به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۵۱۹۸
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۳ - ۰۹:۵۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
چندي سالي است جشنواره هاي مختلف خصوصا جشنواره فيلم كن ارادت زيادي به ليلا حاتمي پيدا كرده است. در اين ميان نيز ليلا حاتمي با پوشش هاي گوناگوني كه مختص يهوديان است به مدلي براي نمايش لباس‌هاي يهوديان تبديل شده است. البته نمايش لباسهاي يوديان توسط ليلا حاتمي به اين جشنواره ها محدود نمي شود.
سخن، گروه فرهنگ و هنر: چند سالي است كه جشنواره فيلم كن فرانسه علاقه زيادي به دعوت ليلا حاتمي پيدا كرده است كه شركت اين بازيگر قديمي كشورمان در اين جشنواره حواشي زيادي در پي داشت. به عنوان مثال در در جشنواره کن ۲۰۱۲ لیلا حاتمی در حالی در شصت و پنجمین دوره جشنواره کن ظاهر شد که در مراسم پایانی، جایزه بهترین فیلم این دوره کن را به ماتئه گارونه به خاطر فیلم واقعیت اهدا کرد. وی که با لباسی پوشیده در این جشنواره شرکت کرده بود، لباسش از سوی سایت اِل، که اخبار دنیای مد را پی‌گیری می‌کند، به عنوان یکی از ده پوشش برتر مراسم اختتامیه جشنواره کن انتخاب شد.اما معاونت اجتماعی فرماندهی نیروی انتظامی ضمن اعتراض به وضعیت سینما، در مراسمی به انتقاد از لیلا حاتمی پرداخت و اظهار داشت: «اینکه هنرپیشه زنی در جشنواره کن و یا دیگر جشنواره‌ها با یک لباس بد و مستهجن و حجاب نامناسب ظاهر شود و با مردم نامحرم دست بدهد، الگو می ‌شود و این رفتار کجای انقلابی است که ما انجام داده‌ایم؟» وی در ادامه اظهارات خود سینماگران ایرانی را به دلیل آنچه عدم اعتراض آنها به نحوه پوشش لیلا حاتمی عنوان داشت، مورد انتقاد قرار داد.در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۴ نيز كه لیلا حاتمی در این جشنواره به عنوان یکی از هشت نفر هیئت داوران انتخاب شده بود در این جشنواره با ژیل ژاکوب دبیر و رئیس جشنواره دست داده و روبوسی کرد که انتشار تصویر و فیلم این عمل جنجال فراوانی ایجاد کرد. وزیر ارشاد علی جنتی طی سخنرانی این عمل خانم حاتمی را غیرقابل قبول و دفاع دانست. حسین نوش‌آبادی معاون پارلمانی وزیر فرهنگ و ارشاد در واکنش به این عمل خانم حاتمی بیان کرد: حضور شخصیت‌های هنری و هنرمندان ایرانی در خارج از کشور اگر با رعایت شئونات اسلامی و احترام به فرهنگ ملت و اعتقادات ایران باشد امری پسندیده است اما اگر این حضور با بی توجهی به ارزش‌های جامعه و معیارهای اخلاقی ما باشد ملت ایران این رفتار را نمی‌پذیرند.ليلا حاتمي نيز در واكنش به حواشي روبوسي خود با ژیل ژاکوب نوشت: "در این سال ها پیشنهادات مختلفی را برای بازی در فیلم های خارج از ایران به این دلیل نپذیرفتم که ادامه فعالیت در سینمای ایران همیشه برایم اولویت داشته است. در جشنواره های بین المللی که در طول این سال ها حضور داشته ام چه به عنوان بازیگر فیلمی که از سینمای ایران در جشنواره حضور داشته و نمایندگی ایران را برای دیگران تداعی می‌کرده و چه به عنوان داور منتخب و مدعو جشنواره ها که صرفا به عنوان شخصیتی مستقل درآنها حضورداشته ام؛ سعی کرده ام موازین و اصول را رعایت کنم؛ به همین دلیلِ روشن که رعایت این اصول از الزامات کار در سینمای ایران است... اما در مورد  آقای ژیل ژاکوب که با قریب نود سال سن آخرین سال حضورش در فستیوال را می گذراند باید توضیح دهم که ایشان به علت کهولت و از یاد بردن همه تاکیدات؛ که معمول این سن و سال است؛ ضوابط یادشده را فراموش کرد و اقدام پیشگیرانه من برای دست دادن با ایشان هم موثر واقع نشد. مسلما ایشان برای من حکم پدربزرگ کهنسالی را داشت که میزبان من هم بود. هرچند از ادای این توضیحات شرم دارم اما شاید برای کسانی که نمی توانستند موقعیت ناگزیر من را درک کنند ناچار شدم وارد برخی جزییات شوم. با این حال از این پیشامد و اینکه احساسات کسانی را آزرده باشم بسیار متاسفم چه خود تربیت شده پدری هستم که همه از میزان علاقه او به دین و ملیت ایرانی آگاهند.»
اما نكته اي كه بسياري از مردم به آن توجه نكردند نوع لباسي بود كه ليلا حاتمي در جشنواره كن 2014 پوشيد. در باره لباس حاتمي در جشنواره كن 2012 برخي از رسانه هاي توضيحات دادند و به اين نكته مهم اشاره كردند كه لباس ليلا حاتمي همان پوشش زنان یهودی ارتودکس است و پيرامون آن نيز بحث هايي به راه افتاد تا جاييكه سفارت فرانسه طی بیانه‌ای اعلام کرد نشان ادب و هنر درجه شوالیه توسط وزیر فرهنگ و ارتباطات این کشور به لیلا حاتمی اعطا شده ‌است. در قستمی از این بیانه آمد: "این نشان به خاطر خلاقیت هنری یا ادبی و یا به خاطر مشارکت در تلالوی هنر و ادب، در فرانسه و در جهان به هنرمندان اعطا می‌شود."
درمورد لباس ليلا حاتمي در جشنواره كن 2014 نيز گفته شد مهرنوش شاه‌حسینی ایده‌ی استفاده از این لباس تاریخی را به لیلا حاتمی داده بود. شاه‌حسینی آرشیتکتی است که از سال 1374 داشته‌های معماری‌اش را به طراحی لباس وارد کرد و سرانجام از سال 1384 به ‌شکل مستمر به طراحی لباس پرداخت و بیشتر با نام «سُها دیزاین» شناخته می‌شود. شاه‌حسینی در شرح ماجرای انتخاب این لباس گفت: "وقتی خبر انتخاب «لیلا حاتمی» برای داوری جشنواره‌ی فیلم کن منتشر شد، او با من تماس گرفت تا درباره‌ی لباس هم‌فکری کنیم. ما 14 روز بیشتر تا آغاز مراسم فرصت نداشتیم. خانم حاتمی گفت، پیشنهادهایی را از خارج ایران برای طراحی و تهیه‌ی لباس گرفته، اما تأکید و نظر اصلی‌اش، انتخاب لباسی متناسب با فرهنگ ایرانی و همراه با حجاب و پوشیده بود."
وی ادامه داد: "خانم حاتمی نظر داشت که قطعه‌ای از لباس‌های کلکسیون قدیمی پدرشان را در این مراسم استفاده کند؛ اما به‌دلیل محدودیت‌ زمانی، امکان آماده کردن چنین لباسی وجود نداشت. بعد من این ایده را دادم که در داشته‌های خانوادگی‌مان، لباسی را با این ویژگی‌ها جست‌وجو کنیم، سپس این لباس را که قدمتی حدود 180 سال دارد و روی آن با طلای خالص «نقده‌دوزی» شده است‌، پیشنهاد کردم. در واقع، این لباس از ابتدا برای مراسم جشن تهیه شده بود"

شاه‌حسینی درباره‌ی این لباس‌، توضیح داد: "این کت‌ودامن به خانواده‌ی سنتی ما تعلق دارد و تا به امروز فقط یک‌بار از آن استفاده شده و پس از آن در صندوقچه‌ی شخصی و خانوادگی‌مان نگهداری می‌شد، مادرم فقط به‌خاطر ارادتی که به «لیلا حاتمی» و خانواده‌ی او دارد، حاضر شد این لباس را در اختیار ما قرار دهد. خانم حاتمی برای این لباس ارزش زیادی قائل شد و بسیار خوشحال بود که در این مراسم بین‌المللی، سهمی در معرفی فرهنگ و یکی از هنرهای اصیل ایرانی دارد."

وی گفت: "ما برای آماده کردن این لباس قدیمی، به هیچ‌وجه به ترکیب اصلی آن دست نزدیم، فقط کمی با ظرافت، لباس تنظیم و روی پوشش بیشتر آن کار شد. برای اجرای این تنظیم‌های ظریف، کار را به تنها خیاطی که در تهران می‌شناختم و فکر می‌کردم خیاطی را مانند نقاشی انجام می‌دهد، یعنی «فاطمه حاتمی سلطانی» سپردم."

او در عین حال تأکید کرد: ما تلاش کردیم به اصالت این لباس آن‌چنان که نظر و تأکید «لیلا حاتمی» نیز همین بود، دست نزنیم. در واقع، ما ایده را پیدا کردیم و ماجرا دقیقا شبیه به این بود که لباسی را برای این مراسم از موزه به امانت گرفته باشیم.

این طراح لباس سپس درباره‌ی هنر «نقده‌دوزی» که روی این لباس کار شده است، ادعا كرد: "نقده‌دوزی از عوامل تزیین پارچه در ایران بوده که از دوره‌ی هخامنشیان رواج داشته و طرح‌هایی مانند گلدان وحشی‌، سروی‌، درختی، گل و مرغ‌، بته‌جقه، ‌اسلیمی و ستاره‌های پنج‌، شش،‌ هشت و دوازده پَر با نخ طلا روی پارچه‌های ابرشیمی‌، کتان‌، چلوار وحشی‌، پشمی‌، مخمل و ماهوت کار می‌شد. این رودوزی در دوره‌ی اشکانیان و ساسانیان همراه با گلابتون و ده‌یک‌دوزی (که هنری در حال منسوخ شدن است) رواج داشت. «شاردن» و «مارکوپولو» نیز در سفرنامه‌های خود از رواج کامل این سه هنر در دوران صفوی یاد کرد‌ه‌اند."
توجه شود به ستاره هاي داوود روي لباس


اما با تحقيق بيشتر در مورد اين لباس به اين نكته مهم مي رسيم كه لباسي كه خانم شاه‌حسینی اينقدر با آب و تاب از آن ياد كرده و ليلا حاتمي نيز در جشنواره فيلم كن با افتخار به تن كرده است يك لباس سنتي زنان ثروتمند يهودي بوده و زنان مسلمان ايران از اين پوشش استفاده نمي كردند.توجه شود به ستاره هاي داوود روي لباس

در سايت انجمن كليميان تهران (iranjewish.com) درباره اين پوشش نوشته شده است: "... ژاكت‏ها و دستمال‏سرها سوزن‏ دوزي مي ‏شدند، به خصوص زري‏دوزي تحت عنوان نقده كه بسيار در ميان يهوديان متمول به جهت نشان دادن ثروت خود، رواج داشت. جواهرات و البسه زربافت نه تنها نشان‏دهنده توجه و عشق شوهر به همسرش بود، بلكه بيانگر ثروت زن، يعني تنها چيزي كه مي‏توانست پس از طلاق يا مرگ همسر براي خود نگه دارد و به وارث ندهد، محسوب مي‏ شد. به همين دلايل، چنين زناني مايه غبطه سايرين بودند، بنابراين هيچ ترديدي در به رخ كشيدن يك چنين دارايي، به خود راه نمي‏ دادند."
يك دختر يهودي با لباس نقده

در كتاب "فرزندان استر" نيز در مورد اين نوع پوشش نوشته است: "اكثر زنان ثروتمند يهودي از ژاكت هاي زربفت به نام نقده استفاده مي كردند. گل دوزي و جواهرات روي لباس ها، نشانه ي عشق شوهران و همچنين تنها سرمايه ي جدا از ارثي بود كه پس از مرگ شوهر يا طلاق به زن مي رسيد. پس زنان ميل عجيبي به خود نمايي و لاف زني درباره ي آن ها داشتند. اما از بيم آن كه مسلمانان آنها را ببينند و ايشان را آزار دهند در خيابان از آنها استفاده نمي كردند."

همانطور كه در كتاب آمده است تنها يهوديان از اين نوع لباس استفاده مي كردند و يهوديان براي آنكه مورد آزاد مسلمانان قرار نگيرند در خيابان از آن استفاده نمي كردند. اين نشان مي دهند كه نقده، عكس آنچه خانم شاه‌حسيني ادعا مي كند لباس سنتي مردم ايران نبوده و تنها يهوديان از آن استفاده مي كردند.
لباس نقده كه سرتاسر آن پر شده از ستاره داوود 

البته اينكه خانم شاه‌حسینی كه اين لباس را در اختيار ليلا حاتمي گذاشته كيست و اين لباس سنتي يهودي در صندوقچه‌ شخصی و خانوادگی ايشان‌ چه مي كند و آن را از كجا آورده اند؟ و ارتباط خانم شاه‌حسینی با خانواده يهوديان و نيز ليلا حاتمي با آنها چيست؟ خود جاي بسي پرسش دارد و خوب است براي برطرف شدن ابهامات اين بزرگواران در اين مورد توضيحاتي را ارائه دهند.
لباس نقده بر تن يك دختر يهودي

لازم است به نكته ديگري نيز اشاره شود و آن اينكه استفاده ليلا حاتمي از پوشش يهوديان محدود به اين دو لباس در دو جشنواده كن نشده و در گذشته نيز اين بازيگر سينما از پوشش يهوديان استفاده كرده است. به عنوان مثال مي توان به سريال پريدخت اشاره كرد. اين سریال ساخته سامان مقدم در سال ۱۳۸۶از شبکه دو سیما پخش شد. در برخي از صحنه هاي اين سريال ليلا حاتمي با "چاقچور و روبنده مشكي" ظاهر مي شود كه اين پوشش نيز در گذشته مختص زنان يهودي بود.نمايي از سريال پريدخت

در سايت انجمن كليميان تهران درباره اين پوشش آمده است: "هنگام ترك خانه، زن بايد پوششي را به تن مي‏ كرد كه دامن، شلوار و پاهايش را بپوشاند. اين پوشش، چاقچور نام داشت. روي آن نيز چادر سياهي مي‏ پوشيدند كه گاه دور كمر مثل پيش بند گره مي‏ خورد. چنين زني به طور تمام و كمال، پوشيده بود. براي پوشانيدن صورت از قطعه پارچه‏اي به نام روبند كه روي صورت را مي ‏گرفت و از پشت با بندهايي دورسر گره مي‏ خورد، استفاده مي ‏كردند. روبند زنان مسلمان سفيد و از آن كليميان مشكي بود، بعدها روبندي كوچك‏تر بافته شد از موي سياه اسب تحت نام پيچه در بين زنان يهودي متداول شد."و در كتاب "فرزندان استر" نيز در مورد پوشش زنان يهودي هنگام خروج از خانه نوشته شده است: "زناني كه از خانه خارج مي شدند چاقچور، كه پاها و دامن و شلوار آنها را مي پوشاند و روي آن چادر پيش بند مانندي كه با بند، دور كمر پيچيده مي شد مي پوشيدند. براي پوشاندن صورت از روبند كه از روي چادر و با بند دور سر پيچيده مي شد استفاده مي كردند. روبند مسلمانان سفيد و روبند يهوديان مشكي رنگ بود"

همانطور كه ملاحظه كرديد، ليلا حاتمي كه چند سالي است برخي رسانه ها و افراد با سابقه مشخص سعي دارند او را به عنوان بانوي سينماي ايران جلوه دهند، اكنون به مدلي براي نمايش لباس هاي سنتي يهوديان تبديل شده است.
حال بايد منتظر ماند و ديد كه لباس ديگري از يهوديان كه ليلا حاتمي قرار است در آينده به نمايش بگذارد چيست؟ 

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
انتشار یافته: ۲۶
نازیلا.م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۰
64
43
برید بمیرید چشم ندارید از حسودی دارید میترکید. کلا از آدم خوشگل بدتون میاد انگار
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۰
آخه کسی در مورد خوشگلی و بدگلی صحبت کرد؟
در مورد پوشش خوشگل یا بدگل موردعلاقه شما صحبت شده که نماینده یک بانوی ایرانی در مراسم بوده اند
سید
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۲
متاسقم برای شما!!!
اگ لیلا حاتمی خوشگله پس گوهر خیر اندیش حوری بهشتیه ...
رسولی
|
United States
|
۱۰:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۰
31
35
این یعنی وطن قوشی. بیخود نیست همینجوری دارن بهش جایزه میدن. اگر راست میگن چرا به فیلسمازان انقلابی جایزه نمی دن. اگر اونا هم ارادتی به اسرائیل اعلام کنن سه سوت جایزشونو گرفتن
رسولی
|
United States
|
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۰
26
24
این یعنی وطن فروشی. بیخود نیست همینجوری دارن بهش جایزه میدن. اگر راست میگن چرا به فیلسمازان انقلابی جایزه نمی دن. اگر اونا هم ارادتی به اسرائیل اعلام کنن سه سوت جایزشونو گرفتن
رسولی
|
United States
|
۱۱:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۰
23
17
این یعنی وطن قوشی. بیخود نیست همینجوری دارن بهش جایزه میدن. اگر راست میگن چرا به فیلسمازان انقلابی جایزه نمی دن. اگر اونا هم ارادتی به اسرائیل اعلام کنن سه سوت جایزشونو گرفتن
پاسخ ها
شهاب
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۱
رسولی عزیز
منظورتون از فیلمسازان انقلابی چه کسایی هستش؟
اونایی که به خانمهای بازیگر توهین میکنند و القاب بد نسبت میدهند ؟
اصلا فیلم ساز انقلابی داریم؟
سید علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۰
16
21
مسیحیت سه شاخه اصلی دارد
1-کاتولیک
2-پروتستان
3-ارتدوکس

این لباس طبق عکس شما برای آنهاست(مسیحیان ارتدوکس)
قبل از درج مقاله کمی مطالعه هم بد نیست!!!!!!!!!!!!
پاسخ ها
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۲
دوست عزیز به جای نقد ناآگاهانه دیگران حداقل از موتورهای جستجوی اینترنت استفاده کنید
خواهید دید که در بین یهودیان هم (( شاخه ی ارتودوکس)) وجود دارد
یاعلی
هانيه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۱
12
25
واقعا واسه كسي كه اين مطلب رو نوشته متاسفم...
خانم حاتمي خيلي تيپ و ظاهرش با اين لباس ها بهتر از بازيگزاي ايراني هستش كه مانتو وشال سرشون نباشه سنگين تره.اخه مگه اين بدبخت تو سريال پريدخت طراح لباس و گريم بوده كسي ديگه تصميم گرفته اين چادر رو سرش كنه....كل دنيا چه برخوردي با هنرمنداشون دارن كشور ما چجوري....ب جاي تشكرتون كه امثال اين ادم ها برن كشوراي ديگه بلكه ديدگاه مردم ديگر كشورارو نسب به ايران عوض كنن.اينه فرهنگ اريايي...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۱
12
18
مقاله بسیار بی مایه ای بود...
فقط برای جذب خواننده وبالا بردن آمار بازدید...
ناشناس 8560
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۱
11
8
ایشونهنرمند هستند من به شخصه هنر ایشون رو دوست دارم من موندم چرا ما همه چیز ار انرژی هسته ای گرفته تا خوراک و پوشاک رو داریم به انگلیس و امریکا و ادیان دیگر مرتبط می کنیم .
منم ظاهر خیلی ها رو نمی پسندم ولی به خودم اجازه نمیدم در مورد حتی یک زن خیابانی نظر بدم چه برسه به یک هنرمند. فکر کنم کسایی که دنبال ازار و رساندن و نوع لباس هنرمندان و زنان ایرانی هستند چشمانی مسوم دارند و تفکرشان منکراتی است برید خودتون رو درمان کنید. شدین او زنه که تو تلوزیون بدون دانش میگه چشم مردا اشعه داره فکر کنم .
خجالت که حد نداره یک جاده یکطرف شده تو ایران
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۱
8
8
قابل توجه اقايان وخانم هايي كه خانواده محترم حاتمي رانمي شناسند توصيه مي كنم فيلم رشيدازشاهكارهاي مادرمحترم ايشان ياهمان خانم زري خشكام راكه به همراه ايرن اولين زن هاي بازيگر بوده اندكه درمقابل دوربين لخت شدند.هركسي برطينط خود ميتند
حسن
|
United States
|
۰۳:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۲
1
5
آقای گرامی "سید علی"
شما نه اینقدر با اطمینان حرف می زنید و بیش از 10 علامت تعجب در انتهای صحبت خود می آورید بهتر است اول ایم موضوع را یک تحقیق مختصر کنید تا به درستی مطلب واقف شوید!

http://en.wikipedia.org/wiki/Orthodox_Judaism
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۲
9
6
آیا قیمت انسان به یک جایزه و یا به به و چه چه کردن است. خیلی شرمندگی است که انسان شرافت و انسانیت خود را با یک جایزه ناچیز معاوضه کند.
یوشه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۴
6
7
بر خرمگس معرکه لعنت باد،بعضی ها میخواهند این مرز و بوم روی آرامش به خود نبینه،والله این پوشش هم زیباست هم از نظر عرف جامعه ایرانی ایراد ندارد ولی چه میشود کرد با جماعتی که از پاپ هم کاتولیک ترند!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۴
5
8
شماها چقدر بیکارید بخدا
انتظار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۴
3
2
دوستان دعوا بر سر شخص یا پوشش خاص نیست.کمی عاقلانه فکر کنیم متوجه می شویم که باز هم ترحم از جای دیگری بوده که هنرمند ما نصیبش شده.همان داستان قدیمی قدرت....
واحد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۵
6
5
خدا رحمت کناد علی حاتمی را ،وخدا محفوظ بدارد لیلا خانم حاتمی را ،که هنرمند خوب این آب وخاک است. وخداوند شفا بخشد پریش حالیه این خرمگس را
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۵
4
8
فرضا که پوشش ایشان شبیه یهودیها شده. مگه این پوشش خاص صهیونیستهاست؟ والا اسلام که با یهود مشکلی نداره! تو قرآن هم در مورد حضرت موسی آیه داریم. باید مواظب باشیم صهیونیسم ستیزی تبدیل به یهود ستیزی نشه. ما هموطنهای یهودی داریم که برعکس فرقه هایی مثل بهاییت قانونی در کشور بسر می برند ونماینده مجلس دارند
هرمز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۶
4
5
آقا شما را به شرافتتان قسم می دهیم،اگر دین ندارید انسان های آزاده باشید،که اگر آزاد اندیش باشید مشتی اراجیف راجع به این بانوی محبوب عرصه ی هنر منتشر نمکنید.باور بدارید قلب شریف ترین مردمان این سرزمین آکنده اززهر مسموم قلم و زبان امثال شماست.
اردشیر هادوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۶
5
3
محض اطلاع ارتدوکس یکی از شاخه های دین مسیحیت هست نه یهودیت
مسیحیت به سه شاخه اصلی،کاتولیک،ارتدوکس و پروتستان تقسیم می شود.
سامان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۸
2
3
سینمای ایران به دلیل محدودیت های موجود خصوصا محدودیت برای زنان سینماگر،یه سینمای ابطر و بر رمق است،راقم این سطور هم جز کسایی که همیشه یک طرفه قاضی میرند خبر 8
:30 و امثالهم براشان بوق شیپور میزند.
Ana
|
France
|
۱۷:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۳۰
3
0
Glad I've finally found sontehimg I agree with!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۵
2
3
موضوع جالبه البته به تحقیق بیشتر نیاز داره.... باید از علت پوشیدن این لباس ها در جاهای دیگه مثه فیلم پریدخت و در جشنواره های دیگه غیر از اینی که خانم حاتمی توضیح داده با خبر بشیم.
و ارتباط لباس سنتی یهودی با خانم حسینی و اینکه میراث خانوادگیشونه و اینکه ایشون کی هست و بقیه افرادی که از عوامل تشویق خانم حاتمی به پوشیدن این لباس ها هستند رو پیدا کنیم.....
شاید یه موقع به یهودیانی مخفی برسیم؟؟؟؟؟
توكأ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۷ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۹
4
4
متاسفم براي اينهمه بخل وحسد از رشد يك هموطن!!!!!!!!!!! وطن فروشي يعني اين! كل دنيا ستاره ميسازن تا كشورشون به همه بشناسونن ما چه ميكنيم از ستاره كثافت ميسازيم كه...... بايد به حال خودمون بگرييم كه اسم اسلام رو هم امثال ما خراب ميكنيم وگ رنه خانما اقايون كدام أهل ايماني هست ك اينطور أشاعه فحشا نه در برهنگي بلكه در نفاق نفاق نفاق كنه واي به حال ما ك منافقيم به دين و مدعي به انتظار براي رجعت حق. جانم فداي منجي مهدي و مسيح ك در بلبشو ما ناكسان جاهل ،تنهاي تنهان......
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: