به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۵۰۹۷
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۳ - ۰۷:۳۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
چه خبر از بازار؟
این گزارش به ارایه روزانه مهم ترین اخبار و گزارشات برخی مطبوعات مهم کشور درباره چهار بازار شامل مسکن, بورس, خودرو و طلا و ارز می پردازد .

سخن، گروه بازار:

بازار مسکن

واکنش قالیباف به مصوبات شورای‌عالی شهرسازی

دنیای اقتصاد : شهردار تهران به اصلاحات 8 گانه طرح تفصیلی و محدودیت‌هایی که شورای‌عالی شهرسازی برای شهرداری تهران در ارائه مجوزهای «تراکم اضافه»، «تراکم تشویقی»، «بلندمرتبه‌سازی در منطقه 22» و همچنین برج‌سازی‌های کل شهر تصویب کرده است واکنش نشان داد و گفت: چه شورای‌عالی شهرسازی و چه مردم تابع یک قانون هستیم و آن قانون طرح تفصیلی و طرح جامع شهر است و قرار هم نیست هر روز یک سلیقه یا یک نظر فردی روی آن اعمال شود و در مناطق، مبنایی که قرار دادیم همین طرح جامع است. محمدباقر قالیباف شهردار تهران تصریح کرد: کار تکمیل طرح تفصیلی به اتمام رسیده که باید بعد از پایان کار به تصویب کمیسیون ماده پنج نیز برسد که خوشبختانه این کار نیز انجام شده، اما در بخشی از موارد ما باید تایید شورای‌عالی شهرسازی را نیز داشته باشیم که در این زمینه نیز جلسات متعددی برگزار شده و بخش‌های عمده‌ای از مواردی که اشاره کردم به تایید رسیده، اما فردا آخرین جلسه شورای شهرسازی برگزار می‌شود و این موضوع نیز در آن مطرح خواهد شد. او ادامه داد: یکی از ماموریت‌های طرح تفصیلی آیین‌نامه مربوط به بلندمرتبه‌سازی در شهر تهران است که بعد از تصویب در شورا باید به تصویب کمیسیون ماده پنج و بعد شورای‌عالی شهرسازی برسد که فکر می‌کنم حداکثر ظرف دو هفته آینده این موضوع به تصویب برسد و بلافاصله به شورا نیز ارسال شود. به گزارش «دنیای اقتصاد» شهردار تهران دیروز در شرایطی مصوبات شورای‌عالی شهرسازی را نتیجه تصمیمات فردی برخی از اعضای شورا اعلام کرد که اعضای شورای‌عالی شهرسازی می‌گویند: تک‌تک مصوبات این شورا امضای تمامی نمایندگان وزرای عضو شورای‌عالی شهرسازی را دارد.

دستكاري خط محدوده پایتخت؟

دنیای اقتصاد: روز گذشته رئيس كميته محيط‌زيست شوراي شهر تهران از درخواست شهرداري براي تغيير مساحت محدوده رسمي كلان‌شهر تهران خبر داد.
در صورتي كه شوراي عالي شهرسازي و معماري كشور با اين پيشنهاد موافقت كند، خط محدوده تهران براي دومين‌بار ظرف سه سال، جابه‌جا مي‌شود!
مساحت محدوده اصلي يا همان محدوده رسمي كلان‌شهر تهران در سال91 با تصويب طرح تفصيلي جديد تهران، كوچك شد و وسعت محدوده از 700 كيلومترمربع به 600 كيلومتر مربع تغيير كرد.
اما به واسطه آنچه روز گذشته يك عضو شوراي شهر تهران اعلام كرده، شهرداري اخيرا بدون هماهنگي و اطلاع شوراي‌شهر، درخواست افزايش مجدد محدوده را به شوراي عالي شهرسازي ارائه كرده است. ظاهرا شهرداري تهران در پيشنهاد خود، موضوع احداث و تكميل يك بزرگراه در جنوب شرقي تهران احتمالا بزرگراه شهيد صيادشيرازي- را به‌عنوان استدلال براي افزايش خط‌محدوده شهر مطرح كرده و درخواست دارد، «محدوده فعلي تهران از سمت
جنوب شرق تا جايي كه بزرگراه در دست احداث را در بر بگيرد، افزايش يابد». اين پيشنهاد در صورتي كه با موافقت و تصويب شوراي‌عالي شهرسازي و معماري كشور همراه شود، باعث خواهد شد قطعاتي زمين متراژ‌بزرگ كه هم‌اكنون در حريم شهر تهران خارج از محدوده- قرار دارند و عملا امكان ساخت‌وساز روي آنها مقدور نيست نيز به داخل محدوده راه پيدا كنند!
در اين باره، روز گذشته رئیس کمیته محیط زیست شوراي شهر در جلسه غيرعلني شورا، در تذکری به شهرداری گفت: اعضای محترم شورا استحضار دارید خط محدوده شهر تهران در مقیاس دو هزارم در سال 91 به همراه طرح تفصیلی به تصویب شورای شهر، کمیسیون ماده 5 و شورای عالی شهر سازی و معماری رسیده است اما اخیرا مطلع شده‌ام شهرداری تهران پیشنهادی را بدون جلب نظر شورای شهر مبنی بر تغییر خط محدوده شهر تهران به شورای عالی شهر سازی و معماری ارائه كرده که این امر مطابق ماده 34 بند 71 قانون شهرداری نیست.
به گزارش «دنياي‌اقتصاد»، اين عضو شوراي شهر تهران صرف‌نظر از اينكه، افزايش دوباره مساحت محدوده فعلي كلان‌شهر تهران را به نفع يا ضرر شهروندان بداند، معتقد است: هر نوع پيشنهاد شهرداري، پيش از آنكه به شوراي عالي شهرسازي برود، بايد ابتدا در شوراي شهر تهران و سپس كميسيون ماده5 بحث و بررسي روي آن صورت بگيرد.
در جلسه غيرعلني ديروز شوراي شهر، رحمت‌الله حافظي يك عضو ديگر شورا، به عدم پاسخگويي شهرداري درباره بوستان مادر اشاره كرد و گفت: بر اساس تبصره 13 بودجه سال 93 سقف اختیارات معاملات شهردار 50 میلیارد تومان و در بودجه سال 92 نیز این سقف 40 میلیارد تومان بوده است؛ اما بر حسب اطلاعات موجود ارزش زمین پروژه بوستان مادر 500 میلیارد تومان بوده كه فروخته شده، از این رو تذکر من به شهردار این است که به استناد کدام مجوز این تهاتر صورت گرفته است و مستندات خود را به شورای شهر تهران ارائه دهد.

بازار بورس

تالار حافظ چشم به راه مسقط

دنیای اقتصاد: بورس تهران روز گذشته را نیز در ادامه روند رو به رشد هفته‌های اخیر خود در شرایطی با صعود 133 واحدی به پایان رساند که به عقیده فعالان بازار مذاکرات پایانی و نشست‌های هفته جاری را پیرامون موضوع هسته‌ای مثبت ارزیابی می‌کند.
بر این اساس با آغاز نشست سه‌جانبه وزرای خارجه ایران، آمریکا و رئیس سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مذاکرات مدیران سیاسی گروه 1+5 با ایران در پایتخت عمان علاوه بر اینکه شاخص کل بورس تهران با صعود ملایمی همراه بود، ارزش معاملات و حجم معاملات نیز با روند مطلوبی همراه بود، به‌طوری‌که حجم معاملات با حدود 21 درصد و ارزش معاملات با 24 درصد رشد نسبت به میانگین ماهانه آن روبه‌رو‌ شده است. بر این اساس روز گذشته در بازار سرمایه 875 میلیون و 310 هزار سهم به ارزش 2 هزار و 427 میلیارد و 494 میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت و شاخص به رقم 76هزار و 553 واحد رسید. در چنین فضایی انتشار اخباری چون حضور علی‌اکبر ولایتی در مذاکرات هسته ای، سبب‌ساز گمانه‌زنی برخی از منابع خبری خارج از ایران مبنی بر بروز نشانه‌هایی از نزدیک بودن توافق هسته‌ای با ایران شد. حضوری که بعدا از سوی ایران مورد تکذیب قرار گرفت. با این حال فعالان بازار سرمایه با نگاهی مثبت در انتظار به پایان رسیدن هفته جاری هستند. روز گذشته در کنار خوش‌بینی‌ها به مذاکرات بازدهی 8/1 درصدی را در گروه خودرو شاهد بودیم، به‌طوری‌که جز نماد نیرومحرکه سایر نمادها روند صعودی را تجربه کردند. این در حالی است که به گزارش «ایسنا» در هفت ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهد رشد بیش از 71 درصدی تولید بودیم که به این ترتیب میزان تولید انواع خودرو در کشور به 625 هزار و 320 دستگاه رسیده است. بر‌اساس این گزارش در هفت ماه امسال تولید خودروهای سواری با رشدی معادل 8/70 درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال به تعداد 530 هزار و 313 دستگاه رسیده است.
روز گذشته، رشد شاخص در فضایی به ثبت رسید که شرکت تامین سرمایه امین، مدیریت صندوق توسعه بازار را به مرکز مالی ایران واگذار کرد. این واگذاری مدیریت در شرایطی صورت گرفت که بنا به ادعای گردانندگانش، با افزایش نقدینگی صندوق از 30 به 603 میلیارد تومان، در روزهای افول بازار ارزش ذاتی آن تنها 3 تومان کاهش یافت و به ازاي هر واحد در حال حاضر نیز خالص ارزش دارایی‌های صندوق توسعه بازار از رقم 107 تومانی برخوردار است. در چنین شرایطی بازار سرمایه از این پس با تغییر رویکرد در فعالیت‌های این صندوق در روزهای خوب بازار مواجه خواهد بود. مدیر‌عامل شرکت سرمایه‌گذاری سرمایه‌آفرینان متین در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» حرکت بازار سرمایه طی روزهای اخیر را حرکتی رو به جلو توصیف کرد که در این ایام علاوه بر رشد تعداد و حجم معاملات، صعود شاخص را هم در پی داشته است؛ به نحوی که شاهد افزایش‌های روزانه بیش از یک هزار واحد بوده و شاخص کل پس از 100 روز کاری از مرز 75 هزار واحد عبور کرده و از این مرز نیز فراتر رفته و اینک منتظر شکسته شدن سایر مقاومت‌ها نیز هستیم. وی دلیل این امر را ورود نقدینگی پر‌قدرت و فزونی تقاضا بر عرضه‌های سنگین در روزهای اخیر عنوان کرد که مدت‌ها بود شاهد آن در بازار نبودیم. محمد‌رضا صادقی که این امر را ناشی از انتظارات آتی سرمایه‌گذاران می‌داند، به طرح این سوال پرداخت که «چه شرایطی رخ داده که انتظارات مثبت در بازار به‌وجود آمده است»؟
وی در تبیین چرایی تغییر روند بازار، یکی از این موارد را انتشار اخبار مثبت از مذاکرات هسته‌ای و خوش‌بینی به نتایج آن عنوان و اضافه کرد: اظهار نظرهای مثبت سیاستمداران کشورهای 1+5 و اراده طرفین برای به نتیجه رسیدن مذاکرات تا سوم آذر ماه و عدم تمایل به تمدید مدت مذاکرات، خوش‌بینی‌هایی را به وجود آورده است. مدیر‌عامل شرکت سرمایه‌گذاری سرمایه‌آفرینان متین ادامه داد: دولت اوباما به رغم مخالفت کنگره، تمام تلاش خود را بر رسیدن به توافق با ایران متمرکز کرده است، چرا که در بعد سیاست خارجی در بسیاری از مناطق شکست خورده و توافق با ایران برای او و سایر هم‌حزبی‌هایش جزو معدود برگ‌های برنده خواهد بود که می‌تواند مانند دوره نیکسون که با تحول در ارتباط با چین، توانست این کشور را با خود همراه و به یک شریک اقتصادی تبدیل کند، بتواند تحول اساسی و تاریخی در رابطه ایران و آمریکا ایجاد کند و قادر باشد حل مساله هسته‌ای ایران را به نام خود تمام کند.
وی تصریح کرد: بر این اساس به نظر می‌رسد پیروزی حزب رقیب در انتخابات اخیر، در این مساله تسریع ایجاد کند. ضمن اینکه بتواند در مسائل بین‌المللی از جمله داعش با ایران همکاری کند. این کارشناس بازار سرمایه یادآور شد که دولت روی این توافق سرمایه‌گذاری سنگینی انجام داده و در صورت حل این مشکل علاوه بر رفع تدریجی تحریم‌ها، خواهد توانست بسیاری از سیاست‌های اقتصادی خود را به پیش ببرد. وی همچنین به وقوف بازار به این مساله اشاره کرد که از هم‌اکنون بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی نیز منتظر اعلام نتیجه مذاکرات هستند تا سیل سرمایه‌هایشان را به ایران سرازیر کنند. صادقی در بررسی دیگر عوامل تاثیر‌گذار بر روند مثبت بازار، به مواردی همچون گزارش‌های نسبتا خوب 6 ماهه برخی از گروه‌ها و شرکت‌ها، اعلام خروج از رکود در سه ماه اول سال، اعلام آمار کاهش نرخ تورم، دستور بانک مرکزی به بانک‌ها برای کاهش نرخ سود سپرده‌ها همزمان با اعلام تجدید نظر در سود سپرده‌های بانکی و کاهش آن متناسب با کاهش نرخ تورم، اعلام کاهش نرخ سپرده قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی و تقویت قدرت وام‌دهی بانک‌ها، اقدامات حمایتی و توجه دولت به بورس اشاره کرد.
وی اقدامات حمایتی مسوولان بورس و برگزاری جلسات متعدد با وزرای کلیدی، خوش‌بینی به تثبیت سیاست‌های اقتصادی در بلند‌مدت و رکود همراه با کاهش نرخ‌ها در بازارهای موازی را از دیگر مواردی برشمرد که موجب چرخش روند بازار سرمایه شده است.
مدیر‌عامل شرکت سرمایه‌گذاری سرمایه‌آفرینان متین اضافه کرد: هرچند مجموعه عوامل فوق موجب افزایش امید و اعتماد و رشد حجم و قیمت سهام شده و می‌تواند موجب رشد
پی بر ای کل بازار شود اما نباید به چالش‌های پیش رو نیز بی‌توجهی نشان داد.
این کارشناس بازار سرمایه در ادامه اظهارات خود به برشمردن چالش‌های پیش روی بازار پرداخت و در ابتدای امر به وضعیت نه چندان مناسب اقتصاد جهانی خصوصا در منطقه یورو و چین که می‌تواند موجب افت تقاضا و قیمت نفت و فلزات شود، اشاره کرد.
وی ادامه داد: کاهش قیمت نفت از یک طرف درآمد بودجه‌ای کشور را تحت‌الشعاع قرار داده و کسری بودجه حدود5/2 میلیارد دلاری و افزایش احتمالی قیمت ارز را در پی خواهد داشت و از طرف دیگر بر قیمت محصولات پتروشیمی و فلزات اثر‌گذار خواهد بود. هرگونه برآورده نشدن انتظارات فعالان بازار از نتیجه مذاکرات می‌تواند هیجان منفی در بازار ایجاد کند کما اینکه گزارش نه چندان مناسب آژانس انرژی هسته‌ای در شرایط موجود دور از انتظار بود و تا حدی تاثیر منفی خود را
گذاشت.
صادقی همچنین از عدم بهبود واقعی در فضای حقیقی اقتصاد و وجود رکود نسبی در اغلب فعالیت‌ها و تولید زیر ظرفیت در غالب شرکت‌های تولیدی، به‌عنوان چالش مهم دیگر پیش روی بازار یاد کرد.
وی عدم تحقق وعده‌های مسوولان در مورد نرخ سپرده‌ها و سپرده قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی و عدم تصویب لایحه خروج از رکود در مجلس متناسب با انتظارات دولت را مورد تاکید قرار داد و اضافه کرد: انتظار رسیدن قیمت‌ها به قیمت خرید برای کسانی که در چند ماه گذشته سهام خود را نگهداری کرده‌اند و هنوز در زیان هستند و موج فروش آنان در شرایط عدم حمایت جدی حقوقی‌ها، چالش دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد.
بر این اساس بود که مدیر‌عامل شرکت سرمایه‌گذاری سرمایه‌آفرینان متین به سرمایه‌گذاران فعال در بازار سرمایه توصیه کرد: در این شرایط، سرمایه‌گذاران کماکان باید با تعیین افق زمانی بازدهی را برای سرمایه‌گذاری خود در بورس تعیین کنند و با پرهیز از رفتارهای هیجانی و خرید سهم‌های بنیادی و همچنین مدیریت ریسک، نسبت به سرمایه‌گذاری اقدام کنند. وی ادامه داد: در واقع دارندگان سهام با تعیین هدف قیمتی خود برای خروج، می‌توانند نسبت به شناسایی سود خود مبادرت ورزند.

پذیرش شرکت‌های برقی در فرابورس

دنیای اقتصاد: نشست تخصصی صنعت برق و بازار سرمایه که روز گذشته در چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق برگزار شد، با حضور اهالی بازار سرمایه و شرکت‌های بزرگ و فعال صنعت برق ایران و همچنین اظهارات دکتر حسینی، مدیرعامل بورس انرژی و امیر هامونی، مدیرعامل فرابورس ایران همراه بود؛ در این نشست علاوه بر تشریح عملکرد بورس انرژی و فرابورس درخصوص تامین مالی صنعت برق از طریق بازار سرمایه، خبرهای مثبت دیگری نیز از بورس انرژی برای صنعت برق مطرح شد که در راس آن موافقت اصولی برای راه‌اندازی صندوق‌های پروژه تولید برق و همچنین راه‌اندازی سلف موازی استاندارد بلند مدت قرار داشت. افزون بر این پذیرش شرکت‌های برقی در فرابورس از دیگر خبرهای مهم جلسه دیروز بود.
به گزارش «دنیای اقتصاد»، در ابتدای این نشست سیدعلی حسینی، مدیر‌عامل بورس انرژی درخصوص تامین مالی صنعت برق از طریق بازار سرمایه اظهار کرد: برطرف کردن برخی مشکلات موجود در صنعت برق و ارتباط موثر میان بازار سرمایه و این صنعت، یکی از اولویت‌های اصلی اقتصاد کشور است.
وی ادامه داد: استفاده از ظرفیت بازار سرمایه برای گسترش صنعت برق یکی از راه‌حل‌های ارتباطی برای تامین مالی صنعت برق در کشور است. دکتر حسینی در ادامه افزود: در گذشته امکان انتشار صکوک و اوراق مشارکت در بورس انرژی فراهم شده بود و به‌زودی ابزار جدید در حوزه برق منتشر خواهد شد که یکی از آنها صندوق‌های پروژه تولید برق و دیگری سلف موازی استاندارد بلند مدت است.
وی در ادامه توضیح داد: موافقت اصولی از سازمان بورس برای راه‌اندازی صندوق‌های پروژه اخذ شده است و اوراق سلف موازی استاندارد بلند‌مدت نیز طی پیگیری‌های اخیر در آینده نزدیک عملیاتی می‌شود. حسینی اضافه کرد: ‌از دیگر اقداماتی که با همکاری وزارت نیرو پیگیری شده، وصل کردن مصرف‌کنندگان بزرگ برق به بورس و بازار انرژی است، به‌طوری که راه‌اندازی این بازار می‌تواند به افزایش سرمایه‌گذاری و تولید برق کمک کند.
وی در ادامه خاطر‌نشان کرد: این طرح در وزارت نیرو طرفداران زیادی داشته است. اگر این بازار شکل بگیرد، به کشف قیمت و شفافیت تولید در بازار سرمایه کمک می‌کند.
مدیرعامل بورس انرژی در ادامه یادآور شد: 21 نیروگاه در بورس انرژی ثبت شده‌اند و برخی برق خود را از این طریق به فروش می‌رسانند و حدود 41 شرکت توزیع نیز در بورس انرژی فعالیت می‌کنند. دکتر حسینی درخصوص فعالیت‌های بورس انرژی خاطر‌نشان کرد: در حال حاضر با مشارکت توانیر و مدیریت شبکه برق ایران، بخشی از تامین مالی نیروگاه‌ها به سرانجام رسیده است که امیدواریم با اجرای طرح جدید به نام کدهای عام معاملاتی شرکت‌های توزیع، از اواسط آبان ماه این شرکت‌ها قادر باشند با منابع داخلی خود قراردادهای سلف را معامله کنند.
در ادامه این نشست مدیرعامل فرابورس نیز به تشریح نحوه ورود و پذیرش شرکت‌های فعال صنعت برق در فرابورس پرداخت و اظهار کرد: در حال حاضر 11 شرکت در دستور کار پذیرش در فرابورس هستند، در حالی‌که از ابتدای سال تا به حال 15 شرکت پذیرفته شده و هنوز به بازار معرفی نشده‌اند. امیر هامونی درادامه افزود: معافیت مالیاتی، امکان داشتن ضامن غیر‌بانکی، وجود بازارگردان برای اوراق و پذیرش همزمان در شبکه بانکی و بازار سرمایه از مهم‌ترین‌ ویژگی‌های ابزارهای نوین مالی در فرابورس است.
وی خاطر‌نشان کرد: ارزش کل بازار فرابورس 99 هزار میلیارد تومان است که شرکت تولید برق عسلویه مپنا به‌عنوان نخستین شرکت فعال در صنعت برق در بازار فرابورس پذیرش و عرضه شده است که هم‌اکنون یک درصد از کل ارزش بازار فرابورس را در اختیار دارد.
به گفته هامونی، تا‌کنون 7 هزار میلیارد تومان تامین مالی صنعت برق از طریق انتشار اوراق مشارکت در بازار فرابورس به سرانجام رسیده است که مپنا حدود 397 میلیارد تومان اوراق مشارکت برای تامین مالی پروژه‌های خود در این میان منتشر کرده است.
مدیرعامل فرابورس در ادامه اظهاراتش با اشاره به روش‌های تامین مالی مبتنی بر اوراق بدهی، گفت: در حال حاضر ارزش اوراق اجاره منتشر شده در بازار فرابورس بالغ بر 18 هزار و 861 میلیارد ریال است.
هامونی ادامه داد: تعداد شرکت‌های پذیرفته شده در بازار اول فرابورس 23 شرکت است؛ در حالی که هم اکنون 33 شرکت فعال در بازار دوم پذیرفته شده‌اند و شرکت‌های‌ درج‌شده در بازار پایه نیز 138 شرکت است.
مدیر‌عامل فرابورس ایران متذکر شد: تعداد اوراق اجاره پذیرفته شده در فرابورس، 18 اوراق است، درحالی‌که 16 اوراق مشارکت در این بازار فعال هستند و تعداد اوراق مرابحه نیز به دو اوراق می‌رسد و فرابورس تا به امروز میزبان 5 صندوق قابل معامله (ETF) بوده است.

عملكرد بازيگران بازار

دنیای اقتصاد: سهامداران بازار سهام روز گذشته را با روند صعودی قیمت سهام شرکت‌های بورسی و صعود شاخص کل به پایان رساندند و همچنان امیدها برای بازگشت بورس به دوران رونق آن ادامه دارد.
معاملات سهامداران حقوقی و حقیقی در بیست نماد پرمعامله در روز گذشته در جدول همراه قابل مشاهده است که طبق آن خرید حقوقی‌ها طی معاملات روز یکشنبه در این بیست نماد بیش از فروش آنها بوده که این امر بیانگر اقبال دوباره حقوقی‌ها از سرمایه‌گذاری در بورس است. این در حالی است که آمار معاملات نشان می‌دهد که حقیقی‌ها در بازار مشارکت بیشتری داشته‌اند. در نماد خساپا به‌عنوان پرمعامله‌ترین سهم، در سمت خرید برتری از آن حقیقی‌ها بوده است؛ به‌گونه‌ای که بیش از 79 درصد از خرید انجام شده در این نماد توسط حقیقی‌ها صورت گرفته است در مقابل حدود 73درصد فروش‌ها توسط حقوقی‌ها انجام شده، به‌عبارت دیگر حقوقی‌ها در حال خروج از این نماد هستند. در نماد وتجارت حقیقی‌ها نسبت به حقوقی‌ها مشارکت بیشتری داشته‌اند اما تغییر مالکیت سهم به نفع این دسته از معامله‌گران حقوقی بوده است. ضمن اینکه حدود 50 درصد از خریدها و بیش از 88 درصد از فروش‌های انجام شده در روز گذشته در این نماد توسط حقیقی‌ها صورت گرفته است.

استقامت بازار

دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد استقامت روند شاخص در مقابل عرضه‌های سنگین بود. در بازار دیروز روند عرضه‌های سنگین سهام که از روز شنبه در بازار شروع شده بود، ادامه یافت و در ابتدای بازار اکثر نمادها با فشار عرضه مواجه شدند اما این جریان با نزدیک شدن به ساعت دوم معاملات فروکش کرده و خریدهای قابل ملاحظه در بازار موجب شد تا ضمن کنترل عرضه‌ها حرکت قیمتی در گروه خودرویی شروع شود که همین امر نیز انگیزه معامله‌گران را برای حضور در بازار به‌رغم تحولات بیرون از بازار تقویت کرد که در نهایت شاخص کل با رشد 132واحدی معادل 17/0 درصد به رقم 76هزار و 553واحد رسید. در بازار دیروز در مهم‌ترین‌ تحول بازار شاهد شروع مذاکرات هسته‌ای مهم در مسقط بود؛ جایی که ایران و آمریکا با حضور کاترین اشتون مهم‌ترین‌ دور مذاکرت خود را شروع کردند؛ خروجی این مذاکرات از اهمیت بالایی برای بازار سرمایه و کلیت اقتصاد کشور برخوردار است.

در کنار مذاکرات مسقط مجلس شورای اسلامی دیروز شاهد تصویب طرح الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت بودیم. این طرح که دو هفته پیش رد شده بود شاهد برخی از مهم‌ترین‌ بندهای بودجه سالانه است که از این به بعد به‌صورت ثابت مورد بحث قرار گرفته و برای سال‌ها ثابت خواهد بود.
بندهایی نظیر خوراک پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها و همچنین برخی تصمیم‌ها در مورد بانک‌ها در این قانون می‌تواند تاثیرات مهمی بر بازار سرمایه داشته باشد؛ از این رو بازار با دقت، روند تصویب این لایحه را در هفته جاری دنبال خواهد کرد.
در بازار دیروز همچنین مدیریت صندوق توسعه بازار مهم‌ترین‌ نهاد کنونی بازارگردانی در بازار سرمایه از تامین سرمایه امین به مرکز مالی ایران منتقل شد. این تصمیم در جلسه عصر روز شنبه مجمع سالانه صندوق توسعه بازار سرمایه و با رای مثبت سهامداران این صنـدوق، صورت گرفت. شرکت بورس اوراق بهادار تهران، شرکت فرابورس ایران، شرکت بورس کالای ایران، شرکت بورس انرژی و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویـه وجوه، سهامداران مرکز مالی ایران هستند.
به اعتقاد اغلب کارشناسان، صندوق توسعه بازار سرمایه، به‌عنوان یکی از نهادهای مالی مهم در بازار سرمایه، توانسته است اقدامات گسترده و موثری به منظور حفظ نقدشوندگی سهام و ایجاد ثبات در بازار سرمایـه، به ویژه طی ماه‌های اخیـر انجام دهـد. در گروه مالی دیروز اعلام شد روز سه‌شنبه مورخ 20/08/1393 تعداد 60 میلیون سهم معادل 10 درصد از سهام شركت بهمن ليزينگ (سهامي عام) براي اولين بار پس از پذيرش در بازار اول فرابورس ايران در نماد «ولبهمن1» عرضه مي‌شود.
در گروه خودرویی دیروز صف خرید نماد سایپا مورد توجه بازار قرار گرفت. این صف در حالی شکل گرفت که وضعیت عملکرد شرکت‌های زیر‌مجموعه سایپا چندان مناسب ارزیابی نمی‌شود. در این زیر‌مجموعه سایپا پارس خودرو در انتظار تعدیل منفی است. در مجموع بازار دیروز بازاری متعادل بود که در آن ارزش معاملات در بورس و فرابورس به رقم 376میلیارد تومان بالغ شد.

نقدينگي‌هاي جديد بورسي حقيقي است يا حقوقي

اعتماد : خوش‌بيني نسبت به نتيجه مذاكرات درحالي روزهاي خوب و سبزي را براي سهامداران رقم زده كه فعالان و تحليلگران بازار سرمايه پيش بيني مي‌كنند نقدينگي جديدي وارد بازار شده و افزايش حجم معاملات، به دليل خروج بخش بزرگي از پول‌هاي پارك شده در بازار است.
شاخص بورس تهران از اواسط دي ماه سال گذشته تاكنون، روزهايي پر از نوسان را براي فعالانش رقم زده است، بازدهي منفي ١٠ درصدي، افت هفت‌ هزار واحدي شاخص از ابتداي سال تاكنون و روزهايي پر از سكوت و سكون همراه با ضررهاي مالي براي آن دسته از سهامداران كه در روزهاي اوج قيمت و بازار، سرمايه خود را وارد بازار كرده بودند و يك ‌باره شاهد سرازير شدن شاخص بورس از اوج ٨٩ هزارواحدي به ٧٠ هزار واحد بودند.
اكنون، دو، ‌سه هفته‌يي است كه تابلوي بورس در خيابان حافظ رويي خوش به سهامداران خود نشان مي‌دهد، اگرچه اين رشدها بازهم نمي‌تواند ضررهايي را كه سهامداران در اين مدت متحمل شده‌اند جبران كند، ‌چرا كه تحليلگران مالي بازار معتقدند اگربورس بخواهد در شش ماهه دوم سال روندي مثبت به خود گيرد بايد ٣٠ درصد بازدهي مثبت از خود نشان دهد، اما به هر روي افزون شدن روزهاي سبز به روزهاي قرمز، نشان از بازگشت اميد به بازار دارد.
اگرچه در روزهاي آغازين رشد، ‌عده‌يي از فعالان بازارسرمايه اين رشد را همانند روزهاي گذشته، گذرا و مقطعي عنوان مي‌كردند و برخي از تحليلگران نيزآن را نويد بازگشت بازار به روزهاي مثبت مي‌دانند و ثبات كنوني بازار را ناشي از سه محرك اصلي، ‌كاهش سود بانكي، ‌تصويب اجراي كامل بسته خروج از ركود و توافق هسته‌يي مي‌دانند، ‌به هر روي سوالي كه اين روزها ذهن سهامداران را خود مشغول كرده، اين است كه آيا روند كنوني بازار با ثبات خواهد بود، ‌آيا مي‌توانند به رشدهاي اخير اعتماد كنند؟ «علي صادقين» كه از تحليلگران بنيادي مركز مالي محسوب مي‌شود، درگفت‌وگو با خبرنگار «اعتماد» وضعيت كنوني بازار را اين طور بيان مي‌كند: «شرايط كنوني از دوجنبه قابل بررسي است، اول سيگنال‌هايي كه از بازار و قيمت‌ها دريافت مي‌شود و بعدي مربوط به مذاكرات و اخباري است كه در اين باره منتشر مي‌شود
وي درپاسخ به اين سوال كه آيا پيش‌بيني‌ها حكايت از ثبات اين روند روبه رشددارد، ‌اظهارداشت: «اين دو موضوع كاملا باهم در ارتباط بوده و براي اينكه بازار به يك ثبات رو به رشد برسد بايد تا سوم آذرماه كه نتيجه مذاكرات مشخص مي‌شود، صبركرد
وي اضافه مي‌كند: «رفتارها و نوع دادوستدهاي سهام در بازارطي يك ماه اخير نشان از اين دارد كه فعالان حقيقي و حقوقي بازار با خوش‌بيني درانتظار اخبار مثبت مذاكرات هستندكه اين امرخود دليلي است براي بيدار شدن نقدينگي‌هاي خوابيده در بازار.» وي درادامه سخنان خود افزود: «پيش‌بيني مي‌شودروند روبه افزايش بازار به صورت بطئي و مقطعي باشد

كف قيمت، عاملي جذاب براي بورس بازان
صادقين، عامل ديگر جذاب بودن بازار را رسيدن قيمت‌ها به كف خود عنوان مي‌كند و مي‌افزايد: «رسيدن قيمت سهم‌ها به كف و حداقل خود از دلايل قابل توجهي است كه موجب شده، سهامداراني كه شناخت بهتري از بازار دارند، فرصت را براي خريد مغتنم شمرده و نسبت به جمع كردن سهم‌هاي پرسود در بازار اقدام مي‌كنند
از سويي ديگر، افزايش بودجه عمراني و متغيرهاي حساس مربوط به بازار در لايحه بودجه مي‌تواند از ديگر دلايلي باشد كه «اين كارشناس ارشد بازار، ‌اوضاع خوبي را براي تالارشيشه‌يي تا پايان سال ارزيابي كند
او در پاسخ به سوال خبرنگار «اعتماد» مبني براينكه اين نقدينگي‌هاي جديد از كدام كانال است، حقيقي‌ها يا حقوقي‌ها، اين‌طور پاسخ داد: «به‌طور حتم از سوي سهامداران جديد نيست كه مانند سال قبل يكباره وارد بازار شدند، بلكه از سوي بورس‌بازاني است از نوع حقيقي كه پول خود را در گوشه‌يي از تالارشيشه‌يي پارك كرده بودند تا درپي بازگشت ثبات به بازار، سرمايه‌هاي خود را دوباره فعال كنند

بازدهي ٢٢ درصد صندوق‌هاي سهام

ابوالفضل شهرآباديمديرعامل شركت تامين سرمايه «لوتوس پارسيان» نيز درگفت‌وگو با «اعتماد»، ‌مذاكرات را از فاكتورهاي اساسي در رشد بازار مي‌داند. او معتقد است: «فعالان و مديران بازار سرمايه بايد اين پيش بيني را داشته باشند كه در صورت حصول به توافقات درمذاكرات، بورس شاهد يك جهش كوتاه‌مدت باشد كه البته خيلي سريع هم فروكش خواهد كرد

بازدهي ٣٠ درصد بازار تا پايان سال

او درپاسخ به اين سوال كه آيا بازار تا پايان سال مي‌تواند يك بازدهي مثبت براي سهامداران خود داشته باشد و بخشي از ضررهاي سهامداران را كه در٩ ماه اخير متحمل شده‌اند، جبران كند، اين طور تحليل كرد: «به اعتقاد من به‌طورحتم بازار تا پايان سال ٣٠ درصد حداقل بازدهي به سهامداران خود مي‌رساند
اين معامله‌گر بورسي درادامه سخنان خود مي‌افزايد: «صندوق‌هاي سهام مي‌توانند بهترين پاسخ براي اين سوال باشند كه نقدينگي‌هاي جديد از كدام سواست حقيقي‌ها يا حقوقي‌ها، زيرا صندوق‌ها كمترين ريسك را دارند و سود مستمر مي‌دهند
وي اظهارداشت: «صندوق‌هاي پربازده بورس، ‌دريك ماه اخير ٢٢ درصد بازدهي داشته‌اند كه اين نشان مي‌دهد ورود نقدينگي از سوي حقيقي‌ها بوده است

بازار خودرو

رمزگشایی از اختلاف خودروسازان و رنو

دنیای اقتصاد: رابطه خودروسازان ایرانی و رنو در حالی این روزها با چاشنی انتقاد همراه شده که به‌نظر می‌رسد چالش اصلی به عملکرد شرکت «رنوپارس» برمی‌گردد؛ به‌طوری‌که عملکرد شرکت مذکور موافقان و مخالفانی از شرکت‌های خودروساز را با خود همراه کرده است.
«
رنوپارس» همان شرکتی است که در قالب قرارداد پلت‌فرم مشترک X90، تاسیس و قرار شد قطعات موردنیاز محصولات رنو در ایران را تامین و پشتیبانی کند. به‌عبارت بهتر، رنو پارس هم‌اکنون از یک سو مسوولیت هماهنگی همکاری‌های میان رنو با خودروسازان ایرانی دارد و از سوی دیگر بر تولید محصولات این شرکت فرانسوی در ایران‌خودرو و پارس‌خودرو نظارت می‌کند.
اما در این زمینه یک دست‌اندرکار صنعت خودرو معتقد است که اگر بخواهیم ریشه مشکل خودروسازان داخلی با رنوپارس را دریابیم، باید حساب دو شرکت ایران‌خودرو و سایپا را از یکدیگر جدا کنیم، چه آنکه هر یک از این شرکت‌ها چالش خاص خود را با رنوپارس دارند؛ هرچند در یک مساله با هم مشترک هستند و آن تامین قطعات تندر-90 است. نه اینکه خودروسازان ایرانی و رنوپارس اولین بار است با یکدیگر به مشکل برمی‌خورند، اما قطعا هیچ‌گاه بحث و جدل میان آنها تا به این حد نبوده و اختلافات معمولا رسانه‌ای نمی‌شد. اما اظهارنظرها و گله و شکایات خودروسازان ایرانی و رنوپارس گویای این نکته است که مشکل اصلی دو شركت با رنوپارس، به تامین قطعات مربوط می‌شود، چه آنکه خودروسازان می‌گویند این شرکت نتوانسته به تعهدات خود در قبال تامین قطعات تندر-90 و مگان (محصولات تولیدی رنو در ایران) تمام و کمال عمل کند.
به گفته خودروسازان، طبق قرارداد فی‌مابین باید سالانه 300 هزار دستگاه تندر-90 در ایران به تولید می‌رسید (150 هزار دستگاه توسط ایران‌خودرو و 150 هزار دستگاه توسط پارس‌خودرو)، حال آنکه در حال حاضر روزانه تنها حدود 60 دستگاه از این محصول در ایران تولید می‌شود؛ با این حساب، اگر تعداد روزهای کاری خودروسازان کشور را 250 روز در نظر بگیریم، تولید یک سال تندر-90 (در صورت تداوم شرایط فعلی و تولید روزانه 60 دستگاه)، 15 هزار دستگاه خواهد بود؛ یعنی یک بیستم آنچه باید طبق قرارداد تولید می‌شد.
در مقابل این ادعای خودروسازان، رنوپارسی‌ها نیز دلایل خود را برای عمل نکردن به تعهدات شان دارند و حرف آنها این است که مجموعه اتفاقات پیش‌بینی نشده، ارسال قطعات به ایران‌خودرو و پارس‌خودرو را با تاخیر و مشکل همراه کرده است. آنها در این مورد دو دلیل ارائه می‌کنند: اول «مشکلات مربوط به تحریم» و دوم «بدحسابی خودروسازان». به گفته رنو پارسی‌ها، تحریم بانک مرکزی ایران از همان ابتدا کار را برای نقل و انتقال پول سخت کرد، اما این شرکت (رنوپارس) تا جایی که امکان داشت، از مانع تحریم عبور و اجازه خوابیدن خط تولید را نداد؛ حالا اما شرایط به حدی سخت شده که نمی‌توان مانند گذشته، به تامین قطعات پرداخت.
رنوپارسی‌ها اما در مورد مشکل دوم نیز با انتقاد از عملکرد خودروسازان، تاکید می‌کنند که وقتی آنها بدحسابی کرده و در حال حاضر بدهکار هستند، چطور انتظار دارند این شرکت به تعهدات خود عمل كند و قطعات لازم را در اختیارشان بگذارد. آن‌طور که شنیده می‌شود، ایران‌خودرو و سایپا در مجموع بین 80 تا 90 میلیون یورو به رنوپارس بدهکارند و این شرکت نیز صراحتا اعلام کرده که تا این بدهی، صاف یا تعدیل نشود، امکان تسریع روند ارسال قطعات به ایران، وجود ندارد. رنوپارسی‌ها حتی این را هم می‌گویند که خودروسازان ایرانی گاهی عنوان می‌کنند که اگر می‌خواهید تولید فلان محصول ادامه پیدا کند، باید چشم روی طلب خود ببندید و قطعات تندر-90 را مطابق نیاز موجود، تامین کنید. در این مورد، رنوپارسی‌ها از بدهی سنگین یکی از دو خودروساز بزرگ کشور انتقاد دارند.

مشکل ایران‌خودرو با رنوپارس
اما در شرایطی که مشکل اصلی سایپا با رنوپارس، به تامین قطعات مربوط می‌شود، ظاهرا مساله ایران‌خودرویی‌ها با این شرکت (رنوپارس) علاوه‌بر تامین قطعه کمی متفاوت به‌نظر می‌رسد.
در حال حاضر 51 درصد از سهام رنوپارس در اختیار رنویی‌ها است و 49 درصد دیگر آن نیز به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران تعلق دارد و در طول حدود 11 سالی که از عمر این شرکت می‌گذرد، سهم رنو و سازمان گسترش با همین ارقام ثابت بوده است.
هرچند در ظاهر، «سازمان گسترش» طرف ایرانی رنوی فرانسه در قرارداد پلت‌فرم مشترک X90 به حساب می‌آید، اما در حال حاضر شرکتی دیگر که سهام آن در اختیار ایران‌خودرو و سایپا است، هماهنگی‌های لازم را با رنو انجام می‌دهد. به‌عبارت بهتر، سازمان گسترش به‌عنوان سهامدار ایرانی رنوپارس، شرکتی دیگر را تاسیس کرد تا اختیارات و وظایف خود را در قالب آن، به خودروسازان واگذار کند و اتفاقا ریشه بیشتر چالش‌های فعلی، به همین شرکت برمی‌گردد.
شرکت موردنظر، در ابتدای تاسیس، سه سهامدار داشت، ایران‌خودرو و سایپا هر کدام با 26 درصد و سازمان گسترش با 48 درصد سهم؛ تا وقتی که این درصد سهام‌ها برقرار بود، مشکل خاصی وجود نداشت، اما بعدها سازمان گسترش اقدام به واگذاری سهام خود کرد و سایپایی‌ها با خریدن آن، عملا مالک سهام شرکت موردنظر شدند.
در کلام ساده‌تر، هم‌اکنون بخش ایرانی رنوپارس، عمدتاً در دست سایپایی‌ها است. البته برخی کارشناسان معتقدند این موضوع در جایی دیگر هم ریشه دارد و آن، بی‌میلی ایران‌خودرویی‌ها به همکاری همزمان با دو خودروساز فرانسوی (رنو و پژو) است.
به گفته آنها، از آنجاکه مذاکرات ایران‌خودرو و پژو تا مراحل نهایی پیش رفته و طرف فرانسوی نیز سرمایه‌گذاری در ایران را پذیرفته، بنابراين برای ایران‌خودرویی‌ها شراکت با پژو و پیشرفت برنامه‌های آن مهم به‌نظر می‌رسد. براین اساس کارشناسان بر این باورند که حذف رنوپارس، به معنای ملغی شدن جوئینت ونچر میان خودروسازی ایران و رنو است، با این حساب یک از دو شرکت خودروساز در این بین ضرر خواهد کرد.

رنوپارس، آدرس انحرافی؟
اما موج انتقادات خودروسازان از رنوپارس در حالی است که رنوپارسی‌ها معتقدند یکی از دلایل هجمه‌های فعلی علیه این شرکت، فشارهای وارده به خودروسازها از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بابت مسائل کمی و کیفی است، چه آنکه آنها می‌خواهند با این هجمه‌ها، به نوعی فشار را از روی خود برداشته و افکار عمومی را به سمت رنو سوق دهند.
رنوپارسی‌ها می‌گویند در حال حاضر خودروسازان ایرانی بابت نقاط ضعف خود در مسائل کیفی و همچنین همکاری‌های جسته و گریخته شان با چینی‌ها، از سوی وزارت صنعت تحت فشار هستند و از همین رو به رنوپارس می‌تازند.
از سوی دیگر خودروسازان با رد تحت فشار بودن از سوی وزارت صنعت، تاکید می‌کنند که برنامه‌های کمی و کیفی‌شان را مطابق نیاز و به دور از هرگونه فشاری، پیش می‌برند و از پس انتقادات علیه رنوپارس، به‌دنبال منحرف‌کردن افکار عمومی نیستند و تنها حقوق‌شان را مطالبه می‌کنند.

روز ملی کیفیت و انتقاد از خودروسازان

دنیای اقتصاد : مقوله کیفیت در صنعت خودروی کشور با مفاهیم و معانی مختلفی روبرو است؛ چراکه مشتریان، خودروسازان و مقامات دولتی هر کدام تعریف خاصی از کیفیت خودروهاي داخلی ارائه می‌کنند. بر این اساس خودروسازان با استناد به آمارهای تهیه شده از سوی شرکت بازرسی و کیفیت در شرایطی از روند صعودی کیفی خودروهای تولیدی سخن می‌گویند که همین شرکت در آماری تحت عنوان «میزان رضایت مشتریان از کیفیت خودروها» به‌نوعی نارضایتی خریداران خودرو را نسبت به کیفیت به نمایش می‌گذارد.
در این بین بسیاری از کارشناسان عدم کیفیت در خودروهای داخلی را به انحصارگرایی و نبود رقیب جدی در این صنعت نسبت مي‌دهند، حال آنکه خود روسازان دیدگاه‌های مشتریان را نسبت به مقوله کیفیت احساسی و به دور از واقعیات موجود می‌خوانند؛ به‌طوری‌که یک دست‌اندرکار صنعت خودرو معتقد است کیفیت خودروهای موجود با توجه به قیمت و امکانات با خودروهای خارجی هم‌تراز است. در هر حال آنچه موجب شد که امروز بار دیگر مقوله کیفیت در خودروهای داخلی را پيش كشيم، سخنان محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس‌جمهور در مراسم روز ملی کیفیت بود که دیروز برگزار شد. وی نیز دیروز همانند مشتریان خودرو با نادیده گرفتن آمارها و ارقامی که خودروسازان به آن استناد می‌کنند تا نشان دهند کیفیت خودرو در ایران سیر صعودی را طی می‌کند، از نبود کیفیت در خودروها انتقاد کرد. وی اظهار كرد که امروز مدیریت سیاسی جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند دفاع همه‌جانبه‌ای از تولید خودرو داشته باشد. شریعتمداری تاکید کرد که این امر عوامل متعددی از جمله تغییر مدیریتی یا سیاست‌های اشتباه دارد که در این رابطه باید تدبیر مناسبی انجام شود؛ چراکه جهان امروز منتظر تعلل‌های ما نخواهد بود و با سرعت زیادی در حال حرکت است.

کيفيت خودروهاي توليد داخل به هيچ عنوان قابل دفاع نيست

رسالت: معاون اجرايي رئيس جمهوري با بيان آنکه مديريت سياسي ايران نمي تواند دفاع همه جانبه اي از توليد خودرو داشته باشد، گفت: در حال حاضر کيفيت خودرو به هيچ عنوان قابل دفاع نيست ضمن آنکه مردم نيز از اين موضوع هميشه گله مند هستند.به گزارش ايرنا، محمد شريعتمداري در مراسم روز ملي کيفيت با بيان اينکه کيفيت خودروهاي توليد داخل مطلوب نيست، تصريح کرد: امروزه مديريت سياسي جمهوري اسلامي ايران پس از 35 سال نمي تواند دفاع همه جانبه اي از توليد خودرو داشته باشد.وي افزود: اين امر عوامل متعددي از جمله تغيير مديريتي و يا سياست هاي اشتباه دارد که در اين رابطه بايد تدبير مناسبي اتخاذ شود چرا که جهان امروز منتظر تعلل هاي ما نخواهد بود و با سرعت زيادي در حال حرکت است.

قیمت واقعی پراید ۱۲ میلیون تومان است

وطن امروز: عضو کمیسیون صنایع مجلس با تأکید بر اینکه قیمت تمام‌شده پراید ۱۲ میلیون تومان است، گفت: مجلس به دنبال چرایی بالا بودن قیمت تمام شده خودرو است و در همین ارتباط تحقیق و تفحص انجام شده است. حسین گروسی در گفت‌وگو با تسنیم ضمن تأکید براینکه مجلس معتقد است قیمت تمام‌شده خودرو بالاست و با بیان اینکه تا مشکلات موجود ساماندهی نشود نمی‌توان به نقطه‌ای رسید که به‌صورت دستوری قیمت خودرو را 30 درصد کاهش داد، تصریح کرد: پرسش ما از وزیر صنعت این است که چند سال دیگر باید به جایی برسیم که خودروی قابل قبول داشته باشیم و حداقل 3 درصد سهم بازار را بگیریم. گروسی ادامه داد: قیمت تمام‌شده برای خودروهایی که در ردیف خودروهای متوسط هستند از جمله پراید با در نظر گرفتن تمام ساز و کارها 12 میلیون تومان است.
افزایش ناگهانی قیمت تندر 90
در حال حاضر قیمت انواع محصولات ایران خودرو در سطح بازار افزایش پیدا کرده است طوری‌که قیمت پژو 405 ، پژو پارس، سمند و پژو 206 مدل V8 افزایش 400 تا 500 هزار تومانی را داشته است. همچنین با نظر شورای رقابت درباره عدم افزایش قیمت تندر90، این خودرو در بازار کمیاب شده طوری‌که تولید این خودرو محدود و به سختی می‌توان در بازار تهیه کرد. به گزارش تسنیم، هم‌اکنون قیمت تندر 90 حدود 42 تا 43 میلیون تومان شده است. این در حالی است که پیش از این با 39 میلیون تومان امکان خرید این خودرو وجود داشت. همچنین پراید 132 مدل SE با قیمت 19 میلیون و 700 هزار تومان، پراید 131 مدل EX با قیمت 20 میلیون و 300 هزار تومان، پراید 111مدل SE با قیمت 20 میلیون و 300 هزار تومان و سمند SE دو ایربگ با قیمت27 میلیون و 100 هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد. علاوه‌بر این پژو پارس سال دوگانه‌سوز با قیمت 39 میلیون و 500 هزار تومان، تیبا دوگانه‌سوز 25 میلیون و 700 هزار تومان، پژو 206 تیپ 5 با قیمت 36 میلیون و 400 هزار تومان، پژو 206 صندوقدار V8 با قیمت 37 میلیون تومان و پژو 206 تیپ 2 با قیمت 34 میلیون و 100 تومان و تندر 90 مدل E2 با قیمت 43 میلیون تومان قیمت‌گذاری و به مشتریان عرضه شد

بازار طلا و ارز

طلا پس از هیجان جهش آخر هفته

دنیای اقتصاد: ارزش فلز زرد دو هفته پیش با سقوط شدیدی مواجه شد تا این روند کاهشی در بیشتر مقاطع هفته گذشته نیز ادامه پیدا کند؛ اما در آخرین روز کاری بازار واکنش شدیدی به داده‌های بدتر از انتظار گزارش وزارت کار آمریکا نشان داد و بهای اونس ظرف یک روز رشد 37 دلاری را تجربه کرد. به این ترتیب هیجان روز جمعه به هیجان نوسان‌های شدید اونس در هفته‌های گذشته اضافه شد تا حالا مهم‌ترین پرسش روزهای پیش‌رو، نحوه واکنش بازار به جهش روز جمعه باشد.
پیش‌بینی کارشناسان بازارهای جهانی طلا کاهشی ماند
تشدید هیجان با جهش یک‌روزه
فلز زرد در بیشتر مقاطع هفته گذشته روند کاهشی داشت، اما در آخر هفته تجربه گر چنان رشدی بود که باعث شد ارزش آن در کل هفته کاری با افزایش مواجه شود. بهای اونس طلا در پنج روز کاری گذشته از 1172 دلار تا کمتر از 1140 دلار هم رسید ولی دوباره به 1178 دلار افزایش یافت، اما این رشد نسبتا خوب، برآیند پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت را افزایشی نکرده است.
در آخرین نظرسنجی «کیتکو» اکثر کارشناسان کاهش قیمت‌های طلا را در هفته جاری پیش‌بینی و جهش روز جمعه را فرصتی برای فروش ارزیابی کرده‌اند. در نظرسنجی این هفته کیتکو 23 کارشناس شرکت کرده‌اند که از این میان 6 نفر افزایش و 14 نفر کاهش قیمت‌ها را پیش‌بینی کرده‌اند، 3 نفر هم از مشخص نبودن یا خنثی بودن روند طلا گفته‌اند. مشارکت‌کنندگان در نظرسنجی این پایگاه ویژه فلزهای گرانبها شامل معامله‌گران شمش، بانک‌های سرمایه‌گذاری، معامله‌گران طلای آتی و تحلیلگران نمودارهای فنی هستند.
کارشناسان مورد مشاوره کیتکو برای هفته گذشته کاهش قیمت‌ها را پیش‌بینی کرده بودند، اما انتشار گزارش اشتغالزایی آمریکا در روز جمعه که اندکی بدتر از انتظارها بود پیش‌بینی‌های کاهشی را نادرست جلوه داد. جالب اینجا است که هفته گذشته همزمان با رشد 6 دلاری بهای آنی اونس، بهای آتی آن برای تحویل در ماه سپتامبر 7 دلار افت کرد؛ توجه به این واقعیت، درک پیش‌بینی‌های کاهشی را آسان تر می‌کند. کارشناسانی که برای روزهای پیش رو کاهش قیمت‌های طلا را پیش‌بینی می‌کنند می‌گویند که روند طلا به‌رغم خیز قیمتی روز جمعه کاهشی خواهد ماند. کوین گرادی، مالک موسسه Phoenix Futures and Options می‌گوید که روند روز جمعه احتمالا ناشی از «پوشش کوتاه‌مدت» معامله‌گران است به خصوص از آن رو که طلا در هفته گذشته به پایین ترین سطح در چهارونیم سال گذشته رسیده بود. گرادی می‌گوید: «ما شاهد فروش طلا پس از جهش روز جمعه خواهیم بود. تمام داده‌ها به ضرر طلا عمل می‌کنند. آنچه روز جمعه دیدیم پوشش کوتاه‌مدت بود که طبیعی است و در بازار سالم روی می‌دهد
اما کسانی که افزایش قیمت‌ها را پیش‌بینی می‌کنند می‌گویند که بازار می‌تواند به بازگشت قیمت‌ها در روز جمعه تداوم بدهد. کالین چیزینسکی، استراتژیست ارشد موسسه CMC Markets می‌گوید: «در دو هفته گذشته اخبار مهم زیادی منتشر شده که باعث رشد دلار ایالات‌متحده و فشار روی طلا شده است، اخبار بانک مرکزی ژاپن (تصویب محرک‌های بیشتر اقتصادی در ژاپن) و نشست بانک مرکزی اروپا (تصویب نشدن سیاست‌های جدید در اروپا) و همچنین داده‌های اقتصاد آمریکا از این دست اخبار بودند؛ اما دلار روز جمعه از اوج خود فاصله گرفت و من فکر می‌کنم که اخبار مربوط به دلار در روزهای آینده هم به طلا کمک کند که بخشی از ارزش خود را پس بگیرد
با این حال فرنک لش، دلال ارشد و تحلیلگر بازارهای آتی در موسسه Futurepath Trading می‌گوید که جهش روز جمعه ممکن است جهش تعدیل‌کننده‌ای باشد که مورد انتظار برخی کارشناسان بود. «لش» می‌گوید که گزارش میزان اشتغالزایی اقتصاد ایالات‌متحده در ماه اکتبر تشویق‌کننده پوشش کوتاه‌مدت در بازار طلا و فروش دلار در بازار ارز بوده است: «طلا بیش از حد فروش رفته و دلار بیش از حد خریداری شده، از این رو بیشتر معامله‌گران به‌نوعی رفتار خواهند کرد که جهش تعدیل‌کننده قیمت در بازار طلا حفظ شود و دلار در بازار روند کاهشی بگیرد. اما سوال این است که قیمت طلا چقدر تعدیل خواهد شد؟ من فکر می‌کنم که طلا و دلار در هفته جاری به ثباتی برسند که پیش‌بینی من در مورد روند طلا را خنثی می‌کند
به این ترتیب جهش روز جمعه که پیش‌بینی‌های جالب توجهی را باعث شده، هیجان بازار طلا را که حدود سه هفته است تشدید شده، باز هم بیشتر کرده است. این هفته در کنار داده‌های همیشه مهم از بزرگ‌ترین اقتصاد جهان، اقتصادهای منطقه یورو و چین هم مورد توجه بیشتری خواهد بود. چند کشور مهم قاره سبز در روزهای این هفته پیش‌بینی‌های اولیه از میزان رشد تولید ناخالص ملی خود را منتشر خواهند کرد و پیش‌بینی اولیه از رشد اروپا نیز اعلام خواهد شد. اژدهای آسیا نیز میزان تولیدات صنعتی خود را گزارش خواهد کرد. حالا باید دید که تفاوت سیاست‌های پولی آمریکا و دیگر اقتصادهای جهان چه تاثیری بر روند بازارهای مختلف خواهد گذاشت و بازار طلا چه تاثیری از داده‌های جدید خواهد گرفت.

افت دلار پس‌از دو هفته

دنیای اقتصاد : دیروز دلار برای اولین بار پس از 2 هفته نسبت به روز قبل از خود تغییرات کاهشی را ثبت کرد. به گفته فعالان در دو روز اخیر حجم معاملات کم شده و با آغاز مذاکرات «مسقط»، بازار بیشتر در حالت انتظار قرار دارد. در هجدهمین روز آبان‌ماه با وجود سکون قیمتی اونس و کاهش نرخ دلار بازار، قیمت سکه در بازارهای داخلی با افزایش جزئی همراه شد. روز قبل یکی از خبرگزاری‌ها از نارضایتی برخی صرافی‌ها از تضمین درخواستی بانک مرکزی خبر داد.

کاهش حجم خرید و فروش
در دومین روز هفته، دلار معاملات خود را با قیمت بسته شده روز شنبه (3260 تومان) شروع کرد. ساعاتی پس از آغاز نشست سه‌جانبه «جان کری»، «محمد جواد ظریف» و «کاترین اشتون» در «مسقط» (پایتخت عمان)، قیمت دلار بر تابلوی برخی صرافی‌ها تا 3257 تومان پایین آمد و در ساعات انتهایی بازار قیمت دلار با 5 تومان کاهش نسبت به روز شنبه روی نرخ 3255 تومان ایستاد. به این ترتیب نرخ فروش این ارز پس از 14 روز کاهش یافت. آخرین باری که قیمت دلار با افت مواجه شده بود، به تاریخ 4 آبان ماه بازمی‌گشت. فعالان بازار عنوان می‌کنند در حال حاضر خرید و فروش در بازار کم شده و اکثر معامله‌گران خریدهای خود را موکول به پایان مذاکرات اخیر و شفاف شدن اخبار مذاکرات کرده‌اند. روز گذشته در تازه‌ترین تحولات، وزیر خارجه در ابتدای ورود به «مسقط» از فرا رسیدن زمان مناسب برای توافق سخن گفت. محمدجواد ظریف اظهار کرد: «چنانچه طرف‌های غربی بتوانند اطمینان حاصل کنند که هدف ما صلح‌آمیز است و اغراض سیاسی نداشته باشند، اکنون زمان خوبی است تا چارچوب توافق مشخص شود.» وی مهم‌ترین موضوعات اساسی مورد اختلاف بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای 1+۵ را «حجم برنامه غنی‌سازی» و «نحوه برداشتن تحریم‌ها» دانست. به گزارش رویترز، دیروز یکی از مقامات ارشد دیپلماتیک آمریکا نیز عنوان کرد که در مذاکرات اخیر «تمرکز بر حصول پیشرفت برای رسیدن به توافق تا مهلت تعیین شده (3 آذر) است». ایران و گروه 1+5 تا 24 نوامبر سال جاری میلادی مهلت دارند تا در زمینه برنامه هسته‌ای به توافق نهایی برسند.

تفاوت قیمت بازار با نرخ سایت‌ها
در دومین روز هفته هر سکه بهار آزادی با قیمت 912 هزار تومان در بازار معامله شد که افزایشی 2 هزار تومانی نسبت به روز شنبه داشت. دیروز در حالی اکثر سایت‌های خبری نرخ فروش سکه را 906 هزار تومان اعلام کردند که سکه در بازار تهران با نرخ‌هایی بالاتر از قیمت‌های اعلامی سایت‌ها به فروش می‌رفت. نکته قابل‌توجه دیگر در معاملات روز قبل این کالای گرانبها، تفاوت در نرخ‌های فروش عرضه‌کنندگان آن بود. در حالی‌که نرخ غالب بازار برای فروش سکه طرح جدید 912 هزار تومان بود، برخی فروشنده‌ها نرخ‌های متفاوتی را برای آن درج می‌کردند و قیمت‌های بین 907 تا 920 هزار تومان هم در بازار دیده می‌شد. به گفته برخی از فعالان با توجه به احتمال کاهش دوباره ارزش اونس جهانی طلا در روزهای آتی، اکثر فروشندگان سکه تلاش دارند با بالاترین قیمت ممکن به فروش سکه و با کمترین قیمت به خرید آن بپردازند. به این ترتیب بعضا اختلاف نرخ خرید و فروش در بازار به 15 تا 20 هزار تومان هم می‌رسید. همچنین روز قبل با وجود سکون قیمتی اونس (به دلیل تعطیلی بازارهای جهانی) و کاهش قیمت دلار در بازارهای داخلی بهای سکه 2 هزار تومان افزایش یافت تا اختلاف قیمت سکه بازار با ارزش ذاتی این فلز گرانبها بار دیگر افزایش پیدا کند. روز قبل در حالی‌که ارزش ذاتی سکه 909 هزار تومان بود، سکه بازار 912 هزار تومان قیمت خورد تا اختلاف این دو نرخ به 3 هزار تومان برسد و حباب مثبت در قیمت سکه ایجاد شود. این در حالی است که با افزایش اونس در انتهای روز جمعه و افزایش
5
هزار تومانی سکه در روز شنبه حباب قیمتی سکه تا حدود زیادی تخلیه شده بود.

نارضایتی صرافان از تضمین درخواستی بانک مرکزی
روز گذشته یکی از خبرگزاری‌ها از نارضایتی برخی از فعالان رسمی بازار از ضمانت‌نامه تعیین‌شده از سوی بانک مرکزی برای فعالیت صرافی‌ها خبر داد. با توجه به ماده «21» دستورالعمل اجرایی تاسیس، فعالیت و نظارت بر صرافی‌ها کلیه صرافی‌های تضامنی، موظف به ارائه ضمانت‌نامه بانکی به میزان 50 درصد آخرین سرمایه ثبتی هستند. از طرفی بر اساس ماده «11» همین دستورالعمل، حداقل مبلغ سرمایه اولیه به‌منظور تاسیس صرافی در شهر تهران و شهرهای بزرگ (اصفهان، اهواز، تبریز،شیراز، کرج و مشهد) چهار میلیارد تومان و در سایر شهرها 2 میلیارد تومان است. بر این اساس صرافان شهرهای بزرگ باید ضمن سپردن چهار میلیارد تومان سرمایه، 50 درصد آن یعنی 2 میلیارد تومان دیگر را نیز به عنوان ضمانت‌نامه بانکی در اختیار بانک مرکزی قرار دهند. با وجود این صاحبان برخی صرافی‌های تضامنی در مورد ارائه ضمانت‌نامه بانکی عنوان می‌کنند که تضامنی بودن شرکت آنها خود تضمینی برای انجام معاملات با اطمینان است. به گفته آنها در شرکت‌های تضامنی تک تک شرکا نسبت به بدهی‌های شرکت و مشتریان مسوول هستند و در صورت اثبات بدهکاری، شرکت متعهد و مجبور به پرداخت بدهی است.نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۹
0
1
پراید با ایربگ سوراخ 12 میلیون!!!!!!!!!
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: