به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۴۹۴۰
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۳ - ۱۰:۴۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
بالا رفتن آمار خودکشی در جامعه را بسیاری از تحلیلگران منبعث از مشکلات اقتصادی و برخی نیز به دلیل سست شدن پیوندهای خانوادگی می دانند.

سخن، گروه جامعه: پدیده شوم خودکشی به سرعت در جوامع امروزی در حال گسترش است. عواملی از قبیل اعتیاد به مواد مخدر، مشروبات الکلی، بیماری افسردگی، اسکیزوفرنیا بهمراه مشکلات اقتصادی و اجتماعی عامل خودکشی است.

درخصوص پدیده خودکشی و عوامل محرک ان متخصصان امر نظرات زیادی ارایه داده اند. روانکاوان معتقدند که خشم و ناراحتی درونی افراد نسبت به کسی که خیلی به او علاقه دارند باعث ایجاد کشمکشهای درونی و عدم توانایی در انتخاب عمل صحیح و اشتباه و در کنار ان عدم توانایی در از بین بردن طرف مقابل باعث می گردد فرد دست به خودکشی بزند و این در حالی است که شخص خودکشی کننده آگاهی روشنی از این کشمکش ندارد.

در کنار این عامل فرار از فشارهای روانی، احساس ناامیدی و درماندگی، فشارهای اقتصادی، نشان دادن دردهای درونی خویش، میل به خود ازاری شدید و...باعث افزایش امار خودکشی در جهان شده است. بعضی از صاحبنظران معتقدند که مشکلات اقتصادی بیش از همه عوامل می تواند زمینه ساز خودکشی باشد زیرا این عامل خود باعث ایجاد فشارهای روانی و اجتماعی و همچنین خانوادگی گردد. هنگامی که در یک جامعه اینگونه عوامل به فرد فشار وارد می کند انگیزه خودکشی و رهایی ابدی از این فشارها در وی تقویت شده و با خودکشی از یک سو خود را نابود کرده و از سویه دیگر این پدیده خانمانسوز را شایع می کند. وجود افکار و عقاید شیطانی که امروزه در همه جهان در حال گسترش است با القاء تفکراتی که در ان مرگ را خواب ابدی و یا تولدی دیگر می دانند نیز باعش خودکشی های زیادی شده اند.

خودکشی با توجه به اینکه از گذشته تاکنون ادامه داشته است کم کم به یک پدیده عادی در جامعه تبدیل شده است بطوریکه که دیگر حساسیت خاصی در بین مردم بعد از مشاهده و شنیدن ان ایجاد نمی کند. پیشرفته شدن مشکلات روحی افراد و تبدیل شدن ان به وضعیت حاد عامل اصلی خودکشی نامبرده می شود که با عنایت به گسترش ان بخصوص در کشور ایران باید به ریشه یابی ان بصورت موشکافانه پرداخت. جامعه شناسان بر این باورند که بخش مهمی از هویت یک انسان را هویت اجتماعی او شکل می دهد. مادامی که فرد از لحاظ اجتماعی پرانرژی و شاد است و ارتباط خوبی با جامعه برقرار کرده است و احساس کمبودی نداشته باشد احتمال خودکشی او بسیار کم و یا صفر می باشد و همچنین در جوامعی که بین افراد انسجام و یکدلی بیشتری حاکم باشد دلبستگی و علاقه فرد به ان جامعه بیشتر است و احساس مفید بودن در درون او پر رنگتر است و برعکس زمانیکه این انسجام در جامعه کاهش یابد نزاع بین فرد و جامعه افزایش یافته و فرد رضایت و خشنودی کافی از با اجتماع بودن را از دست می دهد و در نهایت فلسفه وجودی خود نیز برای خویش از دست داده زیرا فلسفه وجودی تابعه حضور فرد و ارتباطش با افراد و جامعه است و هنگامی که چنین حالتی در یک جامعه ایجاد شود پیوندهای اجتماعی ،خانوادگی،شغلی و ... کاهش یافته و خود سبب بروز خودکشی و افزایش ان در جامعه است.

از بین رفتن ییوندهای اجتماعی و عاطفی یکی عوامل بسیار موثر در ایجاد خودکشی در جامعه است. در ایران تضعیف شدن پیوندهای اجتماعی عامل اصلی خودکشی و عواملی مانند تورم، بیکاری و مشکلات اقتصادی از عوامل دیگر در افزایش خودکشی است. در نگاه نخست بیکار شدن یک فرد فقط از دست دادن شغل او دیده می شود اما این عامل باعث قطع شدن ارتباط او با جامعه و همچنین زمینه ساز فقر و در نهایت فشارهایی که می تواند یک شخص را از پای دراورد. در کشور ما بعضی از موارد خودکشی در مکانهای عمومی مانند مترو رخ می دهد که این خود عکس العمل فرد نسبت به جامعه و نوعی اعتراض به شرایط حاکم می باشد. توجه به این نکته حایز اهمیت است که نهادهای خانواده در ایران مانند گذشته دارای استحکام نیست و در ان رفتارهای خشونت امیز مانند فرزندکشی و قتلهای خانوادگی و خودکشی رخ می دهد.

این وضعیت بحرانی در خانواده حاصل سیاستگذاریهای غلط و تحمیل فشارها مانند فشار مالی بطور مثال هزینه بالای تحصیل است که عامل ایجاد فشارهای روحی و روانی بر خانوادها می شود. در اکثر کشورهای توسعه یافته نهادهای حمایتی، اجتماعی و اقتصادی و حتی مشاورها ی به خانوادها کمک می کنند که در ایران این نهادها بسیار کمرنگ هستند و یا اصلا وجود ندارند. برای تغییر این وضعیت باید دولت نگاه خود را به خانوادها از تحمیل به حمایت تغییر دهد و با شکل دهی سازمانها و نهادهای حمایتی از خانوادها حمایت کند.

متاسفانه امار خودکشی در ایران در حال رشد است. در گذشته ما جزو کشورهایی با امار پایین در خودکشی بودیم که اکنون به متوسط رسیده ایم البته در بعضی شهرها امار خودکشی نگران کننده شده و از سطح متوسط به سطح بالا رسیده است. از طرف دیگر سن خودکشی نیز به زیر 35 سال رسیده است. روش خودکشی در بین مردان و زنان متفاوت است بطوریکه که حلقه اویز کردن در بین مردان و خودسوزی در بین زنان بیشترین امار را داشته است. استفاده از دارو، سموم و اسلحه گرم در رتبه های بعدی قرار دارد که زنها بیشتر از دارو و سموم استفاده کرده اند. 27 درصد از کل خودکشیها در ایران از نوع خودسوزی بوده که 71درصد ان توسط زنان رخ داده و این عامل در استانهای ایلام، کرمانشاه و لرستان بیشتر رایج بوده است. در بین استانهای ایران تهران بالاترین میزان خودکشی و سمنان پایینترین میزان خودکشی را دارد. در پایتخت خودکشی در معرض عموم بخصوص از طریق مترو رو به افزایش است بطوریکه ماهانه بیش از 10 نفر از طریق خطوط مترو اقدام به خودکشی کرده اند. مشکلات اقتصادی، تورم، بیکاری و مشکلات اجتماعی و خانوادگی مهمترین عامل خودکشی در ایران است. شاید بتوان یکی از عوامل مهم در ایجاد این مشکلات سهل انگاری در تنظیم و اعمال سیاستهای درست در بخش اقتصادی و ایجاد اشتغال و افزایش درامد ورفاه خانوادها دانست. شخصی که بعنوان سرپرست یک خانوادها شغل خویش را از دست بدهد بعد از مدتی تحت فشارهای اقتصادی دست به اقداماتی می زند که در نهایت زمینه ساز معضلات اجتماعی شده و اگر چاره ای برای این شخص اندیشیده نشود اقدام به خودکشی تصمیم نهایی وی خواهد بود.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۸
0
1
همش مشکل اقتصادیه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۸
0
1
تومترو خودشونومیکشن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۹
0
0
Baiad refah ijad kard baraie mardom
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۹
0
1
گزازش تکان دهنده ای بود و دردناک
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۹
0
1
من باطناب دیدم مد پیرخودشوکشته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۹
0
0
bikari ziad shode
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۹
0
1
ی فکراساسی بایدبکنه حسن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۹
0
1
گزارشتون خیلی رک بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۹
0
1
اوضاع نگران کننده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۹
0
1
راهکار اصولی باید پیاده باشه
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: