به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۴۸۷۲
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۳ - ۱۹:۴۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
گزارش روزانه "سخن" از وضعیت بورس اوراق بهادار
شاخص کل بازار سهام که در هفته نیمه تعطیل گذشته روند صعودی خوبی شروع کرده بود در معاملات امروز نیز این روند را البته با شتاب و قدرت کمتر ادامه داد تا اینکه در مرز نیمه 76 هزار واحد ایستاد.

سخن, گروه بازار: اگر چه ارزش و حجم معاملات همچنان در سطح قابل قبولی قرار داشت اما پیشی گرفتن عرضه بر تقاضا از نیمه های ساعت کاری بازار باعث شد تا فعالان بازار نسبت به تداوم وضعیت مثبت و صعودی در روزهای آینده دچار تردید شوند.

بحث اصلی این روزها در میان فعالان بازار و کارشناسان این است که دلیل رشد شاخص در روزهای اخیر به خوش بینی نسبت به مسایل هسته ای برمی گردد یا بهبود وضعیت بنیادی شرکت ها؟

امیرعلی امیرباقری، کارشناس بازار سرمایه معتقد است: عوامل کلان زیادی مانند نرخ بازده بدون ریسک، نرخ تورم، نرخ بازده مورد انتظار سهام دار و پارامترهای کلان بر روی بازار اثرگذار هستند. اما اگر بخواهیم فقط به سودسازی شرکت ها توجه کنیم، باید بگویم که در حال حاضر ابتدای روند صعودی رشد EPS (پیش بینی سود ) شرکت ها هستیم.

وی با بیان مطلب بالا گفت: به نظر من "صنعت پیشرو" اهمیت بالایی دارد و هم اکنون صنعت خودروسازی مورد توجه سرمایه گذاران قرار دارد. این در حالی است که در گروه خودرو و ساخت قطعات، زیرمجموعه های ایران خودرو در شش ماهه، گزارش های خوبی را منتشر کردند.

وی افزود: از نظر فنی و بنیادی، انتظار رشد برای قیمت سهام گروه خورو وجود دارد؛ چراکه اخبار خوبی از این صنعت به گوش می رسد. برای مثال گروهی از خودروسازان آمریکایی به میزبانی ایران قرار است جلساتی را با تولیدکنندگان داخلی داشته باشند. همچنین خودروسازی آلمان برای حضور در ایران اعلام آمادگی کرده است.

امیرباقری تصریح کرد: بهبود بازار در حال حاضر ناشی از عوامل بنیادی است نه عوامل بیرونی و این خبر خوبی برای بازار سرمایه است. حال اگر سرمایه های خارجی وارد بازار شود و مدیریت و نگاه بخش خصوصی به بورس جذب شود، سودسازی افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه احساس می شود پول تازه وارد بازار شده است، خاطرنشان کرد: روند قیمتی سهام در چند ماه اخیر که بازار وارد اصلاح شده است، نشان می دهد که بسیاری از شرکت ها در حال کف سازی هستند و این قیمت ها کف کوتاه و میان مدت هستند. این به معنای باز بودن بالای قیمت ها است و ما انتظار یک بازده معقول و منطقی را از بازار سرمایه تا پایان سال داریم.

این تحلیلگر بازار در خصوص دلیل این انتظار گفت: عوامل بنیادی کیفیت سودسازی شرکت ها تغییر کرده و به علاوه، قیمت گذاری سهام چیزی نیست جز سود سال های آتی که با نرخ بازده مورد انتظار تنزیل می شود. این در حالی است که هم اکنون نرخ بازده مورد انتظار در حال کاهش است، زیرا امکان کاهش نرخ سود بانکی وجود دارد. از سوی دیگر، کیفیت سودسازی شرکت ها باعث می شود که سود در مسیر صعودی قرار گرفته و در مجموع قیمت سهام رشد کند.

از خبرهای بازار اینکه,اخیراً زمزمه‌هایی مبنی بر تغییر مدیریت پرحاشیه‌ترین صندوق بازارگردانی بازار سهام (صندوق توسعه بازار سرمایه) شنیده می‌شود، به طوری که احتمالاً با موافقت اعضا مدیریت آن به نماینده مرکز مالی ایران داده شود.

بر اساس این گزارش، مرکز مالی ایران توسط ارکان بازار سرمایه تشکیل شده که گزینه مدیریت صندوق توسعه بازار است و به گفته برخی فعالان بازار این شائبه را ایجاد می‌کند که نحوه بازارگردانی آن و خرید و فروش‌ها بر اساس صلاح دید متولیان بازار باشد.

مرکز مالی ایران در حالی یکی از گزینه‌های مدیریت صندوق توسعه بازار سرمایه مطرح شده که عمده فعالیت‌ آن در حوزه خدمات آموزشی و پژوهش‌های مالی و اقتصادی به اشخاص حقیقی و حقوقی، برگزاری همایش‌هاستهای مختلف علمی، انتشار کتب و مطالب است.

از دیگر اخبار بازار, در جلسه امروز هیات واگذاری که با حضور اعضا در وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد قیمت پایه و شرایط واگذاری 100 درصد سهام شرکت ماشین سازی تبریز، 100 درصد سهام شرکت ریخته گری ماشین سازی، 100 درصد سهام شرکت مجتمع صنعتی اسفراین، 49 درصد سهام شرکت گسترش مواد پیشرفته و 48.27 درصد سهام شرکت کاشی گرانیت و کاشی و لعاب زهره کاشمر، هر 5 شرکت از شرکتهای زیرمجموعه شرکت مادر تخصصی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران به صورت نقد و اقساط از طریق مزایده به تصویب رسید.

همچنین در این جلسه با عرضه مجدد 100 درصد سهام شرکت پتروشیمی دماوند از شرکتهای زیرمجموعه شرکت مادر تخصصی ملی صنایع پتروشیمی به صورت نقد و اقساط از طریق فرابورس موافقت شد.

تصویب قیمت پایه و شرایط واگذاری 40 درصد سهام شرکت پالایش پارس فرآیند شیراز به وکالت از سوی شرکت مادر تخصصی ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران و 40 درصد دیگر سهام این شرکت به وکالت از سوی شرکت توسعه صنایع پالایش نفت به صورت نقد و اقساط از طریق مزایده و نیز 9.9 درصد سهام شرکت تولید ادوات کشاورزی اراک(تاکا) از شرکتهای زیرمجموعه شرکت مادر تخصصی خدمات کشاورزی اراک به صورت نقد و اقساط از طریق مزایده از دیگر مصوبات جلسه امروز هیات واگذاری بود.

در مجموع, در پایان معاملات امروز بازار سرمایه با دادوستد یک میلیارد و 165 میلیون سهم و حق تقدم به ارزش 289 میلیارد تومان در 103 هزار نوبت معاملاتی، شاخص بورس 253 واحد رشد کرد و در ارتفاع 76 هزار و 420 واحد قرار گرفت.

نمادهای معاملاتی اخابر، تاپیکو و فارس نیز در روزجاری بیشترین اثر مثبت را در روند صعودی نماگر بازار سهام از خود بجای گذاشتند و در مقابل نمادهای وبملت، وبصادر و فملی مانع رشد بیشتر شاخص بورس شدند.

این گزارش می افزاید: حقوقی‌های بازار نیز در روزی که نمادهای گروه بانکی و خودرویی معاملات متعادل و منفی را شاهد بودند بیشترین ورود را به این دو گروه داشتند.

اطلاعیه های جدید

شرکت ملی سرب و روی ایران طی دوره 6 ماهه نخست امسال با اختصاص 54 ریال زیان به ازای هر سهم معادل 50 درصد از پیش بینی هایش را کنار گذاشت.

شرکت ملی سرب و روی ایران در جدیدترین اطلاعیه پیش بینی درآمد هر سهم را از سود به زیان تغییر داد.

این شرکت اعلام کرده است در 6ماهه دوم سال 93 نرخ Lme هر تن شمش روی 2050 دلار و هرتن شمش سرب 2100 دلار و همچنین نرخ تسعیر دلار 28 هزار و 500 ریال پیش بینی شده است .

"فسرب" پیش بینی سود(زیان) هر سهم سال مالی 92 را در نخستین پیش بینی مبلغ 203 ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ 92 ریال اعلام کرده بود که مطابق صورتهای مالی حسابرسی شده مبلغ (5) ریال زیان به ازای هر سهم تحقق یافته است.

شرکت رینگ سازی مشهد طی دوره 6 ماهه نخست سال با اختصاص 81 ریال سود به ازای هر سهم معادل 45 درصد از پیش بینی هایش را پوشش داد.

شرکت رینگ سازی مشهد پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 93 را در بهمن و اسفند ماه 92 به صورت حسابرسی شده و در تیر و مهر ماه 93 نیز مبلغ 180 ریال اعلام کرده است و طی دوره 6 ماهه نخست سال با اختصاص 81 ریال سود به ازای هر سهم معادل 45 درصد از پیش بینی هایش را پوشش داد.

"خرینگ" پیش بینی سود هر سهم سال مالی 92 را در نخستین پیش بینی مبلغ 303 ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ 141 ریال اعلام کرده بود که مطابق اطلاعات 12 ماهه حسابرسی نشده و صورت های مالی حسابرسی شده مبلغ 106 ریال محقق شد.

شرکت ایران خودرو دیزل پیش بینی زیان هر سهم سال مالی 93 را در بهمن ماه 92 با سرمایه یک هزار و 600 میلیارد ریال مبلغ (992) ریال اعلام کرده بود که با توجه به تصویب افزایش سرمایه شرکت با اعمال سرمایه چهار هزار و 989 میلیارد و 59 میلیون ریالی در فرودین و خرداد ماه 93 به صورت حسابرسی شده و در مرداد ماه 93 نیز مبلغ (318) ریال اعلام شده است و طی دوره 6 ماهه نخست سال با اختصاص 354 ریال زیان به ازای هر سهم معادل 111 درصد از پیش بینی هایش را پوشش داد.

"خاور" پیش بینی سود(زیان) هر سهم سال مالی 92 را با سرمایه یک هزار و 600 میلیارد ریال مبلغ 51 ریال و با اعمال سرمایه چهار هزار و 989 میلیارد و 59 میلیون ریال مبلغ (441) ریال و با سرمایه یک هزار و 600 میلیارد ریالی مبلغ (789) ریال زیان محقق شده است که با اعمال سرمایه چهار هزار و 989 میلیارد و 59 ریال به مبلغ (253) ریال زیان بالغ می شود.

شرکت داروسازی اکسیر در دوره 6 ماهه ابتدای سال مبلغ 818 ریال زیان به ازای هر سهم کنار گذاشت.

شرکت داروسازی اکسیر پیش بینی سود هر سهم سال منتهی به 29 اسفند ماه 93 را در اسفند ماه 92 و فروردین ماه 93 به صورت حسابرسی شده،مبلغ 4594 ریال اعلام کرده بود و طی دوره 6 ماهه ابتدای سال مبلغ 818 ریال زیان به ازای هر سهم کنار گذاشت.

"دلر" پیش بینی سود هر سهم سال مالی 92 را در نخستین مبلغ 1508 ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ 2800 ریال اعلام کرده بود که بر اساس صورتهای مالی حسابرسی نشده و حسابرسی شده مبلغ 2616 ریال محقق شد.

بورس در آیینه آمار

متغیر

رقم

تغییر

شاخص کل

76420 واحد

253 واحد افزایش

ارزش معاملات

289 میلیارد تومان

2 درصد افزایش

حجم معاملات

1165 میلیون سهم

2 درصد افزایش

ارزش بازار

333هزار میلیارد تومان

-

نمادهاي باز و بسته شده

نماد معاملاتي شركت ايران خودرو ديزل، شركتهاي داروسازي اكسير و ملي سرب و روي ايران با توجه تعديل پيش بيني درآمد هر سهم بازگشایی شد.

نماد معاملاتي شركت لاميران، با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم،متوقف شد.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
0
0
بله با نظر شما موافقم احتمال ریزش بورس زیاد
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: