به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۸۸۸۴
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۳ - ۱۳:۳۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
افزایش حمایت برخی از کشورها در عرصه بین الملل از مساله فلسطین نشان از این دارد فلسطین در قلب جهانیان جای دارد و ادامه این پشتیبانی ها به تدریج رژیم صهیونیستی را به سوی انزوا پیش خواهد برد.
سخن، گروه بین الملل: پایگاه خبری «العهد» لبنان نوشت: بیست و نهم نوامبر سال 1947 میلادی یادآور ظلم تاریخی است که بر مردم فلسطین شده است و این ستم از آن تاریخ تا کنون ادامه داشته و هیچ گونه افق روشنی برای از میان رفتن این ستم ها دیده نمی شود.
در چنین روزی بود مجمع عمومی سازمان ملل با تصویب قطعنامه شماره 181 خود تصمیم به تقسیم فلسطین میان رژیم صهیونیستی و فلسطین گرفت، اما چنین چیزی رخ نداد و با پشتیبانی سازمان ملل به طور رسمی رژیم غاصب به رسمیت شناخته شد و در پی آن بسیاری از کشورهای جهان هم این رژیم را به رسمیت شناختند.
پس این مساله بود که فقط طی چند ماه ستم بسیاری بر مردم فلسطین شد و هم اکنون تلاویو با نامیدن سرزمین اشغال شده فلسطین به نام سرزمین یهود تلاش می کند تا به طور کلی مردم فلسطین و مساله این کشور را نابود کند.
اکنون پس از سپری شدن سه دهه از اعلام این روز به «روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین» این سوال مطرح می شود که هیات سازمان ملل تاکنون چه نقشی برای بازگرداندن حق فلسطینی ها بازی کرده اند و آیا ضمیر جهانی برای برای بازگرداندن سرزمین های فلسطین به صاحبان اصلی آن بیدار خواهد شد.
در این پیوند، «صبری صیدام» معاون دبیر شورای انقلابی جنبش فتح به تارنمای العهد لبنان گفت: ما در شرایطی به سر می بریم که موضع گیری ها در عرصه بین الملل درباره مساله فلسطین تغییر پیدا کرده است. اعتراف به دولت فلسطین از سوی مجلس انگلیس و سوید و موضع گیری «لوران فابیوس» وزیر امور خارجه فرانسه همه دارای این پیام سیاسی بزرگ هستند و به رویکرد رسمی فلسطین برای رویارویی با تحرک های رژیم صهیونیستی و پایان بخشیدن به اشغالگری خدمت خواهد کرد.
همچنین روزنامه «الحیات الجدید» فلسطین نوشت: مساله فلسطین در عرصه بین المللی از پشتوانه بالایی برخودار است و احساس مسوولیت شماری از کشورهای جهان درباره مردم فلسطین و مساله این کشور به سطح بالایی رسیده است به طوری که برخی از کشورهای اتحادیه اروپا با به رسمیت شناختن دولت فلسطین (مانند سوید) و برخی دیگر با به رسمیت شناختن نمادین (انگلیس، ایرلند و اسپانیا) یک گام درباره مساله فلسطین به جلو برداشته اند.
افزایش حمایت ها در عرصه بین الملل درباره مساله فلسطین نشان از این دارد فلسطین در قلب جهانیان جای دارد و رژیم صهیونیستی به تدریج به سوی انزوا پیش می رود و این رژیم در لاک خود فرو خواهد رفت.
روزنامه الحیات الجدید افزود: اگر آمریکا و سیاست های اشتباه این کشور در حمایت از رژیم اسراییل نبود کشورهای جهان به راحتی می توانستند، مساله فلسطین را حل کند.
همچنین تارنمای «الوفد» مصر ششم آذر در گزارشی به قلم «مفتاح شعیب» نوشت: خیلی پسندیده است که کشورهای جهان و به ویژه دولت های غربی برای به رسمت شناختن دولت فلسطین یکی از دیگری پیشی می گیرند. به رسمیت شناختن فلسطین از سوی این کشور یک حق برای مردم فلسطین است و نه منت. اما این به رسمت شناختن در فضایی صورت می گیرد که طرح دولت مستقل فلسطین با تهدید بی پیشینه ای روبرو شده است و شهر قدس با یهودی سازی و یورش هدفمندی روبرو است و مسجد الاقصی و دیگر اماکن اسلامی و مسیحی که تشکیل دهنده هویت دولت فلسطین هستند به شدت هدف قرار گرفته اند.
طی ماه های اخیر روابط رژیم صهیونیستی و برخی از کشورهای غربی به سوی تیرگی پیش رفته است و واشنگتن، پاریس و لندن به سبب اقدام های نتانیاهو و لجبازی های وی در ادامه روند شهرک سازی ها در ظاهر از وی انتقاد کرده اند.
در بسیاری از مناسبت ها مقام های آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی به شدت از لجبازی های رهبران رژیم صهیونیستی انتقاد کرده اند . آشکار است که خیره سری های مقامات رژیم صهیونیستی سبب شده است که مردم و برخی از سازمان ها در اروپا و آمریکا دولت ها خود را زیر فشار قرار دهند تا نسبت به ظلم های رژیم صهیونیستی سکوت نکنند و مردم این کشورها بودند که مقام های خود را در تنگنا قرار دادند تا از صهیونیست ها انتقاد کنند.
به نوشته تارنمای الوفد مصر هدف از این به رسمیت شناختن ها سه چیز است.
مردم این کشورها با زیر فشار قرار دادن دولت های در به رسمیت شناختن دولت مستقل فلسطینی ناتوانی دولت های خود را این باره سرزنش می کنند و نشان می دهند که در میان محافل مردمی دولت کشورهایی که علیه رژیم صهیونیستی موضع گیری نمی کنند، انتقادهایی وجود دارد.
همچنین با این اقدام دولت های غربی فشار اندکی به رژیم صهیونیستی وارد می شود تا مقداری خویشتن داری کند. همچنین این تصور را در میان مردم فلسطین به وجود می آورد که مساله فلسطین دستاوردهای سیاسی داشته و آنان باید با چنگ زدن به شیوه های سیاسی در راستای حق خود گام بردارند.
اما باید بر این مساله تاکید شود که رژیم صهیونیستی هرگز از طرح شهرک سازی در سرزمین اشغال شده عقب نشینی نخواهد کرد و تجاوزهای این رژیم به نماد های مسلمانان و مسیحیان در قدس و باریکه غربی پایان نخواهد یافت. همچنین محاصره باریکه غزه و ترور شخصیت ها و رهبران برجسته فلسطینی پایان ناپذیر است. اگر غربی ها هم در اعتراف به حقوق مردم فلسطین و برقراری ثبات در منطقه خاورمیانه جدی هستند باید برای جلوگیری از یورش ها و بلندی پروازی های رژیم صهیونیستی دست به اقدام عملی بزنند. آنا هم چنین اقدامی را انجام نمی دهند و به جای مجازات جلادهای رژیم
صهیونیستی به قربانیان فلسطینی حمله می کنند و به نظر می رسد به رسمیت شناختن فلسطین از سوی دولت های سوید، انگلیس و اسپانیا و دیگر کشورها بیش از آنکه به رژیم صهیونیستی فشار آورد فلسطینی ها را در تنگنا قرار خواهد داد.
اکنون نگرانی این وجود دارد که نگاه مثبت غرب به فلسطین در درون خود دسیسه تازه ای برای مردم فلسطین به همراه داشته باشد. این نگرانی بیهوده نیست زیرا دولت رژیم اشغالگر قانون تبیعض نژادی را تصویب خواهد کرد تا یهودی سازی را در سرزمین اشغال شده تحکیم بخشد و با چنین قانونی برای تکمیل طرح های خود اقدام خواهد کرد تا وجود فلسطین را از بین برد و با این اقدام خود جامعه بین الملل را به چالش کشد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: