به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۷۱۵۴۳
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۳ - ۰۷:۴۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
پیکر عظیم الجثه "آمن هوتپ سوم"‌ که 3200 سال پیش بر اثر زلزله در زیر خاک مدفون شده بود، بار دیگر توسط باستان شناسان رونمایی شد.
به گزارش سخنبه نقل از آرت دیلی؛ گروهی از باستان شناسان به تازگی از پیکر عظیم الجثه آمن هوتپ سوم که در حدود 3 هزار سال پیش در شهر معبدی "لوکسور" مصر بر اثر زلزله‌ای واژگون شده بود، رونمایی کردند.

شهر "لوکسور" معروف به شهر معبد پیش از این نیز به علت در برداشتن مجسمه 3400 ساله "ممنون" از فراعنه مصر و نیز مجسمه‌های دو قلوی آمن هوتپ شناخته شده بود و هم اکنون با رونمایی از این مجسمه 13 متری مدفون شده در خاک بار دیگر نام این شهر بر سر زبان‌ها ‌آمده است.به گفته "هوریگ سوروزیان" باستان شناسی آلمانی-‌آمریکایی، مجسمه آمن هوتپ بلندترین پیکر ایستاده‌ای است که تاکنون در بین پادشاهان مصری به چشم می‌خورد چرا که حتی مجسمه معروف "ممنون" با 21 متر طول هم فرعون را در حالت نشسته نمایش می‌دهد.

این مجسمه ترمیم شده با 89 قطعه بزرگ و تعداد زیادی قطعات کوچک در حدود 110تن وزن دارد، در این مجسمه پادشاه مصر با تاجی سفید در حالی که در هر دستش یک تومار از کاغذ پاپیروس که اسم خود نیز بر روی آن حک شده به چشم می‌خورد و به کمربند وی یک خنجر با دسته‌ای مانند سرقوچ همراه با یک قلاب مستطیلی متصل است که اسامی پادشاه روی آن نوشته شده است.

به گفته باستان شناسان "آمن هوتپ سوم" مالک امپراتوری بزرگی از رودخانه فرات تا سودان بوده و در 12سالگی به پادشاهی رسیده و در حدود 1354پیش از میلاد مسیح نیز مرده است.

"لوکسور" شهری با 500هزار نفر جمعیت در کرانه رود نیل در قسمت جنوبی مصر، موزه‌ای رو باز از معبرهای تو در تو و مقبره های فراعنه مصری است.

باشگاه خبرنگاران
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: