به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۵۳۱۹
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۳ - ۱۸:۴۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
گزارش روزانه "سخن" از وضعیت بورس اوراق بهادار
بازار سهام امروز نیز همانند دو روز گذشته شرایط انتظار و احتیاط را پشت سر گذاشت اگر چه شرکتهای بزرگی همچون صنایع پتروشیمی خلیج فارس, بانک تجارت, بانک صادرات و صندوق بازنشستگی شاخص را به سمت افزایش حرکت دادند اما به جز گروه مسکن بقیه صنایع و گروهها در مسیر نزولی قرار داشتند. به باور کارشناسان، ارتفاع 76 هزار واحد یکی از مقاومتهای پیش روی شاخص برای صعود بیشتر است.

سخن, گروه بازار:عمده اخبار امروز بازار خبرهایی بود که توسط علی صالح آبادی در جریان بازدید از نمایشگاه مطبوعات,خبرگزاری ها و سایتهای خبری اعلام شد.

مهمترین خبر وی به بازگشت عرضه های اولیه به بازار حکایت داشت, رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از آغاز مجدد عرضه های اولیه همزمان با بهبود وضعیت و روند بازار سرمایه خبر داد و گفت: از آنجا که شرایط بورس بهبود یافته عرضه های جذاب برای بورس و فرابورس در نظر گرفته شده است.
صالح آبادی افزود: با توجه به آنکه وضعیت بورس در هفته های اخیر بهبود یافته، اولین عرضه اولیه در بورس امروز انجام شد
.

وی ادامه داد: در روز جاری عرضه اولیه لیزینگ بهمن انجام شد و قرار است فردا نیز عرضه اولیه قاسم ایران انجام شود.
وی بیان اینکه حجم معاملات دربورس به حد قابل قبولی رسیده است، اظهار داشت
: مجموع معاملات در بورس و فرابورس به طور میانگین به 400 تا 500 میلیارد تومان رسیده است.
رییس سازمان بورس تصریح کرد: البته افزایش میزان معاملات در حالی است که هنوز نماد پالایشگاه ها بسته است و در صورتی که نماد آنها باز شود به طور قطع با افزایش میزان معاملات بیش از
500 میلیارد تومان مواجه می شویم.
وی ادامه داد: دفعات معاملات نیز از 100 هزار افزایش یافته که این امر نشان می دهد به حجم قابل قبولی از معاملات دست یافته ایم.

آغاز حضور اروپایی ها در بورس تهران

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از آغاز حضور اروپایی ها در بورس تهران با امضای مجوز سرمایه گذاری 20 میلیون دلاری در روز جاری خبرداد و گفت: بورس کالای ایران شنبه آینده به اتحادیه بین بورسی الکترونیکی کشورهای آسیای میانه می‌پیوندد.

صالح آبادی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه با کمرنگ شدن فشارها و تحریم‌های بین المللی حضور سرمایه گذاران خارجی در بازار سرمایه ایران بهبود یافته است یا خیر؟ اظهارداشت: در حوزه اوراق بهادار بسیاری از سرمایه گذاران خارجی در حال دریافت مجوز سرمایه گذاری هستند تا در بورس ما سرمایه گذاری کنند.

رئیس سازمان بورس افزود: امروز مجوز حضور یک شرکت اروپایی برای سرمایه گذاری 20 میلیون دلاری در بازار سرمایه کشورمان را امضا کردم، این در حالی است که تحرک جدیدی در حوزه مجوزهای دریافتی از سازمان بورس برای ورود سرمایه های خارجی در حال اتفاق افتادن است.

وی همچنین از الحاق بورس کالای ایران به اتحادیه بین بورسی الکترونیکی از روز شنبه آتی خبرداد و گفت: بر این اساس اجلاس IEU روز شنبه آتی در تهران برگزار می شود. براساس این اتحادیه بورس های کالایی کشورهای آسیای میانه با یکدیگر تعاملاتی دارند به این معنا که می شود در یکی از این بورس ها کالایی را عرضه کرد از بورس دیگر مشتری آن را خریدار کند.

وی افزود: به عبارت دیگر، 5 بورس آسیای میانه که عضواین اتحادیه هستند با یکدیگر ارتباطات الکترونیکی دارند و کالاهای یکدیگر را مبادله و معامله می کنند.

تغییر شکل سهام عدالت در لایحه دولت

دبیر شورای عالی بورس از تغییر مدل و شکل سهام عدالت در لایحه در دست تدوین وزارت اقتصاد خبر داد و گفت: پیشنهاد عرضه نفت خام در بورس انرژی با قیمت‌ رقابتی مطرح است و محموله‌های بزرگ اگر با قیمت مناسب در بورس عرضه شوند قطعا موفق خواهد شد.

علی صالح‌آبادی در خصوص تأمین مالی از طریق بازار سرمایه تأکید کرد: تأمین مالی فقط از طریق انتشار سهام و اوراق نخواهد بود و قطعا بورس‌های کالایی در این زمینه نقش‌آفرینی خواهند کرد.

وی افزود: در این زمینه برای تقویت معاملات سلف در بورس انرژی به خصوص اوراق سلف نفتی با وزارت نفت در حال هماهنگی هستیم و این اوراق سهم خوبی از تأمین مالی را به خود اختصاص خواهد داد.

صالح‌آبادی در پاسخ به این سؤال که آیا می‌توان به عرضه‌ محموله‌های بزرگ نفتی در بورس انرژی خوشبین بود، تصریح کرد: عرضه اگر با قیمت مناسبی انجام شود قطعا به آینده آن امیدوار هستیم؛ طبق آخرین اطلاعاتی کسب شده مجلس شورای اسلامی در لایحه‌ای در حال بررسی قیمت پایه نفت خام برای عرضه در بورس است این نرخ برای عرضه‌های داخلی و صادراتی رقابتی خواهد بود. در این رابطه پیشنهاد عرضه با 95 درصد قیمت فوب مطرح است.

رئیس سازمان بورس در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چشم‌انداز بازار سهام در بلندمدت چطور ارزیابی می‌شود و اینکه رشد فعلی ادامه‌دار خواهد بود یا خیر، گفت: بازار سرمایه همواره در بلندمدت بازار خوبی بوده است و نسبت به بازارهای رقیب طی 15 سال گذشته همواره سودی فراتر از آنان نصیب سرمایه‌گذاران خود کرده است.

دبیر شورای عالی بورس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پیگیری‌های انجام شده در زمینه کاهش کارمزد معاملات آنلاین سرانجام به کجا رسید، گفت: آن چیزی که قبلا در کانون کارگزاران به تصویب رسیده بود، سقف دریافت کارمزد برای معاملات بود اما اخیرا این کانون مصوبه‌ای برای حذف عدم امکان تخفیف در معاملات را ابلاغ کرد و از این پس کارگزاران به مشتریان خود امکان ارائه تخفیف را خواهند داشت.

صالح‌آبادی گفت: بانک‌ها موظف به عرضه مازاد 40 درصد دارایی‌های خود شده‌اند و بر همین اساس عرضه سهام شرکت‌های آنان در بورس را چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: حجم سهام بانک‌ها در بورس قابل توجه نیست، از طرف دیگر بانک‌ها باید ظرف 3 سال اقدام به فروش مازاد دارایی‌های خود کنند.

وی ادامه داد: با هماهنگی بانک مرکزی و بانک‌ها به گونه‌ای عمل خواهیم کرد که عرضه سهام در اختیار بانک‌ها مشکلی برای بازار ایجاد نکند.

خبرنگاری از صالح‌آبادی پرسید بحث‌هایی درباره بازگشت سهام عدالت به دولت مطرح است، آیا این مسئله حقیقت دارد.

وی پاسخ داد: خیر در وزارت اقتصاد لایحه‌ای تهیه و به دولت ارسال شده که اگر به تصویب مجلس برسد، مدل سهام عدالت تغییر خواهد کرد.

صالح‌آبادی در پاسخ به اینکه آیا اکنون صاحبان سهام عدالت مالک سهام خود هستند، گفت: بله و با مشخص شدن ضوابط قانونی امکان معاملات آن در بورس فراهم خواهد شد.

در مجموع, در پایان معاملات امروز بازار سهام، شاخص کل روند صعودی روزهای گذشته را ادامه داد و با افزایش 147 واحدی به 76 هزار و 708 واحد رسید.

اطلاعیه های جدید

شرکت کاغذ سازی کاوه پیش بینی سال مالی 93 را در بهمن ماه 92 مبلغ 1833 ریال به ازای هر سهم برای شرکت اصلی و مبلغ 1732 ریال به ازای هر سهم برای تلفیقی و در تیر ماه 93 مبلغ 1799 ریال اعلام کرده است و طی دوره 6 ماهه نخست سال با اختصاص 1008 ریال سود به ازای هر سهم معادل 56 درصد از پیش بینی هایش را محقق کرد.

"چکاوه"پیش بینی سال مالی 92 را در اسفند ماه 91 به صورت حسابرسی شده مبلغ 760 ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ 2492 ریال اعلام کرده بود که مطابق صورتهای مالی حسابرسی شده مبلغ 2868 ریال محقق شده است.

این شرکت همچنین پیش بینی درآمد هر سهم تلفیقی سال مالی 92 را برای اولین بار مبلغ 653 ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ 2484 ریال اعلام کرده بود که مطابق صورتهای مالی حسابرسی شده مبلغ 2,796 ریال محقق شد.

شرکت حمل و نقل توکا پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 93 را در بهمن ماه 92 مبلغ 223 ریال، در اسفند ماه 92، مبلغ 226 ریال، در فروردین ماه 93 به صورت حسابرسی شده، مبلغ 225 ریال، در خرداد93، مبلغ 276 ریال، در تیر ماه 93، مبلغ 279 ریال و در مهر ماه سال جاری مبلغ 362 ریال اعلام کرده است.

"حتوکا"پیش بینی سود هر سهم سال مالی 92 را با سرمایه 51 میلیارد و 537 میلیون ریال مبلغ 510 ریال و با سرمایه 206 میلیارد و 148 میلیون ریال مبلغ 133 ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ 189ریال اعلام کرده است که مطابق صورتهای مالی حسابرسی نشده و شده، مبلغ 187 ریال محقق شده است.

شرکت معدنی املاح ایران پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 93 را در بهمن و اسفند ماه 92 به صورت حسابرسی شده و همچنین در تیر ماه 93 مبلغ 2012 ریال و در مهر ماه 92 به صورت حسابرسی نشده، مبلغ 2132 ریال و در مهر ماه سال جاری به صورت حسابرسی شده مبلغ 2132 ریال اعلام کرده است.

"شاملا" پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی 92 را با سرمایه 70 میلیارد ریال مبلغ 3576 ریال و با سرمایه 210 میلیارد ریال مبلغ 1665 ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ 2002 ریال اعلام کرده بود که مطابق صورتهای مالی حسابرسی شده و حسابرسی نشده مبلغ 2098 ریال محقق شده است.

شرکت تولید برق عسلویه مپنا پیش بینی سود هر سهم سال مالی 93 را در بهمن ماه 92 مبلغ 1814 ریال، در اسفند ماه 92 و در مهر ماه امسال مبلغ 1735 ریال اعلام کرده است و طی دوره 6 ماهه منتهی به 31 شهریور ماه 93 با اختصاص 881 ریال سود به ازای هر سهم معادل 51 درصد از پیش بینی هایش را پوشش داد.

"پمپنا" پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به سال مالی 92 را با سرمایه 728 میلیارد ریال در مبلغ 1572 ریال اعلام کرده بود که مطابق اطلاعات حسابرسی شده مبلغ 1626 ریال محقق شد.

بورس در آیینه آمار

متغیر

رقم

تغییر

شاخص کل

76708 واحد

147 واحد افزایش

ارزش معاملات

243 میلیارد تومان

9 درصد کاهش

حجم معاملات

995 میلیون سهم

1 درصد افزایش

ارزش بازار

333هزار میلیارد تومان

-

نمادهاي باز و بسته شده

نماد معاملاتي شركت شهد پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه مبني بر تقسيم سود نقدي بازگشایی شد.

در پايان معاملات امروز نماد معاملاتي شركت فرآورده هاي غذايي و قند پيرانشهر جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي،شركت بيمه پارسيان جهت برگزاري جلسه هيات مديره به منظور تصميم گيري در خصوص افزايش سرمايه،متوقف شدند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: