به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۵۷۳۲
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۳ - ۰۹:۲۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
دکتر یگانه در گفتگو با سخن:
دکتر مرتضی رحیمی یگانه عضو هیات علمی دانشگاه و اقتصاددان با انتقاد از بی توجهی دولت به عدالت اجتماعی درباره وعده ها و شعارهاي دولت حسن روحاني توضيحاتي را بيان كردند.
سخن، گروه سياسي: دکتر مرتضی رحیمی یگانه عضو هیات علمی دانشگاه، اقتصاددان و رییس شورای فارغ التحصیلان دانشگاه شهید بهشتی در گفتگو با شبکه خبری سخن مسائل مهمی را در باره خط مشی اقتصادی دولت حسن روحانی بیان کرد.  

سخن: بيش از يكسال از شروع به كار دولت روحاني مي گذرد. روحاني و تيم همراهش چه قبل و چه بعد از انتخابات وعده هاي جالبي دادند كه از آن جمله مي توان به تحولات 100 روزه اشاره كرد. اكنون حدود 400 روز از عمر اين دولت گذشته و كار خاصي را مشاهده نمي كنيم. تحليل شما چيست؟

يگانه: در واقع اين دولت يك دولت جديدي محسوب نمي شود اين دولت در واقع همان دولت به اصطلاح سازندگي است. حتي همان افراد مانند زنگنه و نعمت زاده همان‌ها هستند بعضي هاي آنها هم كه در ظاهر در دولت سازندگي نبودند در باطن به همان سمت گرايش دارند.


سخن: اصلا كسي را داريم كه در ظاهر هم از آنها نباشد و جديد باشد. چون افراد كابينه يكي از يكي پير ترند؟

يگانه: درست است، شايد هم نباشد.


سخن: اتفاقا زمانيكه آنها آمدند و شعار دادند كه ما چنين و چنان مي كنيم مردم به خاطر اينكه رويارويي ما با آمريكا مشكلاتي را براي مردم ما بوجود آورده بود طبعا با اين مشكلات دو نوع مي توانستيم بر خورد كنيم. يك نوع اينكه امثال آقاي احمدي نژاد گفتند كه قطعنامه كاغذ پاره است و به مشكلات بايد خنديد. يك عده ديگر هم از اين مشكلات كوهي ساختند و وعده دادند كه ما مي خواهيم مشكلات مردم را نيز حل كنيم. ما مي بينيم كه همان شعارهايي را كه در زمان دولت سازندگي داده مي شد الان برخي از آنها را تكرار مي كنند. نظر شما چیست؟

یگانه: مثلا مساله بهداشت كه رايگان خواهد شد. ما مي بينيم كه دقيقا اين دولت روي نقاطي دست گذاشته و فكر مي كند از آنها مي تواند بهره بگيرد كه با آرمانهاي انقلاب سازگار نيست. يكي از مهمترين نقاطي كه اين دولت روي آن دست گذاشته است مساله ارتباط با آمريكا است. ارتباط با آمريكا با ماهيت نظام ما سازگاري ندارد. البته كه ما دوست داريم رابطه سالمي داشته باشيم ولي همانطور كه حضرت امام (ره) فرموند كه رابطه ما با آمريكا رابطه گرگ و ميش است. اگر ما چنين بصيرتي داشته باشيم كه ماهيت اين رابطه را درك كنيم اينقدر دنبال رابطه با آمريكا نمي گرديم ماهيت رابطه را امام فرمودند. پس جهالت است كه ما دنبال اين رابطه باشيم. دنبال يك رابطه مسالمت آميز هستيم تا از آسيبي كه آنها مي خواهند به ما بزنند كم كنيم ولي ديد گاهي كه در اين دولت آمد و آنها را مدينه فاضله ناميد و خود آقاي روحاني شخصا از آمريكا به عنوان كدخدا نام برد اين مايه تاسف بود.

فعلا اين دولت شعارها را داده است و مردم باور كردند و راي دادند. ما وظيفه داريم از اين دولت پشتيباني كنيم اما حمايت ما به اين معني نيست كه كار غلطي را تاييد كنيم حمايت ما به اين معني است كه ما كمك كنيم كه اين دولت به همان شعارهايي كه ظاهرا داده است به تواند تا اندازه اي دست پيدا كند. اما مي دانيم كه اميد بستن به غرب و رابطه با غرب را كليد حل مشكلات دانستند (مخصوصا روي اصطلاح كليد اينها تاكيد دارند) اين ناشي از جهالت است. چرا؟ به اين دليل كه ما الان در منطقه خودمان بعضي از اين اعراب بهترين رابطه را با آمريكا دارند ولي اصلا اقتصادشان قابل دفاع نيست. مثلا عربستان يا كشورهايي كه در جهالت داعشي به سر مي برند بهترين رابطه را با آمريكا دارند. سفارت آمريكا در عربستان داير است و با قدرت كار مي كند و به آمريكايي عزت مي گذارند و آمريكا آنها را دوست نزديك خود مي دانند. اما اقتصاد آنها كجاست توليد آنها كجاست.

رمز موفقيت روي پاي خود بودن است و البته مشكلاتي هم به همراه دارد. من مي خواهم يك نكته را در رابطه با فرمايش شما كه به شعارهاي دولت اشاره كرديد بگويم. شعارهايي كه اين دولت داده دقيقا همان جايي است كه اين دولت در آن با چالش روبرو است. مثلا اگر آقاي روحاني فرمودند كه ما مي خواهيم ممنوع القلم را سريع القلم كنيم يعني آزادي بيان بدهيم؛ دقيقا يكي از نقطه ضعفهاي اينها همين است.


سخن: يعني در اين مدت آزادي بيان ندادند؟

يگانه: نه تنها ندادند بله تحملي كه قبلا بود اكنون ديده نمي شود آقاي روحاني اولين كاري كه كردند اين بود كه به آقاي شمخاني حكم دادند كه با جرايدي كه به دولت انتقاد مي كنند برخورد شود. در دولت قبلي چنين چيزي نداشتيم. الان بلافاصله با هر مطبوعات يا سايتي كه بخواهد منتقد جدي باشد برخورد مي شود. آقاي روحاني مسئول نظارت بر مطبوعات ارشاد را نماينده مديران مسئول مطبوعات كردند، بدون انتخابات سالم در حاليكه بايد انتخابات برگزار مي شد ولي اينها به صورت فرمايشي آمدند مسئول دولتي را گذاشتند رئيس بخش خصوصي. در واقع مديران مسئول مطبوعات را مي خواهند كنترل كنند و اين كار بر خلاف شعار آزادي است. يا اينكه همين چند روز قبل آمدند اعلام كردند جشنواره مطبوعات برگزار نخواهد شد.

يا مثلا فكر مي كنيد چرا اين دولت در مساله بورسيه ها اينقدر تاكيد دارد. خيال مي كند كه مي تواند در مساله بورسيه ها دولت قبل را به چالش بكشد. من دقيقا مي دانم علت آن چيست. علت اين است كه خود اينها همه با بورسيه هاي غير مجاز آمدند بالا. اكثر اين مقاماتي كه الان مدعي مدرك تحصيلي هستند اگر مدرك هاي اينها را به چالس بكشيم همه رسوا مي شوند. از نفر اول دولت گرفته تا بقيه. اگر مدرك آقاي روحاني بررسي شود در آن ان‌ قلت است. كسي كه بالاترين مقام امنيتي كشور را داشته است چه طور مي توانسته درس بخواند. البته چون تضعيف نظام و دولت نشود ما خيلي حرفها را نمي زنيم و گرنه به قول شاعر:

" اگر چه عرض هنر پيش يار بي ادبي است **** زبان خموش وليكن دهان پر از عربي است"


ما هم مي توانيم يكي يكي تمام مقامات دولت روحاني را به چالش بكشيم اگر افرادي در دولت قبل ليسانسه داشتيم اينها چه مي كردند كه مي گويند تخصص نداشتند. در اين دولت مدرك تحصيلي آنها چقدر است. آنهايي هم كه مدرك دارند مورد سوال است. الان من دوستاني دارم كه جزو جريان اينها هستند و در فتنه اينها متهم بودند و اگر لازم باشد اسم آنها را بيان مي كنم. الان طي چه ضوابطي و با چه قانون آقاي حقوق دان، اينها به كار برگشتند اينها كه قانونا به حكم دادگاه حق تدريس در دانشگاه را ندارند اگر شما قانوندان هستيد و مقيد به قانون، چرا به اينها اجازه داده اي كه به دانشگاه باز گردند. من البته مساله شخصي با آنها ندارم اما از نظر قانون كه اين دولت مدعي آن است چرا اينها به كار بازگشتند، با كدام حكم قانوني. بايد حكم صادر شود تا حكم قبلي لغو شود.


سخن: مطلبي را شما در ميان صحبت هاي خود گفتيد و آن اينكه يك سري ادعاهايي را اين دولت كرد كه به صورت ماهيتي با مشكلات ما با غرب گره خورده است و تا اين مشكلات به هر شيوه اي حل نشود اين ادعاها عملي نخواهند شد. مثلا بحث ادعاي بازگشت اعتبار به پاسپورت ايراني يا در مورد صادرات و واردات ادعاهايي داشتند و يا اينكه در دنيا بتوانيم حرف خود را به راحتي بيان كنيم. اين ادعا و وعده هاي دولت گره خورده است با مشكلاتي كه ايران با غرب و خصوصا آمريكا دارد. مشكلات ما با غرب به ظاهر هسته اي است ولي همانطور كه حضرت آقا بارها بر آن تاكيد كردن مشكلات ربطي به هسته اي ندارد و مشكل غرب و ما مشكلي بنيادين است. كما اينكه بعد از اين همه مذاكرات و تعطيلي تقريبا كامل هسته اي هنوز غرب حاضر نشده است تحريمهاي ايران را بردارد. اكنون هم گويا بحث هسته اي در حاشيه مذاكرات قرار گرفته و بحث موشكي ايران و حقوق بشر مطرح است. اين دولت و شخص آقاي روحاني قطعا مي داند كه اين ادعاها و شعارها با اين مساله گره خورده است. در جامعه نيز به گونه اي رفتار مي شود كه مردم اصل شعارهاي اين دولت را فراموش كنند كه در راس آنها بهبود اقتصاد بود. يك روز بورسيه يك روز اسيد باشي و غيره ...

يگانه: دقيقا همينطور است. اين دولت با شعارهاي اقتصادي آمد وقتي كه اعلام كرد چرخ هسته اي بچرخد چرخ زندگي مردم هم بچرخد؛ اين شعارها شعار اقتصادي بود. ما اصلا كاري به وعده 100 روزه ايشان نداريم چون اين دولت دولت راستگويان است و ما مي دانيم كه دولت راستگويان تا چه اندازه راست مي گويد. ما از دولت مي پرسيم كه در يك سال چه كرديد به جز اينكه دائم فرافكني كنيد و به دولت قبل بگويي كه خوب كار نكرد. يكي دو كاري را هم كه همه قبول دارند در دولت قبل مثبت بوده است مانند مسكن مهر كه شخص رهبر معظم انقلاب حمايت كردند مردم هم حمايت كردند آن را هم تعطيل كرديد. پس آورده شما در اقتصاد چيست شما چه طرحي را ارائه داديد. آيا توليد را تقويت كرديد يارانه داديد. يارانه را هم اكنون با طرح هاي ايذايي سعي دارند قطع كنند به عنوان اينكه ما مي خواهيم مستضعفين را دو برابر كنيم و بقيه را قطع كنيم. لغو كارهاي قبل هنر نيست تكميل آنها هنر است.

كارهاي قبل را هم در تكميل آن مانده اند. در مسكن مهر كه مانده اند. يارانه را كه طبق قانون بايد در مرحله دوم افزايش مي يافت در آن نيز مانده اند. چيز جديدي هم نياوردند. مثلا طرح هاي كپي شده اي از غرب گرفتند مانند مسكن اجتماعي. اين طرح را آوردند و ديدند كه با جامعه ما قابل اجرا نيست يعني شعار آن را دادند ولي ديدند كه در عمل نمي توانند. من به عنوان يك تحصيل كرده اقتصاد مي گويم كه در صورتي اقتصاد ايران شكوفا مي شود كه به خودش متكي باشد. درست است كه ما به نفت وابسته هستيم اما از نظر نيروي انساني كه وابسته نيستيم ما مي توانيم به نيروي انساني داخلي اتكا كنيم.

مهم اين است كه ديدگاهي كه اين دولت در اقتصاد دارد يك ديدگاه مردمي نيست و اقتصاد مردمي را دنبال نمي كند. وقتي كه اين دولت دنبال آزادي مطبوعات بود بعدا معلوم شده كه آزادي مطبوعات و نويسنده هاي خاصي را در نظر دارد نه آزادي مردم. در اقتصاد اگر اين دولت دنبال حل مشكلات اقتصادي است دنبال حل مشكل اقتصادي اشخاص خاصي است، واردكنندگان بزرگ و سرمايه داران كلان. نه اينكه بخواهد واردات و صادرات را تعميم دهد و افراد خورده پا را تقويت كند. در سالهاي اخير هر كسي مي توانست وارد تجارت شود اشخاص با سرمايه هاي 10 يا 15 ميليوني راهي چين مي شدند كه جنس وارد كنند اما متاسفانه الان گرايش به سمتي مي رود كه قدرت اقتصادي در انحصار طبقات خاصي باشد.

متاسفانه ديدگاهي كه مسئولين اقتصادي كنوني دارند يك ديدگاه مردمي نيست. براي حل مشكل ابتدا بايد شناخت درستي از مشكل داشته باشيم. ما وقتي كه ارتباطات خود را با مردم قطع كم مي كنيم شناختمان هم از مردم كم مي شود اگر دولت قبل ارتباط گسترده اي با مردم داشت آنها باعث مي شد كه مشكلات مردم را درك كنيم ولي اين دولت اصلا ارتباط خود را با مردم كم كرده است و وقتي ارتباطات كم شود مشكلات را كمتر متوجه خواهي شد. بعد نمي توان مدعي حل مشكلات شد. بله سرمايه داران و آقازاده ها دستشان به شما مي رسد شما هم اقدام مي كنيد. ولي مشكلات مردم و طبقات ضعيف در اين ميان حل نمي شود.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۵
0
1
پ نه پ موافق آزادی بیان است. اگر میتونستن همه خبرنگارا رو دار می زدن پدر بیامرز
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۵
1
1
گم شین عوضی ها. فعلا برین کشک تونو بسابین. هشت سال گند زدین به مملکت هنوزم از رو نرفتین. چک می کنم ببینم چقدر به ازادی بیان اهمیت می دین و این مطلب منم درج می کنین یا نه
پاسخ ها
بچه دهاتی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۶
چک کردی؟جناب با ادب!
یک نمونه آزادی بیان در اون هشت سال : سئوال خبرنگار فارس درباره قیمت سکه و دلار ؛ یک نمونه دیگر بیانیه خبرنگار مهر در مصاحبه تلویزیونی؛ یک نمونه دیگر مخالفت علنی و رسمی با توقیف شرق ؛ یک نمونه دیگر دستور صریح و علنی برای بازگشایی خانه سینما . بازم بگم ؟ بگم؟!
اشكان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۶
1
0
مدرك تحصيلي كدومشون تو اين ٤٠ سال مورد نداشته؟!
جيزي كه با تقلب شروع شه اخرش هم مثل روز مشخصه
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: