به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۷۰۱۶۸
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۳ - ۰۷:۵۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
یک بازخوانی/
در حالیکه حضرات معصومین و نیز امام خمینی (ره) و حضرت امام خامنه ای بر ساده زیستی تاکید زیادی داشته و دارند هاشمی رفسنجانی به مسئولین کشور می گوید که جلوه هایی از تجمل را به اجرا گذارند.
سخن، گروه سیاسی: هاشمی رفسنجانی روز 18 آبان  1368 در خطبه های نماز جمعه تهران گفت:

«اظهار فقر و بیچارگی کافی است. این رفتارهای درویش مسلکانه وجهه جمهوری اسلامی را نزد جهانیان تخریب کرده است. زمان آن رسیده که مسئولین ما به "مانور تجمل" روی آورند. از امروز به خاطر اسلام و انقلاب مسئولین وظیفه دارند مرتب و باوقار باشند. هرچند ما فقیر باشیم و اقتصادمان به سامان نباشد اما برای آنکه در دیدگان سایر ملل مسلمان و غیر مسلمان "ملتی مفلوک" جلوه نکنیم لازم است تا "جلوه هایی از تجمل" در چهره کشور و مسئولین حاکمیتی رویت شود»

این فرمان جناب هاشمي رفسنجانی در حالی است که  پيامبر صلی الله علیه و آله به ابوذر چنين سفارش نموده است:
«اي اباذر! من لباس خشن مي پوشم، و بر زمين مي نشينم، و بر الاغ بدون پالان سوار مي شوم، و كسي را پشت سر خود سوار مي كنم. پس هر كه از سنت من گريزان شود از من نيست».

امام باقر(ع) نیز در توصيف پيامبر صلی الله علیه و آله خطاب به محمد بن مسلم فرمود:
«اي محمد! شايد پيش خود فكر مي كني كه پيامبر در سراسر زمان پيامبري خود سه روز پشت سر هم از نان گندم سير نشد؟... نه به خدا كه چنين نيست، از زمان بعثت تا زمان رحلت سه روز متوالي از نان گندم سير نخورد، البته من نمي گويم كه به آن دسترسي نداشت، او كه زماني يكصد شتر به جايزه به يك نفر بخشيد، اگر مي خواست مي خورد...».

وضع رسول الله (ص) و خانواده اش چنين بود و آن حضرت مقيّد بود كه آن را حفظ نمايد، چنانكه نقل شده است:
«خاندان محمد صلی الله علیه و آله هرگز سه روز پياپي غذاي روز و شبي كه تنها نان جو باشد سير نخوردند تا آن حضرت به خدا پيوست».

استاد مطهري (ره) در کتاب سیری در نهج البلاغه مي گويد : «زهد، حالتي است روحي و زاهد ازآن نظر که دل بستگي هاي معنوي و اخروي دارد، به مظاهر مادي زندگي بي اعتناست. اين بي اعتنايي و بي توجهي تنها در فکر و انديشه و احساس قلبي نيست و در مرحله ي ضمير پايان نمي يابد. زاهد در زندگي عملي خويش، سادگي و قناعت را پيشه ي خود مي سازد و از تنعم تجمل و لذت گرايي پرهيز مي نمايد. زهاد جهان آنها هستند که به حداقل تمتع و بهره گيري از ماديات اکتفا کرده اند.»

در روايتي از امام علي (ع) آمده است : «التزهد يؤدي الي الزهد ؛ واداشتن خود به زهد و ساده زيستي، منتهي به حالت دروني زهد مي گردد» .در جاي ديگر مي فرمايد : «اول الزاهد التزهد ؛ نخستين گام زهد، تزهد (ساده زيستي) است.»

البته شايد بعضي آقایان همچون جناب آقای هاشمی رفسنجانی تصور کنند که ساده زيستي با آراستگي ظاهري، منافات دارد. در حالي که بين اين دو هيچ گونه تضادي وجود ندارد. مي توان هم ساده بود و هم آراسته. اسلام بر لزوم آراستگي مسلمانان تأکيد کرده است. قرآن مجيد مي فرمايد :«يا بني آدم خذوا زينتکم عند کل مسجد؛ اي فرزندان آدم ! زينت خود را به هنگام رفتن به مسجد با خود داشته با شيد» .اين جمله مي تواند شامل پوشيدن لبا سهاي مرتب و پاکيزه، شانه زدن موها، به کار بردن عطر و مانند آن با شد. ضمن آن که شامل زينت هاي معنوي مانند : ملکات اخلاقي و پاکي نيت و اخلاص نيز مي گردد.

پيامبر اکرم (ص) مي فرمايد: خداي تعالي دوست دارد وقتي بنده اش نزد برادران خود مي رود، با ظاهري آراسته رو به رو شود. آن حضرت از مردي که موهاي ژوليده و لباسي کثيف داشت، انتقاد کرد و فرمود :بهره بردن از نعمت هاي الهي و نماياندن نعمت، جزءدين است.
پيامبر اکرم (ص) در عين سادگي و دوري از تجملات دنيوي، پاک و پاکيزه و خوش بو و معطر بود ؛چنان که وقتي از مسيري مي گذشت، رهگذراني که پس از وي از آن جا مي گذشتند، از بوي خوش آن حضرت مي فهميدند که پيامبر از آن جا عبور کرده است.

امام خميني (ره) که الگوي ساده زيستي در عصر حاضر بود، به ظاهر خويش و تميزي و زيبايي لباس بها مي داد و همواره از عطر استفاده مي کرد. 

نکته جالب اینجاست جناب هاشمی رفسنجانی زمانی فرمان مانور تجمل گرایی را صادر می کند که کشور پس از نبردی سخت با دشمنان ایران و اسلام در وضعیت بد اقتصادی به سر برده و اکثر مردم از وضع درآمدی خوبی بر خوردار نبودند. در مغایرت رفتار هاشمی رفسنجانی  می توان به حدیثی از امام علي (ع) اشاره کرد. ایشان مي فرمايند: "اگر مي خواستم مي توانستم از عسل خالص و مغز گندم و بافته ي ابريشم براي خود خوراک و پوشاک تهيه کنم، اما هرگز هوا و هوس بر من چيره نخواهد شد و حرص و طمع مرا به گزيدن خوراک ها نخواهد کشيد. در حالي که ممکن است در سرزمين «حجاز» يا «يمامه» کسي باشد که حسرت گرده ي ناني برد و يا هرگز شکمي سير نخورد، آيا من سير بخوابم و پيرامونم شکم هايي باشد از گرسنگي به پشت دوخته و جگرهايي سوخته ؟ يا چنان باشم که آن شاعر گفته است : 
و حسبک داء أن تبيت ببطنه
و حولک اکباد تحن الي القد 
اين درد تو را بس که شب سير بخوابي و گرداگردت شکم هايي گرسنه به پشت چسبيده با شد. آيا بدين بسنده کنم که مرا اميرمؤمنان گويند و در ناخوش آيندي هاي روزگار شريک آنان نباشم ؟"

حضرت امام خمینی (قدس) نیز رهبری بسیار ساده زیست و تجمل گریز بودند که این سبک زندگی را می توان آشکار مشاهده کرد. ایشان به علما و مدیران کشور نیز همیشه سفارش می‌کرد که خود را گرفتار تجملات و تشریفات ننمایند 
«من اکثر موفقیت‌های روحانیت و نفوذ آنان را در جوامع اسلامی، در ارزش علمی و زهد آنان می‌دانم و امروز هم این ارزش نه تنها نباید به فراموشی سپرده شود، که باید بیشتر از گذشته به آن پرداخت، هیچ چیزی به زشتی دنیاگرایی روحانیت نیست و هیچ وسیله‌ای هم نمی‌تواند بدتر از دنیاگرایی، روحانیت را آلوده کند.» 


در جای دیگر درباره ساده زیستی و زهد گرایی علما و روحانیون می‌فرماید: 
« … به عنوان یک پدر پیر از همة فرزندان و عزیزان روحانی خود میخواهم که در زمانیکه خداوند بر علما و روحانیون منت نهاده است و اداره یک کشور بزرگ و تبلیغ رسالت انبیاء را به آنان محول فرموده است. از حالت روحانی خود خارج نشوند و از گرایش به تجملات و زرق و برق دنیا که دون‌ شأن روحانیت و اعتبار نظام جمهوری اسلامی ایران است، پرهیز کنند. و بر حذر باشند که هیچ آفت و خطری برای روحانیت و برای دنیا و آخرت آنان بالاتر از توجه به رفاه و حرکت در مسیر دنیا نیست، که بحمدا… روحانیت متعهد اسلام امتحان زهدگرایی خود را داده است، ولی چه بسا دشمنان قسم خوردة اسلام و روحانیت بعد از این برای خدشه وارد کردن چهره این مشعل داران هدایت و نورد دست به کار شوند و با کمترین سوژه‌ای به اعتبار آنان لطمه وارد آورند که انشاءا… موفق نمی‌شوند»


ایشان در جمع فقها و حقوقدانهای شورای نگهبان نیز فرمودند: 
«مساله دیگر، مساله تشریفات حوزه های روحانیت است که دارد زیاد می شود. وقتی تشریفات زیاد شد، محتوا کنار می رود. وقتی ساختمانها و ماشینها و دم ودستگاه ها زیاد شد، موجب می شود بنیه فقهی اسلام صدمه ببیند; یعنی با این بساطها نمی شود شیخ مرتضی و صاحب جواهر تحویل جامعه داد این موجب نگرانی است... این تشریفات اسباب آن می شود که روحانیت شکست بخورد. زندگی صاحب جواهر را با زندگی روحانیون امروز که بسنجیم خوب می فهمیم که چه ضربه ای به دست خودمان به خودمان می زنیم.»

درباره ساده زیرستی حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای نیز بسیاری از مقامات کشوری با نقل خاطراتی از ایشان این مساله را تایید کردند که ما به ذکر گوشه از این خاطرات بسنده می کنیم.


آیت الله جوادی آملی:
يك روز مهمان مقام معظم رهبري بودیم كه فرزندشان آقا مصطفي هم نشسته بود. وقتي كه سفره پهن شد، ايشان به فرزندشان نگاهي كرده و فرمودند: «شما به منزل برويد». من خدمت ايشان عرض كردم كه اجازه بفرماييد آقازاده هم باشند كه ايشان فرمودند: «اين غذا از بيت‌المال است، شما هم ميهمان بيت‌المال هستيد اما براي بچه‌ها جايز نيست كه بر سر اين سفره بنشينند» من در آن لحظه فهميدم كه خداوند چرا اين همه عزت به ايشان عطا فرموده‌اند.

ناطق نوری:
به خاطر دارم جناب آقای هاشمی رفسنجانی که با آقا آشنایی دیرین دارند و رفیق بودند، تصمیم به خرید قطعه زمینی داشتند و به ایشان نیز پیشنهاد کردند که اجازه بدهید یک تکه زمین هم برای شما بخریم. فرمودند: شما می‌دانید که من اهل این چیزها نیستم. این روحیه زهد و بی‌اعتنایی به مال دنیا در ایشان بارز بود.

حجت الاسلام احمد مروی:
آيت‌الله خامنه‌اي به برخي مسئولين تاكيد مي‌كردند كه هدايايي كه از خارجي‌ها مي‌گيريد و گران قيمت است مال بيت‌المال است نه مال خودتان؛ براي مثال به يكي از معاونين وزرا يك بنز گران قيمت هديه داده شده بود كه آقا گفته بود اينها در برابر هدايايي است كه از بيت المال مي‌بريد پس مال بيت‌المال است، هدايايي هم كه به خودشان داده مي‌شود را يا به آستان قدس مي‌دهند يا پخش مي‌كنند. يك بار يكي از سران عرب چهار يا پنج عباي گران قيمت به آقا داده بود و آقا عباها را به من داده و گفتند اين را ببر قم بفروش از پولش 14 و يا 15 عبا بخر بده به طلاب.


سرلشکر رحیم صفوی:
یك روز كه در منزل مقام معظم رهبری در خدمت ایشان بودم بحث ما قدری به طول انجامید و نزدیك مغرب شد. پس از اقامه نماز در محضر ایشان، معظم له رو به من كردند و فرمودند: آقا رحیم! شام را مهمان ما باشید. بنده در عین حال كه این را توفیقی می دانستم، خدمتشان عرض كردم: اسباب زحمت می شود. مقام معظم رهبری فرمودند: نه! بمانید هر چه هست با هم می خوریم. وقتی سفره را پهن كردند و شام را آوردند، دیدم غذای ایشان و خانواده شان چیزی جز املت ساده نیست. من نیز بر آن سفره مهمان بودم و مقداری از همان غذای ساده را خوردم. 

حال مردم خود قضاوت کند که فرمان هاشمی رفسنجانی مبنی بر "مانور تجمل" با سیره کدامیک از حضرات معصومین و اولیای الهی می خواند. 

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
0
3
جانم فدای رهبرم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۲
1
1
بهانه دزدیهای اقایون بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۶
0
1
بی فرمان هم داشتن عمل میکردن
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: