به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۷۰۱۹۶
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۳ - ۱۸:۴۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
ابراهیم جعفری:
ابراهیم جعرفی در پایان نشست سه جانبه، با همتایان ایرانی و سوری خود، در پاسخ به خبرنگار فارس گفت، که کشورش اجازه دخالت زمینی در عراق را به هیچ کشوری نخواهد داد.

خبرگزاری فارس: ابراهیم جعفری: دخالت زمینی در عراق خط قرمز ماست/ارتش عراق توانایی کافی دارد

به گزارش سخن، «ابراهیم جعفری» وزیر خارجه عراق امروز (سه‌شنبه) در پایان نشست سه جانبه با «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران و «ولید المعلم» وزیر خارجه سوریه در جمع خبرنگاران اعلام کرد، که در این نشست مسئله تهدید مشترک تروریسم در منطقه بررسی شده و موضوع منافع سوریه، ایران و عراق مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته است.

وی همچنین در مورد امکان وجود همکاری مشترک میان این سه کشور، برای مبارزه با داعش، گفت: «در صورت ایجاد چنین ائتلافی، آن را رسما اعلام خواهیم کرد.»

وزیر خارجه عراق در پاسخ به خبرنگار فارس درباره گزارش‌های منتشر شده درباره درخواست عربستان برای اقدام نظامی زمینی در عراق و گفت: «ما نیازی به سرباز و نیروی نظامی نداریم. دخالت زمینی خط قرمز ماست. نیروهای ارتش عراق، به خوبی توانایی ایفای نقش خود را دارند و در حال حاضر داوطلبان زیادی در حال ساماندهی برای مقابله با داعش هستند.»

وی در ادامه گفت: «دخالت نظامی زمینی از سوی کشورهای مجاور عراق، قابل قبول نیست، زیرا پیشتر نیز بعد از حضور نظامی آمریکا در سال 2003 گفته بودیم که دخالت زمینی در عراق باعث ایجاد کینه در میان مردم منطقه خواهد شد.»

وزیر خارجه عراق در پاسخ به سوالی در مورد سطح همکاری‌های نظامی ایران و عراق، اعلام کرد که این همکاری‌ها در سطح مشاوره است. وی در واکنش به ادعاهای مطرح شده در مورد حملات هوایی ایران در عراق، گفت: «من نیز این موضوع را از رسانه‌ها شنیدم. ما هیچ درخواستی از سوی ایران برای حمله هوایی دریافت نکرده بودیم. هرگونه حمله هوایی به مواضع داعش در عراق باید با همکاری نیروی هوایی ارتش عراق صورت گیرد. ما از همکاری‌های منطقه‌ای و از همکاری از طریق ائتلاف برای مقثابله با داعش، استقبال می‌کنیم، مشروط بر اینکه این همکاری‌ها هماهنگ‌شده باشد.»

وی همچنین درباره دلایل حمله داعش به خاک عراق، اختلافات داخلی، فاصله ایجاد شده با دولت مرکزی و حضور ترویست‌ها در سوریه را بی‌تاثیر ندانست.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: