به روز شده در: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۷
کد خبر: ۶۴۲۵۵
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۳ - ۱۷:۱۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
گزارش روزانه "سخن" از وضعیت بورس اوراق بهادار
معاملات امروز بازار سهام که در میانه تعطیلات تاسوعا و عاشورا انجام شد با رنگ و بوی بهاری و در مسیر تداوم روند صعودی قبل از تعطیلات صورت گرفت که به نظر می رسد بتواند بازار را در مسیر جدیدی قرار دهد.

سخن, گروه بازار: مساله عمده ای که سهامداران را نسبت به تداوم روند صعودی خوشبین کرده است حجم بالای معاملات و نقدینگی وارد شده به بازار طی یکی دو هفته اخیر است که در صورت ثبات و بهبود برخی شرایط شاید بازار در مسیر با ثبات تری قرار گیرد.

موضوع دیگری که در ایجاد وضعیت مثبت روزهای اخیر بازار سهام بی تاثیر نبوده است, سقوط شدید ارزش طلا در بازارهای جهانی است بطوریکه در یک هفته اخیر ارزش طلا بیش از 50 دلار کاهش یافته و همین امر بر بازار داخلی طلا نیز تاثیر داشته است و به همین دلیل همان رابطه سنتی بین بازار سهام و طلا می توان گفت بخشی از نقدینگی بازار طلا به بازار سهام سرازیر شده است.

در همین رابطه, مدیر عامل سرمایه‌گذاری ملی معتقد است, که عامه مردم نسبت به تفاهمنامه عمان خوش‌بین هستند و چشم‌انداز مذاکرات را مثبت می‌بینند.

عسگری مارانی, با اشاره به اینکه گروه بانکی هم به دلیل اعلام معاون اول رئیس جمهور مبنی بر الزام برای کاهش سپرده قانونی و نرخ سود متناسب با تورم در وضعیت سبز قرار گرفته است، گفت: این انتظار در گروه بانکی وجود دارد که با این دو اقدام سودآوریشان افزایش یابد.

مارانی با اشاره به دلایل اقبال به صنعت خودرو تأکید کرد: خودرو به دلیل گردش عملیات بالا و دارا بودن حداقل 5 درصد از تولید ناخالص ملی پتانسیل‌های بالایی برای سودآوری دارد.

این فعال حقوقی تأکید کرد: ایران خودرو به راحتی می‌تواند در سال جاری 20 هزار میلیارد تومان و سایپا هم بین 12 تا 15 هزار میلیارد تومان فروش داشته باشد که در صورت محاسبه چیزی حدود 5 درصد از حدود ناخالص ملی را به همراه سایر گروه‌های خودرویی به خود اختصاص می‌دهند.

مارانی با اشاره به دلایل ورود جریان نقدینگی به بازار، خاطرنشان کرد: اگر در برخی صنایع از جمله سیمانی و پتروشیمی نقدینگی جدید وارد شده به دلیل کاهش قیمت سهام و ارزندگی آنان است و به عنوان مثال مپنا که 1500 تومان بود به حدود 700 تا 750 تومان هم رسید.

وی گفت: برخی سهام شرکت‌ها آنقدر سنگین کاهش قیمت داشتند که عرضه کننده هم برای آن وجود نداشت.

وی گفت: بسیاری از فعالان حقیقی و حقوقی بازار در شرایط فعلی ماندگاری و پایداری بیشتری در سهام دارند.

مدیر عامل سرمایه‌گذاری ملی در توصیه‌ای به سهامداران، گفت: یکی از توصیه‌هایی که همچنان به سهامداران دارم این است که به دنبال سهام داریی EPS مناسب باشند که حداقل سود منطقی را در بازار داشته باشد.

در مجموع, شاخص کل بورس در پایان معاملات آخرین روز کاری هفته، موفق به عبور از کانال ۷۵ هزار شد که بزرگان بازار از جمله مخابرات، مپنا و گروه تأثیرگذار بانکی، بیشترین همراهی را داشتند.

در پایان معاملات امروز بازار سهام شاخص با افزایش 798 واحدی به رقم 76 هزار و 166 واحد رسید که نشانگر بازدهی مثبت 6 درصدی در طی دو هفته گذشته دارد.

براساس این گزارش، مخابرات، مپنا، بانک ملت، بانک پاسارگاد، گسترش نفت و گاز پارسیان، بانک تجارت و بانک صادرات بیشترین تأثیر مثبت را داشتند.

همچنین امروز ارزش معاملات با ورود جریان جدید نقدینگی به بیش از 360 میلیارد تومان رسید که نسبت به دوران رکودی بازار، افزایش قابل توجهی را نشان می‌دهد.

بر همین اساس، نماد معاملاتی شرکت‌های کابل البرز، توریستی و رفاهی آبادگران ایران یاسا تایر و رابر، سیمان قائن، خوراک دام پارس، سیمان هگمتان و سیمان ارومیه بیشترین افزایش قیمت را تجربه کردند.

برترین تقاضای بازار هم به نماد معاملاتی شرکت‌های ایران ترانسفو، بانک تجارت، سرمایه‌گذاری سایپا، سرمایه‌گذاری خوارزمی، زامیاد، بانک انصار و بیمه آسیا اختصاص یافت.

اطلاعیه های جدید

شرکت لیزینگ ایران پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 93 را مبلغ 420 ریال اعلام کرده است و طی دوره 6 ماهه با اختصاص 207 ریال سود به ازای هر سهم معادل 49 درصد از پیش بینی هایش را پوشش داد.

مطابق با اطلاعات گزارش فعالیت هیئت مدیره شرکت منتشره در تاریخ 9 تیر ماه 93در سامانه کدال، شرکت در نظر دارد طی سال مالی جاری سرمایه شرکت را از مبلغ 600 میلیارد ریال به مبلغ هزار میلیارد ریال افزایش دهد.

"ولیز" پیش بینی سود هر سهم سال مالی 92 را با سرمایه 450 میلیارد ریال مبلغ 500 ریال و با سرمایه 600 میلیارد ریال مبلغ 375 ریال اعلام کرده بود که مطابق صورتهای مالی حسابرسی نشده و شده مبلغ 400 ریال محقق شده است.

شرکت صنایع سرما آفرین پیش بینی سود هر سهم برای سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 93 را در فروردین و اردیبهشت ماه 93 به صورت حسابرسی شده و همچنین در تیر و مهر ماه سال جاری مبلغ 300 ریال اعلام کرده است و طی دوره 6 ماهه با اختصاص 169 ریال سود به ازای هر سهم معادل 56 درصد از پیش بینی هایش را محقق کرد.

این شرکت پیش بینی سود هر سهم تلفیقی گروه برای سال مالی 93 را مبلغ 347 ریال اعلام کرده است.

"لسرما" پیش بینی سود هر سهم شرکت اصلی برای سال مالی 92 را در نخستین پیش بینی مبلغ 285 ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ 320 ریال اعلام کرده بود که مطابق صورت های مالی حسابرسی نشده و شده مبلغ 541 ریال محقق شده است.

این شرکت پیش بینی سود هر سهم تلفیقی گروه برای سال مالی 92 را به صورت حسابرسی شده، مبلغ 343 ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ 355 ریال اعلام کرده بود که مطابق صورت های مالی حسابرسی شده مبلغ 664 ریال محقق شده است.

شرکت کنتورسازی ایران پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی 93 را در اسفند ماه 92 به صورت حسابرسی نشده و در اردیبهشت ماه 93 به صورت حسابرسی شده و در مهر ماه سال جاری مبلغ 1351 ریال اعلام کرده است و طی دوره سه ماهه نخست سال با اختصاص 61 ریال سود به ازای هر سهم معادل 5 درصد از پیش بینی هایش را پوشش داد.

این شرکت پیش بینی سود تلفیقی هر سهم سال مالی 93 را بر اساس سرمایه 200 میلیارد مبلغ 1302 ریال و در اردیبهشت ماه 92 به صورت حسابرسی شده مبلغ 1252 ریال اعلام کرده است.

"آکنتور"پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی 92 را با سرمایه 105 میلیارد ریال و با سرمایه 200 میلیارد مبلغ 1109 ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ 1456 ریال که در نهایت مبلغ 1357ریال محقق شد که در مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت مبلغ 550 ریال به عنوان سود هر سهم بین سهامداران تقسیم شد.

بورس در آیینه آمار

متغیر

رقم

تغییر

شاخص کل

76166 واحد

798 واحد افزایش

ارزش معاملات

280 میلیارد تومان

27 درصد کاهش

حجم معاملات

1139 میلیون سهم

32 درصد کاهش

ارزش بازار

333هزار میلیارد تومان

-

نمادهاي باز و بسته شده

نماد معاملاتي شركت كابل البرز با توجه به ارائه صورتهاي مالي حسابرسي نشده سال مالي منتهي به 1393/06/31، بدون محدوديت نوسان قيمت با استفاده از مكانيزم حراج تك قيمتي بازگشایی شد.

در پايان معاملات امروز نماد معاملاتي شركت شهد جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي،متوقف شد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: