به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۷۳۳۷
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۳۹۳ - ۰۹:۵۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
عمر مفید ساختمان های ایران کمتر از کشورهای صنعتی است، یکی از دلایل کم بودن عمر مفید ساختمان ها در کشور، پایین بودن کیفیت و عدم مرغوبیت مصالح ساختمانی عنوان شده است.
 سخن، گروه جامعه: در ساخت و ساز سه عامل مصالح، نیروی متخصص و نظارت نقش اساسی دارد و در این بین سهم مصالح ساختمانی در مقایسه با دو عامل دیگر بسیار تعیین کننده است و استفاده از مصالح ساختمانی نامرغوب به عنوان مهمترین علت کاهش کیفیت ساختمان‌ها نه تنها عمر مفید ساختمان را در کشور با حجم انبوهی از ساخت و ساز پائین می‌آورد بلکه باعث کاهش مقاومت ساختمان‌ها در برابر حوادث طبیعی از جمله زلزله نیز خواهد شد.

 
 

مطالعات انجام شده در بسیاری از ساختمان های آسیب دیده از زلزله های گذشته دنیا نشان می دهد در بسیاری از موارد خرابی ساختمان به هنگام زلزله به علت کاربرد مصالح ضعیف و غیراستاندارد و همچنین اجرا ی ناقص ساخت و ساز، عدم چسبندگی بین مصالح و بی دقتی در پرکردن کلیه درزها، نبودن قفل و بست لازم بین اجزای مختلف ساختمان و ضعف اتصالات است.

رعایت اصول ایمنی در ساخت و ساز و نظارت بر آن از مهمترین عوامل ساختمان سازی مطلوب به شمار می رود، اما صاحب نظران این بخش بر این باورند که کیفیت مصالح مصرفی و چگونگی انتخاب و مصرف آنها نیز از جمله با اهمیت ترین دلایل بهبود کیفیت ساخت و ساز محسوب می شوند.به عقیده کارشناسان از حدود 1000 نوع مصالح ساختمانی (شامل گروههای اصلی و فرعی )مورد استفاده در صنعت ساختمان، بسیاری از مصالح ساختمانی دارای استاندارد مناسب نبوده و از کیفیت لازم برای ساخت و ساز برخوردار نیست و عمر مفید ساختمان در بخش عمومی در کشور ما بین ۲۵ تا ۳۰ سال است، ولی در کشورهای اروپایی با استفاده از همین میزان از مصالح ، عمر ساختمان ها به ۱۵۰سال نیز می رسد که این مساله به نوعی هدر رفتن سرمایه های ملی است .
 

به دلیل پایین بودن کیفیت بسیاری از مصالح ساختمانی توصیه شده در کشور و عدم مطابقت آنها با ویژگی های استاندارد، همه ساله خسارت های عظیمی به کشور وارد می شود. در تبیین مهمترین دلایل پایین بودن کیفیت مصالح ساختمانی کشور می توان به پایین بودن سطح فناوری تولید در بسیاری از واحدها و کنترل نشدن آنها در کارخانه ها و کارگاه های تولیدی ، پیش از ورود به بازار مصرف اشاره کرد. با توجه به این که ایران از جمله کشورهای زلزله خیز است و در معرض دیگر بلایای طبیعی مثل سیل نیز قرار دارد و مصرف مصالح ساختمانی مرغوب می تواند مقاومت ساختمان ها را در برابر عوامل مخرب افزایش دهد، باید از فرآورده های کارخانه ها و کارگاه های تولید مصالح ساختمانی ، پیش از ورود به بازار مصرف نمونه برداری به عمل آید و نمونه ها تحت آزمایش های شیمیایی ، فیزیکی و مکانیکی قرار گیرند، تا میزان کیفیت و مرغوبیت محصول مشخص شود.

با توجه به گستردگى خسارت هاى مالى و جانى ناشى از بلایاى طبیعى و اهمیت استفاده از مصالح ساختمانى استاندارد درسال 86 تفاهم نامه چهارجانبه ای بین وزارتخانه های وقت مسکن و شهرسازی، صنایع و معادن و نیز سازمان نظام مهندسی و سازمان ملی استاندارد منعقد شد که به موجب آن 32 قلم کالای ساختمانی مشمول استاندارد اجباری شدند. اما از قرار معلوم مشکلات تامین اعتبار، اجرای این تفاهم نامه را کند کرد و بنابراین برای اجرای این تفاهم نامه لازم است که با فازبندی کردن آن، زمینه استانداردسازی اقلام پرمصرف ساختمانی ایجاد شود.
 

عدم کنترل مصالح ساختمانی وارداتی در مبادی ورودی کشور از جمله دیگر معضلات استاندارد کردن اقلام پرمصرف ساختمانی نظیر میلگرد است.

اگر در فرایند تولید مسکن، اقلام پرمصرف و اصلی نظیر تیرآهن و پروفیل های فولاد، سیمان و... از استاندارد لازم برخوردار نباشند، دیگر حتی نمی توانیم راجع به کنترل کیفیت در صنعت ساختمان صحبت کنیم. کنترل کیفیت مصالح در پروژه های عمرانی باعث افزایش عمر سازه ها می شود

ضرورت استفاده از مصالح ساختمانی بعنوان جزاصلی ساختمان اهمیت فوق العاده داشته و خطر ریزش ساختمان های بی کیفیت حاصل از مصالح نامناسب در زلزله های سالهای اخیر محسوس بوده است. بارونق ساخت و ساز در کشورمان و ترغیب سرمایه گذاری اقتصادی در این بخش تولید مصالح استاندارد و اعمال نظارت و رعایت اصول فنی و استانداردها در این بخش علاوه بر جلوگیری از به هدر رفتن بخش اعظمی از سرمایه ملی ، موجب افزایش طول عمر ساخت و ساز و ایمنی سازه ها می گردد.

دلایل بی کیفیت بودن مصالح و نبود استاندارد در این زمینه نتیجه مجموعه عواملی است که مهمترین دلایل آن عبارتند از :

*حضور مصالح نامرغوب به دلیل سود بالای تولیدات غیراستاندارد و بالا بودن استفاده از مصالح دارای استاندارد

* کم توجهی سازمان ها و فقدان نظام کنترلی بهینه بر تولید و استفاده از مصالح

* ضعف در روند بررسی و اجباری نمودن استانداردها از لحاظ گستردگی تعداد و تنوع مصالح از سوی موسسه استاندارد

* ضعف در ساختارهای نظارتی و حقوقی دستگاههای اجرائی و نظارتی در استفاده از ابزارهای قانونی در برخورد با تولید و استفاده کنندگان مصالح فاقد استاندارد

* کمبود ظرفیت تولید مصالح دارای استاندارد در مقابل حجم وسیع درخواست استفاده از مصالح

* وجود ضعف در فرهنگ عمومی استفاده از مصالح استاندارد در ساخت و سازهای مردمی و تمایل به استفاده از مصالح مصالح موجود در منطقه ( بعنوان نمونه شن و ماسه)

* آماده نبودن بستر تولید مصالح استاندارد در بین واحدهای تولیدی و بالا بودن هزینه های صنعتی سازی ساختمان

* نبود سازماندهی مناسب و ضعف در نظام پرداخت هزینه های نظارت در بخش ساخت و ساز و....
 

یکی از معضلات موجود در ساخت و سازهای کشور، نبود هماهنگی مصالح ساختمانی با توسعه ساخت و ساز است به طوری که بسیاری از مصالح ساختمان ها یا استاندارد نیستند یا بدون مشخصات فنی دربازار خرید و فروش می شوند.

استفاده از مصالح نا مرغوب به منزله بیشترین تخلفات ساختمانی در کشور محسوب می شود و این مهم سبب تداوم ساخت و ساز غیرمقاوم است. مردم باید تا کی منتظر باشند که نهادهای مسئول برساخت مهمترین بخش زندگی آنها که زندگی در خانه های امن است، نظارت کنند.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۷
0
1
ای کاش از این خانه های ناامن هم نصیب ما مردم بدبخت بشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۷
0
1
کی باید بر همه کارهای خراب در این مملکت نظارت کند ما مردم یا دولت خدمت گذار
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: