به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۷۵۱۴
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۳۹۳ - ۰۹:۱۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
چه خبر از بازار؟
این گزارش به ارایه روزانه مهم ترین اخبار و گزارشات برخی مطبوعات مهم کشور درباره چهار بازار شامل مسکن, بورس, خودرو و طلا و ارز می پردازد .

سخن، گروه بازار:

بازار مسکن

تشدید «زيان» در سفته‌بازي مسكن

ماحصل نوسانات ماهانه‌اي كه طي 8 ماه اول سال93، به‌صورت «افت مكرر و رشد ناچيز» در قيمت مسكن اتفاق افتاد، هم‌اكنون ارزش آپارتمان‌‌هاي مسكوني شهر تهران را به نقطه‌‌اي پايين‌تر از ابتداي امسال رسانده و نرخ زيان خريدهاي سفته‌بازانه و سرمايه‌اي در بازار مسكن را در مقايسه با نيمه‌اول سال تشديد كرده است.
به گزارش «دنياي‌‌اقتصاد» در 8 ماه گذشته، متوسط قيمت واحدهاي مسكوني در ماه‌هاي معدود رشد ماهانه 2 تا 6 درصد را تجربه كرد اما به دليل ركود حاكم بر بازار ملك و انتظار تخليه حباب مربوط به سال92، در 5 ماه از 8 ماه اول امسال، قيمت مسكن با افت ماهانه نيم تا 7 درصدي مواجه شد. برآيند اين نوسانات در پايان آبان ماه، به شكل زيان مطلق سوداگران ملك بروز پيدا كرده است. گزارش «دنياي‌اقتصاد» از آخرين وضعيت قيمت مسكن در تهران كه براساس داده‌هاي سامانه‌ رهگيري معاملات توسط دفتر برنامه‌ريزي و اقتصاد مسكن استخراج شده، حاكي است: متوسط قيمت هر مترمربع واحد مسكوني در پايتخت در پايان آبان امسال با 8/2 درصد كاهش نسبت به ابتداي سال93، به سطح 4 ميليون و 83هزار تومان رسيد كه به اين ترتيب بازدهي سرمايه‌گذاري در بازار خريد مسكن طي اين مدت، زيان 8/2 درصدي را براي سرمايه‌گذاران رقم زده است. مقايسه وضع موجود با نيمه اول امسال، حكايت از افزايش نرخ زيان در بازار مسكن دارد. بازدهي اين بازار در نيمه‌اول امسال منفي 7/0 درصد شد به اين معني كه افرادي كه در ابتداي سال93 به خريد آپارتمان در شهر تهران دست زدند، در پايان شهريور معادل 7/0 درصد با افت در ارزش ملك‌شان مواجه شدند. اين در حالي است كه براي همين افراد، نرخ زيان در پايان آبان نه‌تنها كم نشده كه 1/2 واحد درصد بيشتر شده است. بازدهي خريد در بازار مسكن در دو ماه اول پاييز امسال نيز نرخ منفي 1/2 درصد را براي خريداران رقم زده است به طوري كه ميانگين قيمت آپارتمان در تهران از 4 ميليون و 170 هزار تومان در پايان شهريور به 4 ميليون و 83 هزار تومان در پايان آبان ماه رسيد و عملا 1/2 درصد طي اين دو ماه كاهش يافت. بررسي‌هاي «دنياي‌اقتصاد» درباره علت بيشتر شدن نرخ زيان در بازار معاملات پاييزي مسكن نسبت به معاملات نيمه‌اول سال، نشان مي‌دهد: دو اتفاق همزمان در بازار مسكن و بورس در فصل پاييز باعث اين تشديد نرخ شده است. در بازار معاملات مسكن، روند كاهش قيمت مسكن از فصل تابستان كه سراسر نزولي بود، به پاييز سرايت كرد و در مهرماه ميانگين قيمت تا 6/2 درصد نسبت به ماه قبل، كاهش يافت، آنچه اين افت قيمت را سبب شد، انتظار طرف تقاضا از بازار براي تخليه كامل جهشي است كه در بهار سال91 در منحني رشد قيمت مسكن به ثبت رسيد. ضمن اينكه، متقاضيان مصرفي مسكن نيز در ماه‌هاي اخير همچنان براي ورود به بازار تاخير مي‌كنند تا بلكه تكليف افزايش تسهيلات خريد روشن شود. اما در كنار وقايع بازار مسكن، اقبال سرمايه‌گذاران به بورس و افزايش شاخص كل در اين بازار طي مهرماه، باعث شد مقصد نقدينگي‌ها به سمت توليد تغيير جهت دهد. رشد شاخص بازار سهام در دو ماه اخير، نرخ بازدهي سرمايه‌گذاري‌‌هاي بورسي در پاييز امسال را به 5درصد رساند. اين در حالي است كه نرخ بازدهي بورس در نيمه اول امسال با ثبت زيان 3/9 درصدي، رتبه آخر پنجم- را در بين پنج بازار كسب كرد. به گزارش «دنياي‌اقتصاد»، هم‌اكنون نرخ بازدهي دو ماه پاييز در بازارهاي پول، بورس، مسكن، ارز و سكه نشان مي‌دهد: سرمايه‌گذاران در بورس، بانك‌ها، خريد ارز، مسكن و سكه در اين دو ماه، به ترتيب بيشترين سود را از سرمايه‌گذاري‌هاي خود دريافت كرده‌اند. نرخ بازدهي پاييزي در بازار سهام معادل 5درصد، در بازار پول معادل 6/3 درصد، در بازار ارز معادل 5/2 درصد، در بازار مسكن منفي 1/2 درصد و در بازار سكه نيز منفي 3/2 درصد شد. رتبه بازدهي مسكن در نيمه اول امسال، رده سوم را در اختيار داشت اما در دو ماه اخير، به دليل افزايش زيان، يك رده نزول كرده و چهارم شده است.

رشد نيم‌درصدي قيمت مسكن در آبان
به گزارش «دنياي‌اقتصاد»، قيمت مسكن در تهران برخلاف سال گذشته، در حد كمتر از 100 هزار تومان در نوسان است. پارسال، افت‌وخيزهاي ماهانه قيمت بين 150 تا 300 هزار تومان بود اما در حال حاضر، منحني نوسان در دامنه 10 تا 20 هزار تومان محدود شده است.
در آبان امسال، ميانگين قيمت هر مترمربع واحدمسكوني در تهران از 4 ميليون و 60 هزار تومان مهرماه به 4 ميليون و 80 هزار تومان افزايش يافت و 5/0 درصد رشد كرد. در مهرماه، قيمت 10 هزار تومان نسبت به شهريور كاهش يافته بود. با اين حال، افزايش نيم درصدي قيمت مسكن در ماه گذشته، از نظر كارشناسان اقتصادي، رشد واقعي محسوب نمي‌شود. علي چگيني مديركل دفتر برنامه‌ريزي و اقتصاد مسكن در اين باره به «دنياي‌اقتصاد» اعلام كرد: قيمت اسمي آپارتمان در آبان به صورت جزئي و خفيف، كمتر از يك درصد نسبت به ماه قبل خود افزايش يافت اما ارزش واقعي آپارتمان‌ها با توجه به نرخ تورم ماهانه، همچنان كاهشي و رشد واقعي قيمت مسكن منفي است.
چگيني با بيان اينكه بازار مسكن در حال حاضر مرحله تخليه حباب و ماه‌هاي انتهايي دوره ركود را طي مي‌كند و تا پایان سال این وضعیت ادامه دارد، تصريح كرد: دوره‌هاي ركود و رونق در بازار مسكن به لحاظ مدت زماني، طولاني‌تر از ساير بازارها است بنابراين، رشد جزئي ماهانه قيمت مسكن را نمي‌توان به منزله شروع رونق يا دوره افزايش قيمت تلقي كرد.
مديركل اقتصاد مسكن افزود: براي مقايسه بهينه سود و زيان بين بازارها، بايد رتبه بازدهي بلندمدت، ملاك عمل قرار گيرد تا فرصت تطبيق نرخ رشد قيمت مسكن با ساير بازارها وجود داشته باشد.
چگيني همچنين علت رشد قيمت مسكن در آبان ماه را كاهش معاملات خريد مسكن در مناطق پايين شهر تهران عنوان كرد و گفت: در آبان امسال، حجم معاملات خريد آپارتمان در تهران حدود 600 فقره نسبت به مهر كاهش يافت كه عمده اين كاهش، ناشي از افت خريد در مناطق ارزان‌قيمت بوده در حالي كه حجم معاملات در مناطق 1 تا 5 تغيير زيادي نداشته است. با توجه به اينكه بين شمال و جنوب تهران، شكاف قيمت مسكن زياد است و نرخ‌هاي منطقه يك حدود 4 برابر نرخ‌هاي مناطق 17 تا 20 است، در نتيجه، كاهش معاملات در مناطق پايين‌تر، متوسط قيمت مسكن در كل شهر را افزايش داده، اما اين اتفاق، به معناي شروع رشد قيمت مسكن نيست. به گزارش «دنياي‌اقتصاد»، قيمت مسكن در تهران اگر چه در پايان آبان امسال 8/2 درصد نسبت به ابتداي فروردين كاهش يافت اما متوسط قيمت مسكن در 8 ماه اول امسال
2/2
درصد نسبت به متوسط قيمت در 8 ماه اول سال92، رشد مثبت داشته است. همچنين رشد نقطه‌اي قيمت مسكن در آبان امسال نيز معادل 5 درصد بوده در حالي كه رشد نقطه‌اي قيمت در مهر امسال، سطح 5/5 درصد را ثبت كرده بود. سال گذشته، نرخ رشد نقطه‌به‌نقطه قيمت مسكن- ميزان تغييرات قيمت در هرماه نسبت به ماه مشابه سال قبل- دورقمي بود و در ابتداي سال 92 تا 71درصد نيز پيش رفت اما در اواخر پارسال، اين نرخ به 7 درصد رسيد و هم‌اكنون 2 واحد درصد ديگر نيز افت كرده است. در ماه گذشته، نرخ رشد نقطه‌اي قيمت مسكن و همين‌طور نرخ رشد ماهانه، همچون ماه‌هاي قبل، به مراتب، كمتر از نرخ‌هاي تورم نقطه‌اي و ماهانه بود. اين وضعيت، تحليل‌هاي مديركل دفتر اقتصاد مسكن مبني‌ بر قابل ملاحظه نبودن رشد نيم‌درصدي قيمت در آبان‌ماه را تاييد مي‌كند.

كاهش حجم خريد مسكن
حجم خريدوفروش آپارتمان در شهر تهران طي آبان امسال 11درصد نسبت به مهر ماه كاهش پيدا كرد. اين افت معاملات خريد، دومين ماه پياپي است كه در بازار مسكن تهران اتفاق مي‌افتد. پيش‌تر، در مهرماه، تعداد مبايعه‌نامه‌هايي كه براي خريد واحد مسكوني در بنگاه‌هاي املاك شهر تهران تنظيم شد، 15درصد نسبت به شهريور كاهش يافته بود. كاهش خريد مسكن در آبان ماه، نشانه‌اي ديگر از طبيعي بودن رشد ماهانه 5/0درصدي قيمت مسكن در اين ماه است. به بيان ديگر، اگر اين رشد قيمت، به معناي پايان روند تخليه حباب و به كف رسيدن قيمت‌ها بود، بايد اثر آن در معاملات آبان منعكس مي‌شد؛ اما در اين ماه، همچون ماه‌هاي قبل، حجم معاملات خريد به اندازه نصف دوره اوج رونق بود. در سال91 كه بازار مسكن در دوره رونق قرار داشت، ماهانه به‌طور متوسط 20 هزار فقره مبايعه‌نامه در بنگاه‌هاي املاك بين خريدار و فروشنده مسكن منعقد مي‌شد. آمارهاي دريافتي از دفتر برنامه‌ريزي و اقتصاد مسكن درباره حجم معاملات مسكن در تهران نشان مي‌دهد در آبان امسال، كل معاملات كاهش پيدا كرده است؛ به طوري كه كل معاملات با افت 13درصدي، معاملات خريد با افت 11درصدي و معاملات اجاره نيز با كاهش 4/15 درصدي نسبت به مهرماه روبه رو شده است.

شیوه‌نامه وام 50 میلیونی مسکن آماده شد

شیوه‌نامه وام 50 میلیونی تامین مسکن در بافت‌های فرسوده تهیه شد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، با گذشت بیش از یک ماه از مصوبه هیات دولت برای افزایش وام نوسازی در بافت‌های فرسوده تا سقف 50 میلیون تومان، هم‌اکنون شیوه‌نامه پرداخت این وام به گروه‌های هدف، در وزارت راه و شهرسازی تهیه شده و در مراحل پایانی بررسی قرار دارد. شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری ایران به‌عنوان بازوی اجرایی وزارت راهو شهرسازی در بافت‌های فرسوده، در حالی نگارش این شیوه‌نامه را در چند روز اخیر به پایان رسانده است که هم اکنون دستورالعمل نحوه پرداخت وام 50 میلیونی برای اعمال نظر نهایی در اختیار معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور، قرار دارد.
یافته‌های «دنیای اقتصاد» از آخرین اخبار مربوط به تهیه این شیوه‌نامه حاکی است: در حال حاضر دولت حساسیت ویژه‌ای در مورد نحوه تدوین نسخه نهایی شده این شیوه‌نامه دارد، طوری که تنها به کارشناسان نوسازی شاغل در بدنه دولت اکتفا نکرده و از همه مشاوران و صاحب‌نظران در این حوزه دعوت به همفکری کرده است. در این فراخوان که طی روزهای اخیر در برخی روزنامه‌ها منتشر شده، آمده است: دولت در خصوص اعطای تسهیلات نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری و سکونتگاه‌های غیر رسمی در نظر دارد طراحی فرآیندها، ساختار و سازمان اجرایی و مالی اعطای تسهیلات مذکور را به مشاوران و نهادهای تخصصی ذی‌ربط واگذار کند.
ساختار کلی شیوه‌نامه، نحوه اجرا، سهمیه‌‌بندی‌های مختلف، استفاده از دستگاه‌های محلی، خدمات پشتیبانی و سایر مسائل مرتبط با شیوه اجرای مصوبه یک ماه پیش هیات دولت، کلیدی‌ترین سرفصل‌هایی است که دولت در مراحل پایانی تدوین شیوه‌نامه وام 50 میلیونی بر آن تمرکز کرده است.
به گفته مسوولان نوسازی، دولت تنها به دنبال ساخت مسکن و افزایش تراکم مطابق با آنچه در دوره‌های گذشته در پایتخت و سایر شهرهای بزرگ صورت گرفت، نیست؛ بلکه هدف از این مصوبه، تامین مالی متناسب برای ساخت مسکن گروه‌هایی است که باید از سوی دولت مورد حمایت قرار بگیرند. این مسوولان همچنین هدف از انتشار فراخوان عمومی برای جلب همکاری و همفکری مشاوران حوزه نوسازی برای تدوین نسخه نهایی شده شیوه‌نامه وام 50 میلیونی را استفاده از تمام آرا و ظرفیت‌های فکری موجود در ارتباط با نحوه واگذاری این تسهیلات به مردم، عنوان می‌کنند.
به گزارش «دنیای اقتصاد»، بیش از یک ماه پیش هیات دولت برای ساخت مسکن به نفع زوج‌های جوان، گروه‌های کم‌درآمد، مالکان و ساکنان بافت‌های فرسوده مصوبه افزایش وام نوسازی تا سقف 50 میلیون تومان را تصویب کرد.
این در حالی است که از همان زمان، شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری ایران به‌عنوان بازوی اجرایی دولت در عرصه نوسازی بافت‌های فرسوده، مامور شد تا با تدوین شیوه‌نامه اجرایی برای این مصوبه، وام 50 میلیونی مسکن دربافت‌های فرسوده را عملیاتی کند.


سایه سیاست بر بازار مسکن

در چند هفته گذشته بازار معاملات مسکن در انتظار نتیجه یک تصمیم مهم در عرصه ديپلماسي بود. متقاضیان بازار مسکن کمی دور از بازار به رصد وضعیت مذاکرات هسته‌ای می‌پرداختند تا با مشخص شدن نتیجه مذاکرات تصمیم خود را برای نحوه ورود به بازار معاملات، اجرایی کنند. این تصمیم ناشی از اظهارنظر برخی از فعالان بازار مسکن بود که در مقابل پرسش متقاضیان برای چگونگی روند قیمتی مسکن پاسخ آن را به نتیجه مذاکرات وين موکول می‌کردند.
تحقيقات ميداني «دنياي‌اقتصاد» از تاثير مذاكرات چند روز گذشته «1+5» در وين بر روند معاملات يك هفته اخير بازار مسكن حاكي است: مشاوران املاک در اين چند روز هر گونه تغییر در قیمت مسکن را متاثر از توافقاتی می‌دانستند که در ژنو انجام می‌شود و اوضاع سیاسي را شاخص تازه‌ای عنوان مي‌كردند که فعالان بازار در تعیین نرخ مسکن از آن نام می‌برند. اگر تا چند ماه گذشته تنها عرضه و تقاضا و تورم و قیمت مصالح و... قیمت آپارتمان‌ها را مشخص می‌کرد، در چند هفته گذشته روند مذاکرات بين‌المللي نیز بر نحوه رفتار متقاضیان بازار تاثیر گذاشته است. چراکه مسکن پویاترین بخش اقتصادی کشور بوده و تشویق‌کننده رشد تولید و اشتغال در کشور است. از این رو همیشه رابطه مثبت و معناداری بین رشد اقتصادی و سرمایه‌گذاری مسکونی و غیرمسکونی در ایران وجود داشته است و رشد اقتصادی تابعي از سرمایه‌گذاری‌هاي ساختماني و دوره‌هاي رونق و ركود مسكن بوده است.
در چند روز گذشته تحمل متقاضیان بازار مسکن برای روشن شدن نتیجه مذاکرات هسته‌ای در حالی بود که برخی از فعالان بازار مسکن معتقد بودند در دو ماه گذشته بازار آرام آرام به سوی رونق می‌رود. همین روند نیز باعث شده بود تا کارشناسان مسکن امسال را سال خوبی برای سرمایه‌گذاری در این حوزه بدانند و از احتمال موفقیت برای انبوه‌سازی که امسال در حوزه مسکن سرمایه‌گذاری کرده است سخن بگویند. یک کارشناس حوزه مسکن در این رابطه می‌گوید: ساخت مسکن زمان‌بر است و امید است با رشد اقتصادی که در این سال‌ها انتظارش را داریم مشتری به بازار مسکن باز گردد و سازندگان سود خود را در سال‌های آینده ببرند. زیرا با رشد اقتصادی، متقاضیان مسکن پول خرید مسکن را به دست خواهد آورد، اما سرمایه‌گذاری در آپارتمان بیش از سایر حوزه‌های مسکن سودآور است. زیرا برای فروش باید به قدرت خرید مردم توجه شود. بعد خانوار در حال حاضر کوچک شده است به‌گونه‌ای که بسیاری از خانوارها 2 تا 4 نفری شده‌اند. بنابراین آپارتمان‌های کوچک خریدار بیشتری دارند و متقاضی در این بخش بیش از سایر حوزه‌های مسکن مانند خانه‌های کلنگی و ملک است.
نباید فراموش کنیم زمانی بازار مسکن از رکود خارج می‌شود که ما شاهد رشد اقتصادی باشیم. تا زمانی که وضعیت اقتصادی نابسامان باشد و جیب مردم خالی با هر قیمتی مردم توان خرید خانه ندارند، اما زمانی که امکان کسب درآمد باشد مردم نیز به سمت خرید خانه می‌آیند و انبوه‌سازان نباید نگران خانه‌های خالی که مدت‌ها است هنوز بی‌مشتری است باشند. زیرا به همان میزان که خانه خالی است تقاضای بالقوه نیز در بازار وجود دارد که بعد از رشد اقتصادی و خارج شدن بازار مسکن از رکود این تقاضاها بالفعل می‌شود.
از امروز با روشن شدن اوضاع سياست‌ بين‌المللي، مشاوران املاك انتظار دارند، خريداران و فروشندگان مسكن، به دور از هفته‌ها و ماه‌هاي اخير، با تصميم قاطع، وارد بازار معاملات شوند.

تحلیل رئیس اتحادیه املاک از پاییز معاملات

رئیس اتحادیه مشاوران املاک از رشد 20 درصدی حجم معاملات خرید و فروش مسکن در آبان ماه امسال، نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، حسام عقبایی در حالی از ثبت بیش از 26 هزار مورد معامله در بازار مسکن طی آبان 93 خبر می‌دهد که دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی حجم کل معاملات در ماه گذشته را 20 هزار مورد عنوان کرده است. این اختلاف آماری، علاوه بر تعداد کل معاملات، در تعداد معاملات خرید و فروش و همچنین اجاره نیز به چشم می‌خورد.

با این حال، آمار دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی نیز رشد 20 درصدی کل معاملات مسکن در آبان 93 نسبت به مدت مشابه سال قبل را تایید می‌کند.
حسام عقبائی در این باره گفت: در آبان 1393، در شهر تهران 12 هزار و 234 مبایعه‌نامه مسکونی در بنگا‌ه‌های املاک تنظیم و ثبت شده است که در مقایسه با ماه مشابه سال قبل، رشد 20 درصدی داشته است. وی با بیان اینکه در آبان سال قبل، تعداد مبایعه‌نامه‌های ثبت شده در سامانه کد رهگیری در شهر تهران 10 هزار و 493 قرارداد بوده است، گفت: در شهر تهران، در آبان 1393، مجموعا 26 هزار و 405 قرارداد انواع معاملات مسکن به ثبت رسیده است که از این تعداد معادل 12 هزار و 234 فقره مربوط به معاملات خرید و به شکل مبایعه‌نامه تنظیم شده، 12 هزار و 956 قرارداد اجاره‌نامه، 799 مورد قرارداد پیش‌فروش و مابقی در چارچوب اجاره به شرط تملیک، صلح، هبه، سرقفلی و... بوده است. عقبائی با تاکید بر سیر صعودی حجم قراردادهای ثبت شده در شهر تهران در آبان 1393 نسبت به مدت مشابه سال قبل، خاطرنشان کرد: در آبان ماه 1392، مجموعا 24 هزار و 663 قرارداد در سامانه رهگیری معاملات مسکن ثبت شد که از این تعداد 12 هزار و 750 قرارداد، اجاره‌نامه بوده است.

علت کاهش معاملات پیش‌فروش
رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران، با بیان اینکه معاملات پیش‌فروش برخلاف سایر معاملات، آبان امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته اندکی کاهش داشته است، گفت: در آبان 1393، برابر با 779 مورد قرارداد پیش‌فروش در سامانه رهگیری به ثبت رسیده است که این میزان در آبان سال قبل، 980 مورد بوده است.
وی در خصوص علت این کاهش توضیح داد: خالی شدن حباب قیمت مسکن در سال 1393 و تعدیل بیشتر قیمت‌ها موجب شده قیمت واحدهای آماده به قیمت واحدهای پیش‌فروشی نزدیک شود و به همین علت مردم بیشتر به سمت خرید واحدهای آماده روی آورده‌اند.

افزایش کشوری معاملات مسکن
رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک همچنین اعلام کرد: آبان ماه امسال، حجم معاملات مسکن در کل کشور نیز همچون تهران با افزایش مواجه شده است. وی افزود: در آبان 1393، در کل کشور، مجموعا 134 هزار و 248 فقره قرارداد انواع معاملات مسکن
ثبت شده است که این میزان در مدت مشابه سال قبل، 132 هزار و 254 قرارداد بوده است. عقبائی ادامه داد: از این تعداد قرارداد ثبت‌شده در آبان 93، 81 هزار و 917 قرارداد مربوط به خرید و فروش مسکن مبایعه‌نامه بوده که این میزان در مدت مشابه سال گذشته، 77 هزار و 924 قرارداد بوده است. وی با اعلام کاهش تعداد قراردادهای کشوری اجاره در آبان 1393 نسبت به آبان 1392، گفت: تعداد قراردادهای اجاره آبان ماه امسال 46 هزار و 382 فقره قرارداد بوده که این میزان در مدت مشابه سال قبل، 47 هزار و 561 فقره قرارداد بوده است.

بازار بورس

خیز بورس تهران در دقیقه 90 وین

دنیای اقتصاد: روز گذشته در شرایطی شاخص کل بورس تهران با صعود 560 واحدی به کانال 76 هزار واحد نزدیک شد که بررسی‌ها از خوش‌بینی بازار سهام در روزهای یکشنبه و دوشنبه نسبت به مذاکرات هسته‌ای حکایت داشت. نکته جالب در معاملات این دو روز، رشد مناسب گروه‌هایی همچون خودرو و بانک‌ها بود که ارتباط مستقیمی با گره‌گشایی هسته‌ای دارند. تحلیلگران معتقدند در حال حاضر با تمدید دوباره مذاکرات انتظار می‌رود بورس کماکان روند به دور از هیجان خود را مطابق با تحرکات هفته‌های اخیر که این بازار را به بهترین بازار سرمایه‌گذاری از ابتدای پاییز تبدیل کرده، ادامه دهد.

واکنش مثبت شاخص کل بازار سهام در آخرین روز مذاکرات تداوم یافت
همگرایی عوامل درونی و بیرونی در بورس

گروه بورس- زهرا رحیمی: روز گذشته بازار سهام پیرو روند رو به رشد روز یکشنبه خود، 559 واحد دیگر رشد کرد و به رقم 75 هزار و 949 واحد رسید و در حالی که در ساعاتی از معاملات توانست قله 76 هزار واحدی را فتح کند، اما در ساعات میانی شاخص اندکی برگشت.


به این ترتیب تالار شیشه‌ای بار دیگر رنگ و بوی رونق و صعود را طی روزهای اخیر به خود گرفت. کارشناسان تا دیروز از اظهار‌نظر قطعی در رابطه با تداوم این روند خودداری می‌کنند اما در مجموع فضای مثبتی بر بورس حاکم شده؛ فضایی که امروز و با اخباری که از تمدید مذاکرات منتشر شده‌است، می‌تواند ادامه یافته یا متوقف شود. این در شرایطی است که از آغاز نشست مسقط شاخص کل بورس منفی شد و تا روز یکشنبه این روند ادامه داشت اما در دو روز گذشته و در آستانه پایان مذاکرات وین شاخص بورس تغییر جهت داد و وارد مدار مثبت شد. به نظر می‌رسد بورس اوراق بهادار تهران که بیش از یک هفته در حالت احتیاط و انتظار به نتیجه رسیدن پرونده هسته‌ای به سر می‌برد، در روز گذشته به اخبار منتشر شده از فضای مذاکرات واکنش مثبت نشان داد و از ساعات ابتدایی معاملات روند صعودی به خود گرفت.
حجم و ارزش معاملات نیز در روز گذشته ارقام قابل توجهی را تجربه کرد؛ به‌طوری که به ترتیب با افزایش 40 و 48 درصدی در این دو متغیر مواجه بودیم و این مهم از عمق امیدواری‌ها نسبت به آینده بورس حکایت دارد. روز گذشته همچنین سهام بانکی‌ها و گروه خودرویی با رشد مواجه شد و چند شرکت از این گروه‌ها در زمره نماد‌های اثرگذار مثبت بر شاخص کل قرار گرفتند. کارشناسان معتقدند این گروه‌ها بیشترین حساسیت را به مذاکرات داشته و لغو تحریم‌ها، این دو گروه را بیشتر از دیگر گروه‌ها منتفع خواهد کرد و شاید بتوان تحرک مثبت این گروه را نشانه‌ای از مثبت اندیشی معامله‌گران آن تلقی کرد.
محمدرضا صادقی‌مقدم، کارشناس بازار سرمایه و استاد دانشگاه روند روز گذشته شاخص کل بورس را واکنش بازار سهام به خوش‌بینی‌های مذاکرات هسته‌ای دانست و گفت: بازار در دو روز گذشته بر موج خوش‌بینی‌ها از به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای حرکت کرده و این امر حاکی از آن است که حتی با تمدید مذاکرات روند بازار طبیعی خواهد بود.
وی افزود: اتفاق مهم و قابل توجه در معاملات روز گذشته این بود که در بسیاری از سهم‌ها نشانی از رفتارهای هیجانی سرمایه‌گذاران وجود نداشت و به این ترتیب نیز صف‌های طولانی از بازار رخت بسته بود.
این کارشناس بازار سهام به گروه‌های تاثیر‌گذار در روند صعودی شاخص اشاره کرد و گفت: بازار روز گذشته سوار بر خودرویی‌ها و بانک‌ها بود و افزایش قیمت سهم در این دو گروه موجب تحرک بازار و افزایش شاخص شد. صادقی مقدم ادامه داد: معاملات قابل توجه در گروه مپنا نیز روند بازار دیروز را تحت تاثیر قرار داد و حدود 56 واحد بر رشد شاخص اثرمثبت گذاشت. وی با بیان اینکه تمام صنایع بورسی از توافقات هسته‌ای منتفع می‌شوند، افزود: با اینکه تمام شرکت‌های بورسی از روند مذاکرات تاثیر مثبت می‌پذیرند اما این تاثیر در برخی از گروه‌ها آنی و در برخی دیگر بلند‌مدت خواهد بود.
این کارشناس بازار سهام به وضعیت گروه بانکی پس از رفع تحریم‌ها اشاره کرد و گفت: اگر توافقات حاصل شود، روابط و مبادلات بین‌المللی رونق می‌یابد و درآمد بانک‌ها از محل کارمزدهای بین‌المللی افزایش می‌یابد؛ همچنین گشایش ال‌سی‌ها و اعتبارات اسنادی و انجام معاملات بانکی از مجرای رسمی منجر به افزایش درآمد بانک‌ها شده و این مهم منجر به رونق معاملات در این گروه خواهد شد. صادقی‌مقدم تسهیل در معاملات پولی، رفع محدودیت در نقل و انتقالات پول، فاینانس، گشایش ال‌سی و روان شدن مبادلات بانکی را از جمله مزایای رفع تحریم‌ها برشمرد و گفت: در حال ‌حاضر مبادلات پول و گشایش ال‌سی به سختی و با کمک واسطه‌ها صورت می‌گیرد. این موضوع هزینه‌های بالایی را برای بانک‌ها به همراه داشته است که با رفع این تحریم‌ها هزینه نقل و انتقال و محدودیت‌ها دراین زمینه به حداقل خواهد رسید و رونق در وضعیت این گروه منجر به افزایش قیمت سهام بانک‌ها خواهد شد.
وی با بیان اینکه گروه خودرویی دیگر گروهی است که از رفع تحریم‌ها منتفع می‌شود، افزود: در گروه خودرویی نیز به دلیل از سر گرفتن شراکت با کمپانی‌های بزرگ خودروسازی و همچنین رفع موانع واردات قطعات یدکی، نیز شاهد بهبود وضعیت این گروه پس از توافقات هسته‌ای خواهیم بود.وی دو صنعت بانکی و خودرویی را از جمله گروه‌هایی دانست که از توافقات هسته‌ای در کوتاه‌مدت تاثیر مثبت می‌پذیرند.
صادقی‌مقدم ادامه داد: در مورد صنعت پتروشیمی اما تاثیر تحریم‌ها بر وضعیت این گروه در بلند‌مدت خود را نشان می‌دهد؛ به‌طور مثال هزینه انجام طرح توسعه‌ای به علت وجود تحریم‌ها افزایش یافته و اگر تحریم‌ها برداشته شود، هزینه‌های بلند‌مدت کاهش می‌یابد وهمچنین فروش صادراتی آنها افزایش می‌یابد و هزینه فروش آنها کمتر می‌شود.
این استاد دانشگاه به مفروضات موجود در بودجه سال 94 که در حال نگارش است اشاره و اظهار کرد: در کنار بحث تحریم‌ها بحث سیاست داخلی نیز مطرح است. وی ادامه داد: به‌عنوان تاثیر‌گذارترین سیاست داخلی بر وضعیت اقتصادی و بنگاه‌های کشور، مفروضاتی است که دولت برای اداره کشور در بودجه سال 94 لحاظ می‌کند. وی تشریح کرد: این مساله که دولت چه نرخ ارزی را در بودجه 94 پیش‌بینی کرده و افزایش قیمت کالا‌ها را به چه میزان در این بودجه لحاظ می‌کند و همچنین این مساله که در بودجه سال 94 چه برخوردی با نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و... می‌شود، نیز عامل مهم و تاثیر‌گذاری بر وضعیت شرکت‌های بورسی خواهد بود. صادقی‌مقدم ادامه داد: این موضوع که بودجه سال 94 با توجه به کاهش قیمت جهانی نفت با عدم توازن در هزینه‌ها و درآمدها مواجه شود، موجب می‌شود که دولت سیاست کسب درآمد از بنگاه‌های خصوصی را بیشتر دنبال کند که این نیز می‌تواند وضعیت بنگاه‌های خصوصی را تحت تاثیر قرار دهد به‌طوری که امید کمتری به وصول مطالبات از دولت در این بنگاه‌ها به وجود می‌آید. وی تاکید کرد: پیمانکاران و تمام شرکت‌هایی که محصولات و فرآورده‌های خود را به دولت می‌فروشند از مفروضات بودجه سال 94 به‌عنوان یک سیاست داخلی متاثر خواهند شد. وی همچنین به بودجه عمرانی لحاظ شده در بودجه سال 94 اشاره کرد و افزود: افزایش بودجه عمرانی وضعیت صنایع سیمان و فولاد را با رونق مواجه خواهد کرد. وی با بیان اینکه رفع تحریم‌ها دو اثر هیجانی و واقعی در پی خواهد داشت، گفت: اثر روانی به این صورت خود را نشان می‌دهد که تا چند روز پس از توافقات اقبال سرمایه‌گذاران به بازار سهام بیشتر خواهد شد و اثر واقعی در فضای کسب و کار بنگاه‌ها پس از حصول توافقات هسته‌ای خود‌نمایی خواهد کرد، به این صورت که تحریم‌ها در ‌ای‌پی‌اس شرکت‌ها تاثیر‌گذار خواهد بود و وضعیت شرکت‌های بورسی را تحت تاثیر قرار خواهد داد. صادقی‌مقدم افزود: به‌طور مثال شرکت ملی مس ایران به اندازه دو سال تولید، موجودی انبار دارد و پس از رفع تحریم‌ها می‌تواند بازار فروش برای خود پیدا کند و محصولات خود را به فروش برساند. وی ادامه داد: به هرحال تاثیر توافقات را باید به‌صورت تحلیل‌های واقعی در فضای کسب و کار در هر صنعت و پس از آن به‌صورت خرد‌تر در هر شرکت بررسی کرد.

قدرت‌نمایی بازار در سایه تردید

فعالان بورس تهران در حالی که روز گذشته همچنان در انتظار دود سفید بر فراز مذاکرات وین بودند قدرت نمایی خریداران را در بازار به نظاره نشستند.
در حالی که تمامی خبرها در مورد مذاکرات با دقت از سوی سرمایه‌گذاران و معامله‌گران بورس تهران دنبال می‌شود دیروز فعالان بازار شاهد معامله نزدیک به 568میلیارد تومان اوراق بهادار در بورس و فرابورس بودند؛ شاخص کل نیز دیروز با بهره‌گیری از خوش‌بینی موجود در مورد حصول توافقی هر چند موقت شاهد جهش 559 واحدی معادل 74/0 درصد بود تا شاخص به رقم 75هزار و 949 واحد برسد. این در حالی است که در انتهای هفته پیش شاخص در مرز سقوط به زیر 75هزار واحد قرار داشت.

در کنار مسائل سیاسی که با دقت از سوی فعالان بازار دنبال می‌شود بازار شاهد ادامه بحث مجلس شورای اسلامی در مورد لایحه تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت بود. در همین حال دیروز در گروه معدنی در پی طرح مباحث اخیر نماینده مردم ارومیه در مجلس در مورد بدهی شرکت بورسی چادرملو، مدیران این شرکت با تهیه جوابیه‌ای واکنش نشان دادند.
در بخشی از این جوابیه که نسخه‌ای از آن توسط ماین نیوز منتشر شده آمده است: «این شرکت کلیه مالیات‌های تکلیفی خود (مشتمل بر حقوق و پیمانکاران) را در مواعد مقرر پرداخت کرده است. همچنین مالیات بر ارزش افزوده تا پایان دوره دوم سال جاری، در مواعد مقرر پرداخت و تسویه شده و حتی نسبت به پرداخت علی‌الحساب دوره سوم (پاییز) نیز اقدام شده است.
همچنین کلیه بدهی مالیات عملکرد تا پایان سال 1390 (به استناد برگ‌های مالیاتی قطعی دریافتی تا پایان سال 89 و برگ تشخیص سال 1390) پرداخت و تسویه شده و تاکنون مالیات عملکرد سال 1392 بررسی نشده و برگ تشخیص نیز به این شرکت ابلاغ نشده است. پس از ابلاغ برگ تشخیص مالیات سال 1391 و با هماهنگی‌های به عمل آمده با مسوولان محترم امور مالیاتی استان یزد، تاکنون در قالب تقسیط نسبت به پرداخت مبلغ 1510 میلیارد ریال از مالیات تشخیصی اقدام و باقیمانده نیز به مبلغ 651 میلیارد ریال تا پایان بهمن ماه سال جاری پرداخت و تسویه می‌شود
در گروه لاستیکی دیروز شرکت ایران یاسا تایر و رابر با سرمایه 80 میلیارد ریال پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 29/12/93 خود را مبلغ 3 هزار و 233 ریال اعلام کرده که با توجه به عملکرد 6 ماهه خود 42 درصد آن را پوشش داده است.
افزایش سرمایه «پاسا» از مبلغ 80 میلیارد ریال به 800 میلیارد ریال از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران طی دو مرحله در مجمع فوق العاده به تصویب رسید. مرحله اول از مبلغ 80 میلیارد ریال به 400 میلیارد ریال و مرحله دوم از مبلغ 400میلیارد ریال به مبلغ 800میلیارد ریال در اختیار هیات‌ مدیره شرکت قرار گرفت و شرکت اعلام کرده است که مرحله اول افزایش سرمایه تا قبل از برگزاری مجمع عادی سالانه به ثبت خواهد رسید. در بازار دیروز در گروه خودرویی جو خرید و صدرنشینی این گروه در کنار گروه بانکی به چشم می‌خورد. بازار با خوش‌بینی در مورد مذاکرات شاهد خریدهای پر‌حجمی در گروه خودرویی و بانکی است که دیروز اوج این خریدها در صف خرید بانک صادرات و رشد قابل ملاحظه بانک شهر و معاملات پر حجم بانک حکمت به چشم می‌خورد. در همین حال گروه بانکی نیز صف‌های خرید قابل ملاحظه‌ای را به ویژه در گروه بهمن شاهد بود. در گروه تجهیزات تراکتور‌سازی با استقبال خریداران از عرضه‌های سایپا مواجه شده است. به نظر می‌رسد سایپا قصد خروج از ترکیب سهامداران تراکتور‌سازی دارد؛ امری که تراکتور‌سازی را به شرایط مستقل بهتری مواجه می‌سازد.
در گروه حمل‌و‌نقل دیروز تقریبا تمامی نمادها رشد قابل ملاحظه‌ای را تجربه کردند؛ توسعه دریایی سینا با شایعه انعقاد قرارداد جدید و تاید واتر پس از مدت‌ها توقف با رشد مواجه شدند. تایدواتر روز یکشنبه بعد از 14 ماه بازگشایی شد.
در گروه بیمه‌ای شرکت بیمه دانا با سرمایه یک هزار و 20 میلیارد و 373 میلیون ریال پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 29/12/93 خود را مبلغ 82 ریال اعلام کرده که با توجه به عملکرد 6 ماهه حدود 50 درصد از آن را پوشش داده است، «دانا» در سال گذشته 285 ریال سود هر سهم محقق کرده که با عنایت به برآورد سال مالی 93 سودآوری «دانا» نسبت به سال 92 حدود 71درصد افت داشته است.
لازم به توضیح است شرکت طی اعلامیه شفاف‌سازی درخصوص واگذاری زمین‌های شرکت بیمه دانا که در تصرف نیروهای مسلح قرار دارد هنوز هیچ‌گونه جلسه و توافقی برگزار نکرده و در این مورد نیز هیچ‌گونه تعدیلی در صورت‌های مالی اخیر خود اعلام نکرده است. در این گروه بیمه ما همچنان با رشد قیمت همراه است. در گروه فلزی شرکت لوله وماشین‌سازی ایران با سرمایه 500 میلیارد ریال پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 29/12/1393خود را مبلغ 31ریال اعلام کرده است. این شرکت طی اعلامیه شفاف‌سازی از بروز اشتباه محاسباتی در صورت‌های مالی 6ماهه حسابرسی نشده خبر داده است؛ با عنایت به این گزارش شفاف‌سازی زیان هر سهم شرکت مبلغ 52ریال برآورد شده بود که در صورت‌های مالی حسابرسی شده به 24ریال زیان تغییر کرده است. این تغییر ناشی از اشتباه محاسباتی زیر سیستم ارزی در تسعیر نرخ ارز است.
در گروه انفورماتیک دیروز نماد معاملاتي شركت تجارت الكترونيك پارسيان با توجه به تعديل پيش‌بيني درآمد هر سهم، متوقف شد؛ در این گروه خدمات انفورماتیک، داده‌پردازی و اعتباری کارت کیش با صف خرید همراه بودند.
در گروه سیمانی شرکت سیمان هگمتان سود هر سهم سال مالی منتهی به 30/10/93 خود را مبلغ 1491ریال اعلام کرده که با توجه به عملکرد 9 ماهه خود 70 درصد آن را پوشش داده و نسبت به برآورد قبلی 18 درصد تعدیل مثبت داده است.
در مجموع بازار دیروز بازاری مثبت بود که خوش‌بینی به نتیجه مذاکرات رشد کمی بازار در کلیه متغیرها را به همراه آورد.


بازار خودرو

دنده عقب کیفی 9 خودرو

شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران در حالی تازه‌ترین گزارش کیفی خودروهای داخلی را منتشر کرد که طبق آن، سطح کیفی 9 خودرو افت کرده و در بین آنها نام تندر-90 اتومات و تیبا نیز به چشم می‌خورد.
این گزارش، کیفیت 25 خودرو تولید داخل در مهرماه را مورد بررسی قرار داده و خودروهای موردنظر با توجه به نمرات منفی کسب شده، رتبه‌بندی شده‌اند که در این بین، سوزوکی گرندویتارا بهترین شده و ام‌وی‌ام مدل 110 نیز کم کیفیت ترین.
طبق روال ارزیابی‌های قبلی، خودروها در 9 معیار «سیستم فنربندی، تعلیق و فرمان»، «سیستم موتور و انتقال قدرت»، «ترمز»، «تجهیزات الکتریکی»، تزئینات داخلی و خارجی»، «رنگ»، «بدنه»، «نفوذ آب» و «صداهای غیرعادی» مورد بررسی قرار گرفته‌اند و همچنان بزرگترین ضعف خودروهای داخلی به دو بخش تزئینات و بدنه مربوط می‌شود. به‌عبارت بهتر، 25 خودرو تحت ارزیابی، بیشترین نمرات منفی خود را در این دو بخش به دست آورده‌اند و این موضوع در گزارش‌های قبلی نیز وجود داشته است.
یکی از نکات قابل توجه گزارش کیفی مهرماه، اعلام دوباره جزئیات کیفیت خودروها در معیارهای 9گانه است، چه آنکه شرکت بازرسی در چند گزارش گذشته خود، این بخش را حذف کرده بود و حالا مشتریان دوباره می‌توانند از ریز مشکلات خودروهای داخلی مطلع شوند.
با این حساب، مشتریان حالا می‌توانند از نمرات منفی بخش‌های مختلف خودروهای داخلی از جمله سیستم موتور و ترمز و بدنه اطلاع لازم را پیدا کنند.
شرکت بازرسی، اما در گزارش این ماه خود باز هم خودروهای تحت بررسی را در پنج گروه قیمتی «کمتر از 20 میلیون تومان»، «20 تا 40 میلیون تومان»، «40 تا 60 میلیون تومان»، «60 تا 80 میلیون تومان» و «بالای 100 میلیون تومان» دسته‌بندی کرده که به ترتیب خودروهای پراید 131 سایپا و پارس تندر و تندر اتومات و لیفان X60 و سوزوکی گرندویتارا در صدر گروه‌های خود قرار گرفته‌اند.
آن طور که شرکت بازرسی گزارش داده، در بخش عیوب فنی و عملکردی، خودروهای سایپا X131 و تیبا بیشترین نمرات منفی را کسب کرده‌اند، هرچند در این بخش شاهد بهبود 9 درصدی میانگین نمره منفی نسبت به ماه قبل هستیم که عمدتا مربوط به کاهش نمره منفی خودروهای MVM530، لیفان 620 و پژو پارس مازندران است.
در بخش تزئینات و مونتاژ اما خودروهای MVM110 و پژو 405 بیشترین نمرات منفی را به خود اختصاص دادند. این در شرایطی است که میانگین نمره منفی این بخش، نسبت به ماه قبل 1/2 درصد افزایش داشته و از جمله عوامل اصلی در ایجاد این روند رو به نزول، خودروهای MVM530 و لیفان 620 هستند.
همچنین در بخش بدنه نیز خودروهای MVM110 و سایپا X131 بیشترین نمرات منفی را به دست آورده‌اند که البته میانگین نمره منفی در این بخش، نسبت به ماه قبل روند نزولی 8/1 درصدی را تجربه کرده است. پارس تندر و پژو 206 بیشترین نقش را در این روند نزولی ایفا کرده‌اند، خودروهایی که معمولا با رشد کیفی روبه‌رو می‌شدند.
از سوی دیگر اما در بخش رنگ، میانگین نمره منفی نسبت به ماه قبل 2/12 درصد تنزل پیدا کرده که عمدتا مربوط به افزایش نمره منفی خودروهای پژو 206 و تندر 90 ایران خودرو است. خودروهای جک در هر دو مدل اتومات و دستی، لیفان X60 و پژو پارس مازندران نیز بیشترین نمرات منفی را در بخش رنگ به خود اختصاص داده‌اند.
در نهایت اما تعداد ایرادات مهم و اساسی خودروهای داخلی، 4/115 درصد افزایش یافته که به هیچ وجه نشانه خوبی برای صنعت خودرو کشور به شمار نمی‌رود.
تقصیر این عقبگرد کیفی، بیشتر بر گردن خودروهای پراید X131 پارس‌خودرو و سمند است، چه آنکه نمرات منفی آنها سبب بروز این اتفاق ناخوشایند شده است.
در حالت کلی نیز میانگین نمره منفی خودروهای گروه سواری یک و نیم درصد افزایش یافته که تیبا به همراه مدل‌های دستی و اتومات جک، مقصر اصلی این افت به حساب می‌آیند.
بر این اساس، 9 خودرو تیبا، پژو 405، 206، رانا، تندر-90 اتومات، ام‌وی‌ام 315، جک دستی، پارس مازندران و پارس خراسان با افت کیفی در مقایسه با گزارش قبلی مواجه شده‌اند که در این بین، جک بیشترین افت را به خود می‌بیند.
کیفیت 16 خودرو دیگری که مورد بررسی کیفی قرار گرفته‌اند، در مقایسه با گزارش قبلی صعود کرده و در این بین، ام‌وی‌ام مدل 530 بیش از همه با کاهش نمرات منفی و در نتیجه رشد کیفیت، مواجه شده است.

صدرنشینی دوباره ویتارا
اما ببینیم گزارش کیفی مهرماه چه جزئیاتی را در خود جای داده و خودروهای تحت ارزیابی با چه نمره‌ای و در چه جایگاهی از جدول رده‌بندی جا‌خوش کرده‌اند.
در حالت کلی، سوزوکی گرندویتارا توانسته با تنها 7/16 نمره منفی، لقب با کیفیت‌ترین خودرو داخلی را به خود اختصاص دهد و صدرنشین شود.
این شاسی‌بلند ژاپنی که تنها عضو گروه خودروهای بالای 100 میلیون تومان است، در ایران خودرو خراسان به مونتاژ می‌رسد و هم‌اکنون گران‌ترین خودرویی است که در ایران مونتاژ می‌شود. ویتارا که مدتی به دلیل توقف تولید در لیست خودروهای تحت ارزیابی کیفی غیبت داشت، با حضور دوباره خود‌ توانسته صدر جدول را از پارس‌تندر پس بگیرد.
تزئینات، بدنه، رنگ و صداهای غیرعادی، چهار معیاری هستند که ویتارا در آنها نمره منفی کسب کرده و بیشترین آنها نیز به رنگ مربوط می‌شود.
از ویتارا بگذریم و به سراغ پرایدها برویم؛ پرایدهایی که گروه زیر 20 میلیونی‌ها را به خود اختصاص داده‌اند و در رده‌های انتهایی جدول رده‌بندی کیفی جا خوش کرده‌اند.
در این گروه، پراید مدل 131 سایپا با 78 نمره منفی، بهترین کیفیت را دارد و پشت‌سر آن نیز مدل پارس‌خودرویی این محصول به چشم می‌آید که 8/1 نمره منفی بیشتر را به خود اختصاص داده است.
در نهایت نیز پراید مدل 132 پارس‌خودرو که 8/81 نمره منفی به‌دست آورده، از کیفیت کمتری نسبت به دیگر پراید‌ها برخوردار است و پس از ام‌وی‌ام 110، کم کیفیت‌ترین خودرو تولید داخل در مهرماه محسوب می‌شود.
از نظر شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد، هر سه مدل پراید جزو خودروهای «خوب» به‌شمار می‌روند و سطح کیفی آنها +B است. همچنین با توجه به نمرات منفی کسب شده، پراید 131 سایپا و پراید 131 پارس‌خودرو و پراید 132 سایپا، به‌ترتیب بیست و دومین، بیست و سومین و بیست و چهارمین خودروها در جدول کیفی مهرماه به حساب می‌آیند.
پرایدهای تحت بررسی، در هر 9 معیار صاحب نمره منفی شده‌اند و این در حالی است که مدل‌های 131 سایپا و 132 این شرکت، بیشترین نمره منفی خود را در معیار تزئینات داخلی و خارجی کسب کرده‌اند و بالاترین نمره منفی پراید 131 پارس‌خودرو نیز در معیار بدنه به دست آمده است.
اما در رده دوم جدول و پس‌از ویتارا به پارس تندر می‌رسیم و البته تندر اتومات و تندرهای معمولی پارس‌خودرو و ایران خودرو نیز که مشترکا 7/20 درصد نمره منفی کسب کرده‌اند، در رده‌های بعد از آن قرار دارند. در بین این چهار تندر، پارس تندر در چهار معیار تزئینات، بدنه، رنگ و صداهای غیرعادی حائز نمره منفی شده که بیشترین آن به بدنه مربوط می‌شود. تندر پارس‌خودرو نیز بیشترین نمره منفی خود را در رنگ به دست آورده، هرچند در تزئینات و بدنه نیز دارای نمره منفی است.
این در شرایطی است که تندر ایران خودرو فقط در تزئینات و بدنه و رنگ نمره منفی دارد و بیشترین آن به رنگ مربوط می‌شود. همچنین تندر اتومات نیز تنها در چهار معیار تزئینات، بدنه، رنگ و صداهای غیرعادی نمره منفی دارد و بالاترین آن به رنگ مربوط می‌شود.
اما پژو 206 نیز در مدل‌های صندوقدار و‌هاچ بک خود پشت‌سر تندر قرار گرفته‌اند که تنها نیم نمره منفی فرق میان آنها است.
مدل صندوقدار پژو 206 تنها در سیستم تعلیق و نفوذ آب نمره منفی ندارد و نقطه ضعف اصلی آن نیز به تزئینات داخلی و خارجی مربوط می‌شود. پژو 206‌هاچ بک هم که آب در آن نفوذ نمی‌کند و سیستم تعلیق و ترمزش ایرادی ندارد، بیشترین نمره منفی خود را در همین معیار تزئینات به دست آورده است.
دیگر خودرو حاضر در جدول کیفی مهرماه اما رانا است که توانسته با کسب 24 امتیاز منفی‌ در جایگاه هشتم جدول رده‌بندی کیفی خودروهای داخلی در مهرماه قرار گیرد. هرچند رانا به همراه تندر و پژو 206 با خودروهایی مانند پژو 405 و پارس و تیبا و جک و ... در یک گروه قیمتی قرار دارند، اما فاصله نمرات منفی شان با آنها زیاد است.
رانا در هفت معیار از جمله ترمز، بدنه، رنگ و موتور نمره منفی به دست آورده که بیشترین آن به تزئینات داخلی و خارجی مربوط می‌شود.
اما پشت‌سر پژو 206 با چهار خودرو چینی روبه‌رو می‌شویم که بهترین آنها، جک اتومات است. این خودرو 45 نمره منفی کسب کرده و در پنج معیار از جمله ترمز، بدنه و رنگ نمره منفی دارد که بیشترین آن مشترکا به بدنه و رنگ مربوط می‌شود. جک دنده معمولی نیز که در رده یازدهم جدول کیفی جا خوش کرده، در چهار معیار ترمز، تزئینات، بدنه و رنگ نمره منفی دارد و نمره منفی بدنه و رنگ و تزئینات آن مشترکا عدد 15 است.
پس از جک‌ها، با دو مدل از لیفان یعنی X60 و 620 روبه‌رو می‌شویم که اولی در پنج معیار موتور، ترمز، بدنه، رنگ و تزئینات و دومی نیز در ترمز، بدنه، رنگ، تزئینات و صداهای غیر عادی نمره منفی کسب کرده.
بیشترین نمره منفی لیفان X60 مشترکا در تزئینات و بدنه و رنگ به دست آمده و لیفان 620 نیز بالاترین نمره منفی‌اش را در تزئینات به خود می‌بیند.
در بین محصولات پر تیراژ صنعت خودرو کشور، اما پژو 405 تولید خراسان توانسته بهترین کیفیت را در ارزیابی مهرماه به دست بیاورد و سیزدهمین عضو جدول لقب بگیرد. این خودرو فقط در معیار نفوذ آب نمره منفی ندارد و بیشترین نمره منفی‌اش در تزئینات به دست آمده است.
پارس خراسان نیز شرایط 405 را داراست و رده چهاردهم جدول را در دست دارد. پارس یک مدل مازندرانی و 405 یک مدل تهرانی نیز دارند که اولی نوزدهم است و دومی هفدهم. 405 تولید تهران در حالی 9/52 نمره منفی دارد که به جز سیستم تعلیق، در باقی معیارها نمره منفی به دست آورده و بیشترین آن به تزئینات مربوط می‌شود. پارس تولید مازندران نیز که فقط در نفوذ آب نمره منفی ندارد، نقطه ضعف اصلی‌اش به تزئینات مربوط می‌شود.
اما از سمند هم خبر می‌رسد که این خودرو توانسته با کسب 4/52 نمره منفی، رده پانزدهم جدول را به خود اختصاص دهد. این خودرو به جز نفوذ آب، در سایر معیارها نمره منفی دارد و بیشترین آن به تزئینات مربوط می‌شود.
همچنین تیبا نیز که بیستمین عضو جدول رده بندی کیفی به حساب می‌آید، تنها در نفوذ آب نمره منفی کسب نکرده و بیشترین نمره منفی‌اش نیز به تزئینات مربوط می‌شود.

کیفیت ام‌وی‌ام
در جدول کیفی مهرماه اما نام ام‌وی‌ام در مدل‌های 530 و 315 و X33 و 110 نیز به چشم می‌آید که به ترتیب با کسب نمرات منفی 5/52، 5/55، 3/64 و 5/84، رده‌های شانزدهم، هجدهم، بیست و یکم و بیست و پنجم (رده آخر) را به خود اختصاص داده‌اند. در این بین، مدل 530 به جز سیستم تعلیق و نفوذ آب، در باقی معیارها حائز نمره منفی شده که بیشترین آن به تزئینات مربوط می‌شود.
مدل 315 نیز که در ترمز و نفوذ آب عیب و ایرادی ندارد، بالاترین نمره منفی خود را در تزئینات به دست آورده است.
ام‌وی‌ام X33 نیز که در چهار معیار تعلیق، تجهیزات الکتریکی، صداهای غیرعادی و نفوذ آب نمره منفی ندارد، نقطه ضعف اصلی‌اش را در تزئینات به خود می‌بیند. در نهایت ام‌وی‌ام مدل 110 نیز به‌عنوان آخرین عضو جدول، بیشترین نمره منفی‌اش را در تزئینات به‌دست آورده و فقط در سیستم تعلیق و صدای غیرعادی حائز نمره منفی نشده است.

قیمت‌گذاری 3 خودرو جدید

رئیس شورای رقابت از بررسی قیمت‌گذاری خودرو دنا و دو محصول جدید ام‌وی‌ام در جلسه آینده این شورا خبر داد.
رضا شیوا درباره قیمت‌گذاری خودروهای جدید ارائه شده توسط شرکت‌ها، گفت: در جلسه آینده شورا که چهارشنبه این هفته برگزار می‌شود، قیمت‌گذاری خودرو دنا تولید ایران خودرو و دو محصول جدید از ام‌وی‌ام مورد بررسی قرار می‌گیرد که امیدواریم بتوانیم این هفته به جمع‌بندی نهایی درباره قیمت‌ها برسیم.شیوا در ادامه درباره دستور جلسه این هفته شورای رقابت تصریح کرد: در جلسه این هفته گزارشی از ارزیابی عملکرد خودروسازان در رابطه با دستورالعمل تنظیم قیمت که شورا انجام داده است و ارائه خواهد شد که براساس این ارزیابی‌ها بازار حاشیه در بسیاری از خودروها به حداقل رسیده و حذف شده است.وی با بیان اینکه پیش از ارائه دستورالعمل تنظیم قیمت از طرف شورا با توجه به تولید آن زمان، برای بیشتر خودروها بازار حاشیه وجود داشت، گفت: این بازار حاشیه از یک تا چهار میلیون متغیر بود، اما در حال حاضر به جز چند مورد محدود خودرو دیگر بازار حاشیه نداریم.رئیس شورای رقابت افزود: سایت‌ها نیز برای خرید خودرو باز شده است و مشتریان می‌توانند به راحتی اقدام به خرید خودرو از کارخانه‌های تولیدکننده کنند. در صورتی که در گذشته تنها چند ساعت سیستم خرید خودرو باز می‌شد.شیوا خاطرنشان کرد: شرکت سایپا نیز قصد ارائه چند محصول جدید را دارد، اما هنوز به مرحله قیمت‌گذاری نرسیده است.


توقف تولید تندر؟

روز گذشته یک عضو ناظر شورای رقابت در حالی از توقف خطوط تولیدی تندر 90 در آینده نزدیک خبر داد که هم‌اکنون تولید این خودرو در شرکت‌های خودروساز به پایین‌ترین سطح خود رسیده است. در این بین برخی منابع آگاه تولید انگشت شمار تندر در شرکت‌های تولیدی را تایید می‌کنند.
در مورد افت تولید تندر در دو شرکت پارس‌خودرو و ایران خودرو و همچنین توقف تولید مگان هر چند دو طرف ایرانی و فرانسوی به بازگویی دلایل خود در این زمینه می‌پردازند، اما آنچه در این بین مشخص است ریشه گسترده اختلافات میان رنوی فرانسه و خودروسازان داخلی است. به گفته یک منبع آگاه، اختلافات موجود ناشی از بدهکاری خودروسازان داخلی است هر چند که یکی از مسوولان شرکت‌های خودروساز در این زمینه به خبرنگار «دنیای اقتصاد» می‌گوید که بدهکاری شرکت‌های خودروساز به رنوپارس در کمترین سطح خود قرار دارد. در حال حاضر شرکت سایپا تولید مگان را در پارس‌خودرو متوقف و ایران خودرو نیز با تیراژ بسیار کمی تولید تندر را ادامه می‌دهد. در این بین هر چند شرکت رنو پارس، تامین‌کننده قطعات خودروهای رنو در ایران عنوان می‌کند که بدهکاری بالای خودروسازان مانع اصلی تامین قطعات تندر و مگان در این شرکت‌ها شده اما خودروسازان داخلی نیز با پیش‌بینی مثبت بودن مذاکرات هسته‌ای و باز شدن فضای سیاسی کشور توقع دارند که شرکت رنو در بازپرداخت بدهی‌ها کمی از خود سعه‌صدر نشان دهد. در هر صورت در شرایطی که نتیجه مذاکرات همچنان نامشخص است رویگردانی خودروسازان داخلی از شرکت رنو که در دوران تحریم نیز در کنار خودروسازان کشورمان ماند عجیب به نظر می‌رسد. در این بین برخی از دست‌اندرکاران صنعت خودرو معتقدند که خودروسازان با توجه به رویکردی که در قبال شرکت رنو در پیش گرفته‌اند به‌نوعی به‌دنبال امتیازگیری از این شرکت فرانسوی هستند.

بازار طلا و ارز

4تفاوت بازار ارز دیروز

در آخرین روز ضرب‌الاجل چهار‌ماهه برای رسیدن به توافق هسته‌ای، قیمت دلار با 15 تومان افزایش مواجه شد. در این روز، فضای بازار ارز نسبت به روزهای قبل تا حدی متفاوت بود و این تفاوت را می‌شد‌ در رفتار بازیگران رسمی، بازیگران غیر‌رسمی، تراکم فعالان غیررسمی و افزایش دامنه نوسانات روزانه دلار مشاهده کرد.

رفتار بازیگران رسمی
دیروز بازار دلار معاملات خود را با قیمت 3245 تومان آغاز کرد که افزایشی 5 تومانی نسبت به روز یکشنبه داشت. در ادامه روز، شاخص بازار ارز به افزایش خود ادامه داد و در نزدیکی‌های ساعت یک بعدازظهر، بهای این ارز با10 تومان افزایش دیگر به 3255 تومان رسید. به این ترتیب دلار، در سومین روز آذرماه بار دیگر از سطح 3250 تومان عبور کرد. نکته جالب بازار دیروز، عدم اجماع قیمتی فعالان رسمی بازار راجع به نرخ خرید دلار بود. روز قبل قیمت خرید بین بازیگران رسمی بازار بین 3235 تا 3250 تومان قرار داشت. این در حالی است که در روزهای پیشین، تفاوت چندانی بین نرخ خرید این گروه وجود نداشت. به‌نظر می‌رسد رفتار بازیگران رسمی بازار نسبت به ذهنیات و انتظارشان از آینده مذاکرات تفاوت داشت و اجماعی راجع به آینده مذاکرات وجود نداشت. البته در ساعات پایانی کار بازار و با انتشار برخی گزارش‌ها در خصوص جزئیات توافق، نوسان‌هایی در نرخ‌های ارز در بازار دیده می‌شد.

رفتار بازیگران غیررسمی
گروهی از فعالان افزایش 15 تومانی دلار را ناشی از رفتار نوسان‌گیران و بازیگران غیررسمی بازار می‌دانند. به گفته آنها، روز یکشنبه تعدادی از این نوسان‌گیران با پایین آمدن قیمت، در قیمت‌های نزدیک به 3230 تومان به خرید دلار پرداختند. دیروز، این دسته از فعالان با افزایش جو روانی در بازار و استفاده از نشانه‌هایی مبنی‌بر تمدید مذاکرات، سعی کردند دلار خود را با قیمت بالاتری به فروش برسانند. نکته جالب در رفتار این نوسان‌گیران این است که این گروه نیز چشم‌اندازی نسبت به سرنوشت مذاکرات در روزهای آینده ندارند و به این دلیل تلاش کردند ارز خریداری شده خود را قبل از 3 آذر به فروش برسانند.
افزایش تعداد دلالان
دیروز با افزایش جزئی قیمت، تعداد دلالان و فعالان غیررسمی به‌طور محسوسی در بازار منوچهری افزایش یافت. با این حال اکثر این دلالان، بیشتر مشاهده‌گر اتفاقات بازار بودند و تمایل چندانی نسبت به خرید و فروش نداشتند. از طرفی گروهی از آنها تحت تاثیر افزایش جزئی قیمت و رفتار نوسان‌گیران سعی در خرید ارز داشتند. افزایش تحرکات این دسته از فعالان غیررسمی موجب افزایش دامنه نوسانات دلار شد. دیروز قیمت دلار بین این گروه از 3243 تا 3255 تومان نوسان کرد. با وجود افزایش دامنه نوسانات، اکثر دلالان ترجیح می‌دهند به معاملات روزانه و ساعتی بپردازند و کمتر کسی تمایل به نگهداری طولانی‌تر ارز به امید سود بیشتر دارد.

افزایش دامنه نوسانات دلار
از ابتدای هفته جاری دامنه نوسانات دلار در هر روز نسبت به روز قبل پنج تومان بالاتر رفته است. دلار در دو روزابتدایی هفته دو نوسان کاهشی 5 و 10 تومانی را تجربه کرد و از 3255 تا 3240 تومان پایین آمد. روز قبل نیز بهای این ارز 15 تومان نوسان کرد و قیمت دلار به بالای 3255 تومان رسید. برخی تحلیلگران با اشاره به تاثیر اخیر مذاکرات بر افزایش جزئی دامنه نوسانات، اعتقاد دارند با پایان مذاکرات، روند تغییرات قیمتی دلار کمتر خواهد شد. به گفته آنها اثر مذاکرات بر بازار ارز معمولا کوتاه مدت است و پس از گذشت زمانی از اثر این عوامل روانی، بازار به حالت عادی خود بازخواهد گشت. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نیز نشان می‌دهد که با پایان دو دور پیشین مذاکرات، قیمت دلار با تغییر چندانی مواجه نشد و تنها پس از پایان مذاکرات نیویورک بهای این ارز تا حدی بالا رفت. پس از مذاکرات نیویورک قیمت دلار در دو روز 60 تومان بالا رفت و از 3205 به 3265 تومان رسید. بعضی دیگر از کارشناسان اعتقاد دارند پس از پایان مذاکرات، قیمت ارز بیشتر از عوامل روانی از عوامل بنیادی تاثیر خواهد گرفت. به گفته آنها پس از مذاکرات، تقاضای ارز برای واردات کالاهای تجاری مهم‌ترین عامل تاثیرگذار بر قیمت دلار است. همچنین دیروز هر سکه بهار آزادی به بهای 917 هزار تومان در بازار معامله شد که افزایشی 2 هزار تومانی نسبت به روز پیشین داشت.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: