به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۷۰۱۵
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۳ - ۱۳:۴۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
قابل مقایسه نبودن قیمت کالاهای اساسی در سال جاری نسبت به دوره های قبل و اختلاف فاحش قیمت های بازار با قیمت های گزارش شده توسط بانک مرکزی سوال های فراوانی را پدید آورده است.

سخن، گروه اقتصادی: اگرچه به گفته مسئولان که این روزها مهمترین دغدغه اقتصادی دولت، کنترل روند افزایشی قیمت ها و جلوگیری از تورم است،اما با این حال همچنان از بازارهای کالا های اساسی اعدادی به گوش می رسد که هیچ رنگ و بویی از مدیریت و کنترل قیمت ها را به همراه ندارد.

چندی پیش بانک مرکزی فهرستی از قیمت کالاهای اساسی را منتشر کرد که در آن قیمت های حال حاضر را با مقدار مشابه سال قبل مقایسه کرده است تا به نوعی این موضوع را توجیه کند که مدیریت روند رشد قیمت ها، به خوبی اداره شده و همه چیز تحت کنترل دولت است.

اما درصد افزایش قیمت ارائه شده در این گزارش خیلی کمتر از آن چیزی است که در بازار و توسط مردم قابل لمس است. از بین بیست و پنج کالای گزارش شده به عنوان مثال کالایی که این روزها بطور آشکار با رکورد شکنی قیمت، عموم مصرف کنندگان را متعجب کرده است، می توان گوجه فرنگی را مثال زد. قیمت گوجه فرنگی در تابستان ۹۲، ۱۱۰۰ تا ۱۲۰۰ تومان بوده و قیمت حال حاضر آن طبق اظهارات بانک مرکزی ۱۶۱۰ تومان گزارش شده است که رشد ۳۴ درصدی قیمت آن را نشان می دهد. این در حالی است که گوجه فرنگی در بازار های تهران به ۱۰ هزار تومان هم رسیده است و نرخ رشد بی سابقه ۸۳۰ درصدی را تجربه کرده است.

مقایسه قیمت های بازار با قیمت های رسمی ارائه شده توسط بانک مرکزی، از زمان شروع کار دولت جدید تا به اکنون که بیشتر از یک سال است که از فعالیت دولت می گذرد، افزایش شدید قیمت برخی کالاهای اساسی را نشان می دهد، در حالی که مردم انتظار دارند دولت با نظارت جدی بر تعیین قیمت ها روند رشد آنها را کنترل کند.

در ابتدای سال جاری دولت وعده هایی را در خصوص تثبیت قیمت ۸ گروه از کالاهای اساسی بیان کرد که اکنون می توان با یکبار خرید کردن در بازارهای سطح شهر تهران به میزان جدیت این وعده ها پی برد. دولت مدعی است که اجازه ای برای افزایش قیمت کالاها نداده است و روند رشد قیمت ها براساس یک برنامه هدفمند تحت کنترل است و این قیمت بالای برخی کالاهای اساسی تنها نتیجه گرانفروشی است.

اما جای سوال دارد که آیا دولت نباید در قبال این گرانفروشی ها مسئول باشد؟

روشن است که این گرانفروشی ها در اثر عدم نظارت بر کنترل قیمت ها بوجود می آید و برای مقابله با آن تنها نیاز به اقدام جدی از سوی دولتی ها می باشد.

اکنون نام این وضعیت چه گرانی باشد چه گرانفروشی، به هر حال مردم در این شرایط آرامش خود را از دست داده اند و نگران افزایش بی رویه قیمت ها و نبود هیچگونه نظارت بر کنترل آنها هستند.

برنامه صد روزه تنظیم قیمت های بازار و برنامه هدفمند تثبیت قیمت ۸ گروه از کالاهای اساسی و چند برنامه ی نظارتی دیگر در این زمینه، نمونه هایی از وعده های بی سرانجام دولت یازدهم است که اکنون با مشاهده افزایش بی رویه قیمت ها، ثابت شده است که هیچگونه اعمال جدی در پس اجرای این وعده ها وجود نداشته است.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۹
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۱
1
3
احتمالا دانه ای حساب کردن
آرش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
3
1
شما کی قراره دست از سر این دولت بردارید؟ 8 سال دولت دست امثال شما بود الان این وضع مملکته. تبریک میگم. انقدر قشنگ گند زدین که خدا هم نمی تونه این مملکت رو درست کنه. برید سایت بانک مرکزی قیمت میوه و حبوبات و تخم مرغ رو در زمان تحویل دولت به احمدی نژاد و پایان دولت دهم ببینید. فکر کنم هضمش براتون مشکل میشه.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۳:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
آرش خان،گیریم که اوضاع از قبل اینجوری داغون بوده و حالا هم ادامه داره. این چیزا هضمش سخت نیست. این هضمش سخته که با وعده هایی که هیچ عملی پشتش نیست مردم رو مسخره کنن
ناشناس 8560
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
1
4
سیف جون عزیزم از کجا گوجه میخری. بگو ما هم بریم بخریم. تو روح دروغگو. لعنت بر دروغگو.سر کوچه ما شش هزار است و گلخانه ای و تر گل و ورگلش درست عین حرف خنده دارت 8000 تومان.
تو روح ادم دروغ گو. تئ همومنی هستی که با قیمت دلار مردم رو بازی دادی .
لعنت بر دروغگویان راه امام راحل. درود بر خامنه ای و خمینی .
خدا خونه دروغگو رو ویرون کنه صلوات
hesam
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۴
2
0
تو برو درود هاتو بفرست. یه جوری از قیمت گوجه حرف میزنین انگار قیمت طلا زمان دولت دهم یادتون رفته!!! قیمت طلا تو زمان اون دهاتی به 170 تومن رسید. قیمت خونه رو که دیگه نگوووو. بعدم سیف رفته از سر کوچه احمدی نژاد نرخ و آورده.
پاسخ ها
ناشناس 8560
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۵
من یه عمر هستش که درود می فرستم ولی ریا نمیکنم . تو الان به رهبری توهین کردی مردک کوته نظر و امی . بی فرهنگ دروغ حسن کلید کج رو همه شاهد هستند سف هم دزد این قافله بوده و هست.
تو هم اگر بلدی برو طلا فروشی تا بدونی اونا چطوری برات حساب می کنند که کنر از دوره محمود نیافته . البته می دونین که از طرفدارهای دولت بی تدبیری و ریا نباید بیشتر از دروازه غار انتظار داشت .
ماشالله لعبت ها را درکنار داره حسن جون.
درس جدید ایشون به طرفدارها توهین به مقام رهبری و آقا خمینی هستش . شاید اطرافیان اینان آدمهای کذاب و دروغگویی باشند ولی یادتون باشه رهبرای ایران رو هنوز هستند کسانی که براشون جون می دهند و ت عصب دارند.
سمیعی زاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۴
0
1
احتمالا تو محله این استاد مذاکره قیمت گرفتن
مصلح
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۴
0
1
موضوعی چون اقتصاد بدلیل قابل اندازه گیری بودن متغییرهای ان موجب میگردد تا در صورت برخورداری از حداقل دانش و اشنایی با ترمهای این شاخه از علم نیازی به توسل به اینگونه مناقشات و اتهام زنی های بی فرجام نباشد .
بیشک چه در دولت قبل و چه در دولت فعلی سعی مسوولین بر مهارتورم و جلوگیری از کاهش قدرت خرید مردم و.... استوار بوده و میباشد ء چراکه شرط موفقیت و تداوم موقعیت دولتمردان در حاکمیت و حفظ پشتیبانیهای مردمی در گرو دیده شدن تاثیر سیاستها و برنامه های اقتصادی انها در سبد مصرفی مردم خواهد بود و نیازی به تدارک امارهای پشتیبانی کننده نخواهد بود .قاضی در این عرصه موجودی جیب مردم و صحنه قضاوت سفره ای است که مردم بر سر ان می نشینند . اوضاع اقتصادی با دستور ء توصیه های اخلاقی ء تحریم دشمنان و قطع رابطه با شیطان و یا سیاه نمایی گذشته با هدف کاستن از مسوولیتهای فعلی و یاکتمان و غفلت از اوضاع جاری در زیر پوست جامعه با توجیه کنترل رفتار مصرفی شهروندان ء هیچکدام نسخه شفا بخش برای رفع مشکلات و الام اقتصادی جامعه نخواهد بود .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۶
0
0
بذارین تو قسمت طنز جاش اونجاس
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: