به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۶۴۴۴
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۳ - ۱۸:۱۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
گزارش روزانه "سخن" از وضعیت بورس اوراق بهادار
با درز اخبار و گزارشات پراکنده از نشست عمان و مشخص شدن زیاده خواهی های آمریکا در مذاکرات هسته ای و افزایش احتمال عدم دست یابی به توافق در این دور از مذاکرات بازار سهام در واکنش به این وضعیت پیش قدم شد و در دو روز اخیر عرضه‌ها نسبت به تقاضا پیشی گرفتند.

سخن, گروه بازار: علاوه بر آنکه شاخص کل با افت 556 واحدی به زیر نیمه 75 هزار واحد کشیده شد, ارزش و حجم معاملات نیز به طور قابل ملاحظه ای نسبت به هفته های اخیر کاهش یافتند و تمام گروهها و صنایع نیز در ایجاد این وضعیت دخیل بودند.

عمده دلایل روند مثبت بازار طی هفته‌های اخیر بحث مذاکرات و خوشبینی‌ ایجاد شده نسبت به برداشته شدن تحریم‌ها عنوان شده بود، اما برخی کارشناسان معتقدند که کاهش ارزش ذاتی قیمت سهام در بازار موجب ورود نقدینگی‌های جدید شده است.

علاوه بر این رکود در بازارهای سکه، طلا ، ارز و مسکن و احتمال افزایش بازدهی در بورس اوراق با توجه به ریزش‌های پیاپی از جمله دیگر عوامل رونق بازار سهام عنوان می‌شود.

برخی از کارشناسان نیز معتقدند, در 3 عرضه اولیه بهمن، قاسم و سیدکو حدود 80 میلیارد تومان نقدینگی برای سهامداران عمده از بازار خارج شده و طبیعی است که در کوتاه مدت روند صعودی شاخص متوقف شود.

مهمترین خبر بازار سرمایه اینکه, با تصویب نمایندگان شرکت های سرمایه پذیر مکلف شدند سود سهام عدالت را تا تسویه حساب کامل اقساط به سازمان خصوصی سازی پرداخت نمایند.

نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی طرح الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت ماده 3 آن را با 202 رأی موافق، 4 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 237 نماینده حاضر در جلسه به تصویب رساندند.

براساس ماده 3، شرکتهای سرمایه‌پذیر مکلف‌اند سود سهام عدالت تقسیم‌شده مصوب مجامع عمومی موضوع فصل ششم قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی را تا تسویه حساب کامل اقساط از زمان تصویب قانون یادشده به سازمان خصوصی‌سازی پرداخت نمایند. سازمان مذکور می‌تواند جهت وصول سود سهام موضوع این ماده و سایر اقساط معوق شرکتهای واگذارشده از طریق ماده(48) قانون محاسبات عمومی کشور مصوب 1366 اقدام نماید. اجرائیات سازمان امور مالیاتی کشور موظف است خارج از نوبت درخصوص وصول این اقساط با سازمان خصوصی‌سازی همکاری کند.

از اخبار بازار اینکه, مدیرعامل بورس تهران در جمع اعضای انجمن صنفی صنعت سیمان و مدیران عامل هلدینگ ها و شرکت های سیمانی با ابراز امیدواری در مورد رونق سهام شرکت های سیمانی در بازار سرمایه خاطرنشان کرد: حرکت های بازار سرمایه منتج از شرکت ها و انتظاراتی است که از این شرکت ها برای آینده پیش بینی می شود. قطعا اگر دیدگاه ها اصلاح شود صنعت سیمان می تواند یکی از صنایع پیشرو در بازار سرمایه باشد. زیرا صنعت سیمان هنوز یکی از صنایع مهم و پایه ای در کشور است و پتانسیل سودسازی دارد.

سخنگوی بورس به افزایش سرمایه شرکت ها توجه کرد و افزود : شرکت­ هایی که حساب سرمایه آنها از حد نصاب بورس پایین تر است، می توانند افزایش سرمایه را از طریق تجدید ارزیابی انجام دهند تا به استاندارد های بورس دست یابند.

وی به پیشنهاد صندوق بازارگردانی اشاره کرد و گفت: پیشنهاد می شود صنعت سیمان صندوق بازارگردانی داشته باشد. در حال حاضر پتانسیل صندوق بازارگردانی در بازار وجود دارد.

همچنین بهزاد گلکار کارشناس بازار سرمایه درباره اصلی ترین چالش بورس گفت: بورس یک بازار کاملاً آزاد است که سیستم عرضه و تقاضا بر آن حاکم است، بنابراین روی این سیستم نباید دخالت کرد چون اگر دخالتی در این سیستم صورت بگیرد، افت و خیزها را طولانی تر از حد معمول می کند.

گلکار ادامه داد: وقتی فعالان بازار سرمایه انتظار دارند به دلایل شرایط کلی حاکم بر اقتصاد بازده بورس کاهش پیدا کند باید به بازار سرمایه اجازه این کاهش داده شود که این کاهش را تجربه کند و قطعاً بازار بعد از آن رشد پیدا می کند.

این کارشناس بازار سرمایه به موضوع سهامداران غیر حرفه ای اشاره و این دسته از سهامداران را به دو دسته تقسیم کرد و گفت: گروهی که در حد خرد خرید و فروش می کنند گاهی وقتی وارد بازار سرمایه می شوند که خیلی دیر است و در نتیجه با حرکت های هیجانی برای خرید یا فروش به بازار و خودشان آسیب وارد می کنند. اما گروه دیگر از سهامداران غیر حرفه ای شخصیت های حقوقی و صاحبان سرمایه بزرگ هستند که آنها هم دیر وارد بازار می شوند و غیر حرفه ای هستند اما به دلیل در اختیار داشتن منابع بزرگ و حجم پولی که در اختیار دارند، آسیب کمتری نسبت به خرده سهامداران کوچک می بینند.

در مجموع, در پایان معاملات بازار امروز شاخص با افت 560 واحدی به رقم 75 هزار و 405 واحد رسید و ارزش معاملات هم با داد و ستد بیش از 722 میلیون برگ سهم از 200 میلیارد تومان فراتر رفت.

بر اساس این گزارش شرکت‌های بزرگی همچون هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج فارس، هلدینگ تاپیکو، توسعه معادن و فلزات، فولاد مبارکه اصفهان، گروه مپنا و بانک صادرات بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند.

امروز حجم عرضه در گروه‌های بانکی پتروشیمی، خودرویی و برخی صنایع شدت افزایش پیدا کرد و به همین ترتیب اکثر صنایع روند نزولی در پیش گرفتند.

در فرابورس هم شاخص روند نزولی در پیش گرفت به طوری که با کاهش 4 واحدی به رقم 846 واحد رسید که پتروشیمی زاگرس گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان، ذوب آهن اصفهان، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه و بانک دی بیشترین تأثیر مثبت را گذاشتند، اما در مقابل پتروشیمی مارون، نیروگاه عسلویه مپنا، قاسم ایران و نفت پاسارگاد با برتری تقاضا بیشترین تأثیر مثبت را گذاشتند.

در فرابورس نماد شرکت‌های عمران و توسعه شاهد، بهمن لیزینگ، صنایع غدایی مینوشرق، تولید برق عسلویه مپنا، افرانت، پخش البرز برترین تقاضای بازار را به خواد اختصاص دادند، اما در مقابل سرمایه‌گذاری توسعه عمران استان کرمان، صنایع فولاد آلیاژی یزد، سرمایه‌گذاری مسکن زاینده‌رود، آ.س.پ، سرمایه‌گذاری مسکن شمال غرب، ساختمان تأسیسات راه‌آهن، و سرمایه‌گذاری اطلاع البرز، بیشترین کاهش قیمت را تجربه کردند.

اطلاعیه های جدید

شرکت قند هکمتان پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 31 شهریور ماه 94 را در شهریور و آبان ماه سال 93 مبلغ 350 ریال اعلام کرده است.

بر اساس این گزارش هیئت ‌مدیره این شرکت درنظر دارد 80 درصد از سودخالص را جهت تقسیم بین سهامداران به مجمع عمومی عادی سال 1394 پیشنهاد کند.

"قهگمت" پیش بینی سود هر سهم سال مالی 93 را با سرمایه 60 میلیارد و 120 میلیون ریال در نخستین پیش بینی مبلغ 2021 ریال و در آخرین پیش بینیمبلغ 401ریال اعلام کرده است .

شرکت تامین مواد اولیه فولاد صبا نور پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 93 را با سرمایه یک هزار و 36 میلیارد 422 میلیون ریال مبلغ 1469 ریال و با سرمایه دو هزار و 36 میلیارد و 422 میلیون ریال در مرداد ماه مبلغ 808 ریال و در آبان ماه 93 مبلغ 600 ریال اعلام کرده است و طی دوره 6 ماهه نخست سال با اختصاص 251 ریال سود به ازای هر سهم معادل 42 درصد از پیش بینی هایش را محقق کرد.

این شرکت پیش بینی سود هر سهم تلفیقی سال مالی 93 را با سرمایه یک هزار و 36 میلیارد و 422 میلیون ریال مبلغ 1571 ریال و با سرمایه دو هزار و 36 میلیارد و 422 میلیون ریال مبلغ 828 ریال اعلام کرده بود که این رقم در آبان ماه امسال معادل 595 ریال اعلام شده است.

"کنور" پیش بینی سود هر سهم سال مالی 92 را با سرمایه 240میلیارد ریال مبلغ 5421 ریال و با سرمایه یک هزار و 36 میلیارد و 422میلیون ریال مبلغ 1255 ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ 1588 ریال اعلام کرده بود که مطابق با صورتهای مالی حسابرسی نشده مبلغ 1559 ریال و مطابق با صورتهای مالی حسابرسی شده مبلغ 1600 ریال محقق شده است.

شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین پیش بینی سود هرسهم سال مالی منتهی به 31 اردیبهشت ماه 94 را درفروردین و خرداد ماه 93 به صورت حسابرسی شده صورت حسابرسی نشده و همچنین در آبان ماه امسال بمبلغ 996 ریال اعلام کرده است و طی دوره سه ماه نخست سال مالی 94 مبلغ 3 ریال زیان به ازای هر سهم کنار گذاشت.

این شرکت سود تلفیقی هر سهم سال مالی 93 را در نخستین مبلغ 998 ریال اعلام کرده بود که مطابق صورتهای مالی حسابرسی شده مبلغ 1146 ریال محقق شد.

"تبپیکو" پیش بینی سود هرسهم سال مالی 93 را در دی ماه 92 مبلغ 743 ریال و در اسفند ماه 92 مبلغ 847 ریال اعلام کرده بود که مطابق صورتهای مالی حسابرسی شده مبلغ 906 ریال محقق شد.

این شرکت سود تلفیقی هر سهم سال مالی 94 را در آبان ماه امسال مبلغ 1228 ریال اعلام کرده است.

شرکت آذر آب طی اطلاعیه ای به اداره نظارت بر ناشران بورسی اعلام کرده است: متاسفانه در زمان های خاص شایعات و اطلاعات ناقص و غیر مستند تحریف شده از طرف برخی افراد در سطح بازار سرمایه جهت دستیابی به اهداف خاص منتشر می گردد که باعث بروز ابهاماتی در خصوص وضعیت سهام این شرکت و اخذ تصمیم گیری های نامناسب و غیر واقعی توسط سهامداران و فعالین بازار سرمایه شده است .

شرکت در این خصوص اعلام کرده است: پیش بینی درآمد هر سهم منتهی به 29 اسفند 93 مبلغ 255 ریال می باشد که تا این تاریخ شرایطی که باعث تعدیل این پیش بینی شود اتفاق نیفتاده است.

بورس در آیینه آمار

متغیر

رقم

تغییر

شاخص کل

75409 واحد

556 واحد کاهش

ارزش معاملات

206 میلیارد تومان

28 درصد کاهش

حجم معاملات

722 میلیون سهم

31 درصد کاهش

ارزش بازار

333هزار میلیارد تومان

-

نمادهاي باز و بسته شده

نماد معاملاتي شركت قند مرودشت پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه مبني بر تقسيم سود نقدي،شركت بيمه پارسيان پس از برگزاري جلسه هيات مديره مبني بر تصويب افزايش سرمايه و نماد معاملاتي شركت ايران خودرو ديزل پس از برگزاري مجمع عمومي فوق العاده بازگشایی شد.

در پايان معاملات امروز نماد معاملاتي شركت پتروشيمي پرديس، جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي، شركت شيشه و گاز جهت برگزاري مجمع عمومي عادي به طور فوق العاده به منظور انتخاب اعضاي هيات مديره،شركت ايران ياساتايرورابر جهت برگزاري مجمع عمومي فوق العاده به منظور تصميم گيري در خصوص افزايش سرمايه،متوقف شد.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۴
0
0
ای ول
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: