به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۸۲۰۰
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۹۳ - ۱۴:۴۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
گزارش روزانه "سخن" از وضعیت بورس اوراق بهادار
شاخص کل که در آغاز معاملات تا 50 واحد افزایش تجربه کرده بود در پایان معاملات 830 واحد کاهش یافت و اکثر صف های خرید سهام جای خود را با صف فروش تعویض کردند.

سخن, گروه بازار: در 3 روز کاری اخیر که مذاکرات وین پایان یافته بازار همواره در شرایط منفی قرار گرفته و شاخص 2700 واحد کاهش یافته است که خود باعث سرگردانی سهامداران و رویگردانی سرمایه های روانه شده به سمت بازار شده است در کنار این عامل, دلیل دیگری که برای ریزش بازار سهام ذکر می شود افزایش همزمان قیمت ها در بازار ارز و طلا است که البته در دو روز اخیر قیمت جهانی طلا حدود 30 دلار کاهش یافته است و در صورت ثبات بازار ارز نیز انتظار می رود بازار سهام به ثبات نسبی دست یابد.

در مورد وضعیت نامناسب کنونی بازار بسیاری از کارشناسان معتقدند که این عجله و هیجان زدگی به تعادل بر می گردد چون نه تنها در متغیرهای بنیادی شرکت ها و شرایط سیستماتیک رخداد تأثیر گذاری اتفاق نیفتاده است، بلکه بحث هایی که طی توافقات در خصوص رفع تحریم شرکت های خودرویی یا باز شدن یک سیستم بانکی برای معاملات بین بانکی صورت گرفته خبرهای خوبی برای بازار سرمایه بود که بازار بدون توجه به این بخش از مذاکرات دچار هیجان زدگی بابت تمدید مذاکرات شده است.

مدیرعامل تأمین سرمایه ملت درباره افت شاخص پس از تمدید مذاکرات ایران با گروه 1+5 گفت: بخش عمده ای از سهامداران حقیقی نسبت به اخبار سیاسی و کلیات ریسک سیاسی بازار تصوراتی داشتند که بعد از تمدید مذاکرات در یک حرکت هیجانی اقدام به فروش سهام کردند و بدین ترتیب سهام برخی از شرکت ها را با صف فروش مواجه کردند.

علی قاسمی ارمکی با تأکید به این نکته که تعادل به بازار سرمایه برمی گردد، اظهار داشت: باید دید سهامداران به صنایع و شرکت ها بلند مدت باشد و سرمایه گذاران حقیقی باید با دید میان مدت و بلند مدت وارد بازار شوند که دچار ضرر و زیان نشوند.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه در ادامه توصیه کرد: سرمایه گذاران تازه وارد در صندوق های سرمایه گذاری که توسط افراد حرفه ای و آشنا به اصول سرمایه گذاری اداره می شوند سرمایه گذاری کنند یا از صندوق های با درآمد ثابت بهره ببرند تا در نوسانات قیمتی کمتر ضرر ببینند.

قاسمی برای فعالان بازار سرمایه نیز توصیه هایی داشت و گفت: فعالان قدیمی بازار سرمایه هم بهتر است تحلیل های بنیادی روی شرکت ها انجام بدهند و سودآوری سال آینده شرکت ها را با توجه به پیش بینی نرخ مواد خام، میزان فروش، وضعیت کلی اقتصادی و در نظر گرفتن رشد تولید ناخالص داخلی بررسی کنند.

همچنین قالیباف مدیرعامل شرکت بورس معتقد است: رکود بازار سهام در ماه های گذشته به دلیل مسایل بنیادی نبود و شرکت ها مشکلی در ساختارها و داخل خودشان ندارند، علاوه بر اینکه بودجه های امسال شرکت ها فراتر از بودجه ای است که سال گذشته به بازار سرمایه داده بودند. اما تنها مشکلی که در بازار احساس می شد، مشکل نقدینگی بود که آن هم به دلیل یک سری سیاست های کنترل نقدینگی در کشور، بروز کرده بود.

همچنین امروز موسی الرضا ثروتی، نماینده کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد, کمیسیون برنامه و بودجه در آستانه ابلاغ لایحه بودجه به مجلس, طی مصوبه ای تعیین فرمول و قیمت گذاری نرخ خوراک پتروشیمی ها را در اختیار دولت قرار داده است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: طی این مصوبه مقرر شد دولت متناسب با قیمت های منطقه ای خوراک پتروشیمی ها را قیمت گذاری کند و همچنین برای پتروشیمی های تازه تأسیس حتماً تخفیفات ویژه ای قائل شود.

این نماینده مجلس همچنین لزوم ثبات در قیمت گذاری نرخ خوراک پتروشیمی را مورد تأیید قرار داد و گفت: در مصوبه کمیسیون بودجه آمده است قیمت ها حداقل به مدت 10 سال باید تثبیت شوند، البته اگر دولت برای قیمت مواد اولیه فرمول تعیین کند، باید این فرمول قیمتی در خصوص فروش محصولات شرکت های پتروشیمی نیز رعایت شود.

خبر دیگر بازار اینکه, معاونت توسعه بازار فرابورس ایران اعلام کرد: طی جلسات هیات پذیرش در ماه‌های مهر و آبان، با ورود 8 شرکت جدید به فرابورس موافقت شد.

سید مهدی علم‌الهدی با اعلام این خبر افزود: شرکت‌های توسعه و عمران شهرستان نایین، کشترانی والفجر، تولید و خدماتی صنایع نسوز توکا، مواد ویژه لیا، لیزنگ امید، کشتیرانی جنوب خط، فرآوری زغال سنگ پرورده طبس و بیمه اتکایی ایرانیان از جمله شرکت‌هایی هستند که با پذیرش آنها توسط هیات پذیرش فرابورس ایران موافقت شده است.

وی در خصوص شرکت 25 میلیارد ریالی توسعه عمران شهرستان نائین ادامه داد: گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو و طراحی مهندسی و تامین قطعات ایران خودرو از سهامداران عمده این شرکت محسوب می‌شوند. همچنین زمینه فعالیت آن انجام عملیات ماشین کاری با ظرفیت 357 هزار قطعه در سال بوده به‌طوری‌که قطعات خام میل لنگ و میل بادامک پس از انجام عملیات به محصول تبدیل می‌شود.

به گفته علم‌الهدی کشترانی والفجر 561.2 میلیارد ریال سرمایه داشته و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، 90 درصد مالکیت سهام آن را در اختیار دارد.

وی با اشاره به سرمایه 72 میلیارد ریالی تولید و خدماتی صنایع نسوز توکا گفت: 53 درصد سهام این شرکت متعلق به توکا تولید اسپادان بوده و حوزه فعالیت آن ساخت و تولید محصولات و فرآورده‌های نسوز و تعمیر و نگهداری انواع نسوزها است.

این مقام مسئول همچنین در خصوص موافقت پذیرش سهام شرکت‌های مواد ویژه لیا و لیزنگ امید هر کدام با سرمایه 80.8 و 300 میلیارد ریال توضیح داد: سهامداران عمده این دو شرکت به ترتیب سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران و گروه مدیریت سرمایه گذاری امید هستند.

اطلاعیه های جدید

شرکت سیمان بهبهان پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 93 را با سرمایه 55 میلیارد ریال مبلغ 7802 ریال، در بهمن و اسفند ماه 92 به صورت حسابرسی شده مبلغ 8800 ریال و در تیر ماه 93 مبلغ 8336 ریال و در مهر ماه 93 مبلغ 8357 ریال اعلام کرده است و طی دوره 6 ماهه منتهی به 31 شهریور ماه امسال مبلغ 4558 ریال سود به ازای هر سهم کنار گذاشت و به 55 درصد از پیش بینی هایش رسید.

"سبهان" پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی 92 را در نخستین پیش بینی مبلغ 4476 ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ 9257 ریال اعلام کرده بود که مطابق صورتهای مالی حسابرسی نشده مبلغ 9246 ریال و حسابرسی شده مبلغ 9276 ریال محقق کرده است.

شرکت کاغذ سازی کاوه پیش بینی سود هر سهم سال مالی 93 را در بهمن ماه 92 مبلغ 1833 ریال برای شرکت اصلی و مبلغ 1732 ریال برای تلفیقی و در تیر و آبان ماه 93 مبلغ 1799 ریال و در آذر ماه امسال به صورت حسابرسی شده مبلغ 1734 ریال اعلام کرده است و طی دوره 6 ماهه نخست امسال با اختصاص 1008 ریال سود به ازای هر سهم معادل 58 درصد از پیش بینی هایش را محقق کرد.

"چکاوه" پیش بینی سال مالی 92 را در نخستین پیش بینی مبلغ 760 ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ 2492 ریال اعلام کرده بود که مطابق صورتهای مالی حسابرسی شده مبلغ 2868 ریال محقق شده است.

این شرکت پیش بینی درآمد هر سهم تلفیقی سال مالی 92 را برای نخستین بار مبلغ 653 ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ 2484 ریال اعلام کرده بود که مطابق صورتهای مالی حسابرسی شده مبلغ 2796 ریال محقق شد.

شرکت سیمان قائن پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 93 را در بهمن ماه 92 مبلغ 4435 ریال، در اسفند ماه 92 به صورت حسابرسی شده مبلغ 5015 ریال و در تیر، مهر و آذر ماه سال جاری مبلغ 4920 ریال اعلام کرده است و طی دوره 6 ماهه نخست سال با اختصاص 3433 ریال سود به ازای هر سهم معادل 70 درصد از پیش بینی هایش را پوشش داد.

"سقاین" پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی 92 را با سرمایه 26 میلیارد و 611 میلیون ریال در نخستین پیش بینی مبلغ 4808 ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ 4783 ریال اعلام کرده بود که بر اساس صورت های مالی حسابرسی نشده و حسابرسی شده مبلغ 4462 ریال تحقق یافته است.

شرکت سرمایه گذاری سایپا با انتشار صورت وضعیت پرتفوی سرمایه گذاری ها در دوره یک ماهه منتهی به 30 آبان ماه 93 اعلام کرد طی دوره یک ماهه یاد شده تعدادی از سهام چند شرکت بورسی را با بهای تمام شده 13 میلیارد و 55 میلیون ریال و با مبلغ 16 میلیارد و 422 میلیون ریال واگذار کرد و از این بابت معادل سه میلیارد و 367 میلیون ریال سود کسب کرد.

ارزش بازار آن نیز معادل 370 میلیارد و 458 میلیون ریال افزایش یافت و در نهایت به دو هزار و 794 میلیارد و 340 میلیون ریال رسید.

شرکت مهندسی نصیر ماشین پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 29 اسفندماه 93 را با سرمایه 40 میلیارد ریال مبلغ 460 ریال و در اسفند ماه 92 به صورت حسابرسی شده و در تیر ماه 93 با اعمال سرمایه 55 میلیارد ریالی مبلغ 332 ریال و در آبان ماه 93 مبلغ 327 ریال اعلام کرده بود که مطابق اطلاعات حسابرسی شده در آذر ماه سال جاری مبلغ 327 ریال اعلام شده است و طی دوره 6 ماهه نخست سال با اختصاص 112 ریال سود به ازای هر سهم معادل 34 درصد از پیش بینی هایش را پوشش داد.

"خنصیر" پیش بینی سود هر سهم سال مالی 92 را با سرمایه 40 میلیارد ریال مبلغ 39 ریال و با اعمال سرمایه 55 میلیارد ریال مبلغ 520 ریال اعلام کرده بود که مطابق اطلاعات واقعی 12 ماهه حسابرسی نشده و صورت های مالی حسابرسی شده به ترتیب با سرمایه 40 میلیارد ریال مبلغ 786 و 806 ریال محقق شده است که با اعمال سرمایه 55 میلیارد ریالی به مبلغ 571 و 586 ریال بالغ می شود.

شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن با انتشار صورت وضعیت پرتفوی سرمایه گذاری ها در دوره یک ماهه منتهی به 30 آبان ماه 93 اعلام کرد در ابتدای دوره یک ماهه یاد شده تعدادی از سهام چند شرکت بورسی را با بهای تمام شده یک هزار و 175 میلیارد و 10 میلیون ریال و ارزش بازار سه هزار و 94 میلیارد و 237 میلیون ریال در سبد سهام خود داشت.

بورس در آیینه آمار

متغیر

رقم

تغییر

شاخص کل

73245 واحد

830 واحد کاهش

ارزش معاملات

366میلیارد تومان

29 درصد افزایش

حجم معاملات

1394 میلیون سهم

8 درصد افزایش

ارزش بازار

331هزار میلیارد تومان

-

نمادهاي باز و بسته شده

نماد معاملاتي شركت بين المللي توسعه ساختمان با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم ،شركت سيمان هگمتان با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم ، شركت سيمان ايلام با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم, نماد معاملاتي شركت ايران ياساتايرورابر پس از برگزاري مجمع عمومي فوق العاده مبني برتصويب افزايش سرمايه و نماد معاملاتي شركت سامان گستر اصفهان با توجه به ارائه صورتهاي مالي بازگشایی شدند.

در پايان معاملات امروز نماد معاملاتي شركت سرمايه گذاري توسعه صنعتي ايران جهت برگزاري مجامع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي - عمومي فوق العاده به منظور تصميم گيري در خصوص افزايش سرمايه و اصلاح اساسنامه، شركت سايپا ديزل جهت برگزاري مجمع عمومي عادي به طور فوق العاده به منظور تصميم گيري در خصوص شموليت ماده 141 قانون تجارت، نماد معاملاتي شركت كاشي نيلو و نماد معاملاتي شركت ايركا پارت صنعت با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم متوقف شدند.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۳
سعیدی
|
United States
|
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۸
0
0
بورس تا کی میخاد بیاد پایین؟ با این وضع چه جوری میشه از رکود خارج شد؟ کمی عجیب شده اوضاع
پيمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۸
0
0
خوب دارین شاهکارهای محمود را می اندازید گردن بقیه! خجالت هم چیز بدی نیست. حداقل 16 سال برای آبادی خرابی های دوره محمود وقت لازمه شاید هم بیشتر
عجب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۹
0
0
عجب‏ ‏عجب‏ ‏یعنی‏ ‏۱۶‏ ‏سال‏ ‏روحانی‏ ‏ریئس‏ ‏جمهور‏ ‏می‏ ‏مونه‏ ‏تا‏ ‏با‏ ‏دادن‏ امتیاز‏ ‏اون‏ ‏هم‏ ‏به‏ ‏خاطر‏ ‏تعلیق‏ ‏تحریم‏ ‏ها‏ ‏.....روحانی‏ ‏امتیازه‏ ‏می‏ ‏ده‏ ‏امریکا‏ ‏هی‏ ‏تعلیق‏ ‏مکنه‏ تا‏ ‏۱۶ سال‏ ‏اینده‏ ‏که‏ ‏دیگه‏ ‏چیزی‏ ‏از‏ ‏ایران‏ ‏نمیمونه‏ ‏که‏ ‏به‏ ‏امریکا‏ ‏بدیم‏ ‏که‏ ‏اونا‏ ‏تحریم‏‏ ‏رو‏ ‏تعلیق ‏کننده‏ !!!جز‏ ‏امثال‏ ‏شما‏ ‏که‏ ‏باید‏ ‏تقدیم‏ ‏یانکی‏ ‏ها‏ ‏کنیم‏ ‏تا.........‏!‏!!!شاید‏ ‏اون‏ ‏دلشون‏ ‏سوخت‏ ‏تحریم‏ ‏ها‏ ‏رو‏ ‏تعلیق‏ ‏کردند‏ ‏و‏ ‏گنده‏ ‏احمدی‏ ‏نژاد‏ ‏جبران‏ ‏شد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: