به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۸۲۱۹
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۹۳ - ۱۶:۱۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان

سخن؛ گروه چندرسانه ای: ناآرامی‌های شهر فرگوسن آمریکا باردیگر نشان داد که سیاه‌پوستان این کشور هنوز مورد تبعیض قرار می‌گیرند. وضعیت آنان در بسیاری گستره‌ها از زمان مارتین لوترکینگ تا کنون به‌رغم انتخاب اوباما تغییر زیادی نکرده است. 

به گزارش سخن به نقل از دویچه وله، با انتخاب باراک اوباما به عنوان رئیس جمهوری آمریکا، بسیاری بر این نظر شدند که دوران تبعیض نژادی در این کشور به پایان رسیده است و سیاهان آمریکا به حقوق برابر خود دست می‌یابند. ناآرامی‌ها در شهر فرگوسن آمریکا که در پی کشته شدن مایکل براون، جوان سیاه‌پوست به ضرب گلوله افسری سفیدپوست روی داد و همچنین آمارهای موجود در آمریکا نشان‌دهنده این هستند که این موضوع رویایی بیش نبوده است.


سفیدپوستان آمریکا تبعیض نژادی در حق سیاهان این کشور را چون سیاه‌پوستان نمی‌بینند. آنها فکر می‌کنند شرایط سیاه‌پوستان بهتر شده است. ۳۵ درصد سفیدپوستان بر این نظرند که شرایط سیاه پوستان به نسبت پنج‌سال پیش بهتر شده، اما تنها ۲۶ درصد سیاه‌پوستان این نظر را اعلام کرده‌اند.


شمار فقرای آمریکا در میان سیاه‌پوستان این کشور بسیار بیشتر از سفیدپوستان آن است. در سال ۱۹۷۴ هشت درصد سفیدپوستان و ۳۰ درصد سیاه‌پوستان آمریکا فقیر بودند. امروز این نسبت به ۱۰ درصد در میان سفیدپوستان و ۲۸ درصد در میان سیاه‌پوستان رسیده است.


شمار بیکاران سیاه‌پوست آمریکا از پنجاه سال پیش تاکنون دوبرابر شمار بیکاران سفیدپوست این کشور بوده است. این آمار به ساختار اقتصادی این کشور توسعه یافته و شمار مجموع بیکاران آن ربطی ندارد
سبت درآمد خانواده‌های سیاه‌پوست آمریکا به خانواده‌های سفید پوست این کشور تفاوتی فاحش را نشان می‌دهد. در سال ۱۹۶۴ میلادی درآمد یک خانواده سیاه‌پوست حدود ۵۵ درصد یک خانواده سفیدپوست بود. این آمار در حال حاضر نیز در همین حد باقی مانده است.


احتمال این که یک سیاه‌پوست در آمریکا به زندان بیفتد شش‌بار بیشتر از یک سفیدپوست آمریکایی است. در سال ۱۹۶۰ احتمال به زندان افتادن یک سیاه‌پوست پنج‌بار بیشتر از یک سفیدپوست بود. البته این نکته را نیز باید در نظر گرفت که در سال ۱۹۶۰ شمار زندانیان کمتر از زمان حال بود.


حدود ۴۰ درصد کودکان سیاه‌پوست آمریکا هنوز به دبستان‌هایی می‌روند که تقریبا همه شاگردان مدرسه سیاه‌پوست هستند. در سال ۱۹۶۸ میلادی ۶۴ درصد کودکان سیاه پوست به مدارس سیاه‌پوستان می‌رفتند.


سیاهان و سفیدان آمریکا زندگی متفاوتی دارند و برداشت‌شان از واقعیت‌های موجود در آمریکا نیز باهم متفاوت است. سیاه پوستان آمریکا فکر می‌کنند که در عرصه‌های مختلف اجتماعی تبعیض نژادی در موردشان اعمال می‌شود؛ عرصه‌هایی چون برخورد با پلیس، برخورد با آنها در دادگاه، در محل کار، در فروشگاه یا رستوران.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: