به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۶۰۲۶
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۳ - ۱۳:۱۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
پس از گذشت یک ماه از حادثه اسیدپاشی در اصفهان هنوز سایه اسیدپاش‌ها بر سر مردم سنگینی می‌کند و تلاش ناجا و نیروهای امنیتی برای شناسایی عاملان اسیدپاشی همچنان ادامه دارد.
سخن، گروه جامعه: 26 مهر ماه سال جاری بود که خبر وقوع اسیدپاشی در اصفهان در رسانه‌ها منتشر شد و همان روز سردار حسین اشتری در حاشیه سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی لوازم و تجهیزات پلیسی، ایمنی و امنیتی در جمع خبرنگاران در مورد این حادثه گفت: موضوع اسیدپاشی اصفهان 4 فقره بوده و با توجه به اطلاعات اولیه سرنخ‌هایی به دست آمده و پلیس اصفهان در تلاش است تا عوامل این حادثه را دستگیر کند.

وی افزود: افراد مورد هدف، از گروه یا قشر خاصی نبوده‌اند و افراد متعددی مورد هدف قرار گرفته‌اند.

اقدام فرد اسیدپاش قابل قصاص است

پس از این اظهار نظر سخنگوی قوه قضائیه در هفتاد و یکمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه در خصوص حادثه اسیدپاشی گفت: قوه قضائیه در رابطه با عاملان ماجرای اسیدپاشی اصفهان پیگیر دستگیری این افراد است و این آمادگی را دارد که در صورت دستگیری به سرعت بازپرسی صورت گرفته و عاملان به اشد مجازات برسند.
اژه‌ای افزود: بسیار ناگوار است که خانمی جوان ظاهر خود را به طور کل تا پایان عمر از دست بدهد و علاوه بر رنج بیماری برای خود و خانواده و عذاب معالجه و تبعات پس از آن از هزینه درمان نیز رنج بکشد.
وی تصریح کرد: درست است که این اقدام قابل قصاص است و عاملان اینگونه اقدام حتماً باید مجازات شوند ولی باید مجازاتی بازدارنده در این مورد صورت گیرد تا دیگر کسی جرأت نکند دست به اینگونه اقدامات بزند.
سخنگوی قوه قضاییه گفت‌: در این راستا ریاست دادگستری اصفهان از دادستان این استان و مسئولان امنیتی خواسته تا این پرونده را پیگیری کنند و عاملان این اقدام شناسایی شوند.
اژه‌ای در مورد برخی خبرها در این زمینه در سایت‌ها گفت: براساس اطلاعات جمع‌آوری شده در این زمینه تاکنون تأیید نشده است که این اقدامات به علت بی‌حجابی افراد صورت گیرد چرا که با توجه به ارتباطاتی که با این افراد گرفته شده است این افراد جزو بی‌حجاب‌ها نبوده‌اند و اطلاعاتی که در برخی سایت‌ها آمده است تأیید شدنی نیست.

دستور دادستان کشور برای تسریع در شناسایی و دستگیری عامل یا عاملین اسیدپاشی
پس از آن در تاریخ 28 مهرماه دادستان کل کشور طی حکمی به دادستان عمومی و انقلاب اصفهان دستور تسریع در شناسایی و دستگیری عامل یا عاملین احتمالی اسید پاشی در حوزه قضایی اصفهان را با بهره گیری از قضات مجرب و بسیج کلیه امکانات انتظامی و امنیتی صادر کرد.

بازداشت یکی از عوامل تحریکات اخیر در اصفهان با لباس و آرایش زنانه
در حالی که تلاش مسئولان انتظامی، امنیتی و قضایی برای دستگیری عوامل جنایت اسیدپاشی به صورت چند زن ادامه داشت برخی افراد و جریان‌ها به بهانه اعتراض به این ماجرا در شبکه‌های اجتماعی، فضای مجازی و نیز محیط عمومی سعی کردند با جهت دهی خاص، افراد را به اعتراض علیه دستگاه‌های مسئول تحریک کنند.
در همین زمینه در تاریخ ۲ آبان ماه خبری منتشر شد مبنی بر اینکه توسط یک نهاد امنیتی مردی بازداشت شده که با آرایش و لباس زنانه قصد تحریک مردم به تجمع و اعتراض علیه نهادهای کشور را داشت.
از این مرد زن نما که بازجویی از وی در این نهاد امنیتی ادامه دارد برخی ادوات ارتباطی و جاسوسی کشف شده است.
گفته می شود لکه های سوختگی خاصی نیز بر روی بدن این مرد نیز وجود دارد که این موضوع در دست بررسی است.

محسنی اژه‌ای برای بررسی حادثه اسید پاشی عازم اصفهان شد
دو روز پس از انشار این خبر دفتر سخنگوی قوه قضاییه در تاریخ ۴ ابان ماه اعلام کرد که پیرو دستور رئیس قوه قضاییه مبنی بر پیگیری مجدانه و سریع به حادثه اخیر اسیدپاشی در استان اصفهان، حجت الاسلام محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه پس از بررسی آخرین گزارش‌های واصل شده از اقدامات انجام شده در این استان امروز برای پیگیری پرونده به اصفهان سفر کرد.

با نگاهی به آمار از بین 13 مورد اسیدپاشی‌ای که در ده سال گذشته اتفاق افتاده است و البته به صورت رسمی اعلام شده است، 10 مورد آن انگیزه‌های شخصی بوده و 3 مورد هم انگیزه عامل اسیدپاشی نامعلوم بود.
انگیزه‌هایی از قبیل جواب رد شنیدن در خواستگاری، انتقام پدر شوهر از عروسش به خاطر طلاق از پسر، تصمیم جدایی از همسر، ظلم پدرانه، ازدواج همسر، تصور اشتباه درباره مزاحمت تلفنی برای همسر اسیدپاش، اعتیاد پدر قربانی و فروش جهاز دختر و حسادت زنانه مسیر زندگی قربانیان را تغییر داد.
اگر انسان می‌خواهد عمق فاجعه را درک کند در کنار شنیدن ماوقع حادثه و دیدن عکس‌های موجود باید خود را یا خانواده خود را در چنین موقعیتی تصور کند تا ذره‌ای درد و رنج قربانی و خانواده‌اش را درک کند.
زیبایی، شنوایی، چشم، پوست، نقص عضو، تخریب گردن و صورت و قفسه سینه تنها گوشه‌ای از پیامدهای این حرکت وحشیانه است.
در این روزها همه فقط حرف اسیدپاشی را می‌زنند و تنها به اظهار همدردی اکتفا می‌کنند اما تنهایی، نگاه‌های خاص مردم، گوشه‌گیری و شاید تغییر مسیر زندگی سهم قربانی از دنیا باشد.
یک از معضلات ما در کشور سهولت دسترسی به اسید است
سید مهدی حجتی، وکیل پایه یک دادگستری در خصوص اسیدپاشی در کشور گفت: اولین اسیدپاشی در کشور ما در سال 34 رخ داد و آن هم اسیدپاشی روی یک قاضی دادگستری بود به دلیل اینکه کسی را به حبس محکوم کرده بود. همین امر باعث شد قانونگذار در سال 37 بیاید و برای جرم اسیدپاشی قانونی را وضع کند.

وی ادامه داد: اما در واقع این قانونی که در سال 37 تصویب شد تا حال حاضر دچار تغییر و تحولی نشده و هم‌اکنون هم دادگاه به استناد همان قانون سال 37 در قوانین مربوط به قصاص و دیه تصمیم می‌گیرند.

این وکیل دادگستری اظهار داشت: از طرفی اگر بخواهیم علت را جستجو کنیم باید بگوییم که قوانین فعلی قابلیت بازدارندگی را در برابر اسیدپاشی ندارند.

حجتی گفت: در واقع مجازات در قوانین باید جوری باشد که فرد مجرم با احتساب آن مجازات دیگر سمت جرم نرود. در حالی که این قانون اسیدپاشی فاقد این ویژگی است و شاهد آن هم وقایع سالیان گذشته است.

وی ادامه داد: یکی از معضلات ما این بحث تسهیل دسترسی به این مایع است. این مایع به راحتی در دسترس همگان قرار می‌گیرد و هیچ گونه رهگیری آن هم امکان‌پذیر نیست در صورتی که در برخی از کشورهای دنیا فروشنده مواد منفجره یا مضر برچسب و کد رهگیری‌ای دارد که مشخص می‌کند این ماده را چه کسی خریده و در کجا می‌خواهد استفاده کند ولی متاسفانه در کشور ما اینگونه نیست.

این حقوقدان در خاتمه افزود: درباره انگیزه هم باید بگویم که اغلب آنها انگیزه‌های شخصی یا انتقام از جامعه است.

۳۸۰ مورد اسیدپاشی در ۶ ماه نخست امسال
سردار اسماعیل احمدی مقدم در حاشیه همایش پلیس و ارتقای سلامت اداری در جمع خبرنگاران در خصوص حادثه اسیدپاشی گفت: هنوز متهم دستگیر نشده و حادثه اصفهان به دلیل بُعد رسانه‌ای آن مطرح شد و ما در 6 ماهه امسال 380 مورد اسیدپاشی در کشور داشته‌ایم.

وی در توضیح بیشتر گفت: خیلی از این اسیدپاشی‌ها از روی کینه و حسادت است که البته اکثر متهمان دستگیر می‌شوند. همچنین اسیدپاشی‌ها گاهی روی خودرو و اموال انجام می‌شود که همه آنها خطرناک نیست و گاهی با جوهرنمک روی افراد ریخته می‌شود.

وی درباره انتشار عکس متهم اسیدپاشی گفت: انتشار عکس متهم باید توسط دستور قاضی صورت بگیرد و شاید هنوز این عکس به واقعیت نزدیک نیست که دستور انتشارش صادر نشده است.

حال باید منتظر ماند و دید تلاش دستگاه قضایی و پلیس به کجا می‌رسد، آیا عامل یا عاملین این حادثه دلخراش قرار است همچنان در سطح کشور جولان دهند؟

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: