به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۶۵۲۳
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
رژیم صهیونیستی با افزایش خشونت ها، سرعت بخشیدن به روند یهودی سازی قدس و دیگر شهرها و محاسبات دیگر از وضعیت کنونی فکر می کرد که می تواند به راحتی طرح های خود را سرزمین اشغال شده پیاده کند.
سخن، گروه بین الملل: از زمان شکست مذاکرات صلح میان رژیم صهیونیستی و فلسطین که «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا بر آن نظارت می کرد به راه افتادن انتفاضه سوم یکی از سناریوها (نمایشنامه) تبدیل شده بود. اما پس از تجاوز اخیر رژیم صهیونیستی به باریکه غزه، شکست آشتی میان گروه های فلسطینی، تداوم یورش های رژیم اشغالگر به مسجد الاقصی، سرکوب نمازگزاران فلسطینی در این مسجد و ادامه روند شهرک سازی در قدس و دیگر مکان های سرزمین اشغال شده احتمال به راه افتادن انتفاضه سوم بیشتر شده است.
در این پیوند روزنامه «السفیر» لبنان بیست و دوم آبان در گزارشی به قلم «حلمی موسی» نوشت: انتفاضه ای که در شهر بیت المقدس در جریان است سبب شده تا تحرک دیپلماسی برای کنترل و متوقف کردن آن آغاز شود.
در این چارچوب «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا که طی روزهای پیش برای کاهش تنش میان فلسطینی ها و رژیم اسراییل به اردن سفر کرده است. این تلاش های دیپلماتیک در شرایطی صورت می گیرد که رژیم اسراییل به تازگی احداث 200 واحد مسکونی تازه را در شهرک «راموت» به تصویب رسانده و شهرک نشینان صهیونیست در روستای «المغیر» در شرق شهر «رام الله» مسجدی را به آتش کشیده است.
همچنین تارنمای «ایلاف» وابسته به عربستان سعودی نوشت: علت تنش های کنونی در بیت المقدس به افزایش دامنه روند شهرک سازی در این شهر بر می گردد.
همچنین این نگرانی از سوی فلسطینی ها وجود دارد که رژیم اسراییل همه اوضاع را در مسجد الاقصی تغییر دهد و به یهودیان اجاز برپایی نماز در این مکان دهد.
علاوه بر این شبکه «هنا القدس: اینجا قدس است» فلسطین، بیست و یکم آبان گزارش کرد: کرانه باختری در واکنش به حمله های پرشتاب صهیونیست ها به مسجد الاقصی در جوش و خروش است؛ به طوری که گویی اشغالگران برای تقسیم زمانی و مکانی مسجد الاقصی با زمان در حال مسابقه هستند.
بر پایه این گزارش درباره اینکه آیا احتمال دارد این ناآرامی ها به انتفاضه سوم منجر شود «علاء الریماوی» نویسنده و تحلیلگر سیاسی گفت که رخدادهای کرانه باختری را نمی توان انتفاضه نامید. بلکه این یک موج ناآرامی است که احتمال افزایش دامنه آن وجود دارد و ممکن است رنگ وبوی مقاومت به خود گیرد. همانگونه که چنین چیزی در قدس و دیگر مناطق هم دیده می شود.
وی افزود: این موج ناآرامی ها پس از انتفاضه الاقصی برای نخستین بار است که رخ می دهد و با رویکرد فرهنگی همراه است و این رویکرد می تواند روحیه مقاومت را به مردم فلسطین برگرداند و این اعتماد را در میان مردم فلسطین به وجود آورد که می توان به اشغالگران لطمه وارد کرد.
این تحلیلگر بر این باور است که شدت یافتن این اعتراض ها می تواند انتفاضه ای را رقم زند.
نبود هیچ گونه افق سیاسی روشن و واقعی برای راهبرد برپایی دولت مستقل فلسطین با مرکزیت قدس نیز شدت بخشیدن به روند تنش ها را سبب شده است.
در این پیوند «خالد عمایره» نویسنده و تحلیلگر مسائل سیاسی در گفت و گو با تارنمای مرکز رسانه های فلسطین بر این باور است که سرزمین های فلسطین شاهد آغاز انتفاضه سوم می باشد.
وی افزود: فضایی که در سرزمین های فلسطین وجود دارد بسیار ناامید کننده است و چنین چیزی اقتضا می کند که مردم فلسطین برای رویارویی به اشغالگران به شیوه های سنتی (استفاده از چاقو و سنگ و به زیر گرفتن توسط خودرو) را در دستور کار خود قرار دهند. علت استفاده از این ابزارها و شعله ور شدن درگیری ها این است دولت فلسطین تا کنون در برآوردن خواسته های ملی مانند برپایی دولت مستقل فلسطین ناتوان بود و اشغالگران هم به شدت بر اقدام های خود افزوده اند.
علاوه بر این تارنمای مرکز رسانه ای فلسطین نوشت: تحلیلگران پیش بینی می کنند که بار دیگر دامنه تظاهرات در میان جوانان فلسطین بالاگیرد و روحیه دفاع از سرزمین به سبب هتک حرمت به مسجد الاقصی، یورش ها و دسیسه های که از سوی شهرک نشیان صورت می گیرد، افزایش یابد.
روزنامه «امارات الیوم» بیست و پنجم آبان در گزارشی به قلم «حسن عبده حسن» نوشت: اگرچه آواره کردن، مهاجرت به اجبار، پاکسازی نژادی به طور آشکار در ایدئولوژی سیاسی نظامی رژیم اسراییل تعریف نشده است،اما همه گام هایی که از روز نخست برپایی این رژیم هدف این بوده است که مردم فلسطین نابود شوند و سرزمین های خود را ترک کنند.
به نوشته روزنامه امارات الیوم از روز نخست برپایی رژیم اسراییل، توسعه طلبی در سرزمین های فلسطین بنیادی ترین هدف بوده است و برای رسیدن به این خواسته مهم با اقدام های دهشت افکنی و به خاک و خون کشیدن مردم فلسطین از سوی صهیونیست تلاش می شود تا مردم فلسطین سرزمین خود را ترک و به جای دیگری مهاجرت کنند.
از همان نخستین روزهای برپایی رژیم اسراییل چنین سیاستی از سوی «دیوید بن گوریون» موسس این رژیم دنبال شد. حمله برای به هراس افکندن مردم در مکان های راهبردی مانند «دیر یاسین» که بر شهر بیت المقدس مشرف است آغاز شد و فلسطینی ها را مجبور کردند تا خانه و کاشانه خود را رها کنند.
تارنمای «مصدرک نیوز» مصر نوشت: پس از اینکه محافل سیاسی، امنیتی و رسانه ای رژیم اسراییل نسبت به راه افتادن انتفاضه سوم هشدار داده اند دغدغه های امنیتی رژیم اسراییل فزونی یافته است.
در این زمینه بسیاری از محافل از «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم اسراییل خواسته اند تا برای فروکش کردن درگیری از راه افزایش نیروهای امنیتی، بازداشت فلسطینی ها و همچنین افزایش موانع امنیتی و مکان های بازرسی مانع به جریان افتادن انتفاضه در سرزمین اشغال شده فلسطین گردد.
در این زمینه «عاموس هرئیل» تحلیلگر سیاسی روزنامه عبری زبان «هاآرتص» بر این باور است که خشونت در بیت المقدس طی چند ماه پیش سبب شده است تا انتفاضه ای دیگر رقم خورد.
به نوشته تارنمای مصدرک نیوز «شیمعون شیور» تحلیلگر مسائل سیاسی هم به نتانیاهو پیشنهاد می کند دست از یاوه گویی ها بردارد و به جای متهم کردن مقام های فلسطین امنیت کامل را برای ساکنان شهر بیت المقدس فراهم کند.
بر پایه این گزارش «نیتسان هورویچ» عضو کنست اسراییل هم بر این باور است خشونت هایی که از سوی فلسطینی ها در بیت المقدس صورت می گیرد در عکس العمل به تجاوزهای شهرک نشینان و اقدام های اشغال گران است.
وی گفت: دولت مردان اسراییل به یهودی ها اجازه سکونت در «سلوان» را می دهد این در حالی است که مانع ورود فلسطینی ها مسجد الاقصی می شود.
همچنین روزنامه «المنار» فلسطین نوشت: رژیم اسراییل بر این باور است که اوضاع کنونی منطقه و فلسطین را برای گرفتن ده ها تصمیم هدفمند برای یهودی سازی قدس مساعد است. این رژیم که اقدام های یهودی سازی در قدس و تغییر این اوضاع در این شهرو به ویژه در مسجد الاقصی شتاب بخشیده است هرگز پیش بینی نکرده بود که مردم فلسطین در بیت المقدس آمادگی این را داشته باشند تا رژیم صهیونیستی را به چالش کشند.
اکنون پس از عکس العمل مردم فلسطین، اسراییلی ها به خطرات امنیتی بزرگ پی برده اند به طوری که شماری از مسوولان امنیتی و تظامی این رژیم درباره پیش بینی اوضاع آینده در شهر بیت المقدس دچار سردرگی شده اند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: