن مانع از سندیت آن نمی‌شود.
در ادامه لاریجانی در پاسخ به تذکر توکلی بیان داشت: روال قانونی در کشور حاکم است و دیوان محاسبات یک مرجع رسمی است و گزارشی که می‌دهد در کمیسیون بودجه مورد بررسی قرار گرفته و مطابق ماده 236 گزارش می‌دهد و هیچ نشانه‌ای مبنی بر اینکه تخلف قانونی در روال کار مجلس صورت گرفته باشد ندیدیم.
عدم تمکین دولت ها به گزارش دیوان محاسبات و ادامه اظهارات رسانه ای آنها مبنی بر عدم تخلف باعث اعتراض علی لاریجانی شده است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: