به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۵۵۱۰
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۳ - ۰۸:۵۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
در نظر بسیاری، بازی در فیلم های "زندگینامه ای" یکی از سخت ترین و باارزش ترین نقش ها در سینما است. در مورد اکثر شخصیت های تاریخی حجم عظیمی از اطلاعات وجود دارد و این کار بازیگر است که با توجه به احساسات عمیقی که مردم به برخی از این شخصیت ها دارند، نقش خود را درست ایفا کرده و به درک عمیقی از این شخصیت ها برسند.
سخن، گروه فرهنگ و هنر: در هنگام ساخت فیلم هایی با موضوع بیوگرافی افراد مهم، کارگردان باید در انتخاب بازیگران سعی کند هندپیشه ای را انتخاب کند که بیشترین شباهت ظاهری را با شخصیت های مورد نظر داشته باشد.

در زیر لیستی از هنرپیشگانی که از لحاظ ظاهری و بازیگری توانستند این نقش ها را بازی کنند آورده شده است.

البته به این نکته نیز باید اشاره کرد که فقط بازیگر نیست که تمام کار را انجام می دهد بلکه متخصصان بازیگردانی  و هنرمندان گریمور نیز نقش بزرگی در ساخت چهره های مشهور که بر روی صفحه نمایش دوباره زنده می شوند، بازی می کنند.

در نظر بسیاری، بازی در فیلم های "زندگینامه ای" یکی از سخت ترین و باارزش ترین نقش ها در سینما است. در مورد اکثر شخصیت های تاریخی حجم عظیمی از اطلاعات وجود دارد و این کار بازیگر است که با توجه به احساسات عمیقی که مردم به برخی از این شخصیت ها دارند، نقش خود را درست ایفا کرده و به درک عمیقی از این شخصیت ها برسند.

 جیمی فاکس در نقش ری چارلز در فیلم ری (Jamie Fox - Ray Charles - Ray)

سال ساخت : 2004

جوایز : برنده جوایز گلدن گلوب و اسکار نقش اول مرد برای جیمی فاکس

کارگردان : تیلور هاکفورد

خلاصه داستان : داستان زندگی ری چارلز خواننده و موسیقی دان سبک بلوز ار آغاز حقیرانه خود در جنوب آمريكا جایی که در هفت سالگی کور شد تا درخشش خود در نقش یک ستاره بین سال های 1950 تا 1960


 دنیل دی لوئیس در نقش آبراهام لینکولن در فیلم لینکولن (Daniel Day‑Lewis - Abraham Lincoln - Lincoln)

سال ساخت: 2012

جوایز : برنده جوایز اسکار نقش اول مرد و بهترین کارگردانی هنری

کارگردان : استیون اسپیلبرگ

خلاصه داستان :در زمانی که جنگ داخلی آمریکا با خشونت هر چه تمام تر ادامه دارد، رئیس جمهور امریکا با مسائلی چون ادامه کشتار در میدان های نبرد و درگیری با تعداد زیادی از اعضای کابینه خودش بر سر مسئله منع برده داری و آزاد سازی برده ها کشمکش دارد. فیلم بر ۴ ماه پایانی زندگی لینکلن متمرکز است و تلاش‌های او، برای به تصویب رساندن سیزدهمین اصلاحیهٔ قانون اساسی ایالات متحدهٔ آمریکاتوسط مجلس نمایندگان را به تصویر می‌کشد. به دنبال این اصلاحیه برده‌داری در آمریکا ممنوع شد.


  رابرت داونی جونیور در نقش چارلی چاپلین در فیلم چاپلین (Robert Downey Jr. - Charlie Chaplin - Chaplin)

سال ساخت: 1992

کارگردان : ریچارد اتنبرو

خلاصه داستان : فیلمی درباره زندگی سخت و جدال آمیز فیلمساز و ستاره سینمای کمدی، «چارلی چاپلین». از سال های اولیه کارش در انگلستان، تا بزرگترین موفقیت هایش در آمریکا.


  بن کینگزلی در نقش گاندی در فیلم گاندی (Ben Kingsley - Mohandas Karamchand Gandhi - Gandhi)

سال ساخت: 1980

جوایز : برنده جوایز اسکار بهترین کارگردانی، بهترین فیلم، بهترین فیلم نامه، بهترین تدوین، بهترین بازیگر نقش اول .

کارگردان : ریچارد اتنبرو

خلاصه داستان : فیلمی زندگینامه‌ای دربارهٔ زندگی ماهاتما گاندی، رهبر جنبش مقاومت بدون خشونت هند در زمان استعمار توسط بریتانیا در نیمه اول قرن بیستم، است. مطابق کتاب رکوردهای گینس حضور نزدیک به ۳۳۰٬۰۰۰ سیاهی لشکر در سکانس مراسم تشییع در این فیلم، بیشترین تعداد افراد حاضر در یک فیلم بوده است.


  مورگان فریمن در نقش نلسون ماندلا در فیلم شکست ناپذیر (Morgan Freeman - Nelson Mandella - Invictus)

سال ساخت: 2009

کارگردان : کلینت ایستوود

خلاصه داستان : نلسون ماندلا رهبر انتقلاب آفریقای جنوبی‌ست که می‌خواهد با استفاده از مسابقات جام جهانی راگبی ۱۹۹۵ وحدت بین مردم آفریقای جنوبی را محکم سازد. این در زمانی ست که او تازه از زندان آزاد شده و نژاد پرستی از بین رفته و مردم او را به عنوان رئیس جمهور برگزیده‌اند. فیلم بر اساس رمان بازی با دشمن: نلسن ماندلا و بازی که یک ملت را ساخت از جان کارلین که به زندگی نلسون ماندلا می‌پردازد، ساخته شده است. عنوان این فیلم برگرفته از شعر شکست ناپذیر ، نوشته ویلیام ارنست هنلی است که ماندلا آن را بر روی تکه‌ای کاغذ و در سال‌های زندان به همراه داشت.


 اشتون کاچر در نقش استیو جابز در فیلم جابز (Ashton Kutcher - Steve Jobs - Jobs)

سال ساخت: 2013

کارگردان : مارک هولم

خلاصه داستان : در آن به زندگی‌نامه مدیر عامل فقید اپل، استیو جابز طی سال‌های ۱۹۷۱ تا ۲۰۱۱ پرداخته می‌شود.


  دنزل واشنگتون در نقش مالکوم ایکس در فیلم مالکوم ایکس (Denzel Washington - Malcolm X  - Malcolm X)

سال ساخت: 1992

کارگردان : اسپایک لی

خلاصه داستان : این فیلم سرگذشت «مالکوم ایکس» رهبر مشهور سیاه پوستان آمریکایی را روایت می کند. او در شش سالگی پدرش را از دست داد، و درس و مدرسه را رها کرد. سرانجام هنگامی که برای فروختن یک ساعت دزدی به جواهرفروشی رفته بود، به دام پلیس گرفتار شد و به ده سال حبس محکوم شد. او در زندان به مطالعات مذهبی پرداخت و با دین اسلام آشنا شد. بعد از آزاد شدن، او به مکه رفت و نام «حاج ملک شبّاز» را برای خود برگزید، و سرانجام در سن ۳۹ سالگی، هنگام سخنرانی با شلیک گلوله به قتل رسید.


  مریل استریپ در نقش مارگارت تاچر در فیلم بانوي آهنين (Meryl Streep - Margaret Thatcher - The Iron Lady)

سال ساخت: 2011

کارگردان : فیلیدیا لوید

خلاصه داستان :مارگارت تاچر کهنسال که دچار بیماری عدم تفکیک میان «واقعیت و توهم» و «گذشته و حال» است،اما همچنان اصرار دارد برخی فعالیت های شخصی اش را به تنهایی انجام دهد،زندگی پر فراز و نشیب خود را مرور می کند.اینکه چگونه مارگارت رابرتز از جاروکشی و کمک به پدرش که یک فروشنده ی جزء بوده توانسته پا به درون مردانه ترین حزب انگلستان گذارد،ازدواج کند،به رهبری حزب و سپس نخست وزیری برسد و کشور را در میانه ی طوفان های سیاسی،فعالیت های تروریستی،جنگ منطقه ای و اوضاع نابسامان اقتصادی مدیریت کند.


  هلن میرن در نقش ملکه الیزابت در فیلم ملکه (Hellen Mirren - HM Queen Elizabeth II - The Queen)

سال ساخت: 2006

کارگردان : استیون فریرز

خلاصه داستان : این فیلم حوادثی ساختگی را پس از مرگ پرنسس دایانا در ۳۱ اگوست ۱۹۹۷ به تصویر می‌کشد. شالوده اصلی فیلم بر روی چگونگی کنار آمدن خانوادهٔ سلطنتی بریتانیا با مرگ پرنسس دایانا متمرکز شده است.


  آنتونی هاپکینز در نقش آلفرد هیچکاک در فیلم هیچکاک (Anthony Hopkins - Alfred Hitchcock - Hitchcock)

سال ساخت: 2012

کارگردان : ساشا گرواسی

خلاصه داستان : این فیلم داستان زندگی آلفرد هیچکاک و همسرش را در زمان ساخت فیلم روانی روایت می کند .


  شان پن در نقش هاروی میلک در فیلم میلک (Sean Penn - Harvey Milk - Milk)

سال ساخت: 2008

کارگردان : گاس ون سنت

خلاصه داستان : این فیلم به زندگی هاروی میلک، نخستین سیاست‌مدار همجنسگرای آمریکایی می‌پردازد. هاروی در دهه هفتاد میلادی با اعلام آشکار گرایش جنسی‌اش، به عضویت انجمن شهر سان فرانسیسکو انتخاب شد. فیلم در چارچوب داستانی واقعی، به زندگی هاروی میلک می‌پردازند. میلک در دهه ۷۰ میلادی در راه‌اندازی یک مغازه دوربین‌فروشی، فعالیت‌های خود را در راه پشتیبانی از حقوق همجنسگرایان آمریکا آغاز کرد. او با تلاش زیاد و پس از چندین بار نامزدی، سرانجام موفق شد در سال ۱۹۷۷ به دفتر هیئت حاکمه شهر سان فرانسیسکو راه پیدا کند. در پی افزایش قدرت سیاسی میلک، حضور دن وایت همتای او در شهرداری، رنگ باخت و در نتیجه او را به همراه شهردار به قتل رساند


  آدرین برودی در نقش سالوادور دالی در فیلم نیمه شب در پاریس (Adrien Brody - Salvador Dali - Midnight In Paris)

سال ساخت: 2011

جوایز : جایزه اسکار بهترین فیلم نامه اورژینال

کارگردان : وودی آلن

خلاصه داستان : فیلم مایه‌های نوستالژیک و اگزیستانیلیسم دارد و بر اساس این ایده پرداخت شده که انسان از زمان حال راضی نیست و گذشته‌ها را رمانتیک تر - خالص تر و برای زندگی بهتر می‌داند. جیل به همراه همسر و پدر و مادر زنش به پاریس سفر می کند و شدیداً تحت تاثیر شهر و زیبایی هایش قرار می‌گیرد. اما همسرش اینز  و بقیه خانواده چنین احساساتی ندارند. همزمان جیل به فکر کار کردن روی رمانش با موضوع نوستالژی مشغول است. در پاریس آنها با دوستان قدیمی اینز  بر خورد می‌کنند. اینز که دوست قدیمی پائول بوده او را فردی باهوش می‌داند و ترجیح می‌دهد بیشتر وقتش را همراه با او بگذراند. جیل شب را در خیابان‌های پاریس قدم می‌زند و جلو کلیسایی با صدای زنگ نیمه شب ماشینی قدیمی می‌آید و او به قرن ۲۰ و دورانی که برای جیل رویایی است می‌رود و با نویسنده‌ها و هنرمندان آن دوره همچون سالوادور دالي ملاقات می‌کند. در آن دوران با دختری ملاقات می‌کند که قرن ۱۹ را دوران طلایی برای زندگی می‌داند. هنگامی که به همراه او به سال ۱۸۹۰ می‌رود با هنرمندانی مواجه می‌شود که دوست دارند در رنسانس زندگی کنند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: