به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۵۷۸۳
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۳ - ۰۱:۴۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
با افزایش تحرکات گروه های تکفیری در صحرای سینا و اعلام بیعت مهمترین آنها یعنی «انصار بیت المقدس» با داعش خطر نفوذ این گروه ها به مصر و از بین بردن امنیت این کشور شدت گرفته است.
سخن، گروه بین الملل: هر چند نظام مصر به طور برنامه ریزی شده آینده کشور را همراه با خوش بینی جلوه می دهد، اما مشاهده اوضاع مصر نشان می دهد که دولت این کشور علاوه بر چالش های داخلی در صحرای سیناء هم با بحران های پیچیده و ریشه دار چند بعدی روبرو است.
روزنامه «السفیر» لبنان نوزدهم آبان گزارش کرد: گروه تروریستی «انصار بیت المقدس» مصر که یکی از بزرگترین گروه های تندرو در مصر است اعلام کرد که با گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام موسوم به «داعش» بیعت کرده است.
این گروه در یک فایل صوتی در صفحه "توییتر" ادعا کرد سپیده دمی تازه و عزتی بزرگ با پرپایی دولت مسلمین طلوع کرد و پرچم توحید برافراشته و شریعت برپا و موانع و سدها برداشته و خلافت در عراق و شام اعلام شد و مسلمانان خلیفه ای را که فرزند بهترین مخلوقات است برای خود برگزیده اند در چنین شرایطی ما فقط باید دعوت دعوت کننده به سوی خدا را لبیک گوییم.
این بیانیه افزود: با اطاعت از خداوند متعال و اطاعت از رسول او با خلیفه «ابراهیم بن عواد بن ابراهیم القرشی الحسینی» موسوم به «ابوبکر البغدادی» اعلام بیعت می کنیم و از مسلمانان می خواهیم که هر جا هستند با خلیفه بیعت و وی را یاری کنند.
گروه تروریستی انصار بیت المقدس که شمال شبه جزیره سیناء را به عنوان پایگاه خود انتخاب کرده است از زمان برکناری «محمد مرسی» رییس جمهوری پیشین مصر در سال 2013 میلادی دست به اقدام های تروریستی زیادی زده و سبب کشته شدن صدها نفر شده است.
همچنین روزنامه «الاخبار» لبنان نوشت: گروه تروریستی انصار بیت المقدس با اعلام بیعت با گروه تروریستی داعش تلاش می کند تا نیروهای بیشتری را جذب کند.
به نوشته روزنامه الاخبار لبنان، «هشام هیللر» پژوهشگر مرکز امنیت بین المللی (رويال يونايتد انستيتيوت) لندن گفت که به نظر می رسد که گروه تروریستی انصار بیت المقدس تلاش می کند تا در عرصه بین المللی خود را نشان دهد و علت این مساله هم آن است که گروه یادآوری شده در میدان نبرد از سوی نیروهای امنیتی مصر زیر فشار قرار دارد.
این پژوهشگر افزود: دور از ذهن است که گروه تروریستی داعش بتواند به گروه های تروریستی در مصر کمک کند. گروه داعش فقط می تواند برخی از افراد را تشویق کند تا به گروه تروریستی انصار بیت المقدس ملحق شوند.
به نوشته روزنامه الاخبار لبنان، «ایمان رجب» کارشناس امنیت منطقه ای مرکز مطالعات سیاسی و راهبردی «الاهرام» مصر هم بر این باور است که اعلام بیعت گروه تروریستی انصار بیت المقدس با گروه داعش را می توان در چارچوب ضعف و فرسایش گروه انصار بیت المقدس و در محاصره قرار گرفتن این گروه از سوی نیروهای مصر تحلیل و بررسی کرد. بنابراین در نتیجه چنین ضعفی گروه تروریستی انصار بیت المقدس تلاش می کند تا با اعلام بیعت با گروه تروریستی داعش با سو استفاده از نام گروه تروریستی داعش قدرت مانور خود را افزایش دهد تا شاید بتواند جوانان را به خود جذب کند و یا اینکه از پشتیبانی لجستیکی گروه داعش برخوردار شود.

* مصر در میان آتش دسیسه ها خارجی و اختلاف های داخلی
روزنامه «العرب» قطر هفدهم آبان در گزارشی به قلم «اسامة عجاج» نوشت: جهانیان از یک زاویه به اوضاع مصر نگاه می کنند و نظام مصر از زاویه دیگر به اوضاع کشور نگاه می کند و این بزرگترین چالشی است که مصر با آن دست و پنجه نرم می کند.
به نوشته روزنامه العرب نظام مصر همواره تلاش می کند برای همه مردم مصر اینگونه وانمود کند که اوضاع به خوبی پیش می رود و مصر در بهترین وضعیت خود به سر می برد و در این کشور هیچ مشکلی وجود ندارد و فقط در زمینه رویارویی با دهشت افکنی در این کشور مشکل وجود دارد و این مساله هم چالش بزرگی نیست و به راحتی با آن برخورد خواهد شد.
نظام مصر به طور برنامه ریزی شده آینده کشور را همراه با خوش بینی جلوه می دهد و اینگونه ترویج می کند که مصر در دوره ای به سر می برد که طرح های ملی در آن در حال پیشرفت است.
همچنین «زکریا حسین» کارشناس امور امنیتی به روزنامه «العرب» چاپ لندن گفت: همه گروه ها تروریستی در مصر از زیر عبای گروه اخوان المسلمین این کشور سر بر آورده اند و این گروه ها از آموزش و کمک مالی گروه اخوان المسلیمن برخوردارند.
این کارشناس بر این باور است که دولت مصر با چالش ها و خصومت های بسیاری روبرو است و این چالش ها آنقدر زیاد است که بیعت گروه تروریستی انصار بیت المقدس نمی تواند چیزی بر این مشکلات بیفزاید.
علاوه بر این نشریه «المشهد» مصر در گزارشی به قلم «حسین مرسی» نوشت: مصر هم اکنون در میان 2 اتش قرار گرفته است. از یک سوی آتش دسیسه کشورهای خارجی مانند ترکیه و مصر که در داخل کشور هم دارای مزدوارن و ستون پنجم هستند سبب شده است تا جنگی میان مصر و گروه های تروریستی به جریان افتد. از سوی دیگر در این کشور آتش اختلاف و تفرقه شعله ور شده است. این آتش به دست گروه اخوان المسلمین به رهبری محمد مرسی برافروخته شده است. اکنون در مصر مردم 2 دسته شده اند. گروهی خواستار دولت «عبدالفتاح السیسی» رییس جمهوری این کشور هستند و گروهی هم وابسته به اخوان المسلمین هستند.
مصر هم اکنون از اختلاف ها رنج می برد. امروزه در مصر خانواده هایی وجود دارند که به خاطر گرایش سیاسی اعضای آن به گروه اخوان المسلمین یا نظامیان این کشورش شیرازه اش از هم پاشیده است.

* حرکت دولتمردان مصر بر خلاف منافع مردم
روزنامه «السفیر» لبنان هفدهم آبان در گزارشی به قلم «الیاس سحاب» نوشت: در صحرای سیناء بحران های پیچیده ای در جریان است که این بحران های دارای سه بعد هستند. در درجه نخست این بحران تنشی امنیتی میان دولت مصر و گروه های تروریستی است. از سوی دیگر این بحران چالشی میان مصر و باریکه غزه و به ویژه جنبش حماس (وابسته به گروه اخوان المسلمین) قلمداد می شود. از سوی دیگر این بحران یک چالش میان نظام مصر و ساکنان اصلی سیناء به شمار می رود. ساکنان این منطقه بر این باورند که نظام کنونی مصر بحران ها را طوری مدیریت می کند که بر خلاف منافع ساکنان اصلی این منطقه است.
به نوشته روزنامه السفیر به نظر می رسد آغاز این بحران به برکناری دولت مصر به دست نظامیان این کشور بر می گردد.
اما با نگاهی عمیق به ابعاد این بحران به راحتی می توان پی برد که بحران شعله ور شده طی سال پیش در سینا ریشه در رخدادهای 30 سال گذشته در این منطقه دارد و با دوره «انور سادات» رییس جمهوری پیشین مصر پیوند دارد و او با امضای قرارداد «کمپ دیوید» با رژیم اسراییل برخلاف منافع ملی مصر عمل کرد.
روزنامه السفیر نوشت: از روز نخست امضای قرار داد کمپ دیوید آشکار بود که صحرای سینا و مساله فلسطین قربانی نخست این قرار داد هستند و به جای این که این قرار داد بیانگر دستاور نظامی جنگ اکتبر سال 1973 میلادی باشد بیانگر تسلیم سیاسی در برابر خواسته های رژیم صهیونیستی بود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: