به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۷۱۹۰۶
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۹۳ - ۱۲:۴۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
در مصاحبه دکتر احمد طیب با شبکه شبکه نیل مصر مطرح شد:
دکتر احمد طیب رئیس دانشگاه الأزهر در مصاحبه ای با شبکه نیل مصر سخنان خواندنی و مهمی را در خصوص اتحاد بین شیعه و سنی، مدیریت سازنده ایران در جهان اسلام و مسائل هسته ای ایران بیان داشته است/ شیخ طیب می گوید: وقتی که "رهبر ایران" اینطور محکم جلوی آمریکا ایستادگی کرد و توانست در بحث انرژی هسته‌ای، آمریکا را به زانو درآورد.
به گزارش سخن، دانشگاه "الأزهر" در مصر، مرکز علوم دینی اهل سنّت است؛ همانطور که حوزۀ علمیّـۀ قم، مرکز علوم دینی شیعیان جهان است. رئیس الأزهر، به عنوان مفتی اعظم اهل سنّت است. دکتر احمد طیب" رئیس دانشگاه الأزهر در مصاحبه ای با شبکه نیل مصر سخنان خواندنی و مهمی را در خصوص اتحاد بین شیعه و سنی، مدیریت سازنده ایران در جهان اسلام و مسائل هسته ای ایران بیان داشته است که متن این مصاحبه در ادامه می آید.- خبرنگار: آیا به نظر شما عقاید شیعه مشکل ندارد؟!

- شیخ طیب: نه چه مشکلی دارند؟ پنجاه سال پیش "شیخ شلتوت" فتوا داده است که شیعه، مذهب پنجم اسلام و مانند مذاهب دیگر است.

- خبرنگار: فرزندان ما در حال شیعه شدن هستند چه باید بکنیم؟

- شیخ: خوب بشوند؛ مگر کسی از مذهب حنفی با مالکی برود ما اشکالی به او می گیریم؟ خوب اینها هم از مذهب چهارم به مذهب پنجم رفته اند.

- خبرنگار: شیعیان با ما در حال قوم و خویشی هستند و با فرزندان ما ازدواج می کنند.

- شیخ جواب داد: چه اشکالی دارد؟! بین مذاهب ازدواج آزاد است.

- خبرنگار: می گویند شیعیان قرآنشان فرق می کند!!

- شیخ طیب: این حرفها خرافه پیرزن هاست! قرآن شیعیان با ما هیچ فرقی ندارد و حتی رسم الخطشان نیز مانند قرآن ماست.

- خبرنگار: ۲۳ روحانی از یک کشور (عربستان) فتوا داده اند که شیعیان کافرند، رافضی هستند.

- شیخ: برای مسلمین جهان فقط "الازهر" میتواند فتوا دهد و فتوای روحانیون عربستانی اعتباری ندارد.

- خبرنگار: پس این اختلافاتی که بین شیعه و سنّی مطرح می کنند چیست؟

- شیخ : این اختلافات، سیاست خارجیست و میخواهد بین شیعه و سنّی اختلاف بیاندازد.

- خبرنگار: من یک سوال جدّی دارم: شیعیان ابوبکر و عمر را قبول ندارند، چگونه میگویید اینها مسلمان هستند؟

شیخ طیب: بله قبول ندارند، امّا مگر اعتقاد به ابوبکر و عمر، جزو اصول دین اسلام است؟ قصّه ابوبکر و عمر یک قصّه تاریخی است و تاریخ به اصول اعتقادات ربطی ندارد...

- خبرنگار که از این جواب جا خورده بود گفت: شیعیان یک ایراد دارند آن هم اینکه می گویند امام زمانشان از ۱۰۰۰ سال پیش هنوز زنده است!

- شیخ: خوب ممکن است، چرا ممکن نباشد، ولی دلیلی ندارد ما اعتقاد آنان را داشته باشیم.

- خبرنگار: آیا ممکن است کودک ۸ساله امام باشد؟ شیعیان معتقدند کودک ۸ساله امام شده است!

- شیخ: وقتی یک طفل در گهواره (حضرت عیسی(ع)) پیغمبر بشود اینکه یک کودک ۸ ساله هم امام باشد عجیب نیست، هر چند ممکن است ما، به عنوان اهل تسنّن این اعتقاد را قبول نداشته باشیم؛ امّا این موضوع به اسلام آنها صدمه‌ای نمیزند و آنها همچنان مسلمانند.

دکتر شجاعی فرد، استاد مکانیک دانشگاه علم و صنعت بعد از بیان گزارش بالا گفت: این مناظره برای من بسیار جالب بود و تلاش کردم تا با شیخ طیب تماس برقرار کرده و از او تشکّر کنم. در تماس تلفنی به او گفتم شما بهترین دفاع را از شیعیان کردید و اگر یک روحانی شیعه آنجا بود شاید اینگونه نمیتوانست دفاع کند و حدّاقلّ ملاحظه هایی میکرد؛ امّا شما حتّی اعتقاد به ابوبکر و عمر را هم از اسلام جدا کردید.

شیخ طیب گفت: وقتی که "رهبر ایران" اینطور محکم جلوی آمریکا ایستادگی کرد و توانست در بحث انرژی هسته‌ای، آمریکا را به زانو درآورد.

از آن طرف هم سیّد حسن نصرالله و شیعیان حزب‌الله هم جلوی اسرائیل ایستادند و کمر اسرائیل را در جنگ 33 روزه شکستند، من دیدم که اینها افتخار جهان اسلام است و آمریکا و دوستانش میخواهند این ها را کار شیعۀ تندرو معرّفی کنند و بگوید شیعه هم مسلمان نیست و رافضی است و این افتخار را از جهان اسلام دور کنند.

شیخ طیّب ادامه داد: برای اینکه جوانان ما احساس غرور بکنند که این افتخارات متعلّق به اسلام است، 8 برنامه در تلویزیون برگزار کردم تا بگویم شیعه، مسلمان است و شیعه با ما هیچ فرقی ندارد و یکی از مذاهب اسلام است.

598
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: