به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۵۳۵۹
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۳ - ۰۸:۴۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
نرگس آبیار در غرفه سخن:
نرگس آبیار نویسنده و کارگردان فيلم شيار 143 درجه به همراه محمد حسین قاسمی تهيه كننده فيلم با حضور در غرقه شبكه خبري سخن در بیستمین نمایشگاه مطبوعات درباره حواشي اين فيلم توضيحاتي را بيان كردند.
سخن، گروه فرهنگ و هنر: نرگس آبيار در پاسخ به سوال خبرنگار شبكه خبري سخن كه پرسيد: آيا تصور شما نسبت به برخورد جامعه با خانواده شهدا، قبل و بعد از ساخت فیلم شیار 143 تغيير کرده است؟ و بازخوردهایی که از این فیلم داشتید چه مقدار بر ذهنیت شما نسبت به این مساله تاثیر داشت، گفت:


همیشه جامعه ما به خانواده شهدا احترام گذاشته است و در کل جامعه ای داریم که این نگاه را دنبال می کند. اما بعد از فیلم شیار143 درجه چیزهایی را شاهد بودیم که این مساله زنده تر شد. یاد مادران مفقود الاثرها، رزمنده ها، دوران جنگ و روزها و ساعتها چشم انتظاری و مسائلی از این دست در جامعه پر رنگ تر شد. خصوصا برای نسل جدید. نسلي كه جنگ را درک نکرده و تصوری از فضای جنگ نداشتند.

وي ادامه داد: این فیلم موجب شد شکلي جديد در ذهن آنها بوجود آيد و پس از آن ما شاهد بودیم که مراسم های مختلفی برگزار شد. به عنوان مثال مراسم مادران انتظار، مادران چشم انتظار، مادران چشم به راه، معراج مادرانه و... که به همه این مراسم ها ما را دعوت کردند و ما در آنها حضور داشتيم و اینکه به هر حال جامعه به نوعی تجدید یاد این مادران را داشت برای ما بسیار ارزشمند بود.


خبرنگار سخن در ادامه از نرگس آبيار پرسيد: ما دو گروه داریم که با فیلم شما مواجهه شدند. گروهی که مذهبي هاي ما هستند که زیاد با سینما ميانه خوبي ندارند، سعی کردند با تحویل گرفتن فیلم شیار 143 درجه به نوعی به بقیه سینما دهن کجی کنند و فیلم شاخص خود را به نوعی فیلم شیار 143 درجه معرفی کردند. از طرف دیگر نیز افرادی بودند که در واكنش به دسته اول همانند اتفاقی که برای خانم زارعی افتاد این فیلم را فدا کردند. تحلیل شما نسبت به این دو طیف از اهالی سینما چیست؟


كارگردان فيلم شيار 143 درجه پاسخ داد: من به مساله همانند شما نگاه نمی کنم. من شاهد بودم که در طول جشنواره فجر و پس از آن هر دو طیف از فیلم ما استقبال کردند و به هر حال نگاه های مثبت از هر دو طیف وجود داشت و این ادعا را برای ما بوجود آورد که فیلمی ساخته ایم که یک نوع وفاق ایجاد کرده است.

حالا گروهی که شما به آن اشاره کردید، برخي فیلم به معیارهای آنها نزدیک است و از آن حمایت کردند گروه دیگر نیز دیدند که به هر حال در مورد تاریخ جنگ و روزهای رنج و مصائب زنان سرزمین ما است، راجع به روزهای دفاع مقدس است و سر این مسائل نیز هیچ مشکلی این دو گروه با هم ندارند. یعنی به هر حال شهدای ما، رزمنده های ما و ایثار گران ما کسانی هستند که این اتفاق برای آنها افتاده است و به ایثار گری آنها اعتقاد دارند.


محمد حسین قاسمی تهيه كننده فيلم نيز در پاسخ به اين سوال گفت: اين فیلم مانند خود موضوع آن فراجناحی است و طیف بندی ندارد. جمله ای یکی از رسانه ها زده بود که گفت "شیار 143 درجه کجا است" من در جواب سوال شما باید بگویم که فیلم شیار 143 درجه محل آشتی ها است. مردم با سینما از يكطرف و مردم با هم از طرف ديگر؛ و این نشان می دهد که یک وفاق وجود دارد و یک آشتی بین دو گروه بوجود آمده است. این بخاطر پرداخت بدون شعار و پرداخت دور از کلیشه این فیلم است. من فکر می کنم که باید سعی کنیم نگاه های سیاه و سفید نداشته باشیم چراکه این نگاه ها موجب تفرقه است.

خبرنگار سخن در پايان پرسيد: این نگرانی در شما وجود ندارد که فیلم بعدی شما ممکن است این گونه ساخته نشود؟ 

نرگس آبيار جواب گفت: اگر من قرار بود بترسم اساسا فیلم نمی ساختم. این نشان می دهد من آدم نترسی هستم. البته اعتقاد دارم فیلم هاي یک فیلمساز نمی تواند شبیه هم باشد، به قوت هم نیز نمی تواند باشد و این یک مساله طبیعی است. اما من با تمام وجودم امیدوارم فیلم بعدی بتواند مخاطب را راضی نگاه دارد. 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: