به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۵۱۷۹
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۳ - ۲۰:۵۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
گزارش روزانه "سخن" از وضعیت بورس اوراق بهادار
بازار که از دیروز برای توقف روند صعودی علامت داده بود امروز روند منطقی تر و متعادل تری به خود دید بطوریکه هیجان برای خرید تا حدود زیادی فروکش کرد که در نهایت شاخص کل نیز تنها 7 واحد افزایش یافت.

سخن, گروه بازار: انتظار برای اعلام نتیجه مذاکرات سه جانبه ظریف, کری و اشتون در مسقط بر معاملات امروز سایه سنگینی انداخته بود بطوریکه هم خریداران و هم فروشندگان اگر چه به نتیجه تا حدودی خوش بین بودند اما در عملکرد آنها نوعی احتیاط و محافظه کاری دیده می شد.

اکثر اخبار امروز بازار از جنس پذیرش , ورود و عرضه شرکتهای جدید به بازار حکایت می کرد, مدیرعامل فرابورس ایران با اعلام این خبر که روند پذیرش شرکت ها در فرابورس با سرعت انجام می‌شود، به نهایی شدن پذیرش ۱۵ شرکت اشاره کرد و گفت: ۱۱ شرکت جدید از جمله یک نیروگاه زیرمجموعه‌ مپنا هم درخواست پذیرش ارائه کرده‌ است.

امیر هامونی در پاسخ به این سؤال که با وجود عدم ورود شرکت‌های جدید در ماه‌های گذشته در فرابورس، پذیرش شرکت‌ها در چه وضعیتی قرار دارد گفت: برخلاف اینکه شرکت‌ها به دلیل رکود بازار عرضه نشدند، پذیرش آنها به سرعت انجام می‌شد.

وی با اشاره به اینکه تاکنون 15شرکت جدید پذیرش شده‌اند، گفت: 11 شرکت هم در دستور کار بررسی پذیرش در بازارهای مختلف فرابورس هستند.

مدیرعامل فرابورس ایران همچنین از ورود یک نیروگاه جدید به فرابورس خبر داد و گفت: یکی از زیرمجموعه‌های گروه مپنا یعنی نیروگاه برق سنندج درخواست ورود به فرابورس را ارسال کرده که در حال بررسی آن هستیم.

این گزارش می افزاید: آخرین عرضه‌ اولیه سهام در فرابورس مربوط به یک شرکت ساختمانی نزدیک به 3 ماه پیش بود و طبق اطلاعیه جدید قرار است فردا تعداد 60 میلیون سهم معادل 10 درصد از سهام شرکت بهمن لیزینگ (سهامی عام) برای اولین بار پس از پذیرش در بازار اول فرابورس ایران در نماد ولبهمن1 عرضه شود.

همچنین امروز اعلام شد که, بلوک 87.08 درصدی سهام حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس در روز یکم آذر ماه امسال در بورس اوراق بهادار عرضه می‌شود.

بلوک 87.08 درصدی سهام حمل و نقل بین المللی خلیج فارس شامل 303 میلیون و 920 هزار سهم در روز یکم آذر به صورت نقد و اقساط در بورس اوراق بهادار عرضه کند.

بر اساس این گزارش، ارزش پایه هر سهم این شرکت قیمت تابلوی بورس در روز عرضه (معادل قیمت بسته شدن روز قبل از عرضه) به اضافه 40 درصد بشرط آن که از مبلغ 2843 ریال کمتر نباشد و ارزش کل پایه 864 میلیارد و 44 میلیون و 560 هزار ریال تعیین شده است.

سازمان خصوصی سازی نیز اعلام کرد, سهام دو شرکت ساختمانی تکلار و توسعه نیشکر را به صورت بلوکی روزهای اول و دوم آذر در بازار سوم فرابورس واگذار می کند.

به گزارش فرابورس، شنبه اول آذر ماه، 33.93 درصد سهام شرکت ساختمانی عمران تکلار معادل 509 سهم و به ارزش 1.2 هزار میلیارد ریال به صورت یکجا و نقد یا نقد و اقساط و با شرایط 30 درصد نقد، مابقی اقساط 2 ساله با نرخ 15 درصد به فروش می رود.

این بلوک به قیمت پایه هر سهم 2 میلیارد و 516 میلیون و 659 هزارو 599 ریال توسط سازمان خصوصی سازی و به وکالت از شرکت مادر تخصصی عمران بهسازی شهری ایران در بازار سوم عرضه می شود.

همچنین سازمان خصوصی سازی یک شنبه 2 آذر، 228 میلیون و 622 هزار و 900 سهم معادل 20 درصد سهام شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی را به قیمت پایه هر سهم 102 هزار و 405 ریال روی میز فروش بازار سوم می گذارد.

در مجموع در جریان معاملات امروز بازار سرمایه با دادوستد 993 میلیون سهم و حق تقدم به ارزش 267 میلیارد تومان در 87 هزار نوبت شاخص بورس 7 واحد رشد کرد و به استراحت در ارتفاع 76 هزار و 560 واحد پرداخت.

نمادهای معاملاتی فارس، خساپا و شخارک نیز امروز بیشترین اثر مثبت و نمادهای وصندوق، رمپنا و وپاسار بیشترین اثر منفی را بر روند حرکتی نماگر بازار سهام داشتند.

اطلاعیه های جدید

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با انتشار جدیدترین پیش بینی های سال مالی 93 به صورت حسابرسی شده مبلغ 750 ریال اعلام کرد و طی 6 ماه معادل 51 درصد از پیش بینی هایش را پوشش داد.

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو پیش بینی سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 93 را با سرمایه 12 هزار میلیارد ریال در بهمن و اسفند ماه 92 مبلغ 1035 ریال و در تیر ماه 93 مبلغ 1041 ریال و با سرمایه 17 هزار و یکصد میلیارد ریال در مهر ماه 93 و همچنین در مهر مبلغ 750 ریال اعلام کرده است و در دوره 6 ماهه نخست سال جاری مبلغ 386 ریال سود به ازای هر سهم معادل 51 درصد از پیش بینی هایش را پوشش داد.

لازم به ذکر است به موجب مصوبه مجمع عمومی فوق العاده مورخ 26 تیر ماه 92، سرمایه شرکت از مبلغ 6 هزار میلیارد ریال به مبلغ 12 هزار میلیارد ریال (از محل مطالبات و آورده سهامداران) معادل 100درصد افزایش یافته است و همچنین افزایش سرمایه از مبلغ 12 هزار میلیارد ریال به مبلغ 17 هزار و یکصد میلیارد ریال از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران در مجمع عمومی فوق العاده تصویب شد و دراختیار هیات مدیره قرارگرفت و پس از اخذ مجوز از سازمان بورس در جلسه هیئت مدیره مورخ 20 مهر ماه 93 به تصویب رسید.

شایان ذکر است که شرکت اعلام کرده است که افزایش سرمایه فوق تا زمان برگزاری مجمع عادی سالیانه سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 93 به ثبت خواهد رسید.

"کچاد" پیش بینی سود هر سهم سال مالی 92 را با سرمایه 6 هزار میلیارد ریال مبلغ 1862 ریال و با سرمایه 12 هزار میلیارد ریال مبلغ 938 ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ 1019 ریال اعلام کرده بود که مطابق با صورتهای مالی حسابرسی نشده مبلغ 1308 ریال و مطابق با اطلاعات حسابرسی شده مبلغ 313ر1 ریال محقق شده است.

بورس در آیینه آمار

متغیر

رقم

تغییر

شاخص کل

76553 واحد

7 واحد افزایش

ارزش معاملات

267 میلیارد تومان

38 درصد کاهش

حجم معاملات

993 میلیون سهم

30 درصد کاهش

ارزش بازار

333هزار میلیارد تومان

-

نمادهاي باز و بسته شده

امروز هیچ نمادی باز و بسته نشد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: