به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۶۵۳۰
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۳ - ۱۳:۵۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
با دومین گل زن برتر دربی ها
پیشکسوت باشگاه پرسپولیس و تیم ملی فوتبال ایران، گفت: بازی دربی 6 تایی کاملا عحیب بود و حتی بازیکنان پرسپولیس نیز انتظار برد با این تعداد گل را نداشتند.

سخن، گروه ورزشی: حسین کلانی دومین گلزن برتر دربی های پایتخت به گفت و گو با شبکه خبری سخن نشست و در خصوص دربی های گذشته و جذابیت های آن سخن گفت که در زیر این مصاحبه را خواهید خواند.

سخن: چرا دربی های پرسپولیس و استقلال همیشه حساسیت زیادی داشته است؟

کلانی: دلیل اصلی حساس بودن دربی ها به خاطر رسانه ها است اما به هر حال این بازی ها همیشه حساسیت های خاصی داشته است و دلیل آن علاقه شدید مردم کشورمان به یکی از این دو تیم است.


سخن: آیا این مسابقه همچنان حساسیت دارد؟

کلانی: با توجه به گسترش فوتبال در دنیا دربی ها هر سال که می گذرد در کل دنیا حساس تر می شود.


سخن: کیفیت دربی ایران از نظر شما قابل قبول است؟

کلانی: خیر در ایران این دربی ها همیشه حساسیت بیش از اندازه ای داشته و در طول سال های اخیر این مسابقه به هیچ عنوان زیبا نبوده و کیفیت بالایی نداشته است.


سخن: به نظر شما که یکی از کسانی هستید که در دربی های زیادی بازی کرده اید کدام تیم شانس بیشتری برای بردن در این بازی دارد؟

کلانی: قلبا دوست دارم پرسپولیس برنده این بازی باشد اما هر تیمی که از نظر روحی و روانی آماده تر باشد برنده این بازی خواهد بود.


سخن: آیا عملکرد تیم ها در طول فصل می تواند در نتیجه این دیدار تاثیر گذار باشد؟

کلانی: این مساله در دربی ایران بی تاثیر است و همانطور که گفتم در این بازی هر تیمی که شرایط روحی بهترین داشته باشد می تواند سه امتیاز را بدست بیاورد.


سخن: چند گل در دربی به ثمر رسانده اید؟

کلانی: صفر ایرانپاک با زدن هفت گل در دیدار های استقلال و پرسپولیس رکوردار است و من با 6 گلدر جایگاه دوم قرار دارم.

البته من در مجموع دوران فوتبالی ام 13 گل به استقلال زده ام که 6 گل آن در دوران حضورم در پرسپولیس بوده است.


سخن: آیا در دوره بازیگری شما نیز در دربی ها کری خوانی وجود داشت؟

کلانی: کری خوانی در دوره ما تا این حد نبود و دلیل آن این بود که به شکل رسانه ای وجود نداشت. البته در آن زمان جمعیت کشور ما هم بسیار پایین تر بود و همین مسایل باعث می شد کری خوانی کمتر باشد.


سخن: چه شد که فوتبال تا این حد در ایران حساس شد؟

کلانی: بعد از سال 47 و ورود تلویزیون به فوتبال علاقه مردم و خانواده ها به این رشته ورزشی بسیار بیشتر شد و با این اتفاق ما هم بیشتر دیده شدیم.


سخن: تلخ ترین دربی که در آن حضور داشتید کدام بازی بود؟

کلانی: تلخ ترین خاطره ای از دربی ندارم زیرا در آن زمان در اکثر بازی ها پرسپولیس برنده این بازی بود.


سخن: تفاوت دربی های آن زمان با امروز در چه مسایلی بود؟

کلانی: تفاوت اصلی آن دربی رفاقت میان بازیکنان بود. بازیکنان دو تیم در آن زمان تنها در زمین مسابقه با هم رقابت داشتند و در پایان مسابقه بازیکنان دو تییم کاملا رفیق بودند. جالب است بدانید در پایان دربی های آن زمان حمامی در نزدیکی ورزشگاه امجدیه وجود بود که در پایان بازی ها بازیکنان دو تیم به همراه هم به این حمام می رفتند و تمام بازی را فراموش می کردند.


سخن: چه مساله ای دلیل این دوستی ها بود؟

کلانی: مساله ای که دلیل این رفاقت ها بود تداوم حضور ما در تیم های خودمان بود و این مساله باعث می شد تا سالیان سال در کنار هم باشیم و حتی این روابط تا امروز هم ادامه دارد و اکثر ما به صورت خانوادگی با هم رفت و آمد می کنیم. بازیکنان آنزمان سال های سال در محلات و باشگاه ها کنار هم بازی می کردند اما امروز عمر حضور یک بازیکن در یک تیم به دوسال هم شاید نکشد.


سخن: شما در دربی 6 تایی ها حضور داشتید در مورد این مسابقه و این پیروزی سنگین توضیح دهید؟

کلانی: همه ما در پایان بازی از نتیجه ای که بدست آمده تعجب کرده بود زیرا به اعتقاد من این نتیجه غیر عادی بود و فاصله ما با استقلال 6 گل نبود.


سخن: منظورتان از عادی نبودن این بازی کم کاری بازیکن خاصی در استقلال است؟

کلانی: خیر به هیچ عنوان این منظور را نداشتم. اگر استقلال با دریافت 6 گل بازنده این بازی بود به خاطر پاچیده شدن شیرازه استقلال بود. در آن زمان پرسپولیس همیشه خیلی بازی را هجومی شروع می کرد و این مساله باعث شد ما گل زودهنگامی را وارد دروازه استقلال کنیم که این مساله شیرازه استقلال را از هم پاچاند تا ما بتوانیم با نتیجه 6 بر صفر برنده این بازی باشیم.


سخن: آیا شیرین ترین خاطره دوران حضورتان در فوتبال به همین بازی باز می گردد؟

کلانی: خیر این بازی شیرین ترین خاطره زندگی من نیست و شیرین ترین خاطره من باز می گردد به نخستین قهرمانی مان در جام ملت های آسیا که درتهران برگزار شد.


سخن: چه مساله ای باعث می شود تا امروز مردم احساس کنند بازیکنان خود را از جنس مردم نمی دانند؟

کلانی: اینگونه نیست و بازیکنان امروز فوتبال هم خود را از جنس مردم می دانند. مسایل فرهنگی و ارتباطی در بروز چنین تفکری بسیار تاثیر گذار بوده است. در زمان ما فوتبال برای بازیکنان یک سرگرمی بود اما امروز فوتبال شغل اصلی بازیکنان است و از آن کسب درآمد می کنند. تمام بازیکنان دوره ما شغل خود را داشتند و تنها برای علاقه خود فوتبال بازی می کردند اما امروز اینگونه نیست. امروز دیگر فوتبال خودش یک شغل به حساب می آید و بازیکنان حق دارند در این رشته به فکر کسب درآمد باشند.


سخن: پول در این اتفاق تا چه حد تاثیر گذار بوده و آیا شما پول را دلیل افت فوتبال ایران نظر فرهنگی می دانید؟

کلانی: ما هنوز با باورهای آن زمان زندگی می کنیم و تمام مسایل را با گذشته مقایسه می کنیم که این اتفاقی غلط است. این روز ها همه از پول گرفتن بازیکنان گلایه می کنند که این اتفاقی غلط است. در آن زمان هم پول بود اما به نوعی دیگر و به طور مثال خود ما از مردم پاداش های خوبی دریافت می کردیم. متاسفانه در ورزش ما قوانین حرفه ای خوبی برای ورزش و ورزشکارانمان وجود ندارد و کمبود های زیادی در این بخش داریم.


سخن: پیش بینی شما از نتیجه این بازی چیست و شانس کدام تیم را برای پیروزی بیشتر می دانید؟

کلانی: قلبا دوست دارم پرسپولیس برنده این بازی باشد اما این بازی اصلا قابل پیش بینی نیست. فوتبال یک بازی دسته جمعی است که در موفقیت یک تیم کار مدیریت، مربیان و بازیکنان همه با هم تاثیر گذار است. مطمئن باشید اگر یکی از این بخش ها موفق نباشد قطعا تیم ها نمی توانند نتیجه مطلوب بگیرند.


سخن: پرسپولیس این روز ها وضعیت خوبی ندارد این مساله برای حضور در دربی خطرناک نیست؟

کلانی: در دربی نتایج طول فصل تیم ها چندان تاثیر گذار نیست و هر تیمی که بتواند از نظر روحی آماده تر باشد برنده این بازی خواهد بود. پرسپولیس باید در طول روز های باقی مانده تا این بازی حساس خود را از نظر شرایط روحی آماده کند و از حواشی خود بکاهد تا بتواند برنده این دربی حساس باشد.


سخن: آیا برد و باخت در این بازی در تغییر کادرفنی پرسپولیس می تواند تاثیر گذار باشد؟

کلانی: این مساله به مدیریت باشگاه مربوط می شود و کسی که تصمیم گیر است مدیران باشگاه خواهند بود اما در مجموع تغییرات زیاددر کادر فنی و مدیریت باشگاه به سود آنها نخواهد بود.


سخن: چرا پرسپولیس در این فصل نتوانسته عملکرد موفقی داشته باشد و در اکثر بازی ها نتیجه لازم را نگرفته است؟

کلانی: برای ناکامی یک تیم دلایل زیادی می تواند وجود داشته باشد که باید در داخل تیم بود و آنها را بررسی کرد. اگر پرسپولیس سرمربی جدیدی را انتخاب کرده باید به انتخاب خود اعتماد کنند و بگذارند تا این مربی با داشتن زمان مناسب کار خود را دنبال کند.


سخن: چرا وضعیت فوتبال ایران هر روز به نابسامان تر می شود و ما به جای الگو برداری از کشور های صاحب نام فوتبال دنیا به الگو برداری از فوتبال کشور های عربی پرداخته ایم؟

کلانی: رشد فوتبال در یک کشور به مباحث مختلفی مربوط می شود. اگر ما می خواهیم فوتبال قوی داشته باشیم باید در ابتدا برای آن برنامه ریزی کنیم و بعد از آن انتظار داشته باشیم. شما سالیان قبل فوتبال ایران را بررسی کنید آیا ما در این سال ها به دنبال پایه سازی حرفه ای بوده ایم؟ یا مبالغ قرارداد بازیکنان را به صورت اصولی در نظر گرفته ایم؟ آیا انتخاب مدیران و مربیان ما در فوتبال به صورت اصولی و با داشتن برنامه اتفاق می افتد یا ما به مربیان خود برای موفقیت زمان لازم را داده ایم؟ اگر هر کدام از این سئوال ها را بررسی کنید فوتبال ما در تمامی سئوال ها نا موفق بوده و با این وضعیت نمی دانم چرا باید انتظار رشد فوتبال کشورمان را داشته باشیم. اگر می خواهیم وضعیت فوتبال ما از این بدتر نشود باید از همین امروز برنامه ریزی خود را شروع کنیم و نگاه مان کوتاه مدت نباشد. ما نباید دیروز به جام جهانی توجه می کردیم و امروز همه ذهنمان به موفقیت در جام ملت ها باشد زیرا با برنامه ریزی کوتاه مدت نمی توان موفق بود.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: