به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۵۸۹۲
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۳۹۳ - ۰۳:۵۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
در گفتگو با سخن مطرح شد/
اگر می خواهیم تلخی را نشان دهیم باید بدانیم چگونه باید این کار را انجام دهیم اگر برای جمع داخلی خودمان است تذکری است برای خودمان که در آینده راه کاری را برای حل آن مشکل پیدا کنیم و تا اینجا هیچ مشکلی ندارد و به هیچ عنوان سیاه نمایی و فیلم بد نیست.
سخن، گروه فرهنگ و هنر: محمود گبرلو مجري و تهيه كننده برنامه هفت در گفتگو با شبكه خبري سخن درباره برنامه هفت، وضعيت سينما و جشنواره فجر امسال توضيحاتي را بيان كرد.

سخن: از برنامه هفت چه خبر؟ با توجه به تغییر و تحولاتی که در صدا و سیما شده است.
گبرلو: هفت همچنان پا برجا خواهد بود و به مسیر خود ادامه خواهد داد و وقفه ای در برنامه هفت ایجاد نخواهد شد. آقای ضرغامی از عاشقان سینما بودند و آقای سرافراز از ارادتمندان خاص هنر و سینما هستند و تا آنجایی که من خبر دارم ایشان سردبیر روزنامه رسالت که بودند از همان سال ها پیگیر سینما بودند. در زمان برگزاری جشنواره مشتری پر و پا قرص سینما و تلویزیون بودند و ویژگی خیلی مثبت ایشان این است که با دنیای رسانه بسیار آشنا هستند به خصوص با رسانه های خارجی.با ابزار رسانه، با ساختار رسانه و با ماهیت رسانه ای که آنها در حال انتقال هستند بیش تر از هر مدیر دیگری آشنا هستند.

 بنابراین حضور چنین فردی در تلویزیون مي تواند براي سینما خیلی موثر باشد. زیرا سینما یکی از ابزارهای توسعه برای هر کشوری است و یکی از سرگرمی های اصلی مردم است. طبیعتا آقای سرافراز با شناختی که دارند خیلی می توانند کمک کنند و با آمدن آقای سرافراز تحول بزرگی در برنامه هفت ایجاد خواهد شد و در مسیر پیشرفت خودش گام های خیلی بیش تر و بزرگتری را بر خواهد داشت. بنابراین هفت مشکلی ندارد و برنامه خودش را در مسیر جذب اکثریت اهالی سینمای ایران گذاشته است و ثابت کند که می توانیم در سینمای ایران فیلم سازان خوبی را داشته باشیم و فیلم های خوبی را بسازیم به نوعی بتواند برای مردم یک سرگرمی اندیشه ساز نوینی باشد که بتواند پیشرفتی در مسیر حرکت های فرهنگی مردم ایجاد کند.طبیعتا در این مسیر ما باید بتوانیم حرف ها را بشنویم، نظریات را تحمل کنیم و کنار هم قرار بگیریم تا نظرات موافق و مخالف را داشته باشیم در نتیجه در بستری که مخالف نظرات خود را مطرح می کند ما می توانیم تئوری‌های خود را بیان کنیم و هفت به حمدالله این کار را انجام می دهد و همچنان هم ادامه خواهد داد زیرا احساس می کنم که هر زمان که مخاطبان برنامه هفت را تماشا می کنند به اندیشه ای نو دست یافته اند و این افتخار برنامه هفت است.
 
سخن: به نظر شما با توجه به تجربیاتی که آقای سرافراز دارند بد نیست که هفت در کنار سینمای ایران نگاهی هم به سینمای جهان داشته باشد؟
گبرلو: استراتژی‌ای که برای هفت تعریف شده بررسی سینمای خارج نیست ضمن این که فیلم های خارجی در ایران اکران نمی شود و اکثریت مردم ایران فیلم ها را روی پرده نمی بینند ما نمی توانیم به سینمای جهان بپردازیم، اما نکته ای که من در مورد آقای سرافراز فراموش کردم که عرض بکنم این است که ما در مورد شناخت صنعت سینما ضعف جدی داریم و اگر بخواهیم کشوري توسعه یافته باشیم و از ابزار سینما بخواهیم کمک بگیریم باید صنعت سینما را به معنای واقعی بشناسیم. آقای سرافراز با شناختی که از رسانه های خارجی دارند فکر می کنم خیلی می توانند در تکامل صنعت سینما در کشور کمک کنند. زیرا اگر صنعت سینما درست شود خود به خود خیلی از جریانات اقتصادی و فرهنگی در کشور متحول خواهند شد. بنابراین با توجه به نگاهی که آقای سرافراز دارند هفت می تواند به تکامل صنعت سینمای کشور کمک کند. 

سخن: این یک سالی که از دولت جدید گذشته به نظر شما تحولات خوبی در سینما رخ داده یا اینکه هم چنان در همان وضع قبلي مانده است؟
گبرلو: به نظر من دولت جدید را در عرصه سینما الان نمی توان ارزیابی کرد برای ارزیابی مسیر فکری دولت، باید تا جشنواره صبر کرد.

سخن: در جشنواره قبلی به فیلم هایی اجازه اکران داده شد...
گبرلو: جشنواره قبل حاصل فکری دولت پیشین بود. امسال باید ببینیم چگونه است.
سخن
: من مشخصا فیلم خانم بنی اعتماد را می گویم که در این دولت مجوز گرفت. البته نمی گویم که در دولت های پیشین اینگونه فیلم ها نبود. به نظر شما امسال هم ممکن است در جشنواره شاهد این گونه فیلم ها باشیم؟ حتی تنها برای پخش در خود جشنواره؟
گبرلو: تعبیر من این است که ما امسال فیلم های متفاوت و حتی جسورانه ای در مسائل اجتماعی را در جشنواره خواهیم داشت و من فکر می کنم ما باید خود را آماده کنیم و صبر و حوصله خود را بالا ببریم برای دیدن فیلم های امسال جشنواره.
 
سخن: فیلم های اجتماعی خیلی خوب است و انتقاد شدید از مسائلی که مردم واقعا با آن درگیر هستند کار بسیار خوبی است ولی بعضا این فیلم ها رنگ و بوی سیاسی می گیرند و این مشکلات را در فیلم ها به طیف خاصی از سیاسیون نسبت می دهند. به نظر شما امسال شاهد این گونه فیلم ها خواهیم بود؟
گبرلو: نمی دانم ولی نگاه من به سینمای اجتماعی این است که سینمای اجتماعی سینمایی باشد که به قول حضرت امام (ره) باید طوری باشد که روح تعهد را در هنرمند و مردم ایجاد کند. حالا این ممکن است با یک تلخی باشد یا با یک شادی یا امید آفرینی باشد. نکته مهم این است که ما در سینمای اجتماعی باید بین فیلمی که می خواهد در داخل نمایش داده شود با فیلمی که در خارج نمایش داده می شود تفاوت قائل باشیم. به نظر من مشکل اینجا است که اگر می خواهیم تلخی را نشان دهیم باید بدانیم چگونه باید این کار را انجام دهیم اگر برای جمع داخلی خودمان است تذکری است برای خودمان که در آینده راه کاری را برای حل آن مشکل پیدا کنیم و تا اینجا هیچ مشکلی ندارد و به هیچ عنوان سیاه نمایی و فیلم بد نیست. ولی اگر قرار است فیلمساز فیلم را از همان اول به خارج از کشور ببرد و به جوامع دنیا جایی که هیچ شناختی از مسائل داخل کشور ندارند و برای آنها شائبه های سیاسی ایجاد می کند، نشان بدهد. حتما اینجا باید مسئولین یک سد و مانعی را ایجاد کنند.
من قصه ها را فیلم خوبی می بینم ولی با این موضوع که قبل از اینکه اینجا نمایش داده شود برود در جشنواره و نیز نمایش داده شود مشکل دارم. لزومی ندارد در خارج نمایش داده شود و حتی فیلم عصبانی نیستم هم از همین دسته است.
با تشکر از فرصتی که در اختیار سخن قرار دادید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: