به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۶۰۰۴
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۳ - ۱۵:۰۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
گزارش روزانه "سخن" از وضعیت بورس اوراق بهادار
موجی که در دقایق ابتدایی بازار, شاخص را حدود 150 واحد افزایش داده بود خیلی زود تغییر مسیر داد و در پایان معاملات موجب کاهش 17 واحدی شاخص شد اکثر صنایع و گروهها نیز کاملا مطابق شاخص حرکت کردند بطوریکه برخی از آنها که حتی در دقایق آغازین صف خرید داشتند در پایان وقت تحت تاثیر عرضه های مکرر حتی قیمت منفی هم تجربه کردند.

سخن, گروه بازار: امید احمدی, کارشناس بازار سرمایه در خصوص روند نزولی شاخص بورس در اولین روز معاملاتی هفته گفت: روند روبه رشد و بدون توقف بازار سرمایه در هفته های گذشته بخاطر خوش بینی مفرط از رسیدن به توافق نهایی در مذاکرات هسته ای بوده که با توجه به نتایج جلسات مسقط، این خوشبینی ها به واقعیت نزدیکتر شد.

وی با اشاره به این که این روزها بازار سرمایه بر مدار خبرهای سیاسی می گردد افزود: آینده خوبی در انتظار بازار سرمایه است و چشم انداز بورس تا پایان سال مثبت ارزیابی می شود.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان این که تصمیمات و مذاکرات هسته ای با پستی و بلندی همراه است به سهامداران توصیه کرد: بدور از هیجان در بورس سرمایه گذاری کنند و در قبال افت و خیزهای بازار سهام صبور باشند.

60 میلیارد تومان از ارزش معاملات 290 میلیارد تومانی امروز به عرضه اولیه سهام سیدکو و حدود 49 میلیارد تومان به معامله بلوکی پتروشیمی پردیس تعلق داشت.

امروز 10 درصد از سهام شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان متعلق به شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی در بازار دوم بورس برای اولین بار عرضه شد و در نهایت هر سهم آن 1500 ریال قیمت خورد.

شایان ذکر است شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان از سود 344 ریالی هر سهم طی عملکرد 6 ماهه 89 ریال سود محقق کرده و با پوشش 26 درصدی بودجه برآوردی سال مالی 93 همراه شده است.

در پایان گفتنی است این هلدینگ سیمانی طرح های متعددی را در زیرمجموعه های خود در حال اجرا دارد و طی روز گذشته مراسم کلنگ زنی خط جایگزینی 3400 تنی سیمان کرمان به عنوان یکی از شرکت های تابعه "سیدکو" انجام شد تا چشم انداز مثبت شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان همچنان رو به رشد باشد. سایر سهام سیمانی نیز در پی این عرضه اولیه و وضعیت بنیادی مطلوب "سیدکو" و زیرمجموعه هایش با اقبال نسبی مواجه شده اند.

خبر دیگر اینکه, مدیرعامل شرکت بورس در خصوص توقف شرکتهای پالایشگاهی و نگرانی سهامداران توضیح داد: شرکت های پالایشگاهی حاضر در بورس تهران ابتدا باید با شرکت ملی پالایش و پخش در خصوص کیفی سازی بنزین به جمع بندی رسیده و گزارش بودجه و و عملکرد خود را به بازار ارایه کنند تا نماد آنها بازگشایی شود.

حسن قالیباف اصل یادآور شد:شرکتهای پالایشگاهی به دلیل اینکه تاکنون نتوانسته‌اند گزارش‌های عملکردی خود را به بازار ارائه دهند نمادشان متوقف است و در صورت تعیین تکلیف کیفی سازی بنزین نمادشان بازگشایی می شود.

وی در خصوص نگرانی سهامداران در خصوص افزایش قیمت خوراک شرکتهای پتروشیمی گفت:در حال حاضر در لایحه حمایت از تولید این موضوع مطرح شده و مجلس دنبال دائمی کردن قوانین است تا تکلیف صنایع در بودجه مشخص شود، لذا امیدواریم که در سال جاری موضوع افزایش نرخ خوراک و بهره مالکانه معادن در بودجه مطرح نشود.

مدیرعامل بورس در ادامه به عرضه‌های اولیه اشاره کرد و گفت: بورس تهران در برنامه خود پذیرش 5 شرکت جدید و انتقال 5 شرکت از فرابورس را دارد که تاکنون سهام نفت سپاهان در بورس عرضه شده و در روز 25 آبان ماه نیز سهام سیدکو عرضه می شود و امیدواریم تا پایان سال، بودجه اعلامی را پوشش دهیم.

وی در خصوص راه اندازی ابزار اختیار معامله در بورس تهران گفت:مقررات اختیار معامله تصویب شده است و شرکت بورس با همکاری شرکت فناوری روی نرم افزار آن فعالیت می کند که هر زمان نرم افزار آن آماده شد در بازار سرمایه عملیاتی می شود.

در مجموع در پایان معاملات امروز بورس اوراق بهادار تهران، شاخص کل با تداوم روند نزولی، ۱۷ واحد منفی شد.

شاخص کل در حالی 17 واحد منفی شد که هلدینگ تاپیکو، مخابرات، ملی مس، گروه مپنا، فولاد مبارکه اصفهان، پتروشیمی شازند و چادرملو بیشترین تاثیر منفی را داشتند.

امروز ارزش معاملات بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس به مرز 365 میلیارد تومان نزدیک شد و در مجموع بیش از یک میلیارد و 250 میلیون برگ سهم نیز داد و ستد شد.

اطلاعیه های جدید

شرکت گروه صنعتی قطعات اتومبیل ایران پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 93 را در تیر ماه 93 مبلغ 84 ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ 140 ریال اعلام کرده است و طی دوره 6 ماهه با اختصاص 12 ریال سود به ازای هر سهم معادل 9 درصد از پیش بینی ها یش را محقق کند.

"ختوقا" پیش بینی سود هر سهم سال مالی 92 را در نخستین پیش بینی مبلغ 300 ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ 42 ریال اعلام کرده بود که مطابق اطلاعات 12 ماهه حسابرسی شده مبلغ 84 ریال محقق شد.

این شرکت پیش بینی سود هر سهم تلفیقی سال مالی 92 را در نخستین پیش بینی مبلغ 616 ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ 343 ریال اعلام کرده بود که مطابق اطلاعات 12 ماهه حسابرسی شده مبلغ 495 ریال محقق شد.

این شرکت پیش بینی سود خالص تلفیقی سال مالی 93 را برای نخستین بار مبلغ 120 میلیارد و 586 میلیون ریال و در آبان ماه امسال مبلغ 176 میلیارد و 635 میلیون ریال اعلام شده است.

شرکت توسعه آذربایجان پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 31 شهریور ماه 94 را در مرداد و شهریور ماه 93 به صورت حسابرسی شده مبلغ 71 ریال و در آبان ماه امسال مبلغ 62 ریال اعلام کرده است و طی دوره 9 ماهه با اختصاص 39 ریال سود به ازای هر سهم معادل 63 درصد از پیش بینی هایش را محقق کرد.

"وآذر"پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی 93 را در نخستین پیش بینی مبلغ 80 ریال و در آبان ماه امسال مبلغ 62 ریال اعلام کرده است.

این شرکت پیش‌بینی سود تلفیقی هر سهم را برای سال مالی 93، در شهریور ماه 92 به صورت حسابرسی شده، مبلغ 82 ریال اعلام کرده است.

"وآذر" پیش‌بینی سود هر سهم شرکت اصلی برای سال مالی 92 را در نخستین مبلغ 55 ریال اعلام کرده بود که مطابق صورتهای مالی حسابرسی نشده و شده، 83 ریال محقق شده است.

شرکت گروه صنعتی بارز پیش بینی سود هر سهم سال مالی 93 را با سرمایه 833 میلیارد و 125 میلیون ریال مبلغ 1514 ریال و در تیر ماه 93 به مبلغ 1849 ریال و در ابان ماه سال جاری مبلغ 2638 ریال اعلام کرده است و طی دوره 6 ماهه مبلغ 1122 ریال به ازای هر سهم کنار گذاشت و به 43 درصد از پش بینی هایش رسید.

"پکرمان" پیش بینی سود هر سهم سال مالی 92 را با سرمایه 666 میلیارد و 500 میلیون ریال مبلغ 674 ریال و با سرمایه 833 میلیارد و 125 میلیون ریال مبلغ 799 ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ 1827 ریال اعلام کرده بود که مطابق صورتهای حسابرسی نشده و حسابرسی شده مبلغ 1789 ریال تحقق یافته است.

شرکت مهندسی صنعتی روان فن آور پیش بینی سود هر سهم سال مالی 93 را با سرمایه 10 میلیارد ریال در بهمن ماه 92 مبلغ 405 ریال، در اسفند ماه 92 به صورت حسابرسی شده مبلغ 394 ریال و در خرداد ماه به صورت حسابرسی شده و در تیر ماه 93 مبلغ 562 ریال و مطابق اطلاعات منتشر شده در آبان ماه امسال مبلغ 998 ریال اعلام کرده است.

بورس در آیینه آمار

متغیر

رقم

تغییر

شاخص کل

75929 واحد

17 واحد کاهش

ارزش معاملات

289 میلیارد تومان

5 درصد کاهش

حجم معاملات

1054 میلیون سهم

15 درصد کاهش

ارزش بازار

333هزار میلیارد تومان

-

نمادهاي باز و بسته شده

نماد معاملاتي شركت آلومينيوم ايران با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم, نماد معاملاتي شركت فرآورده هاي غذايي و قند پيرانشهر پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه مبني بر تقسيم سود نقدي و نماد معاملاتي حق تقدم شركت نفت بهران، با توجه به اعلام مهلت پذيره نويسي بازگشایی شد.

در پايان معاملات امروز نماد معاملاتي شركتهاي نفت سپاهان،كارخانجات توليدي شيشه رازي، جهت برگزاري مجمع عمومي عادي به طور فوق العاده به منظور انتخاب اعضاي هيات مديره،شركت سرمايه گذاري صنعت و معدن جهت برگزاري مجمع عمومي فوق العاده به منظور تصميم گيري در خصوص افزايش سرمايه،متوقف شد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: