به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۵۸۷۹
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۳ - ۲۰:۳۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
گزارش روزانه "سخن" از وضعیت بورس اوراق بهادار
در معاملات امروز سقوط 642 واحدی شاخص کل اتفاق افتاد که در 2 ماه اخیر سابقه نداشت در ایجاد این وضعیت چندین عامل دخیل بودند که شاید مهم ترین آنها چشم انداز مسایل هسته ای و تمدید تحریم های آمریکا بر ضد کشورمان توسط اوباما و همچنین افزایش حدود 30 دلاری قیمت طلا و اثر آن بر بازارهای داخلی و انتقال بخشی از نقدینگی به این بازار می توان برشمرد.

سخن, گروه بازار: بالا ماندن حجم و ارزش معاملات البته نشانه مثبتی از بازار امروز بود همچنین بر عکس سایر گروهها و صنایع در معاملات امروز صنعت سیمان به دنبال اعلام اخباری مبنی بر بتنی کردن جاده ها به دلیل افزایش قیمت قیر, حرکت صعودی خوبی شروع کرد.

برخی دیگر از فعالان بازار نیز معتقدند که به دلیل اعلام آغاز عرضه های اولیه در روزهای آینده برخی سهامداران از هم اکنون با فروش بخشی از سهامشان برای خرید سهام عرضه های اولیه نقدینگی جمع آوری می کنند. البته در مقابل برخی دیگر معتقدند, به دلیل حجم پایین سهام عرضه شونده در بازار سرمایه نه تنها وجود عرضه اولیه سهام تأثیر منفی بر عملکرد بازار نمی گذارد بلکه موجب افزایش جذابیت سرمایه گذاری در بورس نیز می شود.

ناسوتی فرد، کارشناس بازار سرمایه معتقد است: بطور کلی وجود عرضه اولیه سهام شرکت ها طی مقطع فعلی از دو حیث، مناسب می باشد نخست اینکه عرضه اولیه منجر می شود که در صورت حصول توافقات هسته ای و ورود نقدینگی جدید به بورس، جذابیت بازار جهت جذب سرمایه به دلیل اطمینان در کسب سود، افزایش یابد.

علاوه بر این، وجود عرضه اولیه باعث می شود در صورت جو مثبت روانی ناشی از توافقات که می تواند موجود ایجاد حباب قیمتی در سهام گردد. سرمایه گذار را جهت سرمایه گذاری به سمت سهام جدید پذیرفته شده در بازار سوق دهد. در نتیجه در چنین شرایطی از ایجاد حباب قیمتی در سهام جلوگیری می شود.

بطور کلی 2 عامل می تواند بر بورس تأثیرگذار باشد. نخست نتیجه نهایی مذاکرات هسته ای و دوم بودجه سال 94، این در حالی است که در بودجه 94 علاوه بر تصمیم گیری در خصوص صنایع مختلف، تصمیم گیری در خصوص دو عامل برای شرکت های تولیدی و همچنین اقتصاد کلان تأثیرگذار است.

دو عاملی که در بودجه 94 می تواند بر اقتصاد تأثیر بسزایی بگذارد می توان به موارد زیر اشاره کرد. نخست اینکه آیا فاز سوم هدفمندی یارانه ها برای سال آینده اجرایی خواهد شد. دوم اینکه به دلیل کاهش قیمت نفت، شاهد بودجه انقباضی دولت خواهیم بود لذا دولت مجبور است، به دلیل محدود شدن درآمد خود، مالیات را افزایش دهد و یا اینکه با وضع قوانین بر روی صنایع، تأثیر منفی بر روند آنها بگذارد.

امروز همچنین, مدیرعامل فرابورس با اشاره به ارائه درخواست عرضه سهام شرکت‌های زیرمجموعه بانک‌ها در فرابورس، گفت: چند بانک درخواست داده‌اند و پس از نهایی شدن سازوکار آن، به نوبت عرضه‌ شرکت‌های بانک‌ها انجام می‌‌شود.

امیر هامونی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره برنامه به عرضه اموال و شرکت‌های مازاد بانک‌ها در فرابورس، اظهارداشت: توصیه‌ای که بانک‌ها داشتیم این بود که این شرکت‌ها را در قالب تابلوی سوم که تابلوی عرضه‌های یکجا است به صورت بلوکی عرضه کنند که فشار مضاعفی بر بازار ایجاد نشود.

وی تصریح کرد: برخی بانک‌ها نیروگاه دارند که در پرتفوی بانک جایی ندارد و معمولا این شرکت‌ها توسط دولت در قالب رد دیون به بانک‌ها داده شده است؛ بهتر است بانک‌ها این شرکت‌ها را در تابلوی بازار سوم به صورت بلوکی عرضه کنند.

در مجموع, در پایان معاملات امروز با تأثیر منفی بانک‌ها به کانال ۷۵ هزار واحد بازگشت، اما ارزش معاملات به بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان رسید.

طی یک هفته اخیر 2 شرکت برای اولین بار در فرابورس عرضه شدند و قرار است، فردا هم شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع سیمان در بورس تهران عرضه شود.

با وجود اینکه تمام شاخص‌های بازار به وضعیت قرمز در آمدند، اما ارزش معاملات با روندی رو به رشد به بیش از 306 میلیارد تومان رسید و حجم معاملات هم از یک میلیارد و 250 میلیون سهم فراتر رفت.

در جریان معاملات امروز بانک ملت، بانک پاسارگاد، بانک صادرات، بانک تجارت، بانک انصار و بانک پارسیان بیشترین تأثیر منفی را داشتند.

اطلاعیه های جدید

شرکت مهندسی صنعتی روان فن آور پیش بینی سود هر سهم سال مالی 93 را با سرمایه 10 میلیارد ریال در بهمن ماه 92 مبلغ 405 ریال، در اسفند ماه 92 به صورت حسابرسی شده مبلغ 394 ریال و در خرداد ماه به صورت حسابرسی شده و در تیر ماه 93 مبلغ 562 ریال و مطابق اطلاعات منتشر شده در آبان ماه امسال مبلغ 998 ریال اعلام کرده است.

"خفناور" پیش بینی سود هر سهم سال مالی 92 را در نخستین پیش بینی حسابرسی شده مبلغ 295 ریال ، در تاریخ 05/11/92 مبلغ 575 ریال، در تاریخ 28/11/92 (به بازار منعکس نگردید) مبلغ 739 ریال اعلام نموده بود که مطابق صورتهای مالی حسابرسی شده مبلغ 908 ریال محقق شده است.

شرکت گروه صنعتی بارز پیش بینی سود هر سهم سال مالی 93 را با سرمایه 833 میلیارد و 125 میلیون ریال مبلغ 1514 ریال و در تیر ماه 93 به مبلغ 1849 ریال و در ابان ماه سال جاری مبلغ 2638 ریال اعلام کرده است و طی دوره 6 ماهه مبلغ 1122 ریال به ازای هر سهم کنار گذاشت و به 43 درصد از پش بینی هایش رسید.

"پکرمان" پیش بینی سود هر سهم سال مالی 92 را با سرمایه 666 میلیارد و 500 میلیون ریال مبلغ 674 ریال و با سرمایه 833 میلیارد و 125 میلیون ریال مبلغ 799 ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ 1827 ریال اعلام کرده بود که مطابق صورتهای حسابرسی نشده و حسابرسی شده مبلغ 1789 ریال تحقق یافته است.

این شرکت همچنین پیش بینی درآمد تلفیقی هر سهم سال مالی 92 را با سرمایه 666 میلیارد و 500 میلیون ریال مبلغ 706 ریال و با سرمایه 833 میلیارد و 125 میلیون ریال مبلغ 824 ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ 18271،827 ریال اعلام کرده بود که در صورتهای مالی حسابرسی شده پایان سال مالی سود تلفیقی هر سهم به مبلغ ریال 1815 محقق شده است.

شرکت کربن ایران پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 93 را در اسفند ماه 92 به صورت حسابرسی شده مبلغ 412 ریال، در مرداد ماه 93 مبلغ 393 ریال و در آبان ماه سال جاری مبلغ 222 ریال اعلام کرده است و طی دوره 6 ماهه نخست امسال با اختصاص 32 ریال سود به ازای هر سهم معادل 14 درصد از پیش بینی هایش را پوشش داد.

"شکربن" پیش بینی درآمد هر سهم تلفیقی گروه برای سال مالی 92 را در نخستین پیش بینی مبلغ 1556 ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ 2349 ریال اعلام کرده بود، که مطابق با صورت های مالی حسابرسی شده مبلغ 2370 ریال محقق شده است.

شرکت سیمان هرمزگان پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 30 آبان ماه 94 را در آبان ماه 93 مبلغ 2740 ریال اعلام کرده است.

"سهرمز" پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 30 آبان ماه 93 را در آبان ماه 92 به صورت حسابرسی شده مبلغ 2512 ریال و در تیر ماه 93 مبلغ 4306 و در شهریور و آبان ماه 93 مبلغ 4272 ریال اعلام کرده است.

شرکت داده پردازی ایران در عملکرد 6 ماهه خود علاوه بر اعلام افزایش 26 درصدی پیش بینی درآمد هر سهم از پوشش 94 درصدی سود هر سهم در این دوره خبر داده است.

شرکت پیش بینی سود هر سهم سال مالی 93 را در تاریخ های 29بهمن92 و 21اسفند92 به صورت حسابرسی شده و 2مرداد93 مبلغ 172 ریال و مطابق جدیدترین پیش بینی مبلغ 217 اعلام کرده است.

بورس در آیینه آمار

متغیر

رقم

تغییر

شاخص کل

75946 واحد

642 واحد کاهش

ارزش معاملات

306 میلیارد تومان

1 درصد کاهش

حجم معاملات

1250 میلیون سهم

1 درصد افزایش

ارزش بازار

333هزار میلیارد تومان

-

نمادهاي باز و بسته شده

نماد معاملاتي شركتهاي درخشان تهران، شركت سرمايه گذاري توسعه آذربايجان، گروه صنعتي بارز با توجه تعديل پيش بيني درآمد هر سهم بازگشایی شد.

نماد معاملاتي شركت سامان گستر اصفهان با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم،متوقف شد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: