به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۷۰۲۳۰
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۳ - ۲۱:۳۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
انتشار گزارش سنا درباره شکنجه سیا در دوره دولت جرج بوش واکنش‌های متفاوتی را به دنبال داشته است.

به گزارش سخن، انتشار گزارش سنا درباره استفاده سیا از شکنجه در دولت جرج بوش، واکنش‌های متفاوتی را موجب شده که به آنها اشاره می‌شود:

جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز در واکنش به انتشار گزارش سنا درباره شکنجه‌های سیا گفت که انتشار این گزارش توانایی آمریکا برای شناسایی و مبارزه با تاریخ خودمان را نشان می‌دهد و اشتباهات و شیوه های درست را به ما بازگو می‌کند.

«دایان فین اشتاین» رئیس کمیته اطلاعات سنای آمریکا هم در این ارتباط گفت: می‌خواهم بگویم امیدوارم هرگز این(شکنجه) تکرار نشود. شاید هیچ زمان مناسبی برای انتشار این گزارش پیدا نمی‌شد.

هری رید، رئیس اکثریت دموکرات‌های سنا تاکید کرد شکنجه به جز نام بد، هیچ چیزی برای ما نداشت. ما آمریکایی‌ها باید از اشتباهاتمان در قضیه ایران کنترا، ابوغریب و دیگر موضوعات درس بگیریم. ما بدون توسل به روشهایی از قبیل شکنجه هم می‌توانیم از کشورمان دفاع کنیم.

«آری فلچر سخنگوی کاخ سفید در دولت جرج بوش هم از موضعی انتقادی تاکید کرد: این گزارش سنا نیست بلکه گزارش دموکراتهای سنا است. در این گزارش ماموران سیا دخالت و نقشی نداشتند و فقط یک گزارش یک طرفه است.

«جان برنان» رئیس کنونی سیا هم گفت که گزارش ارائه شده توسط سنا، دارای نواقضی است و یافته‌های اصلی آن قابل مناقشه است.

«جان مک‌کین» سناتور جمهوری‌خواه که سابقه پررنگی در نظامی‌گری و دفاع از روش‌های خشن در دیپلماسی دارد، گفت که انتشار چنین گزارش‌هایی ممکن است به تروریست‌ها، برای حمله به ملت آمریکا، بهانه لازم را بدهد.

تابناک

برچسب ها: سنا ، سازمان سیا ، شکنجه
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: