به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۷۵۶۲
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۳۹۳ - ۱۳:۳۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
گزارش روزانه "سخن" از وضعیت بورس اوراق بهادار
بازار سهام که در روزهای مذاکرات وین با کم توجهی و یا شاید خوش بینی نسبت به نتایج مذاکرات هسته ای مسیر صعودی پیش گرفته بود در معاملات امروز پس از اعلام نتایج مذاکرات در شب گذشته, یکی از کاهش های کم سابقه را تجربه کرد بطوریکه علاوه بر افت 1208 واحدی شاخص کل, ارزش و حجم معاملات نیز به ترتیب شاهد کاهش 60 و 74 درصدی بود.

سخن, گروه بازار: به نظر می رسد فعالان بازار انتظار دستیابی به توافق جامع داشته اند که اعلام خبر تمدید توافق ژنو همانند شوک به بازار اکثر فعالان این عرصه را دچار سردرگمی کرده است البته نگرانی اصلی سهامداران به معلق ماندن و تداوم رکود در بازارهای واقعی تا چند ماه آینده مربوط است که از هم اکنون چشم انداز آن در بازار سهام پیداست.

در همین رابطه, علی صحرائی معاون بازار شرکت بورس اوراق بهاردار تهران در این باره مبنی بر اینکه بهترین تصمیم در شرایط فعلی مقابل سرمایه‌گذاران چیست، اظهار داشت: سرمایه‌گذاران نسبت به مذاکرات روز گذشته انتظارات بیشتری داشتند، اما معمولاً برخی سرمایه‌گذاران به طور هیجانی تصمیم‌گیری می‌کنند.

وی افزود: در توافق ژنو ماهانه 400 میلیون دلار آزاد می‌شد، اما اکنون دستاورد بهتری برای ایران به دست آمده و اینکه ماهانه 700 میلیون دلار از دارایی‌های ایران آزاد خواهد شد؛ علاوه بر این در توافق قبلی تسهیلاتی برای پتروشیمی‌ها، بانک‌ها و گروه خودرو حاصل شده است.

صحرایی با بیان اینکه برخی سرمایه‌گذاران چه در صف فروش و چه در صف خرید به طور هیجانی عمل می‌کنند، گفت: اکنون حقوقی‌ها هم در صف‌های خرید یا فروش می‌نشینند، اما در مجموع حقیقی‌ها نسبت به پورتفو گردانهای حقوقی‌ها عاقلانه‌تر تصمیم می‌گیرند.

معاون بازار شرکت بورس با تاکید بر اینکه انتظارات در بازار سرمایه مهمترین عامل تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاران است، تاکید کرد: این انتظارات معمولاً روند بازار را شکل می‌دهد.

صحرایی در پاسخ به این سوال که 3 آذر میزان خرید و فروش‌های حقیقی‌ها و حقوقی‌ها چقدر بوده است؟ گفت: بغیر از معاملات بلوکی، حقیقی‌ها 238 میلیارد تومان خریدار بودند و 196 میلیارد تومان سهام فروختند، بنابراین طبق آمار، روز گذشته حقوقی‌ها اکثراً فروشنده و کمتر خریدار بودند.

وی گفت: حقیقی‌ها روز گذشته 42 میلیارد تومان مازاد خرید داشتند.

صحرایی در پاسخ به این سوال که آیا عرضه‌های اولیه دیگری در بورس تهران انجام خواهد شد یا خیر، گفت: فعلاً تا هفته آینده تصمیمی برای عرضه نیست اما با توجه به شرایط بازار، این عرضه‌ها انجام خواهد شد.

بهروز زندی فر، تحلیل گر بازار سرمایه نیز در مورد وضعیت امروز بازار معتقد است: حتی زمانی که بازار مثبت بود، این نکته همواره مطرح میشد که سهامداران هیجانی وارد بازار نشوند و امروز نیز به فروشندگان همین توصیه را دارم.

وی ادامه داد: فروشندگان امروز بازندگان اصلی هستند که بدون تحلیل و مطالعه در صف فروش ایستاده اند، این در حالی است که نگاهی به صف های فروش سهام شرکت ها در معاملات امروز بازار نشان می دهد که تشکیل صف به ویژه در سهامی که ارتباطی هم به تحریم ها ندارد یا افزایش نرخ دلار، به نفع شرکت است، صرفا به دلیل عدم مطالعه نسبت به سهم است.

زندی فر در ادامه سخنان خود اظهار داشت: البته سهام داران حرفه ای و خریداران این روزهای بازار را دوست دارند، چرا که در این روز سهام داران غربال شده و سفته بازان از سهم خارج می شوند. در این صورت شخصی که برای چند درصد مثبت وارد بازار شده است، امروز خارج می شود، اما تحلیل گری که سهم را مطالعه کرده و برای سهم ارزش گذاری کرده است، در سهم باقی می ماند.

امروز همچنین, رییس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمایه ای سازمان بورس و اوراق بهادار گفت : از ابتدای سال تا پایان آبان ماه 93، در حدود 110 شرکت موفق به اخذ مجوز افزایش سرمایه از این سازمان شده اند.

غلامرضا ابوترابی آخرین آمار افزایش سرمایه ها در هشتمین ماه سال 93 را این چنین بازگو کرد: در آبان ماه 93، مجموعا 11 مجوز برگزاری مجمع عمومی فوق العاده با دستور جلسه افزایش سرمایه یا هیأت مدیره صادر شده که ارزش افزایش سرمایه این 11 شرکت بالغ بر 19 هزار و 400 میلیارد ریال شده است.

وی افزود: از میان شرکت های مهمی که افزایش سرمایه داده اند می توان به شرکت های پالایش نفت تهران، بانک سینا، پتروشیمی شیراز، ملی صنایع مس ایران، ایران یاسا تایر و رابر اشاره کرد.

در خصوص تفکیک محل های افزایش سرمایه از ابتدای سال تا پایان آبان ماه اشاره داشت: از لحاظ تفکیک محل های افزایش سرمایه می توان گفت که از محل مطالبات حال شده و آورده های نقدی در حدود 136 هزار و 586 میلیارد ریال افزایش سرمایه به ثبت رسیده است در حالی که از سود انباشته مبلغی بالغ بر 44 هزار و 407 میلیارد ریال، از محل اندوخته ها 8 هزار و 5 میلیارد ریال و از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها 27 هزار و 10 میلیارد ریال، افزایش سرمایه به ثبت رسیده است.

ابوترابی در خصوص افزایش سرمایه ها به تفکیک صنایع گفت: فلزات اساسی تا پایان ماه گذشته، 20 درصد از کل مبلغ افزایش سرمایه ها را به خود اختصاص دادند، بانک ها و موسسات مالی 12 درصد، محصولات شیمیایی 23 درصد، خودرو و ساخت قطعات 7 درصد، استخراج کانی های فلزی 7 درصد و سایر صنایع 31 درصد از کل مبلغ افزایش سرمایه را از ابتدای سال تا پایان آبان ماه از آن خود کردند.

در مجموع, شاخص کل بورس در پایان امروز با ریزش 1207 واحدی به کانال 74 هزار واحد برگشت که بزرگان بازار در صف بیشترین تاثیر منفی قرار داشتند.

بر اساس این گزارش گروه‌های بانکی، پتروشیمی، سیمانی، مخابراتی، سنگ آهنی، سرمایه‌گذاری و بیمه در کنار سرمایه‌گذاری‌ها بیشترین تاثیر منفی بر شاخص را داشتند.

در بازار منفی امروز با وجود صف فروش بیش از 174 میلیارد تومان سهام داد و ستد شد و در فرابورس هم سهامداران 155 میلیون تومان سهام خرید و فروش کردند. بنابراین یکی از معیاهار اصلی رونق بازار ارزش معاملات است که این روند نشان دهنده وجود سرمایه‌گذاران میان مدت و بلند مدت در بازار است.

برخلاف روند منفی اکثریت نمادها برخی شرکت‌ها از جمله نفت پارس، پارس سرام، نیروکلر، کشت و صنعت پیاذر،‌تولید مواد اولیه و الیاف مصنوعی، نوسازی و ساختمان تهران، تایدواتر خاورمیانه، صنایع کاغذسازی کاوه، ریخته‌گری تراکتورسازی و خدمات انفورماتیک بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

اطلاعیه های جدید

شرکت سرمایه گذاری آتیه دماوند پیش بینی سود هر سال مالی 94 را مبلغ 634 ریال اعلام کرده است.

شرکت سرمایه گذاری آتیه دماوند پیش بینی سود هر سهم گروه و شرکت اصلی برای سال مالی 94 را مبلغ 1183ریال برای تلفیقی و 634 ریال برای اصلی اعلام کرده است.

"واتی" پیش بینی سود هر سهم گروه و شرکت اصلی برای سال مالی 93 را مبلغ 1016 ریال برای تلفیقی و مبلغ 549 ریال برای اصلی و در آخرین پیش بینی مبلغ 1303 ریال برای تلفیقی و760 ریال برای شرکت اصلی اعلام کرده است.

شرکت تاید واتر خاورمیانه پیش بینی سود هر سهم سال مالی 93 را در آذر ماه سال جاری مبلغ 776 ریال اعلام کرده است و طی دوره 6 ماهه نخست سال جاری با اختصاص 410 ریال سود به ازای هر سهم معادل 53 درصد از پیش بینی هایش را پوشش داد.

"حتاید" پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 92 شرکت اصلی را در نخستین پیش بینی مبلغ 1075 ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ 1122 ریال اعلام کرده بود که مطابق صورتهای مالی حسابرسی شده، مبلغ 1232 ریال محقق شده است.

"حتاید" پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 91 شرکت اصلی را در نخستین پیش بینی مبلغ 772 ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ 894 ریال اعلام کرده بود که بر اساس صورتهای مالی حسابرسی نشده و شده، مبلغ 978 ریال محقق شده است.

طبق اظهارات شرکت در نامه منتشر شده در مورخ 5 دی ماه 91، این افزایش 15.8 درصدی ناشی از تغییر نرخ تسعیر ارز جهت خدمات THC با نرخ رسمی مرکز مبادلات ارزی از تاریخ یکم دی ماه 91 است.

شرکت سیمان اصفهان نخستین پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 93 را با سرمایه 200 میلیارد ریالی مبلغ 1205 ریال و در اسفند ماه 92 به صورت حسابرسی شده مبلغ 1178 ریال و در تیر و مهر ماه 93 مبلغ 1368 ریال اعلام کرده است و طی دوره 6 ماهه نخست سال با اختصاص 617 ریال سود به ازای هر سهم معادل 45 درصد از پیش بینی هایش را محقق کرد.

"سصفها" پیش بینی سود هر سهم سال مالی 92 را با سرمایه 76 میلیارد ریال مبلغ 2168 ریال و با سرمایه 200 میلیارد ریال مبلغ 1097 ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ 1165 ریال اعلام کرده که مطابق صورتهای مالی حسابرسی نشده مبلغ 1180 ریال و که مطابق صورتهای مالی حسابرسی شده مبلغ 1162 ریال محقق شده است.

شرکت سیمان هگمتان پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 30 دی ماه 93 را با سرمایه 502 میلیارد و 900 میلیون ریال در بهمن ماه 92 به صورت حسابرسی شده مبلغ 1384 ریال و در اردیبهشت ماه 93 مبلغ 1383 ریال و در مرداد ماه 93 مبلغ 1260 ریال اعلام کرده است و طی دوره 9 ماهه مبلغ 834 ریال سود به ازای هر سهم کنار گذاشت و به 66 درصد از پیش بینی هایش رسید.

این شرکت همچنین پیش بینی سود هر سهم تلفیقی سال مالی 93 را با سرمایه 502 میلیارد و 900 میلیون ریال مبلغ 1931 ریال، در بهمن ماه 92 مبلغ 1894 ریال و در اردیبهشت 93 مبلغ 1934 ریال و در مرداد ماه 93 مبلغ 1810 ریال اعلام کرده است.

"سهگمت" پیش بینی سود هر سهم شرکت اصلی برای سال مالی 92 را در نخستین پیش بینی مبلغ 788 ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ 1160 ریال اعلام کرد که مطابق صورتهای مالی حسابرسی نشده مبلغ 1155 ریال و صورتهای مالی حسابرسی شده مبلغ 1125 ریال محقق شده است.

بورس در آیینه آمار

متغیر

رقم

تغییر

شاخص کل

74740 واحد

1208واحد کاهش

ارزش معاملات

174میلیارد تومان

60 درصد کاهش

حجم معاملات

420 میلیون سهم

74 درصد کاهش

ارزش بازار

341هزار میلیارد تومان

-

نمادهاي باز و بسته شده

نماد معاملاتي حق تقدم شركت سرمايه گذاري پرديس جهت عرضه 36،821،656عدد حق تقدم استفاده نشده با محدوديت هر دستور خريد حداكثر 50،000 عدد بازگشایی شد.

نماد معاملاتي شركت لبنيات كالبر بدليل ابهام در اطلاعات ارائه شده،متوقف شد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: