به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۷۴۱۱
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۳۹۳ - ۱۵:۴۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
گزارش روزانه "سخن" از وضعیت بورس اوراق بهادار
شاخص بدون توجه به مذاکرات هسته ای وین همانند دیروز روند صعودی خود را ادامه داد و توانست به مرز 76 هزار واحد برسد, در افزایش شاخصهای امروز بازار اکثر گروهها و صنایع بخصوص شرکتهای بزرگ بازار نقش داشتند.

سخن, گروه بازار: رویداد قابل توجه معاملات امروز افزایش چشمگیر ارزش معاملات نسبت به روزها و هفته های اخیر بود بطوریکه در معاملات امروز 442 میلیارد تومان سهام در بازار بورس مورد مبادله قرار گرفت.

این روزها گمانه زنی های زیادی در مورد آینده بازار توسط کارشناسان و فعالان بازار صورت می گیرد. مدیر سرمایه گذاری صندوق بانک رفاه عنوان کرد: بنابراین، ادامه روند قیمت سهام در بورس بسته به رفتار سهامداران حقوقی دارد که با فعالیت خود بتوانند ثبات را مجدداً به بازار سرمایه بازگردانند و شدت رفتارهای هیجانی سهامداران حقیقی را کنترل کنند. اگرچه در نقطه مقابل سناریو مذکور، می توان بر عدم توافقات اشاره نمود که احتمال آن بسیار اندک می باشد این در حالی است که در صورتیکه در مذاکرات توافقی حاصل نشود، شاهد رفتار هیجانی و عرضه بالای سهام نیز خواهیم بود.

وی افزود: بطور کلی دو موضوعی که قیمت سهام براساس آن روند خود را تعیین می کنند، می توان به نتیجه نهایی مذاکرات و همچنین سیاست های اتخاذی دولت در مباحث کلان اقتصادی و بودجه سال 94 اشاره نمود.

این در حالی است که نتیجه مذاکرات، محرک ترین عامل جهت تعیین روند قیمت سهام در بورس می باشد بطوریکه توافقات منجر می شود که فضای امنی جهت سرمایه گذاری ایجاد شود همچنین سیاست های اتخاذی دولت در حوزه کلان اقتصادی و خروج از رکود می تواند با هم افزایی و تأثیر مثبت، باعث روند صعودی قیمت سهام در بورس گردد. بطوریکه بازار سرمایه در صورت حصول توافقات در کلیات مسایل هسته ای و سیاست های مثبت اتخاذی دولت، جذاب ترین بازار جهت بازدهی خواهد شد.

پازکی بیان کرد: بحث مذاکرات از 2 طریق بر اقتصاد کشور تأثیر مثبتی خواهد گذاشت نخست از بعد روانی که اعتماد جهت سرمایه گذاری را افزایش می دهد و سرمایه گذار بدون دغدغه خاصی اقدام به سرمایه گذاری می نماید.بعد دوم این است که چنانچه تحریم ها لغو گردد، این قضیه در بلندمدت تأثیر مثبت بسزایی بر وضعیت اقتصادی کشور خواهد گذاشت.

وی در خاتمه افزود: به نظر می رسد سه صنعت خودرو، بانکداری و حمل و نقل در صورت رفع تحریم ها بتوانند بازدهی بالاتری را نصیب سهامداران خود کنند.

امروز همچنین, با توجه به تصویب نرخ گذاری خوراک پتروشیمی برای افق 10 ساله در مجلس شورای اسلامی، مقرر شده که جزییات و چگونگی نرخ گذاری خوراک پتروشیمی در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گیرد و تصویب شود.

در همین راستا، جعفرزاده ایمن آبادی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات اظهار داشت: در مقوله نرخ گذاری خوراک پتروشیمی طی مقطع فعلی، سه پیشنهاد قابل توجه مطرح می باشد که در این میان، پیشنهادی که مطابق قانون هدفمندی یارانه ها است، مقبولیت بیشتری دارد.

جعفرزاده ایمن آبادی تصریح کرد: بنابراین می توان اظهار کرد که به منظور ایجاد اطمینان خاطر سرمایه گذار جهت سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی و همچنین برای اجتناب از صدمه به صنعت پتروشیمی و بورس کشور پیشنهاد می گردد که نرخ گذاری صنعت پتروشیمی برای افق 10 ساله بطوری تعیین گردد که نرخ خوراک به صورت پلکانی و با شیب ملایمی سالانه تعدیل گردد. مبنای تعدیل نرخ خوراک پتروشیمی این است که نرخ بازده داخلی 25 درصد برای سرمایه گذاری صنعت پتروشیمی محقق شود.

وی در خاتمه افزود: به نظر بنده، پیشنهاد مذکور، منطقی می باشد و شوکی به صنعت پتروشیمی وارد نمی شود. گفتنی است در مقطع فعلی، سرمایه گذار به دلیل ابهام اقدام به سرمایه گذاری در این صنعت نمی کند اما چنانچه ابهام فعلی در صنعت پتروشیمی رفع گردد، سرمایه گذار با اطمینان بیشتری اقدام به سرمایه گذاری خواهد کرد.همچنین نرخ گذاری خوراک پتروشیمی حداکثر تا انتهای هفته جاری در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد.

خبر دیگر اینکه,امروز اعلام شد بر اساس جدیدترین توافقات سازمان بورس و اوراق بهادار و سازمان امور مالیاتی کشور، فهرست اسامی 84 شرکت بورسی برای اعمال معافیت بخشودگی مالیاتی به سازمان مالیاتی ارسال شد.

در مجموع در معاملات امروز بورس اوراق بهادار شاخص کل بورس در دقایق ابتدایی معاملات امروز با برتری تقاضا در اکثر صنایع به روند صعودی خود شدت داد و از کانال 76 هزار واحد هم عبور کرد، اما در ادامه با عرضه صف‌های خرید و ایجاد تعادل در بازار، شاخص با ثبت رقم 559 واحد مثبت به رقم 75 هزار و 949 واحد رسید.

در بازار امروز ارزش معاملات به 442 میلیارد تومان رسید که با احتساب معاملات فرابورس این میزان از رقم 550 میلیارد تومان فراتر می‌رود.

در حالی شاخص بورس به روند صعودی شدت داده که گروه‌های بانکی و خودرویی بیشترین تأثیر مثبت را داشتند؛ بانک ملت، بانک پاسارگاد، بانک صادرات، بانک تجارت، بانک پارسیان، بانک کارآفرین و بانک انصار از جمله نمادهای حاضر در گروه بانکی بودند که بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

اطلاعیه های جدید

شرکت کویر تایر پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 30 آذر ماه 94 را در آبان و آذر ماه 93 به صورت حسابرسی شده مبلغ 4281 ریال اعلام کرده است.

بر اساس این گزارش هیئت‌مدیره این شرکت در نظر دارد به ازای هر سهم مبلغ 3250 ریال را جهت تقسیم بین صاحبان سهام به مجمع عمومی عادی سالیانه سال مالی 94 پیشنهاد کند.

لازم به ذکر است این شرکت در نظر دارد طی سال مالی 94 سرمایه خود را از مبلغ 200 میلیارد ریال به مبلغ 800 میلیارد ریال از محل آورده نقدی سهامداران و مطالبات افزایش دهد.

"پکویر" پیش بینی سود هر سهم سال مالی 93 را در نخستین پیش بینی حسابرسی شده مبلغ 2927 ریال و در شهریور ماه 93 به صورت حسابرسی شده و در آبان ماه مبلغ 3850 ریال و در آذر ماه امسال به صورت حسابرسی شده مبلغ 4025 ریال اعلام کرده است.

شرکت پاکسان پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 30 آذر ماه 94 را با سرمایه 540 میلیارد ریال در آذر ماه امسال مبلغ 855 ریال اعلام کرده است.

"پاکسان" پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 93 را با سرمایه 135 میلیارد ریال مبلغ 41900 ریال و با سرمایه 540 میلیارد ریال و در اسفند ماه 92 مبلغ 1048 ریال و در مبلغ 905 ریال اعلام کرده است.

شرکت گلتاش پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 94 را با سرمایه 200 میلیارد ریال در آبان ماه امسال مبلغ 2531 ریال اعلام کرده است.

بر اساس این گزارش هیئت‌مدیره این شرکت در نظر دارد به‌ ازای هر سهم مبلغ 1540 ریال جهت تقسیم بین سهامداران به مجمع عمومی عادی سالیانه پیشنهاد کند.

این شرکت دلایل تغییرات پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 94 را نسبت به اطلاعات پیش بینی 93 شامل16.6 درصدی افزایش در مقدار فروش و افزایش نرخ فروش محصولات و افزایش هزینه های عملیاتی متناسب با افزایش مقادیر و اعمال نرخ تورم و کاهش در پیش بینی تخفیفات خریدهای خارجی اعلام کرده است.

"شگل" پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 93 را با سرمایه 90 میلیارد ریال مبلغ 4099 ریال و با سرمایه 200 میلیارد ریال مبلغ 1845 ریال و در مهر ماه امسال به صورت حسابرسی شده مبلغ 2259 ریال و در آذر ماه امسال مبلغ 2324 ریال اعلام کرده است.

بورس در آیینه آمار

متغیر

رقم

تغییر

شاخص کل

75949 واحد

559واحد افزایش

ارزش معاملات

442میلیارد تومان

53 درصد افزایش

حجم معاملات

1610 میلیون سهم

43 درصد افزایش

ارزش بازار

341هزار میلیارد تومان

-

نمادهاي باز و بسته شده

نماد معاملاتي شركت موتوژن پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه مبني بر تقسيم سود نقدي - عمومي عادي بطور فوق العاده مبني بر انتخاب اعضاي هيات مديره بازگشایی شد.

در پايان معاملات امروز نماد معاملاتي شركت سيمان سپاهان جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي،شركت تجارت الكترونيك پارسيان جهت برگزاري مجمع عمومي فوق العاده به منظور تصميم گيري در خصوص افزايش سرمايه،شركت محور سازان ايران خودرو جهت برگزاري مجمع عمومي عادي به طور فوق العاده به منظور انتخاب اعضاي هيات مديره،متوقف شد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: