به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۷۰۱۶
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۳۹۳ - ۰۸:۵۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
وارونه نمایی هویت مدافعان کوبانی در رسانه های غربی
درحالیکه زنان عادی کرد در شهر کوبانی با لباس های سنتی دوشادوش مردان به نبرد با داعش مشغول هستند، جریانی رسانه ای تلاش می کند با ارائه چهره های مانکن گونه از زنان مجاهد مدافع شهر، واقعیت را تغییر دهد.
سخن، گروه جامعه: خبرهای گسترده رسانه در مورد کوبانی، تصاویر زنانی که بیشتر به مانکن های مد شباهت دارند تا جنگجو، و شارلاتانیزم های رسانه ای غرب باعث شد که تصرف قسمتی از عراق که توسط گروه تروریستی داعش اشغال شده برای مدتی از کانون توجه خارج شود.

 
 

محاصره کوبانی توسط داعش در تاریخ ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۴ بمنظور تصرف شهر کوبانی در شمال سوریه آغاز شد. تا ۲ اکتبر این گروه موفق به تصرف ۳۵۰ روستای کردنشین منطقه شده‌بود. حملات این گروه باعث فرار بیش از ۲۰۰هزار نفر از مردم منطقه به ترکیه که در فاصله ۲ کیلومتری این شهر قرار گرفته شد.

رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه اخیرا اعلام کرد که اهمیت شهر کوبانی برای آمریکا را درک نمی کند. به گفته رییس جمهور ترکیه کوبانی هم اکنون خالی از سکنه شده است و هیچ دلیلی ندارد تا در کانون توجه جامعه جهانی قرار گیرد.

در این مورد نیچروان بارزانی به این مساله اشاره کرد که آمریکا در قانع کردن آنکارا برای اجازه به عبور پیشمرگ‌ها از ترکیه برای رفتن به کوبانی نقش داشته است.

تلاش های گسترده امریکا در رسانه ای کردن شرایط کوبانی و به ظاهر دفاع از این شهر در حالی صورت می گیرد که در شهر آمرلی عراق در وضعیت بدتر از کوبانی قرار داشت و آمریکا و کشورهای مدافع حقوق بشر نه تنها ساکت بودند بلکه اخبار مربوط به آن را نیز پوشش نمی دادند.

آمرلی با حدود 15 تا 20 هزار نفر جمعیت بیش از دو ماه در برابر وحشی‌ترین گروه تروریستی جهان ایستادگی و مقاومت کرد و با اهدای صدها شهید و مجروح اجازه اشغال شهرشان را به تکفیری‌ها دودستی تقدیم نکردند و ثمره این ایستادگی، اعلام خبر شکست محاصره آمرلی در روز یک‌شنبه نهم شهریور بود.

شهر آمرلی با بدترین شرایط انسانی روبرو بود و از کمبود شدید مواد غذایی، دارویی و آب بهداشتی برای نوشیدن رنج می برد، با این حال مردم مقاوم و شجاع آن در دو جبهه جنگیدند، یکی با گرسنگی و تشنگی و شرایط دشوار ناشی از محاصره و دیگری مقابله با حملات بی امان تروریست های داعش، اما حتی یک گام هم عقب نشینی نکردند.

نام این شهر از بیشترین اسامی بود که طی بیش از دو ماه اخیر بر زبان ها جاری بود، شهری بود که مردم آن از جهانیان و مدعیان دفاع از حقوق بشر درخواست کمک می کردند، مرگ در کمین همه آنها بود، سایه ترس و گرسنگی، بیماری و کشتار هم آنها را رها نمی کرد، با این حال با دستان خالی و شکم های گرسنه و لب های تشنه مقاومت کردند.

عباس شیاع از شهروندان ترکمان عراق گفته بود آمرلی بیش از دو ماه است که در محاصره درندگان وحشی قرار دارد، بارها از جهانیان درخواست کمک فوری شد، اما وجدان هیچ یک از مدعیان بیدار نشد.

بنا به گفته بهجت حسن از ساکنان آمرلی که به بغداد رفته است، تروریست ها روزانه با دست کم 250 گلوله خمپاره، این شهر را گلوله باران می کردند، شهری که مردم و برخی داوطلبان شریف از آن حمایت

می کردند، 20 هزار نفر از ساکنان این شهر بدون برق، آب شرب و دستگاه های ارتباطاتی بیش از 80 روز مقاومت کردند، تنها مرکز بهداشت این شهر هم از امکانات لازم بی بهره بود.

نکته تاسف بار سکوت شرم آور مجامع و نهادهای بین المللی و مدعیان دفاع از حقوق بشر در قبال اوضاع وخیم انسانی آمرلی در طول بیش از هشتاد روز محاصره بود.

استفاده ابزاری از زنان در اخبار کوبانی به حدی است که کمپانی H&M یا همان هنس اند ماوریتس برای مد پائیزه امسال خود از لباس‌های زنان مبارز کرد و به‌خصوص گریلاهایی (دختران پارتیزان) که اکنون در کوبانی مقاومت می‌کنند، الگوبرداری کرده است.
 
 
در تصویرهایی که از زنان مبارز کوبانی در رسانه ها پخش می شود به خوبی می توان فهمید که این زنان تنها برای تبلیغ و جلب توجه افکار عمومی جهان به این سمت گرفته شده است.
تصاویر زنان گریلا هزاران بار توسط رسانه‌های جمعی نشان داده شده و بودن و هویتشان تکثیر شده است. لباس‌هایشان، لبخندها و اندامشان در پشت خاک‌ریزها و در میان کوهستان‌های بلند. با اسلحه در دست و درحرکت و در مقابل آنان نیز یکی از خطرناک‌ترین گروه‌های تروریستی جهان قرار دارد و چند کشور برای شکست آن‌هم پیمان شده‌اند. این تصاویر چنان قدرتی دارند که حتی با وجود تمام سانسورهای موجود برای نادیده گرفتن فاجعه‌ی در حال وقوع در خاورمیانه، بازهم رسانه‌ها را تسخیر کرده‌اند.
 

تصاویر گزینشی از خاورمیانه پیش‌ازاین همه بر خشونت علیه زنان و صورت‌ها و بدن‌های له‌شده و سوخته متمرکز بود. این بار این کلیشه‌ها در هم شکست. هویت اجتماعی آنان تحت سلطه پدرسالارانه نیست و بدن در این موقعیت نه سرکوب شده و نه به بند کشیده شده است.

اما واقعیت این است که زنان کرد به سختی مبارزه کرده اند تا به حقوق برابر برسند. داعش نمادی از نبرد آنها برای آزادی است. حدود یک چهارم مبارزان کرد ارتش سوریه یعنی حدود هزار نفر، زن هستند. حداقل چند صد نفر از آنها در کوبانی می جنگند و می گویند از خواهر به یکدیگر نزدیکتر هستند. لباس زنان مبارز کرد با آن زنان مدل ساخته شده توسط غرب برای شالاتانیزم رسانه ایشان فرق دارد.
 

 

کوبانی نیز مانند شهرآمرلی و دیگر شهرهای مقاوم در برابر گروه تروریستی داعش می تواند نماد مقاومت و ایستادگی در برابر ظلم و وحشی گری باشد که هدف اصلی آن القای اسلام هراسی در دنیا است؛ و فهمیدن این نکته که سازنده و حامی این گروه های تروریستی با کشاندن افکار عمومی توسط رسانه های گسترده ای که دارند چه اهدافی را دنبال می کنند، می تواند در مبارزه با این جریانات کمک کند.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۶
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۲
2
5
جالب بود، عجب حقه بازهایی هستن
الهام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۴
1
1
باور کن خودم فهمیده بودم یک چیزی غیرعادی. زنهای تریپ خفن دارن میجنگن
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۶
1
0
اتفاقا اون موقع همه ی توجه ها به آمرلی بود! توجه بیشتر به کوبانی به این دلیل بود که کشور ترکیه شاهد ماجرا بود و داشت نابودی کوردها رو با لذت تماشا میکرد !و این قضیه رو دردناکتر کرده بود ! ضمنا اگر حرکتی تبلیغاتی در این بین انجام شده کار بسیار پسندیده و شایسته ای بوده !این حرکت عظیم زنان کوبانی شایسته ی تبلیغ و تقدیر بزرگتریه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۷
1
0
درود بر مردم غیور کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۷
1
0
چه لباسهای قشنگی بر تن این زنان شجاع است واقعا برازنده اشان است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۷
0
0
کردها پیروز شدن و روسیاهی برای بعضی ها می ماند
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: