به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۶۲۵۴
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۳ - ۱۸:۴۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
گزارش روزانه "سخن" از وضعیت بورس اوراق بهادار
اینکه آیا مرز 76 هزار واحد نقطه تعادل جدید بازار سهام در گوتاه مدت است یا اینکه شاخص به نقطه جدیدی حرکت خواهد کرد به اعتقاد کار شناسان حداقل تا زمان مذاکرات هسته ای وین در چند روز آینده قابل پاسخ نیست و باید تا آن زمان منتظر ماند .

سخن, گروه بازار: این روزها شرکتهایی که از نظر بنیادی وضعیت سودآوری مناسبی دارند به دور از فضای هیجانی و به صورت تدریجی افزایش قیمت مناسبی تجربه می کنند اما کلیت بازار به نظر می رسد که در انتظار تعیین تکلیف مذاکرات هسته ای و بودجه 94 می باشد.

از اخبار بازار اینکه, نایب رئیس مجلس در جمع مسئولان ارشد بازار سرمایه با بیان این که راهی جز توسعه پتروشیمی نداریم، گفت: تلاش دولت و مجلس برای تامین نقدینگی بنگاه‌های تولیدی است.

در این نشست که در محل سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار شد، حجت الاسلام سید محمد حسن ابوترابی فرد با تأکید بر اینکه بازار سرمایه طی سال های اخیر، تحول بسیار چشمگیر و ستودنی داشته است، گفت: قطعا این تحول، از یکسو ناشی از تلاش و همت دلسوزانه مسئولان بازار سرمایه و فعالان این بازار و از سوی دیگر، متأثر از سیاست گذاری صحیح و هوشمندانه نظام در این خصوص بوده است.

وی با تأکید بر اینکه کلید رونق و شکوفایی بازار سرمایه، توسط مقام معظم رهبری و با ابلاغ سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی و واگذاری بنگاههای بزرگ اقتصادی به بخش خصوصی ازطریق این بازار صورت گرفته است، افزود: قطعا توسعه بازار سرمایه، راهبرد قطعی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است و مجلس و دولت اهتمام لازم در این خصوص را داشته و خواهند داشت و در این اصل، کمترین تردید و اختلاف نظری وجود ندارد.

در این نشست، علی صالح آبادی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز ضمن تقدیر از اهتمام جدی مجلس به بازار سرمایه و حضور حجت الاسلام ابوترابی فرد در جمع مسئولان و فعالان بازار، گفت: نگاه مجلس و دولت، همواره تقویت و توسعه بازار سرمایه و تقویت نقش این بازار در اقتصاد ملی بوده است.

در این نشست، علی صالح آبادی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز ضمن تقدیر از اهتمام جدی مجلس به بازار سرمایه و حضور حجت الاسلام ابوترابی فرد در جمع مسئولان و فعالان بازار، گفت: نگاه مجلس و دولت، همواره تقویت و توسعه بازار سرمایه و تقویت نقش این بازار در اقتصاد ملی بوده است.

سخنگوی بازار سرمایه همچنین به موضوع پالایشگاهها اشاره کرد و افزود خوشبختانه با تعامل خوب وزارت اقتصاد و وزارت نفت، تصمیم گیری درخصوص موضوع کیفی سازی پالایشگاهها در اولویت قرار گرفته است و امیدواریم بزودی، با تعیین تکلیف نهایی این موضوع، شاهد بازگشایی نماد پالایشگاهها در بورس باشیم.

همچنین امروز معاون بازار شرکت بورس اوراق بهادار تهران از سیر صعودی تأمین مالی بازار سرمایه به رویکرد جدید بازار سرمایه در تغییر قواعد معاملاتی اشاره کرد و گفت: در آخرین عرضه اولیه بورس تهران اتفاق بی‌سابقه‌ای در ترکیب سهامداری رخ داد.

علی صحرایی به سؤالاتی درباره عرضه‌های اولیه و تأثیر آن بر بازار، میزان تأمین مالی نسبت به سال گذشته، فرهنگ سهامداری، عرضه‌های سازمان خصوصی‌سازی، تغییر قواعد معاملاتی و رویکرد جدید متولیان بازار سرمایه در این حوزه پاسخ داد.

صحرایی در ابتدا با اشاره به عرضه اولیه سهام شرکت سیدکو (هلدینگ سینمایی زیر مجموعه بانک ملی ایران) و میزان تأمین مالی این هلدینگ اظهار داشت: سیدکو به عنوان سیصد و پانزدهمین شرکت در فهرست بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران عرضه شد و 400 میلیون سهم این شرکت در حجمی گسترده به مالکیت 42 هزار نفر رسید که این میزان مالکیت در طول عرضه‌های اولیه بورس بی‌سابقه است.

همچنین علی سنگینیان کارشناس ارشد بازار سرمایه درباره اصلی ترین چالش حاکم در بازار سرمایه گفت: بازار سرمایه با دو چالش اصلی رو به رو است از طرفی بازار سرمایه مانند سایر بازارهای رقیب هنوز جذابیت لازم برای سرمایه گذاری ندارد تا سرمایه گذارانی که در چند ماه گذشته از بازار رفتند به بازار برگردند. و کمبود نقدینگی و تنگنای مالی که در اقتصاد ، چالش دیگر بازار سرمایه است.

سنگینیان با اشاره به اینکه عمر زیادی از تدوین قوانین بازار سرمایه نمی گذرد، گفت: قانون بازار سرمایه 10 سال است که تصویب شده که در این مدت، یکسری الحاقات برای رفع برخی مشکلات و ایرادات به آن اضافه شده است ، تقریباً بستر قانونی اگر صد نباشد اما شرایط بدی هم ندارد، علاوه بر اینکه بندهایی که در بودجه های سنواتی مانند برنامه های 5 ساله توسعه آورده می شود نیازها را پوشش می دهد بنابراین تغییر کلی یا بازنگری کلی قانون لازم نیست اما یکپارجه سازی آن در حوزه سیاستگذاری مهم است.

مدیرعامل تأمین سرمایه امین تأکید کرد: بانک مرکزی در سیاست ها و تصمیماتش شرایط بازار سرمایه را بسنجد. دولت به اثرات سیاست هایش نگاه کند شاید آن موقع ، بازار سرمایه کمتر تحت تأثیر قرار بگیرد.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه خاطر نشان کرد: تشویق به حضور مردم برای ورود به بورس برای معامله مستقیم در بازار سرمایه نه تنها یک تصمیم اشتباه است بلکه نباید از بالا رفتن عدد و رقم کدهای سهامداری به عنوان یک مزیت و حسن بازار صحبت شود البته افزایش تعداد سهامدارن خرد از یک منظر خوب است چون نشان می دهد که گسترش فرهنگ سهامداری انجام شده اما اثرات منفی این حضور از مزیت هایش بیشتر است.

وی افزود: درگیر کردن عموم مردم با یک بازار تخصصی و هیجانی می تواند طبعات منفی در پی داشته باشد. در دنیا و بازارهای توسعه یافته این ریسک را از طریق صندوق های بازنشستگی و سرمایه گذاری مدیریت می کنند. که به آن مکانیزم های سرمایه گذاری جمعی گفته می شود.

سنگینیان در پاسخ به این پرسش که چرا شرکت های بزرگ همچنان از ظرفیت های بورس برای تأمین مالی بهره نمی گیرند، گفت: ساختار اقتصاد ما ساختار متکی به دولت است و عملاً بازار به سختی درحال رشد است.

در مجموع, شاخص کل بورس در دقایق ابتدایی معاملات امروز موفق شد به کانال 76 واحد را بازپس بگیرد، اما در ادامه با تأثیر منفی نمادهای توسعه معادن و فلزات ملی مس، مخابرات، هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی، هلدینگ تاپیکو، فولاد مبارکه اصفهان و گسترش نفت و گاز پارسیان در کانال 75 هزار واحد ماندنی شد.

براساس این گزارش، بانک ملت، بانک تجارت، بانک پاسارگاد، سایپا، سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی، گروه مپنا و بانک صادرات با اقبال سهامداران مواجه شده و بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

اطلاعیه های جدید

شرکت سرمایه گذاری صنعت نفت در خصوص برخی شایعاتی که اخیراً در خصوص این شرکت منتشر شده شفاف سازی کرد.

فضل اله وکیلی فرد مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صنعت نفت با ارسال نامه ای به اداره نظارت بر ناشران بورسی آورده است، پیشنهاد نهایی برای افزایش سرمایه از مبلغ یکهزار و 150 میلیارد ریال به مبلغ یکهزار و 871 میلیارد ریال از محل آورده نقدی، مطالبات سهامداران و سودانباشته در قالب تقاضا برای صدور مجوز به اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمایه ای ارائه شده است و پس از اخذ مجوز، مراحل بعدی از جمله برگزاری مجمع عمومی فوق العاده برنامه ریزی خواهد شد.

در ادامه این نامه آمده است؛ در خصوص پروژه ذخیره سازی نفت قشم مصوبه 121 میلیون دلار تسهیلات ارزی از صندوق توسعه ملی با عاملیت بانک پاسارگاد در ماه های گذشته دریافت شده است و در مرحله تأمین وثایق مورد نیاز و عقد قرارداد با بانک عامل است.

در بند دیگر این نامه آمده است، هیچکدام از وقایع فوق الذکر و سایر اقدامات شرکت تا این تاریخ، EPS شرکت را تغییر نداده است و مدیریت شرکت خود را موظف می داند هرگونه تغییر موثر بر EPSها را در اولین فرصت اطلاع رسانی کند.

شرکت بازرگانی و تولیدی مرجان کار نخستین پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 94 را به صورت حسابرسی نشده مبلغ 438 ریال اعلام کرده است.

شرکت بازرگانی و تولیدی مرجان کار پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 30 آذر ماه 94 را برای نخستین بار در آبان ماه 93 به صورت حسابرسی نشده و با سرمایه 20 میلیارد ریال مبلغ 438 ریال اعلام کرده است.

"کمرجان" پیش بینی سود هر سهم سال مالی 93 را در نخستین پیش بینی مبلغ 901 ریال و در آبان ماه امسال مبلغ 524 ریال اعلام کرده است.

شرکت کویر تایر پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 30 آذر ماه 94 را برای نخستین بار در آبان ماه سال جاری و با سرمایه 200 میلیارد ریال مبلغ 4281 ریال اعلام کرده است.

بر اساس این گزارش هیئت‌مدیره این شرکت در نظر دارد به ازای هر سهم مبلغ 3250 ریال را جهت تقسیم بین صاحبان سهام به مجمع عمومی عادی سالیانه سال مالی 94 پیشنهاد کند.

"پکویر" پیش بینی سود هر سهم سال مالی 93 را در نخستین پیش بینی مبلغ 2927 ریال و در آبان ماه 93 مبلغ 3850 ریال اعلام کرده است.

شرکت بیسکوئیت گرجی پیش بینی سود (زیان) هر سهم سال مالی 93 را در اسفند ماه 92 مبلغ 210 ریال و در اسفند ماه 92 به صورت حسابرسی شده و در مرداد ماه 93 مبلغ 221 ریال و در مهر ماه 93 و در آبان ماه سال جاری به صورت حسابرسی شده مبلغ 225 ریال اعلام کرده است و طی دوره 6 ماهه با اختصاص 139 ریال سود به ازای هر سهم معادل 62 درصد از پیش بینی هایش را پوشش داد.

"غگرجی"پیش بینی سود (زیان) هر سهم سال مالی 92 را مبلغ 227 ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ 198 ریال اعلام کرده بود که بر اساس صورتهای مالی حسابرسی نشده مبلغ 266 ریال و بر اساس صورتهای مالی حسابرسی شده 258 ریال محقق شد.

شرکت آلومینیوم ایران پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 93 را در بهمن و اسفند ماه 92 مبلغ 353 ریال و در تیر ماه 93 مبلغ 359 ریال و در پیش بینی منتشر شده در آبا ماه امسال مبلغ 1189 ریال اعلام کرده است و طی دوره 6 ماهه نخست امسال با اختصاص 573 ریال سود به ازای هر سهم معادل 48 درصد از پیش بینی هایش را محقق کرد.

"فایرا" پیش بینی سود هر سهم سال مالی 92 را در نخستین پیش بینی مبلغ 830 ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ 1053 ریال اعلام کرده بود که مطابق با صورتهای مالی حسابرسی نشده ( منتشر نشده) و صورتهای مالی حسابرسی شده مبلغ 432 ریال اعلام شده است.

بورس در آیینه آمار

متغیر

رقم

تغییر

شاخص کل

75965 واحد

35 واحد افزایش

ارزش معاملات

287 میلیارد تومان

-

حجم معاملات

1054 میلیون سهم

4 درصد کاهش

ارزش بازار

333هزار میلیارد تومان

-

نمادهاي باز و بسته شده

نماد معاملاتي شركت سيمان شرق پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه مبني بر تقسيم سود نقدي، بازگشایی شد.

در پايان معاملات امروز نماد معاملاتي شركت موتوژن، جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي - عمومي عادي به طور فوق العاده به منظور انتخاب اعضاي هيات مديره،حق تقدم استفاده نشده شركت چرخشگر با توجه به پايان مهلت پذيره نويسي و نماد معاملاتي شركت بين المللي توسعه ساختمان با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم،متوقف شد.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۶
0
0
دارویی کوثر مناسب خرید منتظر افزایش ناگهانی این سهم بمانید خبر های خوب در راه است
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: