به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۵۰۵۵
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۳ - ۱۹:۵۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
گزارش روزانه "سخن" از وضعیت بورس اوراق بهادار
شاخص بازار سهام امروز نیز توانست خود را مثبت نگهدارد و از نیمه 76 هزار واحد عبور کند اگر چه به جز گروه خودرو و گروه ماشین آلات و تجهیزات فضای کلی بازار شرایط مساعدی نداشت و همچنین از افزایش 132 واحدی شاخص 102 واحد آن مدیون دو شرکت تاپیکو و مخابرات ایران بود.

سخن, گروه بازار: موضوع قابل تامل دیگر در معاملات امروز افزایش قابل توجه ارزش معاملات به 429 میلیارد تومان بود که البته باید گفت 186 میلیارد تومان آن به معامله بلوکی دو شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی و بانک ملت اختصاص داشت.

با شروع مذاکرات سه جانبه ظریف, کری و اشتون در عمان به نظر می رسد که بازار فعلا در شرایط انتظار توام با خوش بینی به سر می برد.

اما بحث اصلی کارشناسان بازار همچنان مسیر آینده بورس است و اینکه آیا رشد فعلی مقطعی و گذرا یا ادامه دار خواهد بود؟ شاخص بورس از اواسط دی ماه پارسال با شیب تند شروع به ریزش کرد . بعد از آن در چندین برهه به صورت مقطعی شروع به رشد کرده است ، بخشی از فعالان بازار سرمایه در چند موقعیتی که شاخص به صورت دفعی و مقطعی مثبت شد، آن را پایانی بر رکود بازار دانسته اند که گذشت زمان نشان داد تصورات فوق اشتباه بوده است، در حال حاضر نیز شاخص بورس از اواخر مهر ماه از محدوده 71 هزار بالاخره جدا شده و رشد قابل توجهی داشته است .

هم اکنون عده ای از فعالان بازار سرمایه این رشد را همانند موارد پیشین قبلی گذری و مقطعی عنوان می کنند و برخی از تحلیلگران نیز نوید برگشت بازار را می دهند . از دیدگاه بنیادی سه محرک برای رشد بازار سهام در شرایط فعلی وجود دارد :

1) کاهش سود بانکی ( محدوده ی 18درصد بهترین محرک برای رشد بازار است

2) تصویب اجرای کامل بسته ی خروج از رکود (و یا اجرای سیاست هایی شبیه به آن )

3) توافق هسته ای

به نظر می آید رشد بازار بورس در برهه فعلی به دلیل خوشبینی به توافق هسته ای بوده است و دو عامل دیگر تنها محرک بلند مدت رشد بازار سرمایه هستند که کیفیت تحقق آنها نیز مبهم است.

ارزش معاملات روزانه بازار می تواند نشان دهنده میزان حجم جابجایی نقدینگی و در نهایت میزان رونق و رکود در بازار باشد . در بررسی معاملات روزانه بازار عموم تحلیلگران به نتایج سیستماتیکی دست پیدا نخواهند کرد، عمده دلیل آن را می توان در معاملات بلوکی دانست، معاملات بلوکی عمدتا داده های خام را دچار انحراف خواهند کرد . روند حرکتی معاملات خرد بازار می تواند داده های بهتری را در اختیار تحلیلگر قرار دهد.

از اخبار بازار اینکه, عرضه اولیه ۱۰ درصد سهام شرکت بهمن لیزینگ روز سه شنبه در بازار اول فرابورس ایران انجام می شود.

بنابر اعلام فرابورس ایران، تعداد 60 میلیون سهم معادل 10 درصد از سهام شرکت بهمن لیزینگ (سهامی عام) برای اولین بار پس از پذیرش در بازار اول فرابورس ایران، روز سه شنبه(20 آبان) در نماد "ولبهمن" عرضه خواهد شد.

در مجموع, در پایان معاملات امروز بورس اوراق بهادار تهران شاخص کل بازار با افزایش ۱۳۲ واحدی به رقم ۷۶ هزار و ۵۵۳ واحد رسید.

بانک ملت، ایران خودرو، گروه مپنا، شرکت نفت‌وگاز و پتروشیمی تأمین با نماد تاپیکو، گروه سایپا و بانک تجارت بیشترین اثر مثبت را بر رشد شاخص داشته‌اند و همچنین نماد بانک صادرات ایران نیز بیشترین اثر منفی را بر شاخص کل داشته است.

اطلاعیه های جدید

شرکت سرمایه گذاری مسکن شمال شرق پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 31 شهریور ماه 94 را در شهریور ماه 93 با فرض فروش هتل امید در سال 94 مبلغ 577 ریال و در مهر ماه 93 مبلغ 465 ریال و مجددا در مهر ماه امسال مبلغ 468 ریال اعلام کرده است.

این شرکت پیش بینی سود هر سهم سال مالی 93 را با فرض عدم فروش هتل آپارتمان امید در سال مالی 93 مبلغ 199 ریال، در خرداد ماه 93 مبلغ 218 ریال، در تیر ماه 93 مبلغ 224 ریال و در مهر ماه 93 مبلغ 315 ریال اعلام کرده است.

همچنین این شرکت پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی 93 را با فرض فروش هتل آپارتمان امید در سال مالی 93 مبلغ 469 ریال در آخرین پیش بینی مبلغ 467 ریال اعلام کرده است.

"ثشرق"پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی 92 را با سرمایه 300 میلیارد ریال مبلغ 553 ریال و با سرمایه 600 میلیارد ریال مبلغ 268 ریال و با سرمایه 600 میلیارد ریال مبلغ 278 ریال محقق شده است.

شرکت ماشین سازی اراک در دوره 12 ماهه منتهی به 31 شهریور ماه 93 مبلغ 569 میلیارد و 698 میلیون ریال سود خالص کسب کرد و بر این اساس مبلغ 570 ریال سود به ازای هر سهم کنار گذاشت.

شرکت ماشین سازی اراک با انتشار صورت های مالی یک ساله منتهی به 31 شهریور ماه 93 به صورت حسابرسی نشده اعلام کرد در دوره یک ساله گذشته مبلغ دو هزار و 583 میلیارد و 259 میلیون ریال درآمد حاصل از فروش و ارائه خدمات داشت.

از درآمد این شرکت بهای تمام شده کالای فروش رفته کسر شد و سود ناخالص دوره به 590 میلیارد و 440 میلیون ریال رسید.

همچنین از سود ناخالص دوره نیز هزینه های عمومی، اداری کسر و سایر درآمدهای عملیاتی به آن اضافه شد و و در نهایت مبلغ 505 میلیارد و 74 میلیون ریال سود عملیاتی بدست آمد.

بورس در آیینه آمار

متغیر

رقم

تغییر

شاخص کل

76553 واحد

132 واحد افزایش

ارزش معاملات

429 میلیارد تومان

48 درصد افزایش

حجم معاملات

1413 میلیون سهم

21 درصد افزایش

ارزش بازار

333هزار میلیارد تومان

-

نمادهاي باز و بسته شده

نماد معاملاتي حق تقدم شركت چرخشگر جهت عرضه 327ر385ر5 عدد حق تقدم استفاده نشده, نماد معاملاتي شركت توسعه معادن روي ايران پس از برگزاري مجمع عمومي عادي بطور فوق العاده, نماد معاملاتي شركت سرمايه گذاري البرز پس از برگزاري مجمع عمومي فوق العاده مبني بر تصويب افزايس سرمايه و نماد معاملاتي شركت لاميران با توجه به ارائه صورتهاي مالي بازگشایی شد.

در پايان معاملات امروز نماد معاملاتي شركتهاي سيمان شرق، نيروكلر جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي و توسعه صنايع بهشهر جهت برگزاري مجمع عمومي فوق العاده مبني بر تصميم گيري در خصوص افزايش سرمايه، متوقف شد.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۸
0
2
تا زمانی که سهام بنیادی لیدر نشوند نمیتوان به بازار اطمینان داشت
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: