به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۶۵۲۲
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
خدا در سه چیز برای هیچکس رخصتی قرار نداده است: ادای امانت به نیکوکار و بد کار، وفای به عهد به نیکوکار و بدکار و نیکی با والدین، نیکوکار باشند یا بدکار.
به گزارش سخن: احسان به والدین چنان مهم است که حتی شرک آنان مانع احسان به آنان نیست ، گرچه باید از عقاید مشرکانه آنان به دور بود،و از کمترین بی احترامی و آسیب رساندن به آنان نهی شده و نهایت مهربانی و فروتنی به آن دو در حال حیات و مرگشان توصیه و معادل نماز،جهاد،حج و ... شمرده شده است،حتی تشکر از آنان مقارن شکر الهی قرار گرفته شده است. 

آیات قرآنی بهترین گواه اهمیت نیکی به والدین است:

1-و پروردگار تو مقرر داشته است که جز او را نپرستید و به پدر و مادر خود نیکی کنید. اگر یکی از آن دو یا هر دو ،در کنار تو به کهنسالی رسیدند به آنان کلمه ای ناخوشایند مگوی و با آنان پرخاشگری مکن و با ادب و احترام با آنان سخن گوی.
( اسراء/24)

2- و از سر مهربانی بال فروتنی را برای آن دو بگستر و بگو:پروردگارا!برای آنان رحمت آور، چنانکه مرا در کودکی پروردند.(اسراء/13)

3- اگر پدر و مادرت تلاش کردند که چیزی را که بدان علم نداری از آن روی که وجود ندارد شریک من سازی،از آنان پیروی مکن. البته در کارهای دنیا با آنان به نیکی معاشرت کن و در حقشان ستم و خشونت روا مدار.(لقمان / 15)

امام باقر (ع) فرمودند:خدا در سه چیز برای هیچکس رخصتی قرار نداده است: ادای امانت به نیکوکارو بد کار، وفای به عهد به نیکوکار و بدکار و نیکی با والدین، نیکوکار باشند یا بدکار.(الکافی/ج2/ص 162)

نیکی به والدین زمان معینی ندارد، ولی در برخی زمان ها پاداش مضاعفی دارد، به فرموده امام باقر(ع) یکی از بهترین اعمال روز عید قربان نیکی به پدر و مادر است.(الخصال/ص 298)

برخی از آثار نیکی به والدین

رضایت الهی: بر پایه روایتی نخستین چیزی که خدا در لوح محفوظ نگاشته این است که خدایی جز من نیست و هر کس پدر و مادرش از او خشنود باشند من از او خشنود هستم.(مستدرک الوسائل/ج15/ص176)

نزول رحمت آسمانی: رسول خدا فرمودند: درهای رحمت آسماندر چهار هنگام گشوده می شود:هنگام بارش باران،هنگام نگاه فرزند به چهره والدین ، هنگام گشوده شدن درب کعبه،و هنگام عقد ازدواج.(جامع الاخبار/ص131)

بهره مندی از برترین غرفه های بهشتی: امام باقر(ع) فرمود: چهار صفت است که در هر یک از مومنان باشد، خدا او را در والاترین مرتبه بهشت،در غرفه هایی برتر از همه غرفه های بهشتی و عالی ترین مرتبه شرف جا می دهد.

کسی که به پدر و مادر خود انفاق کند،با آن دو مدارا کند،به آنان نیکی کند و آن دو را اندوهگین نسازد.(الامالی/مفید/ص 167)

بهره مندی در سایه عرش الهی: امام صادق (ع) فرمود: روزی حضرت موسی در حال مناجات با پروردگار مردی را در سایهعرش الهی دید. پرسید:پروردگارا! این کیست که عرش تو بر او سایه افکنده است؟ فرمود: او کسی است که نیکوکار به پدر و مادر خود است و اهل سخن چینی نیست.(الامالی/صدوق/ص 180)

مفاتیح الحیاه/جوادی آملی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: