به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۵۶۴۰
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۳ - ۰۹:۲۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
کوشکی در غرفه سخن:
دكتر محمد صادق كوشكي عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با حضور در غرقه شبكه خبري سخن در بیستمین نمایشگاه مطبوعات درباره وضعيت فرهنگي كشور و سينماي ايران توضيحاتي را بيان كردند.
سخن، گروه فرهنگ و هنر: دكتر محمد صادق كوشكي عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با حضور در غرقه شبكه خبري سخن در بیستمین نمایشگاه مطبوعات، طي مصاحبه اي درباره وضعيت فرهنگي كشور و سينماي ايران توضيحاتي را بيان كردند.

سخن: وضعيت فرهگي كشور بعد از استقرار دولت جديد و يك سالي كه از عمر كشور مي گذرد را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

كوشكي: تداوم وضعيت فرهنگي در دوران احمدي نژاد و تداوم وضعيت فرهنگي در دوران آقاي خاتمي و آقاي هاشمي. همان استارتي كه آقاي هاشمي زد بعد از به قدرت رسيدن در حوزه فرهنگ همان جريان بدون وقفه تا اكنون ادامه يافته است.

سخن: يعني شما تغييراتي را در دوره هاي مختلف احساس نمي كنيد؟

كوشكي: فقط اسم هاي عوض شده است. هيچ تغيير خاصي بوجود نيامده و همان روند ادامه پيدا كرده است. هيچ تغيير عمقي و بنيادين و نهاديني رخ نداده است.

سخن: به هر حال هر كدام دولت ها كه مي آيند ادعا دارند كه ما به يك سمتي گرايش داريم؟

كوشكي: فقط ادعا است. در عرصه فرهنگ به تعبيري كه رهبري گفتند فرهنگ ديدني مظلوم بوده است.

سخن: در اين دولت هم هيچ اقدامي حتي ظاهري انجام نشده است؟

كوشكي: نه. اصلا تداوم همان وضعيت فرهنگي در دوران احمدي نژاد است. تنها تغييرات روبناي و ظاهري است.

سخن: شما و جريان فكري همسو با شما برخي از فيلمهايي را كه در دولت قبل اكران شد، مشخصا فيلم زندگي خصوصي و گشت ارشاد را مورد انتقاد شديد خود قرار داديد...

كوشكي: اعتراضي كه شد در خصوص جريان غلط و ضد اجتماعي و ضد خانوادگي و ضد ديني حاكم بر وزارت ارشاد در عرصه سينما بود. در مورد فيلم خاصي هم نبود روند خانواده ستيز بسيار غلطي در معاونت سينمايي ارشاد حاكم شده بود و ما نيز به آن روند اعتراض كرديم. من هيچ وقت فيلم خاصي را مدنظر نداشتم.

سخن: اكنون صداي شما و جريان همسو با شما شنيده نمي شود و اين در حالي است كه فيلم خانم بني اعتماد با مثلا فيلم خانم تهمينه ميلاني نيز وجود دارد. در فيلم خانم ميلاني چيزي از خانواده نيست كه به آن توهين نشود.

كوشكي: ببينيد مشكلاتي در سينماي ايران بوده كه از گذشته در سينما وجود داشته است. بي اعتنايي به دين، به اعتنايي به اخلاق، بي اعتنايي به انقلاب، رفتارهاي غير منطبق با ارزش هاي اسلامي و اخلاق جامعه؛ اينها در سينما متاسفانه وجود داشته است. در برخي زمانها پر رنگ و كم رنگ شده است. اما نكته اينجا است كه در دولت آقاي احمدي نژاد كار به جايي رسيد كه از 80 فيلمي كه در جشنواره فجر حضور داشت حدود 13 فيلم آن با تم خيانت بود. طبيعي بود كه اين روند خيلي نگران كننده بود و چون دوستان وزارت ارشاد كاملا بي اعتنا و خيلي عادي با اين مساله بر خورد كردند و حتي اين روند را حمايت مي كردند و كارشان را نيز بسيار درست مي دانستند. نا گزير شديم كه به وزارت ارشاد تذكر جدي و علني و رسمي بدهيم .

سخن: منظور من اين است كه صداي شما در اين دوره كم به گوش مي رسد. اين در حالي است كه اكنون فيلمهايي هستند كه با ارزشهاي اخلاقي در تضاد است.

كوشكي: اين بدين معنا نيست كه من از فضاي فعلي سينما راضي باشم. نكته اينجا است كه اكنون هنوز يك جريان بوجود نيامده است. مثلا ما تك فيلم داريم كه مشكلاتي دارد. اما جرياني فاسد و مساله دار كه با حمايت وزارت ارشاد و معاونت سينمايي تقويت شود در عرصه سينما چيزي نديده ايم. موردي زياد ديده شده است كما اينكه مثلا شايد تنها بحثي كه خوشبختانه به جريان رسيد حمايت وزارت ارشاد از فيلم هايي بود كه از آشوب هاي سال 88 حمايت مي كرد. اما اينها 2 فيلم بود.

سخن: اين مساله به نظر شما جريان نيست؟

كوشكي: بالاخره دو فيلم بيشتر نبود. اگر شش هفت فيلم بود اعتراضات نيز پررنگ تر مي شد. همين 2 فيلم را نيز اميدواريم وزارت ارشاد به صورتي مديريت كند كه در واقع ما مضحكه عالم نشويم و ايران كشوري شود كه جايزه بدهد به كساني كه از دشمنان امنيت خود تقدير كرده اند.

سخن: اكنون جرياني بوجود آمده است كه گويا ما هر سال بايد فيلمي بر عليه ايران در جشنواره هاي خارجي داشته باشيم كه اين فيلمها در داخل كشور ساخته شده باشند.

كوشكي: آن بحث جاي خودش را دارد. من عرض كردم روند فرهنگي ما در طول سالها تفاوتي نكرده است. اما شما پرسيديد چرا در مقطعي اعتراضاتي رسمي و جدي داشتيد و من گفتم به اين دليل بود كه يكي جريان وحشتناكي مشاهده مي شد. الان آن جريان متكثر است يعني ما به فرض بيست مورد موارد متعدد تخلف داريم. ولي اين بيست مورد روي هم جمع نشدند تا به يك جريان واحد تبديل شوند. حالا اگر روزي خداي نكرده دوستان وزارت ارشاد به هر دليلي كارشان به جايي برسد كه يك جريان فاسدي در سينما ايجاد شود، وظيفه است كه براي اصلاح آن جريان فاسد حركتي صورت پذيرد.

سخن: انتقادي كه به همان جريان فكري كه مثلا دلسوزانه مي خواستند سينما به سمتي خاص نرود وارد مي شود اين است كه در آن دوره مي خواستند انحرافي در عرصه فرهنگ بوجود نيايد ولي اكنون يا عقب نشيني شده است و يا متوقف.

كوشكي: نه؛ الان هم در برابر آنچه كه در حوزه فرهنگ كجي باشد مقاومت صورت مي گيرد.

سخن: به عنوان مثال نمايشگاه كتاب امسال به گونه اي برگزار شده كه حتي مقام معظم رهبري به نمايشگاه نيامدند ولي صدا ها كم شنيده شد.

كوشكي: نقد و اعتراض متناسب با آن جرياني است كه ايجاد شده. شما شاهد بوديد كه مثلا وزارت ارشاد در يك عرصه اي تا همين چند ماه گذشته يك تخلف فاحشي كرده و به يك مجموع حركاتي مجوز داد. حركاتي كه عنوان هنر نمايشي يا باله داشت. متناسب با همين حركت اعتراضاتي شد كه وزارت ارشاد لااقل در ظاهر گفت كه اين طور نبوده است و در ظاهر تكذيب كرد.

سخن: در دولت اول آقاي احمدي نژاد نيز چنين رفتارهايي بود و در دولت دوم تبديل به يك جريان شد شما به نظرتان اين نوع تحركات دولت جديد قرار نيست تبديل به يك جريان شود.

كوشكي: قصاص قبل از جنايت كه نمي توان كرد. ما اميدواريم كه اين دولت در عرصه فرهنگي آنقدر عالي رفتار كند كه ما به جاي نقد از دولت تعريف كنيم. ما از الان نمي توانيم دولت را به خاطر آينده محكوم كنيم. اما اگر خداي نكرده روزي در دولت جديد هم تخلف جريان عمده اي اتفاق افتاد وظيفه است كه آنهايي كه نهي از منكر را قبول دارند نهي از منكر كنند.

سخن: آخرين سوال اينكه برخي ها معتقدند كه دولت جديد با گره زدن بسياري از مسائل كشور به موضوع هسته اي از خيلي از مشكلات و معضلات يا گذرا رد شده يا توجهي به آنها نمي كند و يا حتي زيرپوستي رفتارهايي خاص و بر خلاف نظام و انقلاب انجام مي دهد.

كوشكي: بي اعتنايي به فرهنگ ديني در تمام دولت هاي پس از جنگ تا كنون ديده مي شود. دولتي نبوده است كه براي فرهنگ ديدني شاني قائل شود.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۶
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۳
0
2
شعورتون همین انذازس که بگین الان جریان نیست اون موقع جریان بود
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۳
0
1
معلوم شد دست چپ و راستذتو یک کاسه است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۴
0
1
فاجعه هستید...دست اقای خواجه سروی حسینی و هاشم پور درد نکنه
reza
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۴
0
0
گم شو
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۵
0
0
الت دستید دانسته یا ندانسته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
0
0
این میزان از چرخش در مواضع حکایت از موفقیت اقای اشنا در مهار این جریانات فشار دارد ء خصوصا اگر خواسته باشیم سابقه عضویت این دو در امام صادق را هم به دلایل این توفیق اضافه نماییم .
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: