به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۷۱۲۶۶
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۳ - ۲۲:۲۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
وزیر اطلاعات اسرائیل پیش‌نویس قطعنامه فلسطین برای پایان دادن به اشغالگری این رژیم تا سال ۲۰۱۷ را به مثابه اعلام جنگ دانسته است
به گزارش سخن: رادیو اسرائیل روز پنجشنبه (۲۷ آذر) به نقل از یووال استینیتز، وزیر اطلاعات این رژیم گزارش داد: «فلسطینیان در این پیش‌نویس بی هیچ تردیدی هیچگونه اشاره‎ای به موقعیت اسرائیل به عنوان یک کشور یهودی نکرده‌اند و این بدان معناست که این قطعنامه نه فراخوان صلح بلکه فراخوان جنگ است.»

ریاض منصور، نماینده فلسطین در سازمان ملل روز چهارشنبه در کنفرانسی
مطبوعاتی گفت اردن این قطعنامه را به سازمان ملل ارائه داد.

استینیتز افزود ما باید هر اقدامی از جمله قطع کلیه مناسبات اقتصادی با تشکیلات خودگردان فلسطین را بررسی کنیم.

وی تاکید کرد: «چنانچه تشکیلات خودگردان به اقدامات تحریک آمیز خود علیه ما، موجودیت ما و ملت یهود ادامه دهد؛ چنانچه موضع یک جانبه خود را حفظ کند، ما باید به این تحرکات هم در حوزه بین‌المللی و هم فلسطینی پاسخ دهیم و در صورتی که هیچ راه دیگری باقی نماند، باید برچیدن تشکیلات خودگردان را در نظر داشته باشیم.»

همچنین آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه رژیم اسرائیل، در بیانیه‌ای اعلام کرد که این قطعنامه هیچ سودی برای فلسطینان نخواهد داشت.

وی گفت: «محمود عباس در پی اقداماتی است که هدفی جز طعنه زدن به اسرائیل را دنبال نمی‌کند. آنان عملا به سود منافع مردم فلسطین اقدام نمی‌کنند. بر عکس، این گونه اقدامات صرفا موجب وخامت بیشتر اوضاع می‌شود و حصول توافق صلح را سرعت نمی‌بخشد، زیرا که که بدون موافقت اسرائیل عملا هیچ تغییری میسر نیست.»

لیبرمن از پیش‌نویس قطعنامه فلسطینیان با عنوان «ترفند» یاد کرد و از شورای امنیت سازمان ملل خواست که به مسائل مهمتری در جهان بپردازد.

وزیر خارجه رژیم اسرائیل افزود: «شورای امنیت بهتر است به مسائل به واقع مهمی چون نحوه مقابله با تروریسم همانند آن چه در در هفته جاری در استرالیا و پاکستان رخ داد و یا جنگ داخلی سوریه یا لیبی بپردازد و وقت خود را بیهوده صرف شگردهای فلسطینیان نکند.»

این پیش‌نویس که مورد حمایت اعراب است ابتدا نوامبر ۲۰۱۶ را به عنوان ضرب‌الاجلی برای عقب‌نشینی اسرائیل از سرزمین‌های اشغالی معین کرده بود، اما فرانسه راه‌حل ملایم‌تری را پیشنهاد کرد.

فلسطینیان خواهان تشکیل کشوری مستقل متشکل از بخش شرقی بیت‌المقدس، کرانه باختری و نوار غزه و خروج رژیم اسرائیل از سرزمین‌های اشغالی هستند.

با این حال، رژیم تلاویو حاضر به بازگشت به مرزهای ۱۹۶۷ و پرداختن به مساله قدس نیست.

پرس تي وي
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: